قاصدک

الفبا

قاصدک

نیم نگاهی به گذشته

کم خونی و فقر آهن چه نشانه هایی دارد؟

مجموعه : پزشکی و سلامت
کم خونی و فقر آهن چه نشانه هایی دارد؟

کم خونی و فقر آهن چه نشانه هایی دارد؟

کم خونی ناشی از فقر آهن بیماری است که در سود فقدان گلبول های قرمز‌رنگ خون بجهت تعداد معدود سلول های خونی در تن بشر صورت میگیرد . وقتی که تن به حدنصاب از آهن برخوردار نمیباشد تا آن را به هموگلوبین تبدیل نماید , گلبول های قرمز‌رنگ خون توانمند به حمل خون اکسیژن‌دار به کلیه بافت های تن نیستند , که‌این موقعیت به اکثری از دلایل دیگر سبب ساز میگردد .

 

نشانه‌های کم خونی ناشی از نبود آهن

گیاهخواران و وگان ها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به فقر آهن قرار دارا‌هستند چون از مصرف گوشت قرمز رنگ , اصلی ترین منبع آهن , در رژیم غذایی خویش خودداری می نمایند . اهداکنندگان خون , هم در معرض ابتلا بدین بیماری قرار دارا‌هستند , و درین بین , بانوان به جهت ادله بارداری و زمان های قاعدگی در معرض خطر بیشتری قرار دارا هستند .

 

علامت های کم خونی ناشی از فقر آهن

خستگی – در‌حالتی که به مقدار مناسب می خوابید , ولی کماکان حس خستگی میکنید یا این که به صورت مداوم ضعف عضلانی و سطح ها ذیل انرژی را برای زمان وقتی طولانی تجربه میکنید , احتمال دارد با فقدان آهن مواجه باشید .

 

سرگیجه , سردرد , و سبکی راز به خصوص در طول ایستادن – زمانی که می ایستید , جریان اکسیژن درسمت مغز مبتلا خلل می گردد و این حالت میتواند موجب سردرد , سرگیجه و چه بسا غش شود .

 

تنگی نفس – در‌صورتی‌که در انجام یک عمل بدنی بی آلایش , مثل بالا رفتن از پلکان , به صورت تروتمیز با تنگی نفس مواجه میشوید می بایست با یک دکتر مشورت کردن فرمائید تا احتمال کم خونی ناشی از فقر آهن مورد محاسبه قرار بگیرد .

 

عفونت های مکرر – در حالتی‌که بهبود جراحت های شما بیشتراز میزان ارتفاع میکشد یا این که بریدگی ها به راحتی عفونی می‌شوند , احتمال دارد با سطح ها زیر هموگلوبین مواجه باشید و مستلزم اخذ آهن بیشتر از رژیم غذایی خود باشید.

 

سردی دست ها و پاها – در صورتی دست ها و پاهای شما همواره سرد می‌باشند , احتمال دارد با مشکلاتی در رابطه سطح های زیر آهن در تن خویش مواجه باشید .

 

ناخن های ضعیف و آسیب پذیر – در شرایطی که موها و ناخن های شما ضعیف و آسیب پذیر گردیده اند , شاید با فقدان آهن مواجه باشید و نیازمند اخذ هر چه بیشتر این ماده معدنی از خوراک و کامل کننده ها باشید .

 

ضربان قلب ارتقاء یافته – چنانچه شم میکنید به تپش قلب در گیر شده اید , احتمالا نیازمند بررسی سطح ها آهن تن خویش باشید .

 

هوس های غذایی غیر معمول – در صورتیکه هوس های غذایی تعجب آور و غریب برای مواد غیر غذایی , نظیر گچ یا این که خاک , را تجربه میکنید , احتمال دارد فقدان آهن داشته باشید .

 

سندرم پای بی قرار – در شرایطی که با حس ناگوار و سوزن سوزن شدن در پاهای خویش مواجه میباشید که از بین نمی رود بایستی به دکتر معالج رجوع نمایید تا علت ظریف آن معین شود .

 

درد سینه – درد سینه یکی نماد های بالقوه کم خونی است , ولی همینطور می تواند علامتی از سایر معضلات سالم دور از شوخی نظیر ایست قلبی هم باشد .

 

برای ارتقاء سطح ها آهن تن چه شغل های می توان انجام داد؟

گوشت قرمز رنگ , ماهی , تخم مرغ , صیفی جات برگدار , غلات , نان و شیر مصرف فرمائید .

 

از تکمیل کننده های آهن به کارگیری نمائید .

 

هر چه سریع‌تر به پزشک معالج مراجعه کرده و با او مشاوره فرمائید .

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

الفبا

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
آسمان آبی
مبلمان اداری