قرص کلداکس برای چی خوبه + مقدار مصرف قرص کلداکس در بزرگسالان

قرص کلداکس برای چی خوبه + مقدار مصرف قرص کلداکس در بزرگسالان

قرص کلداکس یکی از داروهای موثر در درمان سرماخوردگی بزرگسالان است که در ادامه مقدار مصرف قرص کلداکس در بزرگسالان بیان خواهد اگر می خواهید بدانید که قرص کلداکس برای چی خوبه با سماتک همراه باشید.

 

قرص کلداکس برای چی خوبه

قرص کلداکس یکی از مؤثرترین داروهای درمان سرماخوردگی است که با توجه به شدت و نوع سرماخوردگی، در افراد مختلف قدرت اثر متفاوتی دارد. در واقع قرص کلداکس انواع مختلفی دارد و هر نوع آن با توجه به شرایط بیمار تجویز می شود. هر نوع قرص کلداکس از درصدهای متفاوتی از استامینوفن، فنیل افرین و دیگر ترکیبات دارویی تشکیل شده است. با تجویز نوع مناسب قرص کلداکس، بیمار دوزهای کافی و مناسبی را جهت درمان خود دریافت می کند و در نتیجه، مصرف قرص کلداکس عوارضی برای بیمار نخواهد داشت. در ادامه، به موارد مصرف انواع قرص های کلداکس می پردازیم.

قرص کلداکس برای چی خوبه + مقدار مصرف قرص کلداکس در بزرگسالان

قرص کلداکس یا کلد استاپ که چند سالی است به بازار دارویی کشورمان پا گذاشته، در حقیقت نشانه‌ای است از خلاقیت داروسازان کشورمان که توانسته‌اند با ساخت این دارو نقشی مهم را در درمان این بیماری شایع بردارند. هر قرص کلداکس حاوی ۵۰۰ میلیگرم استامینوفن، ۳۰ میلیگرم پسودوافدرین و ۲۵ میلیگرم دیفن‌هیدرامین است که به ترتیب اثرات مسکن و ضد ‌آبریزش بینی و ضد حساسیت دارند و مهم‌ترین عوارض سرماخوردگی را درمان می‌کنند. آدالت کولد یا آدولت کلد (Adult cold) یا سرماخوردگی بزرگسالان شامل ترکیبی از داروهای فنیل افرین (phenylephrine)، کلرفنیرامین (Chlorpheniramine) و استامینوفن (Acetaminophen) می‌باشد. استامینوفن (Acetaminophen)، کلرفنیرامین (Chlorpheniramine)، و فنیل افرین (phenylephrine) یک داروی ترکیبی مورد استفاده در درمان سردرد، تب، بدن درد، آبریزش بینی یا گرفتگی، عطسه، خارش، ترشح اشک و گرفتگی سینوس ناشی از آلرژی ها، سرماخوردگی، آنفولانزا می‌باشد. استامینوفن (Acetaminophen) یک مسکن درد و کاهش تب است. کلرفنیرامین (Chlorpheniramine) یک آنتی هیستامین می‌باشد که اثرات هیستامین شیمیایی طبیعی را در بدن کاهش می دهد٬ هیستامین می تواند علائم عطسه، خارش، ترشح اشک و آبریزش بینی تولید کند.فنیل افرین (phenylephrine) یک ضد احتقان می‌باشد که باعث منقبض شدن رگ های خونی در بینی می‌شود٬ رگ های خونی گشاد می تواند باعث احتقان بینی (گرفتگی بینی) شوند.این داروی ترکیبی باعث تسکین علائم سرماخوردگی، تب یونجه، آلرژی و مانند سردرد، درد سینوس، احتقان بینی و سینوسها، عطسه، آبریزش از چشم، آبریزش بینی، تب، و خارش بینی یا گلو می‌شود.

قرص کلداکس برای چی خوبه + مقدار مصرف قرص کلداکس در بزرگسالان

مقدار مصرف قرص کلداکس

مقدار مصرف قرص کلداکس در بزرگسالان باید طبف دستور پزشک باشد و مصرف قرص کلداکس برای کودکان ممنوع است. قرص کلداکس را توسط دهان و طبق دستور پزشک مصرف کنید. اگر بدون تجویز پزشک از قرص کلداکس استفاده می کنید، از تمام دستورات روی بسته را بطور دقیق پیروی کنید. اگر اطلاعات مطمئنی در مورد این دارو ندارید از پزشک یا متخصص خود سوالاتی بپرسید. اگر ناراحتی معده دارید باید از این دارو همراه با غذا استفاده کنید. مایعات زیادی همراه با آن بنوشید مگر اینکه پزشک برای شما نسخه دیگری در نظر گرفته باشد. قرص کلداکس را خرد نکنید و نجوید. جویدن این دارو خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد. این قرص ها را به هیچ وجه نصف نکنید مگر اینکه در وسط آن خطی وجود داشته باشد و پزشک شما دستور نصف کردن آن را داده باشد. قرص کلداکس را به یکباره بخورید و یا آن را نصف کنید بدون اینکه خرد شود و آن را بجوید. اگر از قرص های جویدنی استفاده می کنید قبل از قورت دادن آن این قرص را بطور کامل بجوید. دوز مصرفی به دارویی که شما مصرف می کنید، سن، شرایط پزشکی و واکنش به درمان بستگی دارد. دوز آن را افزایش ندهید. استفاده نادرست از قرص سرماخوردگی کلداکس ممکن است خطرات جدی به همراه داشته باشد. اگر پزشک شما مصرف روزانه آن را تجویز کرده است آن را بطور منظم بخورید تا نتایج بهتری بدست آورید. برای اینکه ساعت مصرف قرص کلداکس در خاطر شما باقی بماند آن را در ساعت مشخصی از روز مصرف کنند. اگر شرایط شما برای بیش از یک هفته طول کشید یا بدتر شد پزشک خود را در جریان قرار دهید، اگر با تب، راش و سردردهای مداوم همراه بود نیز پزشک را با خبر سازید. این ها ممکن است علایم یک مشکل پزشکی جدی باشد و باید توسط پزشک بررسی شود.

قرص کلداکس برای چی خوبه + مقدار مصرف قرص کلداکس در بزرگسالان

انواع قرص کلداکس

همانطور که گفته شد، قرص سرماخوردگی کلداکس انواع مختلفی دارند. در ادامه به انواع قرص کلداکس و ترکیبات دقیق دارویی آن‌ها می‌پردازیم. قبل از مصرف قرص کلداکس، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید: در صورت وجود هر نوع حساسیت به استامینوفن، پسودوافدرین و دیفن هیدرامین در صورت مصرف دارو در بارداری و شیردهی در صورت مصرف در کودکان و سالمندان در صورت مصرف سایر داروها بخصوص آنتی کولینرژیک ها، داروهای پایین آورنده فشار خون، داروهای ضد افسردگی، داروهای تضعیف کننده و یا محرک سیستم عصبی مرکزی. در صورت ابتلا به بیماری هایی نظیر اعتیاد به الکل، بیماری های قلبی – عروقی، دیابت، گاستریت (التهاب معده) و یا زخم معده، پرفشاری خون، پرکاری غده تیروئید و بزرگی پروستات. مصرف کلد استاپ در کودکان، به دلیل داشتن خطر، توصیه نمی شود. همچنین مصرف قرص کلداکس در دوران بارداری و شیردهی باید با تجویز و تشخیص پزشک متخصص انجام پذیرد.

 

ترکیبات قرص کلداکس سینوس و آلرژی

این نوع از کلداکس در درمان علائم سینوزیت، آلرژی و رفع حساسیت و آبریزش بینی مؤثر است و ترکیبات آن عبارتند از:
* استامینوفن: ۵۰۰ میلی گرم
* فنیل افرین هیدروکلراید: ۵ میلی گرم
* دیفن هیدرامین هیدروکلراید: ۲۵ میلی گرم

 

ترکیبات کلداکس روز و کلداکس شب

به دلیل ترکیب دارویی موجود در آن، این نوع قرص کلداکس علاوه بر اینکه سرفه را تسکین می‌دهد، هنگام شب موجب راحتی خواب بیمار می‌شود. ترکیبات هر دو نوع کلداکس روز و شب عبارت است از:

 

کلداکس روز (زرد رنگ)
* استامینوفن: ۵۰۰ میلی گرم
* فنیل افرین هیدروکلراید: ۵ میلی گرم
* دکسترومتورفان: ۱۵ میلی گرم

 

کلداکس شب (آبی رنگ)

* استامینوفن: ۵۰۰ میلی گرم
* فنیل افرین هیدروکلراید: ۵ میلی گرم
* دکسترومتورفان: ۱۵ میلی گرم
* کلرفنیرامین مالئات: ۲ میلی گرم

 

ترکیبات قرص کلداکس آنفولانزا

این نوع کلداکس جهت رفع گرفتگی و احتقان بینی بسیار مؤثر بوده و در طول روز نیز هیچگونه احساس خواب آلودگی در فرد ایجاد نمی‌کند. ترکیبات دارویی کلداکس آنفولانزا عبارتند از:
* استامینوفن: ۵۰۰ میلی گرم
* فنیل افرین هیدروکلراید: ۵ میلی گرم

قرص کلداکس برای چی خوبه + مقدار مصرف قرص کلداکس در بزرگسالان

بهترین نوع قرص کلداکس برای درمان سرماخوردگی

کلداکس سینوس و آلرژی: اگر سرماخوردگی شما همراه با درد و تب است، دچار آبریزش و گرفتگی بینی، عطسه و علائم آلرژی هستید و قصد دارید که هر چه سریع‌تر درمان شوید، کلداکس سینوس و آلرژی مناسب شرایط شماست و پیشنهاد می‌شود که این قرص را با اولویت بالاتری مصرف نمایید.

 

کلداکس روز و شب: اگر درد و تب دارید، بینی شما دچار گرفتگی و احتقان شده است، سرفه‌های زیادی دارید، در طول روز فرصت کافی برای استراحت در منزل را ندارید و می‌خواهید که در طول شب استراحت عمیقی داشته باشید، مصرف کلداکس روز و شب به شما پیشنهاد می‌شود.

 

کلداکس آنفولانزا: اگر درد و تب دارید، بینی شما دچار گرفتگی و احتقان شدید شده است و باید به کار‌های روزانه خود نیز رسیدگی کنید، کلداکس آنفولانزا بهترین انتخاب برای شماست.

قرص کلداکس برای چی خوبه + مقدار مصرف قرص کلداکس در بزرگسالان

عوارض قرص سرماخوردگی کلداکس

قرص کلداکس همانند بسیاری از داروهای دیگر، بدون تجویز پزشک قابل تهیه است اما بهتر است بیمار قبل از مصرف هر نوع از قرص کلداکس، با پزشک خود مشورت نماید. عوارض قرص کلداکس عبارتند از: خواب آلودگی، خشکی دهان/ گلو/ بینی، یبوست یا اختلال در خواب. اگر هر یک از این عوارض جانبی استمرار داشت یا بدتر شد به پزشک و یا متخصص خود بگویید. اگر پزشک استفاده از این دارو را برای شما تجویز کرده است بخاطر داشته باشید به این دلیل بوده که مزایای بیشتری نسبت به عوارض جانبی آن دارد. خیلی از افرادی که از این دارو استفاده می کنند دچار عوارض جانبی آن نشده اند. در صورت احساس تغییرات رفتاری/ ذهنی، زنگ زدن گوش، مشکل در ادرار، تغییرات دیداری، ضربان قلب نامنظم و سریع، حملات ناگهانی قلب، و واکنش های حساسیتی مثل راش/ خارش و تورم. سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی بلافاصله پزشک خود را در جریان قرار دهید.

 

قرص کلداکس برای بارداری ضرر دارد

بارداری: مصرف قرص کلداکس برای بارداری ضرر دارد و بسیار خطرناک بوده و ممنوع است.
شیردهی: این دارو می تواند باعث بروز هیجان یا بیقراری ناشی از آنتی هیستامین ها در نوزادان گردد و نیز به علت حضور آمین های مقلد سمپاتیک، می تواند برای نوزادان خطرناک باشد.
مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی باید با تجویز و تشخیص پزشک متخصص انجام پذیرد.
. توجه نمایید که در دوران بارداری و شیردهی بایستی تحت نظر پزشک قرص کلداکس را مصرف نمایید و از مصرف خودسرانه آن به طور جدی خودداری کنید.

 

برخی از محصولات که ممکن است با قرص سرماخوردگی کلداکس واکنش پیدا کنند عبارتند از: آنتی هیستامین که برای پوست مورد استفاده قرار می گیرد، داروهای فشار خون. الکل، آنتی هیستامین، داروهای خواب آور با داروهای ضد افسردگی، شل کننده های عضلانی و تسکین دهنده های درد نارکوتیک. این دارو ممکن است با برخی از آزمون های آزمایشگاهی تداخل کند و احتمالا سبب بدست آمدن نتایج اشتباه در آزمایش ها می شود. پزشک خود را در جریان استفاده از مصرف این دارو قرار دهید.

قرص کلداکس برای چی خوبه + مقدار مصرف قرص کلداکس در بزرگسالان

هشدارهای مصرف قرص کلداکس

مصرف قرص کلداکس در کودکان، به دلیل داشتن خطر ممنوع است.

دارو را بیش از مقدار تجویز شده مصرف ننمایید. دارو را همراه با غذا، آب و یا شیر جهت کاهش تحریکات گوارشی میل نمایید. به دلیل وجود ترکیب پسودوافدرین، این دارو در افراد دارای فشارخون بالا و بیماران قلبی نباید خودسرانه مصرف شود، چراکه فشار خون فرد را می‌تواند بالا ببرد.

کسانی که قرص کلداکس مصرف می‌کنند، باید جدا از مصرف الکل و نوشیدنی‌هایی از این قبیل پرهیز کنند، چرا که مسمومیت شدید کبدی برایشان به همراه دارد. خشکی دهان از جمله عوارض قرص سرماخوردگی کلداکس است. برای رهایی از این عارضه می‌توانید از آدامس یا نوشیدن مداوم مایعات استفاده کنید. در صورتی که عمل جراحی در پیش دارید، ۵ روز قبل از جراحی، مصرف قرص کلداکس را کنار بگذارید. اگر از کلداستاپ استفاده می‌کنید، دیگر لازم نیست از داروهای ضد حساسیت و آنتی‌هیستامین استفاده کنید.

 

در دوران شیردهی یا بارداری، نباید خودسرانه از قرص کلداکس استفاده کرد و ممنوع است. در صورتی که تحت رژیم درمانی مشخص می باشید، در صورت فراموش کردن یک دوز به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اما در صورتی که زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده ست، دوز فراموش شده را مصرف نکنید و دوز بعدی را دو برابر ننمایید. احتمال ایجاد تداخل در جواب تست های پوستی که در آن از مواد حساسیت زا استفاده می شود با مصرف قرص سرماخوردگی کلداکس وجود دارد. در صورت تشدید و یا بر طرف نشدن علائم بیماری و یا تداوم تب بالا، به پزشک مراجعه نمایید. از مصرف مشروبات الکلی یا سایر داروهای تضعیف کننده سیستم عصبی همزمان با مصرف این دارو خودداری نمایید. مصرف الکل سبب افزایش خطر ابتلا به سمی شدن کبدی ناشی از مصرف این دارو نیز می گردد.

 

قرص کلد استاپ ممکن است سبب گیجی و یا خواب آلودگی گردد. لذا بعد از مصرف آن، از رانندگی و یا کار با ابزارآلات خطرناک جدا خودداری کنید این دارو ممکن است سبب بی خوابی گردد. لذا قرص کلداکس را چند ساعت قبل از خواب مصرف نمایید. در صورت استفاده از داروهای کاهش دهنده اشتها، این دارو را با احتیاط مصرف کنید. در صورت نیاز به هر گونه عمل جراحی، حتماً پزشک و یا دندانپزشک خود را از مصرف این دارو مطلع سازید. سایر داروهای حاوی استامینوفن، آسپیرین و یا سایر سالیسیلات ها (شامل دیفلونیزال) را با احتیاط مصرف کنید. در صورت مشکوک شدن به مصرف بیش از حد قرص سرماخوردگی کلداکس، فورا درخواست کمک نمایید.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب