داروی کتامین برای چیست + عوارض داروی کتامین

داروی کتامین برای چیست + عوارض داروی کتامین

داروی کتامین برای چیست

داروی کتامین یکی از داروهای مهم در عرصه علم پزشکی است که از داروی کتامین برای بیهوشی استفاده می شود. اگرچه از این دارو به منظور جراحی‌های کوچک مثل کشیدن دندان و جراحی‌های مربوط به کودکان استفاده می‌شود اما به دلیل اثر توهم‌زایی که به دنبال دارد امروزه بیشتر در دامپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در انسان از این دارو بیشتر جهت کنترل و کاهش درد قبل و بعد از عمل جراحی استفاده می‌شود. تزریق وریدی كتامین باید آهسته و طی مدت یک دقیقه انجام گیرد. استفاده طولانی و درازمدت كتامين ممكن است باعث ايجاد مقاومت به اثرات دارو و اعتیاد روانی در بيمار گردد.

 

نحوه مصرف داروی کتامین

این دارو نباید در افراد با سابقه بیماری‌های قلبی و فشار خون بالا و همچنین بیماری تیروئید مورد استفاده قرار گیرد.
از آنجاییکه این دارو هوشیاری را تحت تاثیر قرار می‌دهد بعد از آن حداقل به مدت ۲۴ ساعت نباید رانندگی کنید.
تا ۲۴ ساعت بعد از استفاده از این دارو الکل مصرف نکنید.
معده بیمار در هنگام تجویز دارو باید خالی باشد.
این دارو در دوزهای پایین‌تر می‌تواند درد را کاهش‌دهد.
مصرف کتامین به صورت خوراکی ممکن است تهوع شدیدی به دنبال داشته باشد.
این دارو در افرادی‌که دارای تومور مغزی هستند منع مصرف دارد.
استفاده‌ تفننی مکرر از کتامین به اختلال روانی و آسیب‌های فیزیکی عمده به مثانه منجر می‌گردد.
مصرف بیش‌ از‌ حد این دارو می‌تواند منجر به مرگ شود‌. مخصوصا اگر با الکل ترکیب شود.

 

مقدار مصرف داروی کتامین

به دلیل حساسیت بالایی که این دارو دارد حتما مقدار دوز برای تسکین درد و یا بیهوشی باید توسط پزشک متخصص در این زمینه تعیین گردد. حتما شما هم درباره بیهوش کردن افراد توسط سارقین چیزهایی شنیده‌اید. این افراد با استفاده از مواد بیهوش کننده‌ای که به طور غیرقانونی به دست می‌آورند اقدام به این کار می‌کنند. متاسفانه این مواد با اسامی مختلفی در برخی بازارهای دارویی غیرمجاز مثل ناصرخسرو به فروش می‌رسد و زمینه را برای استفاده سودجویان و سارقان فراهم می‌کند. علاوه بر این جوانان هم به سادگی در دام اعتیاد این مواد می‌افتند و به خاطر اثرات توهم‌زایی که برای آن‌ها ایجاد می‌کند اقدام به تهیه و مصرف آن می‌کنند.

 

داروی کتامین چیست؟

کتامین (Ketamine) که این روزها توسط برخی از جوانان از کابرد اصلی خود خارج شده و به یک مخدر تبدیل شده است در واقع نوعی داروی بیهوش‌کننده است که به صورت وریدی یا عضلانی تزریق می‌شود و در فرد ایجاد آرامش و تسکین می‌کند. جدا از این ویژگی توهم‌زایی کتامین آن را به یک ماده مخدر محبوب و غیرقانونی در میان برخی از نوجوانان و جوانان تبدیل کرده است. احساس سرخوشی و توهم‌زایی که از این ماده حاصل می‌شود چیزی است که مورد علاقه افراد در پارتی‌های شبانه است. برای این کار کتامین را به شکل قرص مصرف کرده و یا به پودر سفید‌رنگی برای کشیدن با بینی تبدیل‌ می‌کنند. اثر این ماده بعد از چند دقیقه شروع شده و تقریبا تا کمتر از یک ساعت وجود دارد. لازم به ذکر است که سوء‌استفاده از کتامین می‌تواند منجر به آسیب‌های جسمی و روانی شده و در برخی موارد منجر به مرگ گردد. بی‌شک داروخانه‌ها چنین دارویی را در اختیار هر فردی قرار نمی‌دهند.

جدیدترین مطالب