آموزش تصویری نخ دندان کشیدن از نظر دندانپزشکان

آموزش تصویری نخ دندان کشیدن از نظر دندانپزشکان

نخ دندان کشیدن باید اصولی و درست انجام شود و افرادی که می خواهند دندانهای سالم و زیبا داشته باشند آموزش تصویری نخ دندان کشیدن از نظر دندانپزشکان را که در ادامه آورده شده است بخوانند.

 

آموزش تصویری نخ دندان کشیدن

استفاده روزانه از نخ دندان، می‌تواند باقی‌مانده آلودگی‌ها و باکتری‌هایی که مسواک زدن به تنهایی نمی‌تواند به آن‌ها دست یابد را از بین ببرد. با این کار شما طول عمر دندان‌ها را افزایش و خطر ابتلا به مشکلات و بیماری های دندان و لثه را نیز کاهش می‌دهید. نخ دندان کشیدن یکی از راه های ساده برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است. نخ دندان کشیدن حتی بر بوی دهان نیز تاثیر می‌گذارد. در واقع، مزایای نخ دندان کشیدن بسیار است و هرکس که این کار را نمی‌کند، همه را از دست داده. اما ببینیم روش صحیح نخ دندان کشیدن چگونه است؟

 

متاسفانه اکثر مردم اطلاعات کافی درباره ی نحوه مراقبت صحیح از دندان های خود ندارند و رعایت بهداشت دهان و دندان را در این خلاصه کرده اند که مسواک بزنید… ،مسواک بزنید… و مسواک بزنید. در صورتی که مسواک زدن یک بُعد از مقوله ی بهداشت دهان و دندان است. حتی نحوه ی مسواک زدن مهم تر از مسواک زدن می باشد و کیفیت مسواک زدن مهم ترین چیزی است که کمتر بدان توجه می شود.

 

رعایت بهداشت دهان و دندان نیازمند داشتن اطلاعات وسیع در این زمینه است و این اطلاعات وسیع شامل شناخت اجزاء مختلف و بافت های موثر در سیستم تغذیه ای بدن، تغذیه و نقش آن در بهداشت دهان و دندان، رابطه صحیح با دندانپزشک خانواده، ترمیم به موقع مشکلات بوجود آمده در دهان و دندان؛ از جمله پوسیدگی دندان و بیماری های لثه ای و … می باشد.

 

از جمله عوامل موثر در بهداشت دهان و دندان، استفاده از نخ دندان است به جرات می توان گفت که 90 درصد مردم از آن استفاده نمی کنند و بیش از نصف افرادی که از نخ دندان استفاده می کنند، از استفاده صحیح از آن بی خبر هستند.
لذا لازم است که درباره ی روش استفاده ی صحیح از نخ دندان، توضیحات کاملی را به همراه تصاویر مربوط به هر قسمت برای شما بیان کنیم.

آموزش تصویری نخ دندان کشیدن از نظر دندانپزشکان

انتخاب نخ دندان مناسب

انواع مختلفی از نخ دندان وجود دارد که می‌توانید براساس سلیقه شخصی انتخاب کنید؛ طعم دار، روکش دار، ساده و غیره. در اینجا نکاتی که برای تصمیم گیری نیاز دارید آمده است.

 

نخ دندان کشیدن به طور کلی دونوع دارد:

نایلونی (چند رشته ای): نخ این نخ دندان از رشته‌های نایلون تشکیل شده است که آن را نازک و قابل تکه تکه شدن می‌کند. نخ دندان نایلونی، در انواع موم دار و غیر موم دار به بازار عرضه می‌شود.

 

PTFE (تک رشته ای): این نوع از نخ دندان، تنها از یک رشته تشکیل شده است. نازکی بسیار این نوع، این امکان را می‌دهد که حتی وارد تنگ‌ترین قسمت‌ها نیز بشود.
اگر فاصله بین دندان هایتان زیاد است، از نوع اول استفاده کنید. نوع دوم نخ دندان‌ها کمی از اولی گرانتر هستند. اما استفاده از آن‌ها برای کسانی که فاصله دندان هایشان کم است، راحت‌تر و مفید‌تر است. همچنین اگر نخ دندان سنتی را دوست ندارید، می‌توانید از انواع مدرن آن استفاده کنید.

 

طریقه نخ دندان کشیدن

بسیاری از افراد دوست دارند بعد از مسواک زدن نخ دندان بکشند. این کار باعث می‌شود باقی مانده‌ی غذا که مسواک به آن دسترسی ندارد نیز از دهان بیرون بیاید. اما اگر بعد از نخ دندان کشیدن مسواک بزنید، این امکان فراهم می‌شود که فلوراید موجود در خمیر دندان به میان دندان‌ها نیز نفوذ کند.

 

۱ – انتهای نخ دندان را که به اندازه‌ی ۴۶ تا ۶۱ سانتی‌متر باید باشد، به دور انگشت میانی خود بپیچید. نخ دندان را با شست‌ها و انگشت اشاره نگه دارید. حدود ۷.۵ تا ۹ سانتی متر از نخ دندان باید بین دو دست شما باشد. این قسمت، ناحیه‌ای است که با آن دندان‌ها را تمیز می‌کنید. با استفاده از حرکت انگشت شست دندان‌های بالا، و با استفاده از انگشت اشاره دندان‌های پایین را پاکسازی نمایید.

آموزش تصویری نخ دندان کشیدن از نظر دندانپزشکان

۲ – به آرامی نخ دندان را میان دندان‌ها بکشید. اینکه از کدام دندان شروع می‌کنید، اهمیتی ندارد. مهم این است که همه دندان‌ها را یک بار نخ دندان بکشید. این کار باید به آرامی انجام شود و به لثه فشار نیاورد. لازم است میان دندان و خط لثه نیز نخ دندان کشیده شود.

 

۳ – در نزدیکی لثه ها، نخ دندان را به شکل C در آورید و از پایین به بالا بکشید. لازم است نخ دندان کمی (حدود ۲-۳ میلیمتر) به داخل خط لثه و دندان نفوذ کند. وقتی این کار را می‌کنید، باید حرکات از پایین به بالا باشند تا لثه زخم نشود.

آموزش تصویری نخ دندان کشیدن از نظر دندانپزشکان

۴ – این کار را برای تک تک دندان‌ها تکرار کنید. دقت کنید که هر دندان باید با قسمت تمیزی از نخ دندان تمیز شود؛ بنابراین برای هر دندان، کمی از نخ دندان دور انگشتتان را باز کنید. حتی اگر این میزان کافی نبود، می‌توانید تکه‌ی جدیدی از نخ دندان را ببرید و به کارتان ادامه دهید چرا که این روش صحیح نخ دندان کشیدن است.

 

اگر با نخ دندان کشیدن، لثه‌ها کمی خون آمد، بدان معناست که باید دفعات نخ دندان کشیدن را افزایش دهید. بسیاری از افراد با دیدن این نشانه، دست از نخ دندان کشیدن می‌کشند، اما باید بدانید که با استفاده بیشتر از نخ دندان این مشکل رفع می‌شود. مطلب درمان خانگی زخم لثه، خونریزی های لثه و التهاب لثه را در این رابطه مطالعه کنید.
از دندان‌های آسیاب غافل نشوید. بیشتر بیماری‌های دندان مربوط به این دندان‌ها می‌شوند و این به خاطر آن است که دسترسی به آن‌ها سخت‌تر است. مانند شکل زیر، نخ دندان را میان دندان‌های آسیاب قرار دهید و خیلی آرام شروع به نخ دندان کشیدن کنید.

آموزش تصویری نخ دندان کشیدن از نظر دندانپزشکان

۵ – بعد از اینکه کارتان تمام شد، دهان را با آب بشویید. این کار کمک می‌کند آلودگی‌های دهان کاملا شسته شوند. حتی می‌توانید از فلوراید برای این کار استفاده کنید. استفاده از فلوراید، هرگونه باکتری موجود در دهان را نابود می‌کند.
سعی کنید حداقل در روز، یکبار از نخ دندان استفاده کنید. طبق گفته‌ی انجمن دندان پزشکی آمریکا، روش صحیح نخ دندان کشیدن باید حدود دو تا سه دقیقه طول بکشد، اما حتی اگر یک دقیقه هم باشد، بسیار مفید خواهد بود.

آموزش تصویری نخ دندان کشیدن از نظر دندانپزشکان

طرز صحیح استفاده از نخ دندان

1- نخ دندان را از یک طرف دیواره ی دندان وارد کرده و موقع خارج کردن از دیواره مقابل خارج کنید، یعنی نخ دندان یک حلقه ی کامل بین دو دندان مجاور بزند.

 

2- نخ دندان را حتما به لثه ی مجاور دو دندان بکشید تا خوب تمیز شود. شاید در اوایل از لثه خون بیاید، ولی بعد از مدتی که لثه خوب تمیز شد، خونریزی کاهش پیدا خواهد کرد. در صورت ادامه ی خونریزی حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. احتمالا به جرم گیری نیاز خواهید داشت.

 

3- در صورتی که نخ دندان هنگام استفاده در بین دندان ها، رشته رشته یا پاره شود، احتمالا دو مشکل وجود دارد: یکی پوسیدگی بین دو دندان. دوم وجود جرم در آن قسمت از دندان.البته پرکردگی نامناسب دندان هم باعث پاره شدن نخ خواهد شد که در هر سه صورت باید به دندانپزشک مراجعه کنید و نسبت به رفع مشکل اقدام نمایید.

 

4- بهتر است قبل از مسواک زدن، اول با نخ دندان بین دندان ها را خوب تمیز کنید و بعد مسواک بزنید.

 

5- اگر دچار پوسیدگی دندان یا پُرکردگی نامناسب یا بیماری لثه باشید، استفاده از مسواک و نخ دندان مشکل شما را حل نخواهد کرد و باید حتما به دندانپزشک خانوادگی خود مراجعه کنید تا سلامتی دندان هایتان مطمئن شوید. بعد با خیال راحت به بهداشت دهان و دندان خود برسید و سالی یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

جدیدترین مطالب