نحوه تشخیص نوع سردرد + عکس انواع سردردها

نحوه تشخیص نوع سردرد + عکس انواع سردردها

تشخیص نوع سردرد اهمیت زیادی دارد و اگر بطور مدام دچار انواع سردردها می شوید در اینجا نحوه تشخیص نوع سردرد را بیان خواهیم کرد همچنین عکس انواع سردردها را می توانید در این مطلب از سایت سماتک ببینید.

 

نحوه تشخیص نوع سردرد

انواع سردردها عموما به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شوند. تشخیص نوع سردرد بسیار مهم است و سردرد اولیه شامل میگرن، سردرد خوشه ای و سردرد مزمن روزانه است. سردرد ثانویه علت های مختلفی دارد که گاهی نشانه ی بیماری است. اما قبل از اینکه به درمان سردرد بپردازیم سوال مهم این است که چگونه میتوان نوع سردرد را تشخیص داد؟ در ادامه نحوه تشخیص نوع سردرد را بخوانید.

 

تشخیص نوع سردرد چگونه ممکن است؟ پزشکان به طور معمول از توصیف سردرد به وسیله بیمار به علاوه معاینه برای تشخیص نوع سردرد استفاده می کنند. بعضی از افراد بیش تر از یک نوع سردرد دارند. بیش تر افراد نیاز به رادیوگرافی ساده یا آزمون های تصویربرداری ندارند. در بعضی شرایط سی تی اسکن (یا MRI) ممکن است پیشنهاد شود: برای مثال اگر علایم نامعمول باشد، اگر هرگونه علایم خطر وجود داشته باشد (به علایم خطر سردرد در ادامه توجه کنید) یا اگر هر نوع مورد غیر طبیعی در حین معاینه دیده شود، ممکن است سی تی اسکن پیشنهاد شود.

نحوه تشخیص نوع سردرد + عکس انواع سردردها

سایر دلایل ممکن برای انجام تصویر برداری از مغز شامل این مواردند:

سردردهایی که با وجود درمان، پیوسته بدتر می شوند.

یک تغییر ناگهانی در الگوی سردردها

علایم یا نشانه هایی که به نظر می رسد شرایط پزشکی دیگری آنها را ایجاد کرده باشد.

 

علائم انواع سردردها

شمار بسیار زیادی از سردردها تهدید کننده حیات نیستند. اگر علائم انواع سردردها شرایط زیر را داشت، می بایست فوراً باید مراقبت پزشکی دریافت شود:

 

ناگهانی شروع شود، در طی چند ثانیه یا چند دقیقه شدیدتر شود یا بتواند به عنوان بدترین سردرد زندگی توصیف شود.

شدید است و با تب یا سفتی گردن رخ می دهد.

با تشنج، تغییرات شخصیت، گیجی یا افتادن همراه است.

به سرعت بعداز ورزش سخت (پرشور) یا آسیب خفیف شروع شود.

جدید است و با ضعف، بی حسی و اشکال در دید همراه است. اگرچه سردردهای میگرنی می توانند گاهی این علایم را ایجاد کنند، فرد می بایست اولین بار که این علایم ظاهر شد، فوراً ارزیابی شود.

اگر فرد نوع سردرد پایدار یا مکرر دارد، سردردهایی که با فعالیت معمول تداخل پیدا می کند یا سردردهایش دردناک تر شده است می بایست در طی ساعات معمول کاری به مطب پزشک یا مرکز پزشکی مراجعه کند.

نحوه تشخیص نوع سردرد + عکس انواع سردردها

نوع سردرد در تومور مغزی

تشخیص نوع سردرد در تومور مغزی بسیار مهم است. سردرد در تقریباً 50 درصد افرادی که تومور مغزی دارند رخ می دهد. به هرحال نوع سردرد در تومور مغزی بسیار شایع است و تومورهای مغزی به ندرت در افرادی که تحت ارزیابی سردرد قرار می گیرند یافت می شود. بسیاری از افراد دچار تومورهای مغزی سردردهایی دارند که با خم شدن به جلو بدتر می شود یا با تهوع و استفراغ همراه است، اگرچه این علایم می توانند هم چنین با سردردهایی که غیر مرتبط با تومور مغزی اند هم رخ دهند. پزشک شما بهترین منبع اطلاعاتی برای پرسش های شما در رابطه با تشخیص نوع سردرد است. این سردرد بسیار نادر است. درد آن طول کشنده است و در صبح ها شدتش بیشتر است. ماهیت حمله ای دارد و با حرکت سر، بلند کردن بار، عطسه و به ویژه سرفه تشدید می شود. معمولا با اختلال خواب همراه است و ممکن است فرد به علت سردرد از خوواب مکررا بیدار شود.

 

سردردهای مزمن روزانه

بعضی از افراد دچار سردردهای بسیار مکرر می شوند که در بعضی موارد هر روز است. وقتی سردرد بیش از پانزده روز در ماه برای دست کم سه ماه، به عنوان سردرد مزمن روزانه توصیف می شود.

سردرد مزمن روزانه یک نوع (جداگانه) سردرد نیست اما گروهی است که شامل سردردهای مکرر از انواع مختلف است. بیش تر افراد با سردرد مزمن روزانه، به عنوان نوع زمینه ای سردردشان، میگرن یا سردرد تنشی دارند. این سردردها اغلب با داشتن یک سردرد گهگاهی میگرنی یا تنشی شروع می شوند اما در طول ماه ها یا سال ها زیاد تر می شود. بعضی از افراد دچار سردردهای مکرر، از داروهای سردرد بیش از اندازه استفاده می کنند که می تواند منجر به سردرد به علت مصرف بیش از حد داروها شود.

 

سردرد التهابی

یکی از خطرناک ترین انواع سردرد است. این سردردها در پی عفونت سینوسی، مننژیت و سکته مغزی بروز می کند.

 

سردرد ناشی از مننژیت یا عفونت پرده مغزی

این نوع سردرد همراه با تب و سفتی گردن است. با حرکت بدنی بیشتر شده و با استراحت کاهش می یابد. درد آن بصورت فشرده در تمام نقاط سر است.

نحوه تشخیص نوع سردرد + عکس انواع سردردها

درد عصب سه قلوی صورت

عصب سه قلوی صورت دارای سه شاخه است که در صورت قرار دارد و دردهای آن موقع صحبت کردن و مسواک زدن و… تشدید می شود و به قول بیماران، به گونه ای است که تیر می کشد. درمان آن دارویی است، ولی اگر دارو درمانی موفق نباشد، می توان عصب را از طریق جراحی تخریب کرد. این بیماری را نخستین بار ابن سینا کشف کرد.

 

سردرد ناشی از بیماری های چشمی

ضعف بینایی و عیوب انکساری چشم سبب پیدایش سردردهای مکرر در ناحیه پیشانی و پشت چشم شده و معمولا هنگام مطالعه، کار با کامپیوتر و تماشای تلویزیون تشدید می شود.

 

سردرد ناشی از عفونت دندان

سردرد ناشی از مشکلات دهان و دندان از ناحیه صورت شروع می شود و به تدریج در همه سر پخش می شود.

 

سردرد سینوسی

نوعی سردرد است که در گونه ها پیشانی و بینی احساس می شود و بر اثر التهاب و عفونت سینوس ها ایجاد می شود. معمولا با گرفتگی بینی و آبریزش بینی همراه است و در آنهایی که مبتلا به آلرژی یا پولیپ بینی هستند و یا جراحی پلاستیک بینی کرده اند شایع تر است. معمولا فصلی است و با سردتر شدن هوا تشدید می شود. با تکان دادن و خم و راست کردن سر تشدید شده پس از بیدار شدن از خواب دردش بیشتر می شود. این نوع سردرد در اثر سینوزیت ایجاد می شود و معمولا با تب، تورم صورت و فشار در قسمت های پیشانی و استخوان های گونه همراه است.

 

نشانه ها: از نشانه های این سردرد احساس فشار شدید در پیشانی در قسمت های ابروها و زیر چشم هاست. سردردهای سینوسی با تکان دادن سر شدیدتر می شوند. آبریزش بینی، گرفتگی بینی و خستگی از نشانه های دیگر این سردرد است.

 

دلایل: سردردهای سینوسی در اثر سینوزیت ایجاد می شوند و معمولا با سرما خوردگی یا آلرژی فصلی همراه هستند.

 

درمان: سردردهای سینوسی به ندرت خودشان رفع می شوند. اگر آلرژی دارید آنتی هیستامین کمک می کند اما در غیر اینصورت باید به پزشک مراجعه کنید تا آنتی بیوتیک تجویز کند.

نحوه تشخیص نوع سردرد + عکس انواع سردردها

سردرد به علت فشار خون بالا

این سردرد معمولا با بالا رفتن فشار خون ایجاد میشود. این حالت از ناحیه پس سر شروع شده و در نهایت دور تا دور سر درگیر می شود.

 

سردرد رعدآسا یا انفجاری

نوعی سردرد خطرناک است که ناگهان با شدت بسیار زیاد شروع شده و فرد مبتلا ادعا می کند تا به حال چنین سردردی را تجربه نکرده است. علت آن متعدد است: خونریزی مغزی، ترومبوز وریدی، انسداد سینوس های وریدی بر اثر لخته خون و افزایش فشار جمجمه ممکن است باعث آن باشد و احتمال دارد بیمار دچار ضعف شدید، فلج، کاهش سطح هوشیاری و حتی کما و مرگ شود.

 

سردرد به علت استفاده بیش از اندازه از داروها

Medication-Overuse Headache (MOH)

سردرد به علت استفاده بیش از حد از داروها ممکن است در افرادی که سردردهای مکرر میگرنی، خوشه ای یا تنشی دارند رخ دهد، که منجر به استفاده بیش از حد از داروهای ضددرد می شود. در این حالت یک چرخه معیوب اتفاق می افتد که به موجب آن سردرد های پی در پی باعث می شود فرد زیاد دارو مصرف کند (اغلب داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک) و همین که اثر دارو به تدریج از بین می رود سردرد برمی گردد و باعث مصرف بیش تر دارو می شود و این روند ادامه دارد…

 

مصرف بیش از حد مقادیر زیاد داروهای ضددرد می تواند خطر ایجاد سردرد های در اثر مصرف بیش از حد داروها را افزایش دهد. برای اجتناب از این نوع سردردها موارد زیر پیشنهاد می شوند:

⇐ در صورت امکان از ترکیبات Butalbital (Fiorinal®, Fioricet®, Esgic®) و مخدرها کاملا اجتناب کنید.

⇐ از تریپتان ها (مثلImitrex و غیره) یا ترکیبات آسپیرین/ استامینوفن/ کافئین (Excedrin®) بیش از نه روز در ماه استفاده نکنید.

⇐ از ضدالتهاب های غیر استروئیدی (مثل ایبوپروفن، آسپیرین) بیش از15 روز در ماه استفاده نکنید.

⇐ از استامینوفن بیش از دو بار در هفته استفاده نکنید.

اگر شما سردردهای مکرر دارید، ممکن است نیاز به یک داروی پیشگیری داشته باشید.

 

سردرد خوشه ای

این نوع سردرد آزار دهنده ترین نوع سردرد است. معمولا در یک ساعت معین از روز بروز می کند و روزها، هفته ها یا ماه ها طول می کشد.یک طرف سر دچار درد بسیار شدیدی شده و همزمان همان ناحیه از سر دچار آبریزش بینی و اشک از چشم می شود.

سردردهای خوشه ای (کلاستر) سردردهایی شدید و رنجورکننده هستند که مکرر برای هفته ها تا ماه ها در یک دوره زمان رخ می دهند که دوره هایی از نداشتن سردرد به دنبال آن می آید. سردردهای خوشه ای به نسبت ناشایع اند و کمتر از یک درصد افراد را درگیر می کنند. در مردان شایع تر است و اوج سن شروع آن 25 تا 50 سال است.

 

نشانه ها: سردرد خوشه ای باعث ایجاد درد نبضی در پشت و اطراف چشم می شود و معمولا این درد در یک طرف سر است. این سردرد هنگام خواب شدت می گیرد. از نشانه های آن قرمزی چشم، حساسیت به نور و جاری شدن اشک از چشم هاست. درد خوشه ای از ۱۵ دقیقه تا ۱ ساعت ممکن است طول بکشد.

 

دلایل: دانشمندان نتوانسته اند دلیل واقعی این نوع سردرد را بیابند اما در اثر اختلالات در ساعت بیولوژیکی بدن نیز ایجاد می شوند.

 

درمان: درمان سردردهای خوشه ای کمی گیج کننده است چون درد خود به خود ظاهر و ناپدید می شود و تنها پزشک می تواند به درمان کمک کند.

نحوه تشخیص نوع سردرد + عکس انواع سردردها

سردرد TMJ

این نوع سردرد به واسطه مشکل در آرواره، مفصل آرواره، و عضلات پایینی صورت شکل می گیرد. به هم خوردن دندان ها، به ویژه در شب، تنش در آرواره، دررفتگی مفصل آرواره یا ورم مفاصل می توانند محرک آن باشند. این درد می تواند به سمت بالا پخش شده و گونه ها، گیجگاه ها، و گوش ها را تحت تاثیر قرار دهد و یا به سمت پایین حرکت کرده و گردن و شانه را تحت تاثیر قرار دهد.

 

سردرد مختلط

ترکیبی از میگرن و سردرد تنشی است و زمانی تشخیص داده می شود که علایم بین دو سردرد قابل تشخیص نباشد.

 

سردرد تنشی یا هیجانی

شایع ترین نوع سردرد است که اغلب در اثر استرس و فشارهای عصبی رخ می دهد.علت آن انقباض عضلات کاسه سر، گردن، شانه و صورت است و در بالغین بروز می کند. مهم ترین دلیل آن هیجانات عصبی است و مکررا اتفاق می افتد. درد معمولا از ناحیه گردن، پیشانی و شانه شروع شده و به تدریج کل سر را درگیر می کند. مدت آن سی دقیقه تا هفت روز است.

افراد با سردرد تنشنی اغلب قبل از سردردشان احساس استرس یا تنش دارند. برخلاف میگرن سردردهای تنشی بدون سایر علایم مثل تهوع، استفراغ، حساسیت به نورها و صداها یا پیش درآمد رخ می دهد. (پیش درآمد (اورا) نوعی احساس ذهنی یا پدیده حرکتی است که مقدم بر شروع یک وضعیت عصبی می باشد و مشخصه آن محسوب می شود؛ و به خصوص در مورد تشنج یا میگرن وجود دارد.) به هرحال بعضی از افراد علایمی از هر دو نوع سردرد تنشی و میگرنی را دارند.

 

نشانه ها: این نوع سردردها معمولا ضربانی نیستند. فشاری که در سردردهای تنشی ایجاد می شود مثل این می ماند که هدی را محکم به اطراف پیشانی بسته باشید. اغلب این فشار از صبح تا شب بیشتر می شود.

 

دلایل: از عوامل سردردهای تنشی می توان به مواردی چون: استرس، خستگی، حالت بدن نامناسب و قرار گرفتن سر در یک حالت نامناسب برای مدت طولانی اشاره کرد. سردردهای تنشی مزمن کمیاب هستند و معمولا با آسیب گردن و سر ایجاد می شوند.

 

درمان: برای تسکین سردردهای تنشی می توانید از قرص های مسکن استفاده کنید. البته اگر سردردها به ندرت پیش بیایند. اما اگر دائم سردردهای طولانی مدت می گیرید حتما به پزشک مراجعه کنید. به علاوه از نظر فیزیکی فعال باشید، شانه ها و گردن را مرتب بکشید و زمان بیشتری را بیرون از خانه بگذرانید.

 

سردرد آلرژیک

این نوع سردرد به محض تماس فرد با ماده آلرژی زا آغاز می شود. سایر علایم حساسیت مانند گرفتگی و آبریزش از بینی، تهوع، سرفه، خفگی و اسهال نیز دیده می شود.

نحوه تشخیص نوع سردرد + عکس انواع سردردها

سردرد پس از ضربه

سردردهایی که بین یک تا دو روز بعد از یک ضربه به سر رخ می دهند، نسبتاً شایع اند. بیشتر افراد یک ناراحتی مبهم کلی، دردناک، پایدار، که به طور متناوب بدتر می شود را گزارش می کنند.

سایر علایم شایع شامل سرگیجه (حس چرخش، گیج رفتن)، اشکال در تمرکز، مشکلات حافظه، زود خسته شدن و تحریک پذیری است.

سردردهای پس از ضربه ممکن است تا چند ماه ادامه پیدا کنند، اگرچه هرکس با سردردی که در طول یک یا دو هفته بعد از حادثه ی ضربه شروع به بهبود پیدا نکند، می بایست ارزیابی شود.

 

سردرد خماری

دلایل زیادی برای سردرد خماری آمده است و یکی از دلایل این است که الکل باعث گشاد شدن رگ های خون می شود و روی سطح سروتونین در بدن تاثیر می گذارد. از طرفی الکل آب بدن را خشک می کند.

 

درمان: بهترین درمان استفاده از قرص مسکن، نوشیدن مقداری آب و کمی استراحت است. اگر با مصرف کمترین الکل سردرد می گیرید ممکن است میگرن داشته باشید.

 

سردرد میگرنی

یکی از شایع ترین انواع سردرد هاست. معمولا یک طرف سر را درگیر می کند و تپش دار است. تهوع و استفراغ ایجاد می کند و با نور و سر و صدا و تنش های عصبی تحریک شده شدت می گیرد. معمولا ۴ تا ۱۲ ساعت طول کشیده در آغاز آن شخص مبتلا به صورت غیر عادی احساس ضعف، خستگی و کسالت کرده پس از تشدید شدن سردرد به تهوع و استفراغ و بیزاری از نور و صدا منجر می شود.

 

سردردهای میگرنی نوعی سردرد هستند که باعث درد متوسط تا شدید می شوند که با نور، صدا و حرکت بدتر می شوند. بعضی از افراد همچنین تهوع و استفراغ را تجربه می کنند. سردردهای میگرنی به طور معمول چند ساعت طول می کشند، اما ممکن است به ندرت تا سه روز طول بکشند.

 

دلایل: میگرن اغلب در اثر نقض فرآیند متابولیک و گشاد شدن رگ های خونی در مغز ایجاد می شود. البته ممکن است شخص ژنتیکی این مشکل را به ارث برده باشد.

 

درمان: هیچ درمان خاصی برای از بین بردن سردردهای میگرنی وجود ندارد. البته یکسری درمان ها برای کاهش آن وجود دارد و باید حتما به پزشک مراجعه کنید. ورزش هم در تسکین میگرن موثر است.

نحوه تشخیص نوع سردرد + عکس انواع سردردها

عکس انواع سردردها

سردردها در نواحی مختلف سر انسان پدید می آیند و عکس انواع سردردها را تماشا کنید در متن داخل عکس نوع سردرد بیان شده است عکس انواع سردردها را در سایت سماتک مشاهده می کنید. همچنین در صورت تجربه هر یک از نشانه های زیر در کمترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید:

 

سردرد به طور ناگهانی شکل می گیرد و بسیار شدید و انفجاری است.

نخستین سردرد شدید در زندگی شما محسوب می شود که در انجام فعالیت های روزانه اختلال ایجاد می کند.

پس از انجام فعالیت هایی مانند کار با وزنه، ایروبیک، دویدن، یا رابطه جنسی دچار سردرد می شوید.

اگرچه به طور مرتب دچار سردرد می شدید، اما این سردرد از همیشه بدتر بوده است.

سردرد پس از گذشت 24 ساعت شرایط وخیم‌تری پیدا کرده است.

سردردی که با یک آسیب سر رخ می دهد.

به همراه سردرد نشانه های دیگری مانند تب، گرفتگی گردن، تهوع، و استفراغ را تجربه می کنید.

به همراه سردرد با اختلال در گفتار، تغییر در بینایی، مشکلات حرکتی در دست ها و پاها، از دست دادن تعادل، گیجی، یا از دست دادن حافظه مواجه هستید.

سردرد شدید است و تنها یک چشم قرمز شده است.

سابقه ابتلا به سرطان و یک سردرد جدید را دارید.

مدتی است به طور مرتب دچار سردرد می شوید، به ویژه اگر بالای 50 سال سن دارید.

به همراه سردرد با مشکلاتی در بینایی مواجه هستید و هنگام جویدن با درد مواجه می شوید، یا وزن از دست می دهید.

نحوه تشخیص نوع سردرد + عکس انواع سردردها

نحوه تشخیص انواع سردردهای مزمن

انواع سردرد مزمن و مداوم که به راحتی از بین نمی رود می تواند نشانه ای از وجود مشکلی جدی‌تر باشد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– خونریزی در ناحیه بین مغز و بافت نازکی که مغز را پوشش می دهد (خونریزی زیر عنکبوتیه)

– فشار خون بالا

– تومور مغزی

– آپنه خواب

– عفونت در مغز، یا بافتی که مغز را احاطه کرده، مانند مننژیت یا انسفالیت، یا آبسه

– مسمومیت با مونوکسید کربن

– عروق ملتهب، متورم که تامین کننده خون به بخشی از مغز، گیجگاه، و ناحیه گردن (آرتریت تمپورال) هستند

– تشکیل مایع درون جمجمه که به تورم مغزی (هیدروسفالی) منجر می شود

– افزایش فشار درون جمجمه که به نظر ناشی از یک تومور است، اما این گونه نیست

– مشکلاتی با رگ های خونی و خونریزی در مغز، مانند ناهنجاری های عروقی (AVM)، آنوریسم مغزی، یا سکته مغزی

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب