لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

گرفتگی گوش | علل و راه درمان گرفتگی موقت گوش

مجموعه : پزشکی و سلامت
گرفتگی گوش | علل و راه درمان گرفتگی موقت گوش

گرفتگی گوش | علل و راه درمان گرفتگی موقت گوش

گرفتگی گوش در بسیاری از مواقع موقت است و به دلایل مختلف همچون باد گرفتگی پیش می آید. بسیاری از افراد در هنگام سفر کردن با خودرو ، قطار و هواپیما یا سعود به ارتفاعات بلند دچار گرفتگی موقت گوش می شوند که راه درمان این نوع گرفتگی گوش بسیار آسان و ساده است.

 

علل شایع گرفتگی موقت گوش
دکتر محسن نراقی، جراح گوش، حلق و بینی، عنوان کرد:

 

    افزایش تولید جرم گوش
    تنگی مجرا
    صعود به ارتفاعات
    سفر با هواپیما
و …

 

از علل شایع گرفتگی موقت گوش است که تا زمانی‌که منجر به بروز علائمی مانند گرفتگی طولانی مدت، درد و خارش نشده باشد نیاز به مراجعه به پزشک ندارد.

 

دکتر محسن نراقی، درباره علل گرفتگی موقت گوش گفت: گرفتگی گوش علل مختلفی دارد که یکی از علت‌های آن افزایش جرم داخل مجرای گوش است. گوش برخی افراد به صورت طبیعی جرم بیشتری را تولید می‌کند و این امر فرد را مستعد گرفتگی موقت گوش می‌کند.

 

مجرای گوش برخی افراد نیز به صورت طبیعی تنگ‌تر از سایر افراد است که این امر نیز باعث تجمع جرم درون گوش شده و فرد مستعد گرفتگی موقت گوش می‌شود.

 

جرم نقش محافظت کننده دارد
جرم نقش محافظت کننده دارد. جرم می‌تواند برای گوش مفید باشد و به افراد توصیه می‌شود به محض گرفتگی، گوش را با وسایلی مانند گوش پاک کن دستکاری نکنند. خارج کردن جرم گوش باید توسط پزشک انجام شود و هرگونه دستکاری می‌تواند برای سلامت پرده گوش مضر باشد.

 

درمان گرفتگی موقت گوش

اختلاف فشار هوای داخل گوش یکی دیگر از علل گرفتگی موقت گوش است.برخی افراد هنگام سفر، صعود به ارتفاعات و یا پرواز با هواپیما دچار گرفتگی موقت گوش می‌شوند که به این افراد توصیه می‌شود به کمک گرفتن بینی و قورت دادن آب دهان مقداری هوا به داخل گوش وارد کنند تا مجرای گوش باز شود.هم‌چنین جویدن آدامس نیز به باز شدن مجرای گوش و جلوگیری از گرفتگی موقت گوش کمک می‌کند.

 

تا زمانی که گرفتگی گوش منجر به بروز علائمی مانند خارش، گرفتگی طولانی مدت و گاهی درد نشده باشد نیاز به خارج کردن جرم گوش وجود ندارد اما در صورت بروز علائم تنها پزشک صلاحت خارج کردن جرم درون گوش را دارد.

 

منبع: سلامت نیوز

جدیدترین مطالب