خواص دارویی ریشه جینسینگ + طریقه مصرف ریشه گیاه جینسینگ

خواص دارویی ریشه جینسینگ + طریقه مصرف ریشه گیاه جینسینگ

جینسینگ یکی از بهترین و موثرترین گیاهان دارویی است خواص دارویی ریشه جینسینگ بسیار زیاد است و در اینجا طریقه مصرف ریشه گیاه جینسینگ و همچنین مهمترین خواص دارویی گیاه جینسینگ را بیان خواهیم کرد.

 

خواص دارویی ریشه جینسینگ

یکی از گیاهان نیروبخش و مقوی که مشهوریت زیادی در جهان که خواص دارویی زیادی دارد جینسینگ می باشد که بهتر است آن را گیاه جوانی یا نوشدارو بنامیم. در کتب سنتی و به عربی ریشه گیاه را «جنسه» و «جنسا» می نامند. به فرانسوی و انگلیسی Ginseng و Asiatie ginsengو Chinsese ginseng گفته می شود. گیاهی است از خانوادۀ عشقه Araliaceae می باشد که نام علمی آن Panax ginseng می باشد. ریشه جینسینگ یک ماده پرفایده برای سلامتی است که به مدت هزاران سال است در طب سنتی چینی استفاده می‌شود. و در حال حاضر به دلیل خواص دارویی آن در بسیاری از کشورهای غربی به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفته‌است. در حقیقت، زمانی که پای نوشیدنی‌های مفید و سالم به میان می‌آید، دمنوش ریشه جینسینگ یکی از جدیدترین و بهترین موارد است. این گیاه دارویی به صورت کپسول، عصاره‌ی ریشه و ریشه‌ی عسلی نیز در فروشگاه‌های دارویی موجود است. با این حال، اعتقاد بر این است که دمنوش جینسینگ ، موثرتر است چرا که کمک می‌کند که جینسنگ سریع‌تر به جریان خون منتقل شود، و در عین حال توسط پوشش معده جذب شود. این گیاه می‌تواند سلامت و زیبایی شما را به شیوه‌ها و طرق مختلفی تحت تاثیر قرار دهد.

خواص دارویی ریشه جینسینگ + طریقه مصرف ریشه گیاه جینسینگ

گیاه جینسینگ چیست؟

جینسنگ نامی برای 11 گونه گیاهان همیشه سبز از سرده پاناکس از خانواده آرالیاسیه می‌باشد. جینسنگ آمریکایی، جینسینگ ژاپنی، جینسینگ سیبری، سنچی جینسینگ، جینسینگ هیمالیایی، دارف جینسینگ، جینسینگ پرویی و جینسینگ هندی از انواع جینسینگ محسوب می شوند.

 

جینسینگ کره ای به رنگ های مختلف وجود دارد؛ از زرد بسیار کم رنگ مایل به سفید تا خرمایی و قهوه‌ای و جینسینگ قرمز.
جینسنگ تازه که کمتر از چهار سال سن دارد و به رنگ خرمایی و قهوه ای دیده می شود.
جینسینگ سفید که بین چهار تا شش سال سن دارد و پس از برداشت خشک می شود.
جینسینگ سرخ یا قرمز که بیشتر از شش سال سن دارد و پس از برداشت بخار می بیند و سپس در برابر نور آفتاب خشک می شود.

 

طبع جینسینگ گرم و خشک است. جینسنگ شامل اجزای مختلف دارویی از جمله جین سنوزید، پلی استیلن، ترکیبات پلی فنلی و پلی ساکارید اسید می باشد
مقدار مصرف جینسینگ در روز حدود 200 تا 600 میلی گرم توصیه شده است.

 

اسم “جنسینگ” از عبارتی چینی به معنی “ریشه های مرد” گرفته شده است. این اسم احتمالا به خاطر شباهت ریشه های عجیب این گیاه به پاهای انسان است.

 

سابقه مصرف گیاه جینسینگ به بیش از 5000 سال پیش برمی گردد. در این زمان جنسینگ اغلب در کوه های چین و به عنوان یک داروی جوان کننده و یا یک ماده ترکیبی با صابون و لوسیون مورد استفاده قرار می گرفت.

جنسینگ به سرعت به یک ماده صادراتی تبدیل و در سراسر جهان پخش شد. در صده 1700 میلادی، یک کشیش کانادایی جنسینگ را در سراسر این قاره پخش کرد. به این نوع از جینسینگ “جینسینگ آمریکایی” گفته می شود که امروزه نیز به صورت گسترده و به ویژه در ویسکانسین و انتاریو قابل مشاهده است.

 

کاهش علائم آلرژی با ریشه جینسینگ

مطابق مطالعه‌ای که در «ژورنال پژوهش‌های آلرژي، آسم، و ایمونولوژی» در ۲۰۱۲، استفاده از ریشه جینسینگ قرمز تخمیر شده به کاهش علائم آلرژی از طریق کاستن از التهاب کمک می‌کند. اثرات ضد التهابی آن از طریق فراهم آوردن شش قرص ۲۵۰ میلی گرمی جینسینگ قرمز تخمیر شده برای شرکت کنندگان در آزمایش به صورت روزانه تعیین شد. دریافتند که این ماده علائم آلرژی را بر طرف می‌کند و کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد.

 

ترک سیگار با ریشه گیاه جینسینگ

ریشه جینسینگ به شما کمک می‌کند اشتیاق و میل به سیگار کشیدن را در خود کاهش دهید چراکه از انتقال عصبی دوپامین جلوگیری می‌کند. فقط کافی است یک قاشق چایخوری پودر جینسینگ بخورید یا آن را به شیک‌ها یا غلات اضافه و میل کنید.

 

خواص دارویی ریشه جینسینگ برای ام اس

مطالعات نشان داده که مصرف ریشه گیاه جینسینگ خستگی ناشی از بیماری مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس را درمان می کند.

خواص دارویی ریشه جینسینگ + طریقه مصرف ریشه گیاه جینسینگ

خواص دارویی روغن جینسینگ

امروزه از روغن جینسینگ برای زیبایی پوست و مو استفاده می شود، به این منظور می توانید روغن ریشه جینسینگ را بر روی پوست و یا موهای خود ماساژ دهید.

 

کاهش درد آپاندیس با خواص دارویی ریشه جینسینگ

ابتدا، ۶ یا ۷ تکه‌ی نازک از ریشه جینسینگ را به ۳ فنجان آب داغ اضافه کنید. بگذارید به مدت ۲۰ دقیقه روی حرارت کم بجوشد. حالا، بگذارید سرد شود، آن را صاف کنید و عسل خام به آن اضافه کنید. نهایتا، روزی ۲ بار و به مدت چند ماه از این چای بنوشید.

 

خواص دارویی ریشه جینسینگ برای ناراحتی کلیوی

مصرف ریشه جینسینگ برای کسانی که مشکل کلیه دارند مفید است چون می‌تواند بسیاری از علائم ناراحتی کلیه، مانند کم خونی، خستگی مفرط، و فشار خون بالا را برطرف کند. می‌توانید از کپسول جینسینگ، چای، یا تنتور آن برای رفع این ناراحتی البته بعد از مشورت با پزشک استفاده کنید.

 

درمان ورم غدد لنفاوی با ریشه گیاه جینسینگ

می‌توانید برای درمان ورم غدد لنفاوی از کپسول‌های ریشه جینسینگ استفاده کنید. دوز پیشنهادی ۴۰۰ میلی‌گرم در روز است. اما، یادتان باشد با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید برنامه‌ی درمانی درستی را در پیش گرفته‌اید.

 

خواص ریشه گیاه جینسینگ برای درمان فشار خون پایین

برای درمان فشار خون پایین، فقط به ریشه جینسینگ سیبریایی، آب جوش یا داغ، و یک ماهیتابه‌ی تمیز نیاز دارید.

خواص دارویی ریشه جینسینگ + طریقه مصرف ریشه گیاه جینسینگ

درمان کم کاری تیروئید با ریشه جینسینگ

خیلی ساده است، کافی است ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم عصاره‌ی جینسینگ سیبریایی مصرف کنید. باید این فرایند را دو بار در روز (یک بار قبل از صبحانه و یک بار قبل از ناهار) تکرار کنید. با وجود این، یادتان باشد که قبل از مصرف مکمل جینسینگ به یک پزشک مراجعه کنید.

 

کاهش وزن با مصرف جینسینگ

در شیکاگو، مطالعه‌ای انجام شد که اثرات ضد چاقی و ضد دیابتی استفاده از عصاره‌ی جینسینگ در بزرگسالان را مورد بررسی قرار داده بود. در این آزمایش به موش‌های یک کیلوگرمی برای مدت ۱۲ روز ۱۵۰ میلی گرم عصاره‌ی جینسینگ تزریق کردند. بعد از پنج روز، موش‌هایی که این عصاره را دریافت کرده بودند سطح گلوکز خون‌شان به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده بود. بعد از ۱۲ روز، تحمل گلوکز در این موش‌ها افزایش پیدا کرد در حالیکه سطح گلوکز خونشان تا ۵۳٪ کاهش پیدا کرده بود. موش‌های درمان شده همچنین با کاهش وزن روبرو شدند، به نحوی که درمان را با ۵۱ گرم شروع کردند و به ۴۵ گرم ختم کردند.

 

برای کاهش وزن با استفاده از ریشه گیاه جینسینگ، ۱ قاشق چایخوری ریشه جینسینگ کره‌ای یا آمریکایی خرد شده را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. بعد بگذارید به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه خیس بخورد. سپس، آن را صاف و کمی عسل یا آبلیمو به آن اضافه کنید. حالا روزی ۱ تا ۲ بار از این محلول بنوشید.

 

خواص دارویی ریشه جینسینگ برای افسردگی

برای درمان افسردگی، باید عسل و پودر جینسینگ مصرف کنید.

 

بهبود عملکرد ذهنی با ریشه گیاه جینسینگ

در «ژورنال علم لبنیات»، مطالعه‌ای انجام شد که به بررسی امکان افزودن ریشه جینسینگ آمریکایی به غذا می‌پردازد. پژوهشگران نشان می‌دهند جینسینگ با سطحی کافی از این گیاه شیر را تقویت می‌کند تا عملکرد شناختی را بهبود ببخشد. سه بار در هفته صبح‌ها یک کپسول جینسینگ بخورید. کم کم متوجه بهبود عملکرد ذهنی خواهید شد.

خواص دارویی ریشه جینسینگ + طریقه مصرف ریشه گیاه جینسینگ

رفع بوی بد دهان با ریشه جینسینگ

مطابق مطالعه‌ای در «ژورنال دایجسشن»، جینسینگ قرمز در پیشگیری از بوی بد دهان که ناشی از باکتری‌های هلیکوباکتر پیلوری است مفید عمل می‌کند. در واقع، بعد از استفاده‌ی مکمل های جینسینگ برای مدت ۱۰ هفته، علائم بوی بد دهان به طور کامل کاهش پیدا می‌کند.

 

خواص دارویی ریشه جینسینگ برای بهبود عملکرد مغز

شواهد نشان می‌دهند که مصرف روزانه‌ی ریشه جینسینگ برای مدت ۱۲ هفته ممکن است عملکرد ذهنی را در کسانی که از بیماری آلزایمر رنج می‌برند بهبود ببخشند. مطابق مطالعه‌ای که «دپارتمان نورولوژی» «موسسه‌ی تحقیقات بالینی» که در کره‌ی جنوبی واقع شده است، شرکت کنندگانی که از درمان جینسینگ استفاده کرده بودند نشان داد که بهبودهایی اتفاق افتاد و روند افزایشی به مدت ۱۲ هفته ادامه پیدا کرد. بعد از متوقف کردن استفاده از درمان جینسینگ، بهبود سطح عملکرد ذهنی گروه کنترل کاهش پیدا کرد.

 

افزایش استقامت بدن با ریشه جینسینگ

جینسینگ به ویژه برای افراد ورزشکار بسیار مفید است چرا که به آن‌ها کمک می‌کند که اکسیژن را به صورت کارآمدتری استفاده کنند و همین‌طور به تنظیم متابولیسم بدن کمک می‌کند و در نتیجه سبب می‌شود که انرژی بیش‌تری داشته باشند. این گیاه دارویی به دلیل قدرتی که برای بهبود استقامت بدن دارد، یک تونیک محرک بسیار محبوب در میان ورزشکاران است. ورزشکاران به مقاومت بالا نیاز دارند تا بتوانند در حین تمرین پایداری داشته باشند و جینسنگ به خوبی می‌تواند ورزشکاران را به این هدف برساند.

 

خواص ریشه جینسینگ برای کنترل وزن

دمنوش جنسینگ یک سرکوب‌کننده‌ی اشتها است و به همین دلیل به کنترل وزن کمک می‌کند. عصاره‌ی جینسنگ می‌تواند به مبارزه با چاقی کمک کند و کنترل وزن را تسهیل کند.

 

خواص ضد التهابی ریشه گیاه جینسینگ

ریشه جینسینگ از هفت نوع جینسنوسید تشکیل شده که دارای اثرات ایمنیِ سرکوب‌کننده هستند. خواص ضد التهابی این گیاه می‌تواند به اثرات ترکیبی جینسنوسیدها نسبت داده شود، که سطوح مختلف فعالیت ایمنی را در بدن هدف قرار می‌دهند.

 

خواص دارویی ریشه جینسینگ برای زنان

مصرف دمنوش جینسینگ آمریکایی اغلب به زنان جوان توصیه می‌شود چرا که می‌تواند گرفتگی‌های قاعدگی را کاهش دهد. این گیاه دارویی در کاهش درد ناشی از قاعدگی مؤثر است. جینسنگ اغلب برای زنانی که در دوره‌ی قبل از یائسگی به سر می‌برند توصیه می‌شود زیرا می‌تواند تولید استروژن را در بدن بهبود دهد. این تحریک استروژن در تخمدان‌ها باعث افزایش میل جنسی در زنان می‌شود.

خواص دارویی ریشه جینسینگ + طریقه مصرف ریشه گیاه جینسینگ

درمان اختلالات نعوظ با ریشه گیاه جینسینگ

جینسنگ یک داروی تقویت‌کننده‌ی قوای جنسی است و می‌تواند اختلالات مرتبط با رابطه‌ی جنسی از جمله اختلال نعوظ را در مردان درمان کند. جینسینگ قرمز پاناکس به دلیل تاثیر مثبتی که روی نعوظ، میل و رضایت جنسی دارد، در طب گیاهی چینی برای درمان اختلالات جنسی استفاده شده‌است. جینسینگ قرمز کره‌ای نیز برای تقویت عملکرد جنسی زن استفاده شده‌است.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن با ریشه جینسینگ

جینسنگ در طب گیاهی برای تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می‌شود. این گیاه مقوی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و به ویژه برای بیماران مبتلا به برونشیت مزمن مفید است زمانی که همراه با آنتی‌بیوتیک‌ها مصرف شود. خواص آداپتوژنیک آن می‌تواند شما را جوان نگه دارد و در عین حال سلول‌های آسیب‌دیده را در افراد مسن‌تر بازیابی کند. این گیاه دارویی همچنین تاثیر واکسن آنفلوآنزا را افزایش می‌دهد.

 

کاهش کلسترول خون با ریشه گیاه جینسینگ

برخی مطالعات نشان داده‌اند که جینسینگ سطح کلسترول LDL را در بدن کاهش می‌دهد. این خاصیت را می‌توان به حضور جینسنوسیدها در جینسینگ نسبت داد.

 

حفظ سلامت قلب با ریشه جینسینگ

خواص آنتی‌اکسیدانی جینسنگ پاناکس قرمز به ویژه برای بیماران قلبی بسیار مفید است چرا که اکسید شدن کلسترول LDL را کاهش می‌دهد. این گیاه به سلامت سیستم قلبی عروقی کمک می‌کند و جریان خون را بهبود می‌دهد. با این حال، جینسنگ همچنین می‌تواند فشار خون را افزایش دهد و کسانی که فشار خون بالا دارند باید از مصرف آن پرهیز کنند.

 

برای دیابت نوع دو سودمند است

مصرف جینسنگ می‌تواند به کاهش شدید قند خون منجر شود. مطالعات نشان داده‌اند که جینسینگ آمریکایی می‌تواند قند خون خود را در حالت ناشتا و همچنین پس از صرف قند غذا کاهش دهد. حتی اگر داروهای دیابت مصرف می‌کنید، می‌توانید جینسنگ را همراه با آن‌ها مصرف کنید. با این حال، ابتدا با پزشک‌تان مشورت کنید چرا که ترکیب داروهای دیابت و جینسنگ می‌تواند سطح قند خون خود را بیش از اندازه پایین بیاورد.

خواص دارویی ریشه جینسینگ + طریقه مصرف ریشه گیاه جینسینگ

ریشه جینسینگ و بدنسازی

تحقیقات نشان داده که جینسینگ می تواند به عنوان یک مکمل گیاهی برای افزایش ظرفیت جسمی و روانی در ورزشکاران و بدنسازان استفاده شود.

 

خواص ریشه گیاه جینسینگ برای بهبود روح و روان

جینسینگ می‌تواند سلامت جسمی و روانی افرادی را که اغلب احساس ضعف و خستگی می‌کنند، بهبود ببخشد. این گیاه یک داروی مقوی فوق‌العاده است که می‌تواند سطح استقامت و انرژی شما را افزایش دهد. جینسنگ موجب تقویت هوشیاری روحی می‌شود و با از بین بردن خستگی، خلق و خوی فرد را تغییر می‌دهد. استرس بیش از حد باعث می‌شود که هورمون‌های غدد فوق کلیوی مانند کورتیزول، آدرنالین و نورآدرنالین به درستی آزاد نشوند و همین منجر به بروز مشکلات عمده‌ای در سلامتی فرد می‌شود. جینسنگ به تنظیم تعادل سطح آدرنالین در بدن کمک می‌کند. دمنوش جینسنگ یک محرک عالی برای سلول‌های مغز محسوب می‌شود و توانایی تمرکز و تفکر را بهبود میبخشد.

 

خواص ضد سرطان ریشه جینسینگ

برخی از مواد موجود در جینسینگ دارای خواص ضد سرطانی هستند. تحقیقات انجام شده توسط مجله‌ی پزشکی چین نشان می‌دهد که جینسنوسیدها دارای اثرات ضد توموری هستند و می‌توانند به سلول‌های سرطانی پروستات، سلول‌های سرطانی تخمدان، سلول‌های نوروبلاستوما و سلول‌های آدنوکارسینوم ریه آسیب برسانند. این گیاه دارویی همچنین می‌تواند پیشرفت چرخه‌ی سلولی را مهار کند، و به این ترتیب رشد سلول‌های سرطانی را کند می‌کند. مطالعات انجام شده توسط محققان Vanderbilt-Ingram Cancer نشان می‌دهند که مصرف جینسنگ پس از ابتلا به سرطان پستان، شانس زنده ماندن و کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد.

خواص دارویی ریشه جینسینگ + طریقه مصرف ریشه گیاه جینسینگ

خواص گیاه جینسینگ برای پوست

این گیاه دارویی به غیر از خواص متفاوتی که برای سلامتی دارد، تاثیر مثبتی هم روی پوست شما دارد. امروزه جینسنگ یا عصاره‌ی جینسینگ به طور گسترده‌ای در ساخت محصولات زیبایی و سلامتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه به شیوه‌های زیر روی پوست شما تاثیر مثبت خواهد گذاشت:

 

درمان تیرگی دور چشم با ریشه گیاه جینسینگ

یکی دیگر از خواص قابل توجه و مهم جینسنگ این است که به کاهش پف دور چشم کمک می‌کند و سبب روشن شدن حلقه‌های تیره‌ی زیر چشم می‌شود. برای این منظور می‌توانید از ماسک جینسینگ استفاده کنید.

 

درمان بیماری های پوستی با ریشه جینسینگ

متابولیسم ناقص پوست در بروز مشکلات پوستی مانند آکنه، اگزما و زبر شدن پوست نقش دارد. جینسنگ در این زمینه موثر است زیرا به سرعت جذب پوست می‌شود و گردش خون عروق زیر جلدی را بهبود می‌بخشد. مصرف منظم جینسنگ می‌تواند به شما در از بین بردن و درمان این مشکلات کمک کند، و در عین حال پوستتان را روشن و شاداب کند. جینسینگ برای درمان مشکلات پوستی مانند آکنه و جوش صورت بسیار مفید می باشد. ریشه گیاه جینسینگ سریع جذب پوست شده و گردش خون را بهبود می بخشد، مصرف منظم جینسینگ علاوه بر از بین بردن آکنه و جوش، پوست تان را روشن و شاداب می کند.

 

جینسینگ دارای خواص ضد پیری است

جینسنگ به عنوان یک داروی ضد پیری شناخته شده‌است. این گیاه حاوی مقدار زیادی از مواد مغذی است که می‌توانند متابولیسم پوست را تحریک و فعال کنند. جینسنگ کمک می‌کند که پوست شما از شر رادیکال‌های آزاد که وقتی در معرض نور آفتاب و آلودگی محیط زیست قرار دارید جمع می‌شوند،‌ خلاص شود. این گیاه دارویی همچنین حاوی ترکیبات خاصی است که می‌توانند تولید کلاژن را در لایه‌ی میانی پوست به نام درم افزایش دهند و پوست شما را سفت‌تر کنند. این کلاژن سبب می‌شود که پوست‌تان انعطاف‌پذیرتر و روشن‌تر شود، در نتیجه چین و چروک و خطوط نازک روی صورت و سایر قسمت‌های بدن کاهش می‌یابد. جینسنگ به عنوان درمان طبیعی برای چین و چروک پوست صورت استفاده می شود. علاوه بر این استفاده موضعی از چای جینسینگ لکه های پوستی را از بین می برد و پوست شما را سالم و درخشان می کند.

 

جینسینگ یک تونر عالی برای پوست است

جینسنگ همچنین یک تونر و طراوت‌بخش عالی برای پوست صورت است. این گیاه دارویی نه تنها تشکیل کلاژن را بهبود می‌بخشد بلکه باعث کاهش لکه‌های تیره در صورت نیز می‌شود. شما می‌توانید ماسک صورت خودتان را با مخلوط کردن روغن جینسنگ با مواد دیگری، مانند روغن آفتابگردان، عسل یا آب آماده کنید. برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن، باید دو بار در هفته از این ماسک استفاده کنید.

خواص دارویی ریشه جینسینگ + طریقه مصرف ریشه گیاه جینسینگ

بهبود رنگ چهره

ریشه و برگ جینسینگ غنی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌هایی است که برای سلامتی کلی پوست مفید هستند. آن‌ها سلولهای پوست را متابولیزه می‌کنند و از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست را برای تولید پوست جدید و سالم تسهیل می‌کنند. دمنوش جینسنگ به ویژه برای پاکسازی و آبرسانی پوست شما بسیار عالی است. این دمنوش با افزایش اکسیژن‌رسانی، سلول‌های پوست را بازسازی می‌کند. جینسنگ همچنین گردش خون را بهبود می‌بخشد و یک ماده‌ی ضدعفونی‌کننده‌ی خون است. همه‌ی این عوامل به داشتن پوستی سالم‌تر و بهتر و بهبود رنگ پوست کمک می‌کنند. استفاده‌ی موضعی از برگ‌های جینسنگ می‌تواند پوست شما سالم و درخشان نگه دارد.

 

خواص دارویی ریشه جینسینگ برای مو

موهای سالم نشان‌دهنده‌ی یک بدن سالم هستند. دریافت مواد مغذی مناسب برای تحریک رشد موهای سالم ضروری است و این مواد مغذی را توسط ریشه جینسینگ می‌توانید به بدن‌تان برسانید. مصرف منظم جینسنگ می‌تواند خواص زیر را برای پوست داشته باشد:

 

جلوگیری از ریزش مو با ریشه جینسینگ

ریزش مو اغلب با سیستم ایمنی ضعیف مرتبط است. یک سیستم ایمنی سالم شما را برای مبارزه با عفونت‌ها و بیماری‌ها توانمند می‌کند. اما هنگامی‌که بدن شما مشغول ترمیم خود باشد، قادر به انجام کارهای دیگر مانند رشد مو نیست و به همین دلیل شما دچار مشکل ریزش مو خواهید شد. جینسنگ گردش خون مناسب و همچنین جذب اکسیژن کافی توسط خون را تسهیل می‌کند. این گیاه دارویی با بهبود سلامت ارگان‌های داخلی بدن، به طور خودکار با مشکل ریزش مو مبارزه می‌کند.

 

خواص ریشه جینسینگ در تحریک رشد مو

جین سنگ Panax یک ضد آپوپتوز است به این معنی که باعث افزایش تکثیر سلول‌های پاپیلای پوستی می‌شود. از این رو، استفاده‌ی موضعی از آن، توانایی بازسازی مو را بهبود می‌بخشد. این گیاه دارویی توسط تحریک جریان خون به پوست سر باعث تقویت رشد مو می‌شود. جینسنگ همچنین باعث بهبود سلامت فولیکول‌ها و سلول‌های مو می‌شود و به این ترتیب از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

 

خواص جینسینگ و عسل

روغن جینسینگ را با عسل و آب مخلوط کرده و دو بار در هفته بر روی پوست صورت بمالید، بگذارید خشک شود و سپس با آب بشویید.

خواص دارویی ریشه جینسینگ + طریقه مصرف ریشه گیاه جینسینگ

نکات احتیاطی هنگام مصرف ریشه جینسینگ

اگرچه جینسنگ می‌تواند برای پوست، مو و سلامتی شما سودمند باشد و به شیوه‌های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد، اما باید در مصرف آن بسیار دقت کنید چرا که عوارض جانبی زیادی در ارتباط با مصرف این گیاه دارویی وجود دارد. در واقع، این گیاه برای همه مناسب نیست. هرچند معروف است که جینسنگ خستگی را در بعضی افراد کاهش می‌دهد، اما ممکن است حالت تهوع، سرگیجه و سردرد میگرنی را در برخی دیگر افزایش دهد. اگر چه، جینسنگ یک گیاهی دارویی محسوب می‌شود، اما برخی از افراد ممکن است پس از استفاده از ریشه گیاه جینسینگ سفید و قرمز واکنش‌های آلرژیک را تجربه کنند.

 

افراد دیابتی که انسولین یا داروهای مشابه مصرف می‌کنند، پس از استفاده از جینسنگ آمریکایی، می‌توانند واکنش هیپوگلیسمی را تجربه کند. ثابت شده‌است که این گیاه فشار خون و ضربان قلب را افزایش می‌دهد. از این رو، کسانی که فشار خون بالای کنترل نشده دارند باید از مصرف این گیاه دارویی پرهیز کنند.
ثابت شده‌است که ریشه گیاه جینسینگ در عملکرد داروهای رقیق‌کننده‌ی خون که در حین عمل جراحی مصرف می‌شوند، اختلال ایجاد می‌کنند، بنابراین مصرف آن دست کم هفت روز قبل از انجام عمل جراحی باید متوقف شود. هرچند ریشه جینسینگ می‌تواند سطح قند خون را در بدن کاهش دهد، اما استفاده از آن می‌تواند خطر کم‌خونی را افزایش دهد.

 

مصرف ریشه جینسینگ برای زنان باردار و مادران شیرده توصیه نمی‌شود. این گیاه می‌تواند روی واکنش‌های داروهایی مانند آسپرین، وارفارین، هپارین و سایر دیورتیک‌ها تاثیر بگذارد.

 

برای به حداکثر رساندن مزایای ریشه گیاه جینسینگ ، بهتر است با پزشک خود در مورد دوز مناسب برای خودتان مشورت کنید. بعضی از محققان معتقدند این گیاه اگر به مدت طولانی مصرف شود، می‌تواند هورمون‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین نباید بیش از سه ماه آن را مصرف کنید. جینسنگ را عاقلانه مصرف کنید تا از عوارض جانبی آن دور بمانید و زندگی سالم‌تری را سپری کنید.

 

عوارض و مضرات ریشه گیاه جینسینگ

تپش قلب، سنگینی در قفسه سینه، فشار خون بالا، سرگیجه، بی خوابی، اضطراب، بی قراری، تهوع، استفراغ، درد شکم، اسهال و خونریزی دستگاه گوارش از مضرات ریشه جینسینگ و عوارض جانبی مصرف بی رویه ی چای و کپسول جینسینگ محسوب می شوند با وجود تمام مزایایی که در قسمت قبل از مقاله ارائه شد، افرادی که به صورت منظم جنسینگ مصرف می کنند ممکن است با عوارض جانبی مختلفی مواجه شوند.

 

این عوارض جانبی می توانند شامل حالت هایی مانند سردرد، سرگیجه، ناراحتی معده، بی خوابی و عصبانیت باشد. در موارد شدید تر می تواند باعث حساسیت به لمس شدن سینه های خانم ها و یا تغییر در سیکل قاعدگی آنها شود.
از طرفی برخی از عوارض جانبی جنسینگ نامشخص است لذا توصیه می شود که زنان باردار و همچنین زنانی که به نوزادان خود شیر میدهند بدون مشورت با پزشک خود از این ماده استفاده نکنند.

 

علاوه بر این موارد، مصرف جنسینگ همراه با کافئین می تواند تداخل ایجاد کرده و برای سلامت و ایمنی فرد ایجاد خطر کند. مصرف ریشه گیاه جینسینگ برای کودکان و نوجوانان نیز توصیه نمی‌شود.

خواص دارویی ریشه جینسینگ + طریقه مصرف ریشه گیاه جینسینگ

قیمت ریشه گیاه جینسینگ

قیمت گیاه جینسیگ در بازار در بازه های مختلفی قابل خرید است و به برند این محصول بستگی دارد . شما میتوانید ریشه گیاه جینسینگ را از قیمت ۲۰ هزار تومان تا ۸۰ هزارتومان در بازار پیدا کنید.

 

طریقه مصرف ریشه گیاه جینسینگ

چای جینسینگ را از ریشه گیاه جینسینگ درست می کنند؛ مقداری آب را بجوشانید و ریشه خشک شده جینسینگ را به آن اضافه کنید، سپس شعله را کم کرده و اجازه دهید به مدت 20 تا 30 دقیقه بجوشد. سپس بگذارید تا خنک شده و آن را بنوشید. جلوگیری از سرطان، لاغری و کاهش وزن، کاهش فشار خون و درمان اختلالات جنسی در مردان از فواید و خواص چای جینسینگ هستند.

 

یک روش ساده برای آزاد سازی جینوساید ها دم کردن ریشه خشک شده جینسینگ و نوشیدن دمنوش ریشه جینسینگ است. برای تهیه ی این دمنوش مراحل زیر را دنبال کنید. طریقه مصرف جنسینگ به صورت زیر است:

 

1-دو تا سه گرم ریشه جینسنگ خرد شده را در فنجان بریزید. این به معنی حدود پنج تا هشت رشته ریشه جینسنگ و یا یک قاشق چای خوری پودر جنسینگ است.
2-دراین مرحله بنا به میل خود می توانید هر ماده معطر دیگری مانند چای یا گیاهان دیگر،به این فنجان اضافه کنید.
3-کمی آب به جنسینگ اضافه کرده و هر شیرین کننده ای که می خواهید به آن اضافه کنید.
4- سپس کمی آب گرم اضافه کرده و روی حرارت گذاشته و بگذارید تا ریشه جینسنگ نرم شود و سپس مصرف کنید.

 

قرص ها و کپسول های جینسینگ

مقدار ماده موثر در آنها به اندازه ای نیست که مثمر ثمر باشد و بتواند در متابولیسم بدن خصوصیت مثبتی را ایجاد نماید .
چون نسبت مواد تکمیل کننده جین سینگ دو واحد برای هر واحد ریشه جینسینگ است مشخص میشود که یا کپسول های مذکور فاقد مواد تکمیل کننده است و یا اگر همراه این مواد است پس مقدار ریشه جینسینگ بسیار کمتر از آن است که ما تصور آنرا داریم .
عموما با مواد نگاهدارنده و فرآوری کننده شیمیایی همراه است .

 

مهمترین و اصلی ترین و بهترین راه استفاده از ریشه گیاه جینسینگ بهره گیری از پودر جینسینگ موسوم به مکمل پودرجینسینگ H-40 است که خصوصیات مثبت ذیل را دارا است و آنرا به یک ترکیب بی نظیر تبدیل کرده است :

این ترکیب دارای مجموعه کاملی از عناصر زنجیره ای تکمیل کننده و تسهیل کننده جذب است و سازگاری کامل با متابولیسم بدن را دارد که بسرعت جذب شده و کمبودها را تشخیص و کاملا رفع میکند.

 

مقدار ماده موثر در این ترکیب حد اقل بیست برابر کپسول و قرص جینسینگ است .
هیچ ماده نگهدارنده ای در آن بکار نرفته و کاملا گیاهی و بدون عارضه است .
H-40 که ترکیبی برگرفته از طب سنتی است در قرون متمادی آزمایش پس داده است و یک وجاهت کامل و والا در بین ترکیبات تقویت کننده دارد .

 

مکمل H-40 یا همان 40 گیاه را در کتب طب سنتی چین بعنوان اکسیر جوانی و یک ترکیب ضد پیری آورده اند . در این ترکیب با ظرافت خاصی از اندام های موثر از قبیل ریشه ، صمغ ، دانه ، پوست ، گل و گرده گل های گیاهان دارویی با اندازه ها و نسبت های کاملا تخصصی و حساب شده با محوریت ریشه گیاه جینسینگ استفاده شده است .

 

H-40 را در یک کیلوگرم عسل مرغوب حل نموده و از این معجون مقوی و لذیذ روزانه دو الی سه قاشق میل نمایید تا با سرعت باورنکردنی شاهد آثار تقویتی آن بر قوای جنسی ، نیروی جنسی و قابلیت بارورسازی و اسپرم سازی و تقویت و افزایش قابل ملاحظه اسپرم ، رفع کمخونی ، افزایش تراکم استخوان ، تقویت اعصاب و عضلات ، و تقویت حافظه و قدرت بخاطر سپاری و… باشید .

 

نقش مکمل پودر جینسینگ H-40 بر تقویت بنیه و جلوگیری از فرسودگی جسمی روحی و جنسی غیر قابل انکار است . این ترکیب برای درمان انزال زودرس و مشکلات آلت از قبیل نعوظ ( نعوذ ، نعوض ، اریکت شدن ، اریکشن ) ، افزایش جهش و پرتاب منی ، ناباروری و… کاربرد تضمینی و حتمی دارد و غالبا افرادیکه به سلامت و نشاط جسمی و جنسی خود اهمیت میدهند از آن بعنوان معجون بعد از نزدیکی و مقاربت استفاده میکنند . با اثبات تاثیرمضاعف H-40 بر محصولات بزرگ کننده آلت مانند روغن بیگر و لانگر که با افزایش میزان خونرسانی به موضع مردانه فرآیند افزایش سایز را به انجام میرسانند این ترکیب طرفداران بیشتری را در بین افراد یکه بدنبال افزایش طول و قطر آلت خود هستند بخود جذب نموده است.

جدیدترین مطالب