قاصدک

الفبا

قاصدک

نیم نگاهی به گذشته

از بین بردن بوی بد بدن در فصل تابستان

مجموعه : پزشکی و سلامت
از بین بردن بوی بد بدن در فصل تابستان

با افزایش گرمای هوا بدن بیشتر عرق می کند و اگر انسان کمی نظافت فردی خود را رعایت نکند بوی بد بدنش همه را فراری می دهد. در این مطلب توصیه هایی را برای از بین بردن بوی بد بدن در فصل تابستان خواهید خواند.

 

کنترل استرس
استرس نیز مانند نور خورشید باعث افزایش دمای بدن می شود. اما گرچه استرس عامل تعریق محسوب می شود اما راهکارهای ساده ای می تواند به رفع این مشکل کمک کند. تمرینات تنفس عمیق و و مدیتیشن مانند یوگا در غلبه بر استرس بسیار مؤثر است.

 

اجتناب از پوشیدن لباس های بسیار تنگ
زمانی که بدن عرق می کند، لباس نباید به هیچ وجه به بدن بچسبد. لباس های تنگ در واقع تعریق، انتشار بو و ایجاد لکه را تشدید می کند.بر خلاف این، پوشیدن لباس های گشاد و راحت جریان هوا را تسهیل می کند، تعریق را کاهش می دهد، بوی بدن را از بین می برد و مانع از ایجاد لکه روی لباس ها می شود.

 

لباس های نخی و پنبه طبیعی برای روزهای گرم تابستان ارجحیت دارند زیرا به پوست نمی چسبند. بر عکس باید لباس های جین و چسبان را برای روزهای خنک تر کنار گذاشت. به علاوه بسیاری از لباس ها از الیاف مصنوعی مانند پلاستیک تهیه می شوند که مانع از تنفس پوست شده و بوی بدن را حبس می کنند. در حالی که لباس های تهیه شده از الیاف طبیعی باعث تنفس پوست شده و تعریق را کاهش می دهد.

 

رعایت بهداشت شخصی
بوی بدن به خاطر تکثیر باکتری ها و ترشح عرق از غدد عرقی قرار گرفته در قسمت های زیر بغل، مقعد، ناف و پستان ایجاد می شود. به همین دلیل یکی از مهم ترین نکات برای پیشگیری از بوی نامطبوع بدن، رعایت بهداشت شخصی کامل است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

– هر روز صبح بعد از ورزش و شب ها در صورت لزوم دوش بگیرید.

 

– دست ها را قبل از غذا خوردن و هر زمانی که احساس می کنید لازم است بشویید.

 

– موهای زائد زیر بغل را مرتب برطرف کنید زیرا موها بو را نگه می دارند.

 

– قسمت های حساس بدن مانند زیر بغل، پاها، صورت و دست ها را با تکه ای پنبه آغشته به الکل 70% به طور مرتب ضدعفونی کنید.

 

پودر تالک
عرق از ایجاد رطوبت روی پوست پاها، زیر بغل و حتی دست ها ایجاد می شود. این رطوبت ایجاد باکتری های عامل بوی بد بدن را تسهیل می کند. در این صورت می توان از پودر تالک کمک گرفت. تالک ماده معدنی با خواص متعدد است که مقدار بالای منیزیوم آن عامل جذب رطوبت بوده و به همین دلیل راه حلی طبیعی و مقرون به صرفه است.

 

برای پیشگیری از عرق پاها مقداری کربن فعال،‌ تالک یا بیکربنات سود را درون کفش ها بریزید تا مانع از ایجاد رطوبت شود. همچنین کفش هایی از جنس چرم انتخاب کنید که پا نفس بکشد یا انواع صندل ها را بپوشید. شستشوی پاها با آب گرم همراه با برگ بو و مریم گلی و همچنین استفاده از اسانس گیاهی روی پاها نیز می تواند مفید باشد.

 

جریان هوا
گرچه نور خورشید خیلی زود دمای بدن را افزایش می دهد و باعث تعریق و بوی بد بدن می شود اما این دلیل مناسبی برای دوری از محیط بیرون نیست. در واقع در اکثر موارد محیط محدود و بسته به دلیل عدم جریان هوا به تدریج باعث افزایش دمای بدن می شود. اما در صورت حضور در هوای باز، اگر زیر نور خورشید هستید،‌ مرتب صورت را با آب خنک کنید، مایعات زیاد بنوشید و همچنین از پوشیدن لباس های ضخیم و با رنگ های تیره دوری کنید.

 

اسانس های طبیعی
اغلب اوقات گیاهان می توانند برای مقابله با بوی بد بدن به کمک ما بیایند. در واقع، اسانس های گیاهان برای از بین بردن باکتری های عامل بوی بد، پیشگیری از تعریق و جذب رطوبت ناشی از ترشح عرق مؤثر هستند. پماد این اسانس ها برای قسمت های ایجاد کننده بوی بدن استفاده می شود و اسپری آنها برای کفش ها و ملحفه ها مفید است. جالب است بدانید نعناع تند برای برطرف کردن بوی بد بدن بسایر مؤثر است.

 

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

الفبا

مهرپرواز
آسمان آبی
مبلمان اداری