یک “ویال” Vial چیست | یک ویال چقدر است

یک “ویال” Vial چیست | یک ویال چقدر است

ویال به انگلیسی Vial یکی از موارد مورد نیاز برای نگهداری از دارو است. یک ویال چیست؟ در ادامه اطلاعاتی درمورد ویال و اینکه یک ویال چقدر است بیان خواهیم کرد.

 

یک ویال چیست

ویال یک ظرف شیشه‌ای کوچک است که به منظور نگهداری داروهای مایع یا پودری استفاده می‌شود. ویال دارای یک درپوش پلاستیکی است و می‌تواند مقدار دارو را به صورت تک دوز و یا چند دوز نگهداری کند. از این شیشه‌ها برای نگهداری داروهایی استفاده می‌شود که در شرایط رقیق شده به مدت طولانی قابل نگهداری نیستند. این زمان برای هر دارویی متفاوت است. برخی از آن‌ها را پس از رقیق شدن تنها می‌توان تا ۱۲ ساعت نگهداری کرد و برخی دیگر قابلیت ماندن تا ۷۲ ساعت را نیز هم دارند.

 

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که با شنیدن نام آمپول، وحشت کنید. خیلی اوقات ممکن است به خاطر بیماری خاصی که دارید به پزشک مراجعه کنید و او تنها شیوه تزریق را برای بهبود وضعیت فعلی شما در نظر بگیرد. آمپول در واقع همان دریافت دارو به صورت تزریق است. حال چه به صورت “عضلانی” و چه به صورت “وریدی”. برای این کار به سرنگ، آب مقطر، ویال و دارو احتیاج است.

یک "ویال" Vial چیست | یک ویال چقدر است

ویال ها ظرف های شیشه‌ای یک دوزی یا چند دوزی هستند.

یک درپوش لاستیکی در قسمت بالا ویال دارد.

این قسمت پلاستیکی قبل از مصرف بر میله یک روپوش فلزی پوشیده شده است ویال ها ممکن است شکل جامد یا مایع دارو را داشته باشند.

یک "ویال" Vial چیست | یک ویال چقدر است

داروهایی که در صورت محلول ماندن خواص خود را از دست می‌دهند بصورت پودر ویال قرار می‌گیرند.

اتیکتهای ویال ها نوع حلال و مقدار آنرا مشخص می‌کنند.

معمولا چگونگی رقیق کردن محتوای یک ویال بر روی اتیکت چسب شده روی شیشه آن، مشخص شده است. ویژگی خاصی که ویال ها دارند این است که استفاده مکرر از دارو را فراهم می‌کنند. به این صورت که در هر بار استفاده، تنها به اندازه مورد نیاز از دارو، رقیق شده و تزریق می‌گردد.

یک "ویال" Vial چیست | یک ویال چقدر است

یک ویال چقدر است

یک ویال باید توسط پزشک تهیه و تعیین شود یک ویال چقدر است. قبل از استفاده از هر نوع داوری تزریقی، هر گونه سابقه حساسیت دارویی که داشته‌اید، به پزشک اطلاع دهید.
اجازه دهید تزریق داروی شما توسط فرد با مهارت و حتما در اورژانس یا سایر درمانگاه‌ها، صورت بگیرد.
دارو را کاملا مطابق با دستور پزشک خود و طبق دوره درمان توصیه شده، مصرف کنید.
فهرست تمامی داروهایی را که در حال استفاده از آن هستید (چه گیاهی و چه پزشکی)، در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی از داروها میزان اثربخشی داروهای دیگر را تحت تاثیر قرار دهند.
اگر یک نوبت را فراموش كردید، به مجردی كه به یاد آورید مصرف كنید. البته اگر تقریبا موقع نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها كرده و به برنامه منظم دارویی‌تان برگردید. مقدار دارو را دو برابر نكنید.

یک "ویال" Vial چیست | یک ویال چقدر است

در صورتی که در دوران بارداری یا شیردهی هستید، قبل از مصرف دارو، به پزشک اطلاع دهید.
چنانچه با تزریق ویال دچار تنفس سخت، تورم چهره، لب‌ها، زبان یا گلو شدید مصرف را قطع و به اورژانس مراجعه کنید.
در صورت تغییر رنگ دارو، از آن استفاده نکنید.
توصیه می‌شود مصرف هیچ کدام از دوزهای دارو در فواصل معین، فراموش نشود.
در صورتی که بیماری شما بعد از چند روز بهتر نشد یا وخیم‌تر شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب