لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

آپاندیس در بدن چه کاری انجام میدهد + نشانه های آپاندیس در بزرگسالان

مجموعه : پزشکی و سلامت
آپاندیس در بدن چه کاری انجام میدهد + نشانه های آپاندیس در بزرگسالان

آپاندیس در بدن چه نقشی دارد

آپاندیس در بدن انسان ممکن است به عضوی خطرناک تبدیل شود که نشانه های آپاندیس در بزرگسالان و کودکان باید جدی گرفته شود اگر می خواهید بدانید آپاندیس در بدن چه کاری انجام میدهد و چه نقشی دارد در اینجا سایت سماتک مهمترین نشانه های آپاندیس در بزرگسالان را بیان می کند و همچنین شما می توانید علائم آپاندیس در بزرگسالان را که بسیار مهم است در لینک وارد شده در اینجا بخوانید.

آپاندیس در بدن چه کاری انجام میدهد + نشانه های آپاندیس در بزرگسالان

خطر ترکیدن آپاندیس

پاره شدن آپاندیس خطرناک است و می تواند درصورت عدم درمان به موقع، با یک عفونت شدید در شکم منجر به مرگ شود. در ادامه علائم پارگی احتمالی آپاندیس را شرح می‌دهیم:

 

معده درد

آپاندیسیت طبق معمولً باعث درد شدید می شود که از ناف به سمت راست و پایین شکم پخش می شود. اگر چه این حالت الزاماًً به معنای ترکیدن آپاندیس نیست اما ممکن است به سی تی اسکن نیاز باشد.

به گفته متخصصان، عده اي از بیماران دچار ناراحتی هاي‌ متفاوت می‌شوند. درد هنگام راه رفتن، سرفه کردن، عبور از دست انداز جاده ؛ می تواند نشانه ملتهب بودن کل دیواره شکم باشد.دراین شرایط آپاندیس در آستانه ترکیدن است.

 

تب شدید

تب و لرز به معنای التهاب در جایی ازبدن است. زمانی که آپاندیس ملتهب می شود، این حالت می تواند به شکل درد موضعی و با تب و لرز بروز کند، بنابر این اگر درد معده بدتر شد و یا این‌که دچار تب شدید به دکتر مراجعه کنید.

 

گیجی سر

حالت گیجی می تواند نشانه بدتر شدن عفونت باشد؛ حتی ممکن است عفونت وارد جریان خون شده باشد و منابع زیادی ازبدن مانند اکسیژن را مصرف کند به طوری‌كه مغز به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمیکند و عملکرد مناسبی ندارد.

 

حالت تهوع

باید دانست که این علایم می تواند نشانه وجود باکتری معده باشد؛ از طرفی هر فردی که آپاندیسیت دارد، الزاماً با این علایم روبه رو نخواهد شد. اما اگر دچار حالت تهوع و درد شدید حتما به دکتر مراجعه کنید.

زیرا التهاب آپاندیس گاهی اوقات آثاری روی دستگاه گوارش و سیستم عصبی می‌گذارد که به تهوع و استفراغ منجر می شود.

 

تکرر ادرار

در برخی افراد، آپاندیس در قسمت پایین تر ودر لگن قرار دارد و خیلی نزدیک به مثانه است. هنگامیکه مثانه با آپاندیس ملتهب تماس پیدا می کند، مثانه نیز ملتهب می شود. درنتیجه، احساس نیازبه دفع مکرر ادرار پیدا میکنید که دردناک نیز است. البته، این حالت می تواند از علایم عفونت لوله ادراری باشد اما زمانی که با علایم دیگری همراه است می تواند نشانه آپاندیسیت باشد.

 

تشخیص درد آپاندیس در بزرگسالان

آپاندیس هیچ کارایی در بدن ندارد اما اگر خطر ساز شود باعث مرگ میشود در ادامه با زمان های اضطراری که آپاندیس خطرناک میشود آپاندیس در حال حاضر برای انسان کاری انجام نمی دهد و یک زائده تحلیل رفته است اما اگر با مشکل مواجه شود می تواند باعث مرگ شود. افرادی که دچار التهاب آپاندیس شده‌ یا در اطرافیان خود فردی را دیده‌اند که با این مشکل مواجه شده است، می‌دانند که این درد در چند ساعت عود می‌کند و معمولا جراحی و برداشتن آپاندیس تنها راه درمان است.

آپاندیس در بدن چه کاری انجام میدهد + نشانه های آپاندیس در بزرگسالان

آپاندیس در بدن چه کاری انجام میدهد

بسیاری از افراد با التهاب زائده قسمت انتهایی روده بزرگ، مجبور به خارج کردن آپاندیس از بدن می‌شوند و بسیاری نیز تا آخر عمر بدون بروز مشکل با این عضو زندگی می‌کنند، اما آپاندیس دقیقا چه نقشی در بدن ایفا می‌کند؟ وجود یا نبود آپاندیس چه پیامدهایی برای فرد دارد و اصلا دلیل التهاب این عضو بظاهر ناکارآمد بدن چیست؟

در طول زندگی یک فرد، آپاندیس هیچ نقش و عملکردی در فعالیت زیستی ندارد، اما بخشی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل داده و عفونت آن می‌تواند مشکلاتی برای فرد به وجود آورد. دکتر محمد جعفر فره‌وش، فوق‌تخصص گوارش و عضو مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره دلیل التهاب این عضو می‌گوید: آپاندیس قسمتی از روده است که بتدریج در بدن انسان کوچک و تبدیل به زائده بسته‌ای می‌شود که در انتهای روده بزرگ قرار دارد. این زائده در دوران جنینی فعالیت‌هایی برای تولید بعضی لنفوسیت‌ها (نوعی گلبول سفید خون در سیستم ایمنی) دارد، اما بعد از این دوران نقش آن کمرنگ می‌شود. آپاندیس یک ضایعه کوچک باریک مثل انگشت کوچک دست است که انتهای آن بسته است.

 

علائم ترکیدن آپاندیس در بزرگسالان

بنابراین اگر ماده خارجی مثل مدفوع دهانه آن را ببندد، محتویات فشرده و دچار التهاب می‌شود. بعضی اوقات در کودکی یا بزرگسالی مدفوع یا موادی دهانه آپاندیس را می‌بندد و باعث می‌شود باکتری‌ها آنجا تکثیر یابند و به شکل عفونت یا التهاب بروز پیدا کنند. این زائده فقط یک مجرای باریک دارد و برخلاف قسمت‌های دیگر روده حفره‌ای بسته است.

زمانی که التهاب بتدریج از دیواره آپاندیس تجاوز می‌کند و به صفاق (غشا یا پرده‌ای که در دیواره داخلی شکم وجود دارد و روی اندام‌های داخل شکم را می‌پوشاند) زیر پوست شکم می‌رسد، بیمار احساس درد می‌کند و در معاینات مشخص می‌شود علائم مربوط به آپاندیسیت (التهاب آپاندیس) وجود دارد.

 

عمل آپاندیس در بزرگسالان

آپاندیس به تنهایی و به عنوان عضوی از بدن در قسمت انتهایی روده هیچ خطری برای انسان ندارد، اما زمانی که دچار التهاب و عفونت می‌شود، بسرعت باید نسبت به جراحی و برداشتن آن اقدام کرد. دکتر فره‌وش درباره دلیل اولویت پیدا کردن جراحی و برداشتن آپاندیس می‌افزاید: حتی هنگامی که جراح مشکوک به آپاندیسیت در بیمار می‌شود،

باید بسرعت نسبت به برداشتن آپاندیس اقدام کرد، زیرا التهاب کوتاه‌مدت و کم‌عارضه هم اگر دیر تشخیص داده شود، تبدیل به یک عمل طولانی همراه با آسیب بیشتر برای بیمار و طولانی شدن زمان بستری می‌شود.گاهی آپاندیس در جای اصلی خود قرار نمی‌گیرد و پشت روده می‌رود یا می‌چرخد و بالاتر می‌آید. این چرخش باعث تشخیص اشتباه شده و علائم معمول دیده نمی‌شود. در این مواقع عوارض بروز التهاب بیشتر خواهد شد. به همین دلیل، کسی که مشکوک به آپاندیسیت است باید معاینه و آزمایش شود و در بیشتر موارد بهتر است آپاندیس برداشته شود. در حالت معمول، برداشتن آپاندیس جراحی ساده‌ای است و عوارض خاصی ندارد و حتی با لاپاروسکوپی و ایجاد یک شکاف کوچک روی بدن می‌توان آن را برداشت.

 

کار آپاندیس در بدن چیست

آپاندیس در بدن ممکن است منبع ذخیره‌ای برای باکتری‌های مفید روده باشد. به همین دلیل، شاید افرادی که آپاندیس ندارند، هنگام ابتلا به بیماری‌های روده نسبت به دیگران دیرتر بهبود پیدا کنند. عضو مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارشی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره این مطالعه می‌گوید: تئوری جدیدی وجود دارد که می‌گوید آپاندیس مخزن میکروب‌های روده است و وقتی آنتی‌بیوتیک‌ها میکروب‌های مفید روده را از بین می‌برند، این مخزن ذخیره دوباره میکروب‌ها را باز می‌گرداند، اما این یک نظریه است و بابرداشتن آپاندیس هیچ عارضه‌ای پیش نمی‌آید.اگر التهاب آپاندیس درمان نشود، ممکن است آپاندیس باز شود و عفونت داخل شکم بریزد. این اتفاق ممکن است برای فرد خطرناک شود و عوارض داشته باشد. معمولا آپاندیس پاره می‌شود و عفونت در حفره صفاق که حفره بسته‌ای است، پخش می‌شود و حتی می‌تواند برای فرد خطر مرگ داشته باشد.

 

برداشتن آپاندیس در بزرگسالان

کسانی که آپاندیسیت (التهاب آپاندیس) دارند، حتما باید جراحی شوند و این با معاینه پزشک مشخص می‌شود. البته قبل از حاد شدن این التهاب، بیمار علائم غیراختصاصی مثل درد، بی‌اشتهایی و حالت تهوع دارد. معمولا درد، ابتدا قسمت بالا و دور ناف احساس می‌شود و بعد از چند ساعت روی قسمت راست و پایین شکم متمرکز و حساسیت بیشتر می‌شود و با دست گذاشتن روی آن ناحیه، بیمار درد زیادی احساس می‌کند. بیمار در باره دردهای روده نمی‌تواند دقیقا بگوید درد در کدام ناحیه است، اما ناحیه دردهای بدنی مثل التهاب آپاندیس کاملا مشخص است.دکتر فره‌وش با تاکید براین که برداشتن آپاندیس هیچ عارضه‌ای به وجود نمی‌آورد، می‌افزاید: جراحی آپاندیس هیچ صدمه‌ای به بدن نمی‌زند.

 

سلول‌های تی (انواعی از گلبول‌های سفید) در دوران جنینی در آپاندیس تکامل پیدا می‌کنند و بعد در قسمت‌های دیگر بدن پخش می‌شوند. به همین دلیل برداشتن آپاندیس هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. اصلا نمی‌توان گفت بهتر است آپاندیس را نگه داشت و درمان کرد، چرا که در صورت بروز التهاب ممکن است مرگبار باشد و در عین حال با یک عمل ساده می‌توان آن را خارج کرد.

 

درد آپاندیس در بزرگسالان

التهاب آپاندیس یک بیماری غیرقابل پیش‌بینی است و به همین دلیل در فضانوردان و کسانی که به جاهای دوردست سفر می‌کنند و ممکن است به پزشک و اتاق عمل دسترسی نداشته باشند، آپاندیس را قبل از آغاز سفر برمی‌دارند. اولین نشانه التهاب آپاندیس، احساس ناراحتی در پایین و سمت راست شکم است.

کودکان و زنان باردار ممکن است این درد را در ناحیه دیگری تجربه کنند و در صورت تشخیص دیرتر التهاب آپاندیس، امکان سرایت عفونت به قسمت‌های دیگر وجود دارد.این درد هنگام سرفه و عطسه یا وارد شدن تنش‌های ناگهانی به بدن افزایش پیدا می‌کند. معمولا چند ساعت طول می‌کشد تا درد التهاب آپاندیس غیرقابل تحمل شود. این درد به قدری شدید است که اگر فرد خواب باشد، از شدت درد بیدار می‌شود.

اگر چنین دردی را همراه با تب تجربه کردید و درد شکم به اندازه‌ای باشد که نتوانید صاف بایستید، به احتمال زیاد با مشکل آپاندیسیت مواجه شده‌اید. در بیشتر موارد تا 36ساعت بعد از شروع التهاب و درد، آپاندیس پاره می‌شود و عفونت به دیگر قسمت‌های بدن سرایت می‌کند. به همین دلیل باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن بعد از آغاز درد نسبت به برداشتن آپاندیس اقدام شود.

آپاندیس در بدن چه کاری انجام میدهد + نشانه های آپاندیس در بزرگسالان

نشانه های آپاندیس در بزرگسالان

ورم آپاندیس وقتی رخ می­د‌هد که زائده­‌ی آپاندیس ­تان، که کیسه‌­ایی کرم­‌شکل و چسبیده به روده بزرگ است، ملتهب می‌شود.اگر آپاندیس بترکد می‌تواند جان فرد را به مرگ تهدید کند، اما معمولا پزشکان پیش از این اتفاق آن را با عمل جراحی برمی‌دارند. با این حال دکتر مایکل پین، متخصص داخلی عضو پیمان بهداشت کمبریج، یک سیستم بهداشت عمومی وابسته به هاروارد در کمبریج می‌­گوید تشخیص آن می‌­تواند فریبنده باشد. او می‌گوید “این یک بیماری رایج است و بسیاری از آدم­ها علائم معمول­اش را ندارند. در واقع برای اطمینان باید شکم بیمار را با دست معاینه کنیم”.

 

اگر دارای نشانه های آپاندیس در بزرگسالان که در ادامه آمده هستید به پزشک خود مراجعه کنید.

1. درد ناف

درد آپاندیس اغلب در سمت راست پایین شکم رخ می‌هد. اگرچه نخستین نشانه، معمولا ناراحتی در اطراف ناف است که بعد به طرف قسمت پایین شکم حرکت می‌کند.

بعضی افراد، از جمله کودکان و زنان باردار، ممکن است در نواحی مختلف شکم و یا پهلو‌یشان درد تجربه کنند.

هم­چنین اگر پاها یا شکم­تان را تکان دهید؛ سرفه یا عطسه کنید؛ یا بلرزید این درد بدتر می‌شود –مثلا هنگام رانندگی در مسیر ناهموار.

 

2. دردی که به سرعت تشدید شود

به محض آن­که که در قسمت پایین شکم درد ایجاد شود، می‌تواند خیلی شدید شود. دکتر پین می‌گوید بسیاری از بیمارانش آن را چنین توصیف می‌­کنند، ” مثل هیچ درد دیگری که قبلا تجربه کرده‌اند.”

ورم آپاندیس آن­قدر شدید هست که اگر کسی در خواب باشد او را بیدار می­کند. به محض شروع، چنان که دکتر پین می‌گوید، شدت درد می‌­تواند سریعا طی چند ساعت افزایش یابد.

 

3. تب درجه­ پایین و لرز

علام ورم اپاندیس ممکن است شبیه یکی از مشکلات معده باشد، از جمله تب درجه­ ی پایین، لرز، و تشنج.

دکتر پین می­گوید اگر معده درد با تب ۱۰۰ درجه داشته باشید، احتمالا جای نگرانی نیست. اما اگر تب ۱۰۳ درجه داشته باشید و معده درد شما به قدری شدید باشد که نتوانید سرپا بایستید، ممکن است ورم آپاندیس باشد.

 

4. استفراغ، حالت تهوع، یا کاهش اشتها

دکتر پین می‌گوید: “شما استفراغ جهنده نخواهید داشت. مثل فیلم جن­گیر نیست”.
اگرچه شاید چند روزی بی‌­اشتها باشید و کمی حالت تهوع و استفراغ داشته باشید، مثل همان چیزی که هنگام مشکل معده ممکن است داشته باشید. اگر بعد از حدود یک روز بهبود پیدا کردید، احتمالا حالتان خوب است.

اما اگر اوضاع وخیم‌­تر شد –مخصوصا اگر تب و درد قسمت راست شکم داشته باشید – دکتر پین می­گوید به دنبال مراقبت پزشکی باشید. اگر به مدت بیش از ۱۲ ساعت استفراغ داشته‌اید یا بیش از چند روز اسهال داشته­‌اید بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

 

5. یبوست یا اسهال

همانند بسیاری از علائم دیگر، ممکن است شدید نباشد یا احتمالا بعد از این­که درد شکمی را تجربه کردید به سراغ شما می­آید.

اما اگر علاوه بر درد قسمت راست پایین شکم، اسهال ملایم دارید –مخصوصا اگر ماده مخاطی زیادی در آن باشد –به پزشک مراجعه کنید.

 

6.گاز و نفخ معده

خوردن پنج تکه پیتزا و نوشیدن مقدار زیادی آبجو به دنبال آن می‌تواند موجب نفخ و سوهاضمه برای هر کسی شود.
اما اگر پس از پرخوری و افراط در غذا بخوابید و با درد بیدار شوید –یا درد بدتر شده باشد –باید محتاط باشید. همچنین اگر بیش از چند روز نفخ، گاز فراوان همراه با درد روده یا مشکل در خروج گاز‌ داشتید، مراقب باشید.

موارد ذکر شده علائم عمومی هستند که اگر با علائم دیگری مثل تب و درد در قسمت راست پایین شکم همراه باشند، ورم آپاندیس را نشان می‌دهد.

 

7. تندرنس برگشتی

تندرنس برگشتی زمانی رخ می‌دهد که قسمت راست پایین شکم خود را فشار ‌دهید و سپس هنگام رها کردنش درد احساس کنید. دکتر پین می‌گوید دوباره آن قسمت را فشار ندهید – “اگر درد می‌کند، دوباره انجامش ندهید” قانون خوبی برای درد شکمی مربوط به ورم آپاندیس است – و اگر تندرنس برگشتی را تجربه کردید به پزشک خود مراجعه کنید، مخصوصا اگر تب، حالت تهوع یا علائم دیگری داشته باشید.

 

8. چه چیز‌های دیگری می‌تواند باشد

پوست انسان مملو از سنسور‌های می‌باشد که نقاط دقیق درد را، مثلا اگر زنبوری شما را نیش بزند، نشان می­دهند. اما درون بدن قضیه فرق می‌کند.
شرایطی مثل بارداری خارج از رحم، بیماری کرون، بیماری التهابی لگن و یبوست ممکن است مثل ورم آپاندیس باشند. اما بهتر است بر پایه حدس و گمان پیش نروید و به دکتر مراجعه کنید.

دکتر پین ‌می‌گوید: حتی اگر علائم آن معمول نباشند، پزشکان می‌توانند با انجام سونوگرافی یا شمارش گلبول‌های سفید ( که در صورت عفونت ممکن است سطح آن بالا باشد) ورم آپاندیس را تشخیص دهند.

 

9. فاقد علائم

دکتر پین می­گوید داستان‌های زیادی در مورد پزشکانی شنیده­ام که به خاطر جراحی‌های بی­ربط بیماران را عمل کرده‌اند و متوجه شده‌­اند زائده­ی آپاندیس آنها ترکیده است و بدون هیچ معالجه‌ایی ترمیم شده است.

اما، او می‌گوید این یک افسانه­ی عامه­پسند است. دکتر پین اظهار می­کند: اگر آپاندیس­تان بترکد، متوجه خواهید شد.”

 

آپاندیس در بزرگسالان همراه با علائم و نشانه هایی است که یکی از نشانه های آپاندیس در بزرگسالان درد شدید در ناحیه شکم و زیر شکم است توصیه می کنیم آپاندیس در بزرگسالان و کودکان را جدی بگیرید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب