الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

عوامل بوی بد و نامطبوع ادرار

مجموعه : پزشکی و سلامت
عوامل بوی بد و نامطبوع ادرار

به طور طبیعی، ادراری که آب زیادی دارد، بو ندارد و یا بوی آن خیلی کم است. ولی اگر ادرار غلیظ شود، یعنی میزان آب آن کم و میزان مواد زائد آن زیاد شود، بوی آمونیاک تندی می دهد. در بیشتر موارد، تغییر بوی ادرار موقتی است و بیماری خطرناکی را نشان نمی دهد. اما گاهی اوقات بوی غیرعادی ادرار مربوط به یک بیماری است. بوی طبیعی ادرار، خفیف و غیر قابل توجه است. ولی گاهی اوقات بوی ادرار تغییر می کند و باعث نگرانی شما در مورد وجود یک مشکل می شود. بوی ادرار به حجم و غلظت مواد مختلفی که توسط کلیه ها دفع می شوند، بستگی دارد. بسیاری از مواد غذایی و داروها مانند مارچوبه و یا برخی مکمل های ویتامینی، بوی ادرار را تغییر می دهند.

 

گاهی اوقات بوی غیرعادی ادرار، نشان دهنده یک مشکل یا بیماری در بدن است، مانند :

1. بیماری ادرار شیره افرا : یک بیماری ژنتیکی نادر که باعث می شود برخی اسیدآمینه ها در بدن تجزیه نشوند. در نتیجه ادرار بوی شربت افرا را می دهد. عدم درمان این بیمای منجر به آسیب مغزی و حتی مرگ می شود.

 

2.  اختلال متابولیکی : وجود اختلال یا مشکل در روشی که بدن غذاها را به انرژی تبدیل می کند.

 

3. دیابت نوع دو (در صورت عدم کنترل)

 

4. عفونت مجاری ادراری

 

5.  بیماری کبدی

 

6. بیماری فنیل کتونوری : اگر بدن نوزاد متولد شده قادر به شکستن اسیدآمینه فنیل آلانین نباشد، بیماری فنیل‌کتونوری یا فنیل کتون اوریا (PKU) بوجود می آید. این بیماری مادرزادی، جنبه ژنتیکی و ارثی دارد. فنیل آلانین زیاد موجب افزایش مقدار فنیل کتون در خون می شود. فنیل کتون از طریق ادرار دفع می شود. این ماده برای سیستم عصبی مرکزی مضر است و موجب آسیب مغز می شود.

 

7. کم آبی بدن

 

8. کتوز دیابتی: یعنی مقادیر زیاد اسیدهای خون به نام کتون ها. این عارضه اغلب در مبتلایان به دیابت نوع یک اتفاق می افتد. علت ایجاد این عارضه کاهش هورمون انسولین در بیمار می باشد. به دنبال کاهش انسولین و عدم توانایی سلول های بدن در استفاده از قند خون، سلول های چربی بدن شکسته می شوند که منجر به رهایی کتون ها در خون می گردند. افزایش کتون ها منجر به به افزایش اسیدیته خون می شود. این وضعیت موجود تحت عنوان کتواسیدوز دیابتی خوانده می شود. در بیشتر موارد، تغییر بوی ادرار موقتی است و بیماری خطرناکی را نشان نمی دهد. اما گاهی اوقات بوی غیرعادی ادرار مربوط به یک بیماری است.

 

9. فیستول روده و مثانه : منفذ غیرعادی بین روده و مثانه که باعث ورود باکتری ها از روده به مثانه می شود. این فیستول در اثر عمل جراحی و یا بیماری روده مانند کرون یا کولیت زخمی ایجاد می شود.

 

10. عفونت مثانه

 

11. سیستیت (التهاب مثانه)

 

 

منبع: تبیان

 

 

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

آرشان تور

الفبا

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
آسمان آبی
مبلمان اداری