لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

علائم نشان دهنده کم آبی بدن

مجموعه : پزشکی و سلامت
علائم نشان دهنده کم آبی بدن

علائم نشان دهنده کم آبی بدن کدامند؟

از هوش رفتن جدیدترین علامتی است كه بدن نشان می‌دهد دچار كم آبی شدید شده‌اید. دهیدراته شدن جدی، دمای بدن را بالا می‌برد و باعث سرگیجه و دوران سر می‌شود. از هوش رفتن زمانی بروز می‌كند كه افت فشار خون و با علائم دیگری مانند سرگیجه جمع می‌شود.

 

بدن ما یك دریاچه كوچك متحرك است که زیر این بدن از حدود 65 درصد آب تشكیل شده است، یعنی بیش از نیمی از بدن آب است و برای همین می‌گوییم دریاچه است. دریاچه‌ای كه نباید خشك شود، چون تبدیل به بیابان خواهد شد. دهیدراته شدن بدن همان بیابانی شدن بدن است، یعنی كم آبی بدن كه به سلامتی آسیب جدی می‌زند.

 

این مشكل ممكن است در هر فصلی از سال بروز كند، اما با فرا رسیدن روزهای گرم سال امكان آن بیشتر است. به خاطر اینكه در فصل گرما نیاز بدن به آب دو برابر می‌شود و باید طبق نیاز آن عمل كرد. در غیر این صورت بدن نشانه‌هایی بروز می‌دهد كه خبر از كم آبی آن دارد. با یك تست ساده می‌توانید تشخیص دهید كه پوست‌تان دهیدراته و خشك شده است. برای این كار پشت دست‌تان را نیشگون بگیرید و چند ثانیه صبر كنید. سپس پوست را رها كنید.

 

اگر پوست چین خورده به سرعت به وضعیت اول برگردد، مشكلی ندارید. اما اگر پوست با فاصله زمانی بیش از پنج ثانیه صاف شود نشان می‌دهد كه داخل بدن تان بیابانی شده است، یعنی اینكه پوست و بدن تان دچار كم آبی شده است. اگر ضربان قلب تان نامنظم شده است، بیشتر مراقب باشید. كاهش الكترولیت‌های مربوط به كم آبی بدن، قدرت قلب را برای پمپاژ خون كاهش می‌دهد.

 

در نتیجه دچار ضربان نامنظم و تپش قلب می‌شوید. اگر همیشه تشنه تان است، احتمالا از مشكل «دهان خشك» رنج می‌برید. این بیماری زمانی بروز می‌كند كه دهان به میزان كافی بزاق تولید نمی‌كند. مشكل دهان خشك علامتی است كه نشان می‌دهد بدن تان با كمبود آب مواجه شده است. به عقیده متخصصان برای پیشگیری از این قبیل مشكلات لازم است كه روزانه حدود دو لیتر معادل شش تا هشت لیوان آب بنوشید. در نتیجه بهتر است همیشه یك بطری آب دم دست‌تان باشد تا جرعه جرعه از آن بنوشید.
 

از هوش رفتن جدیدترین علامتی است كه بدن نشان می‌دهد دچار كم آبی شدید شده‌اید. دهیدراته شدن جدی، دمای بدن را بالا می‌برد و باعث سرگیجه و دوران سر می‌شود. از هوش رفتن زمانی بروز می‌كند كه افت فشار خون و با علائم دیگری مانند سرگیجه جمع می‌شود. از هوش رفتن ناشی از دهیدراته شدن باید به صورت اورژانسی تحت درمان پزشكی قرار گیرد. 

 

چشم های‌تان خشك می‌شود
چشم‌ها از اعضای حساس و آسیب پذیر بدن هستند و هر تغییر مهمی مانند دهیدراته شدن بدن تاثیر مستقیمی روی آنها دارد. اگر به اندازه كافی مایعات مصرف نكنید، چشم‌ها نیز به میزان كافی اشك تولید نمی‌كنند. در نتیجه اگر چشم های‌تان می‌سوزد یا هر نوع احساس ناراحتی در چشم می‌كنید، بهتر است مصرف آب را بیشتر كنید، چون احتمال این‌كه دچار کم‌‌آبی شده باشید، هست.

 

میل زیاد به مصرف قند
اگر به‌طور ناگهانی به سمت خوردن شكلات و شیرینی كشیده می‌شوید، احتمال دارد بدن تان كم آب شده باشد. زمانی كه بدن با كمبود آب مواجه می‌شود، كبد نمی‌تواند از ذخیره انرژی خود به میزان كافی گلیكوژن آزاد كند. در نتیجه مغز علائمی نشان می‌دهد تا بر شرایط مسلط شود. زمانی كه دچار چنین وضعیتی می‌شوید بهتر است میان وعده‌های سرشار از آب را در برنامه روزانه تان بگنجانید.

 

دچار گرفتگی عضلات می‌شوید
زمانی كه عضلات به سختی كار می‌كنند و در عین حال بدن به میزان كافی آب ندارد، میزان سدیم و پتاسیم بدن دچار اختلال شده و این مساله نیز روی عضلات تاثیر منفی می‌گذارد و منجر به گرفتگی و كرامپ‌های عضلانی می‌شود.

 

دچار ضعف بدن می‌شوید
گفتیم كه بدن ما از 60 تا 65 درصد آب تشكیل شده است. اگر به میزان كافی این آب را تامین نكنید، میزان مایعات بدن كاهش پیدا خواهد كرد. این كاهش مایعات نیز عملكرد ارگان‌های بدن را با اختلال مواجه می‌كند. در نتیجه احساس ضعف تمام وجودتان را فرا می‌گیرد.

 

یبوست می‌گیرید
آب برای گوارش خوب، لازم و ضروری است. اگر به میزان كافی آب ننوشید، روده های‌تان نرمی و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهند. روده‌های خشك و سفت نیز آب مواد غذایی را جذب می‌كنند، و مدفوعی سفت و خشك تولید می‌كنند كه به سختی دفع می‌شود.

 

نفس تان بد بو می‌شود
بوی بد دهان عوامل متعددی دارد. از پوسیدگی دندان‌ها و جرم و عفونت لثه گرفته تا مشكلات گوارشی و عفونت سینوس‌ها باعث بد بو شدن دهان می‌شود. علاوه بر این عوامل كمبود بزاق نیز باعث بروز این مشكل می‌شود. به این ترتیب كه با ترشح نشدن بزاق كافی، تولید باكتری‌ها در دهان بیشتر شده و عاملی برای بوی بدن دهان می‌شود. همان‌طور كه گفتیم كمبود آب دهان باعث ترشح كم بزاق می‌شود.

 

جدیدترین مطالب