پماد کالامین 8 درصد برای چیست | خواص و عوارض پماد کالامین

پماد کالامین 8 درصد برای چیست | خواص و عوارض پماد کالامین

پماد کالامین چیست

پماد کالامین 8 درصد برای چیست؟ یکی از داروهای التهابات پوستی پماد کالامین است که پماد کالامین 8 درصد معروف ترین این دارو است یکی از مهمترین عوارض پماد کالامین خشک شدن پوست است. پماد کالامین (Calamine) از داروهایی است که به منظور درمان التهابات پوستی مثل تماس با گیاهان سمی، خشکی و قرمزی پای کودکان ناشی از ادرار، عرق سوز شدن و آفتاب سوختگی، گزش حشرات، آبله مرغان، سرخک، کهیر و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. خشکی پوست از عوارض مصرف پماد کالامین می‌باشد.

 

پماد کالامین 8 درصد برای چیست

پماد کالامین 8 درصد مقدار و نحوه مصرف پماد کالامین 8 درصد در افراد مختلف متفاوت است و باید توسط پزشک تعیین گردد. قبل از استفاده از این دارو باید پوست خود را با آب و صابون بشویید و اجازه دهید پوست کاملا خشک شود. پس از آن مقداری از پماد را روی پوست بمالید و صبر کنید تا خشک شود. توصیه می‌شود برای تاثیرگذاری بهتر روی موضع مورد نظر را با پماد کالامین 8 درصد نپوشانید.

 

خواص پماد کالامین

مشکلات پوستی این روزها شیوع بیشتری پیدا کرده است و افراد برای فرار از دست علائم آن‌ها که معمولا کلافه‌کننده هم هستند به پزشک مراجعه کرده و درخواست درمان بیماری خود را دارند. حساسیت‌ها و ناراحتی‌های پوستی بیشتر در فصول گرم سال افزایش پیدا می‌کنند؛ چرا که گرما و قرار گرفتن زیر نور خورشید خود می‌تواند به تشدید علائم التهابات پوستی دامن بزند. علاوه بر این در فصول بهار و تابستان گزش حشرات هم یکی از عواملی است که می‌تواند آثاری از قرمزی، تورم و خارش پوست بر جای بگذارد. اگر بخواهید از شر التهاب و ناراحتی‌های پوستی خلاص شوید علاوه بر استفاده از داروهای لازم در این زمینه باید عامل ایجاد این التهاب پوستی را برطرف کنید. به طور مثال اگر پوست شما روشن بوده و با قرار گرفتن زیر نور خورشید دچار قرمزی و سوزش می‌شود بهتر است تا حد امکان در ساعات اوج گرما زیر آفتاب قرار نگیرید و یا در صورت لزوم به قرارگیری از تجهیزات لازم مثل کرم‌های ضد آفتاب و پوشش مناسب استفاده کنید. در واقع پیشگیری به همراه درمان هر دو با هم به روند بهبودی شما سرعت می‌بخشد.

پماد کالامین 8 درصد برای چیست | خواص و عوارض پماد کالامین

موارد مصرف پماد کالامین

بیشترین علائم و نشانه‌های التهابات و بیماری‌های پوستی شامل خارش و خشکی پوست می‌شود و داروهای مختلفی به منظور رفع آن‌ها وجود دارد. پزشک با توجه به نوع بیماری فرد و همچنین انجام برخی از تست‌های آزمایشگاهی می‌تواند داروی مناسب را برای بیمار تجویز کند. پماد کالامین 8 درصد یکی از این داروهاست که می‌تواند برخی از این علایم را کاهش داده و به تسکین التهابات پوست کمک کند. در ادامه سماتک با این دارو بیشتر آشنا می شوید.

 

عوارض پماد کالامین

این دارو را تنها بر روی پوست خود استفاده کنید.
پماد کالامین 8 درصد را در اطراف بینی، دهان، چشم، مقعد و ناحیه تناسلی استفاده نکنید.
اگر پس از یک هفته از مصرف این دارو خارش، درد یا التهاب پوستتان برطرف نشد و یا حتی بدتر شد به پزشک مراجعه کنید؛ شاید نیاز به تغییر دارو داشته باشید.
در صورتیکه طی مصرف پماد کالامین 8 درصد دچار سوزش پوست شدید درباره ادامه مصرف آن با پزشک مشورت کنید.
در صورت داشتن سابقه حساسیت دارویی پزشک را در جریان قرار دهید.
پیش از انجام برخی معاینات با اشعه ایکس مثل ماموگرافی از مصرف این دارو خودداری کنید.
در صورتیکه در دوران باداری یا شیردهی هستید پزشک را از این موضوع باخبر سازید.
فهرست داروهای خود مخصوصا داروهای موضعی که استفاده می‌کنید در اختیار پزشک قرار دهید.
چنانچه بعد از استفاده از پماد کالامین 8 درصد علائم آلرژیک همچون، کهیر، تنگی نفس و یا تنفس دشوار، تورم صورت، لب‌ها، زبان و گلو، قرمزی و عفونت را ملاحظه نمودید، فورا مصرف دارو را قطع و با اورژانس تماس بگیرید.

پماد کالامین 8 درصد برای چیست | خواص و عوارض پماد کالامین

پماد کالامین برای چیست؟

پماد کالامین 8 درصد (Calamine) از داروهایی است که به منظور درمان التهابات و حساسیت پوستی مثل تماس با گیاهان سمی، خشکی و قرمزی پای کودکان ناشی از ادرار، عرق سوز شدن و آفتاب سوختگی، گزش حشرات، آبله مرغان، سرخک، کهیر و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو ترکیبی از دو ماده کالامین و دیفن هیدرامین هیدروکلراید می‌باشد. کالامین پوست را التیام بخشیده و دیفن هیدرامین هیدروکلراید به عنوان ضدهیستامین و بی‌حس کننده عمل می‌کند.

 

مصرف پماد کالامین در بارداری

پماد کالامین 8 درصد در دوران بارداری باید با تجویز پزشک مصرف گردد و مصرف پماد کالامین در بارداری به صورت خودسرانه ممنوع است.

جدیدترین مطالب