لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

با رعایت این نکات از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کنید

مجموعه : پزشکی و سلامت
با رعایت این نکات از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کنید

دندان یکی از ملزومات مفید برای بدن است به طوری که یک دندان طبیعی انسان بهتر از 100 دندان مصنوعی است. ما باید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان هایمان نکاتی را رعایت کنیم تا بتوانیم تا ابد از دندان هایی سالم و تیز برخوردار باشیم. دکتر محمد باقر رضوانی در گفت و گو با فارس گفت: از نظر علمی با رعایت کامل بهداشت دهان و دندان می‌توان هیچگونه دندان پوسیده در دهان نداشت، برای این کار اگر بتوانیم پلاک میکروبی یعنی پوشش لزج و چسبنده که در صورت مسواک نکردن روی سطح دندان با بین دندان‌ها به وجود می‌آید را حذف کنیم هیچ پوسیدگی نخواهیم داشت.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر این موارد بهداشتی درباره دندان انجام شود دیگر مهم نیست که بیمار آب حاوی فلوراید بخورد یا نخورد، فلوراید تراپی کند یا نکند یا حتی قند هم بخورد یا نخورد یعنی موضوع مهم درباره سلامتی دندان پلاک میکروبی شکل گرفته روی دندان است که حاوی میکروب است و عامل پوسیدگی دندان است.

 

رضوانی تصریح کرد: اگر فردی بتواند پلاک میکروبی شکل گرفته روی دندان را به شکل مناسب حذف کند، از روی دندان‌ها بردارد و از شکل‌گیری و باقی ماندن بر روی دندان پیشگیری کند دندان‌هایی سالم و فاقد پوسیدگی خواهد داشت و نیازی به فلوراید تراپی و اقداماتی از این دست نخواهد داشت.

 

این دندانپزشک افزود: این شرایط برای دهان و دندان شرایطی ایده‌ال است یعنی اگر فردی به این مرحله برسد به یک شرایط ایده‌ال دندانی دست پیدا کرده است که تا اخر عمر نیازی به مراجعه به دندانپزشک برای درمان نخواهد داشت. وی تصریح کرد: ولی افراد می‌گویند این عملی نیست یعنی بیمار چقدر می‌تواند نخ دندان کشیده یا دندان‌های خود را مسواک کند، یک ساعت از شبانه روز وقت گذاشتن برای بهداشت دهان ودندان شامل مسواک و نخ دندان که عملی نیست پس حالا که نمی‌توانیم از تشکیل پلاک میکروبی پیشگیری کنیم باید درصد پوسیدگی را از طریق کاهش پوسیدگی زایی پلاک میکروبی یا افزایش مقاومت دندان جبران کنیم.

 

رضوانی گفت: ما باید در این دو قسمت وارد شویم یعنی بیمار تعدد مصرف مواد قندی را کم کند چرا که پلاک میکروبی با مصرف کم مواد قندی پوسیدگی زایی کمی خواهد داشت یا اگر پوسیدگی زایی به علت تعدد مصرف مواد قندی کاهش نیافت باید کاری کنیم که ساختار دندان تقویت شود و متعاقب اسیدی که از پلاک میکروبی به وجود می‌آید دیرتر پوسیده شود؛ برای این کار باید از فلوراید کمک گرفت.

 

 

 

جدیدترین مطالب