قرص کاردیوتون برای چیست | خواص و عوارض قرص کاردیوتون

قرص کاردیوتون برای چیست | خواص و عوارض قرص کاردیوتون

قرص کاردیوتون داروی گیاهی برای تقویت عضله قلب و کاهش دهنده فشار خون است و در اینجا خواص قرص کاردیوتون و همچنین مهمترین عوارض قرص کاردیوتون را از دیدگاه طب سنتی بیان خواهیم کرد.

 

قرص کاردیوتون برای چیست

قرص کاردیوتون با تشخیص و صلاح دید پزشک متخصص باید به افرادی که مشکل ضعیف شدن قلب را دارند و یا فشار خون بالا دارند مصرف می گردد و قرص کاردیوتون (Cardioton) از داروهای گیاهی است که به منظور تقویت قلب و پایین آوردن فشار خون، مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف قرص کاردیوتون باعث گشاد شدن عروق کرونر، افزایش جریان خون در آن، خونرسانی و بهبود تغذیه قلب می‌گردد. از داروی کاردیوتون در مواردی نیز برای رفع ناراحتی‌های عصبی قلب همانند تپش قلب و درد قفسه سینه و همچنین درمان آریتمی قلبی، استفاده می‌شود. این دارو حاوی عصاره خشک استاندارد سرخ ولیک (کراتاگوس) است. از این گیاه، فرآورده‌های دارویی بسیار زیادی در جهان ساخته می‌شود. چنانچه در دوران بارداری یا شیردهی هستید، قرص کاردیوتون را تنها با نظر پزشک مصرف کنید. در هر صورت مصرف کاردیوتون در بارداری، ممنوع است. همچنین باید بدانید مصرف قرص کاردیوتون در کودکان و نوجوانان ممنو است. هر عدد قرص کاردیوتون حاوی 400 میلی گرم عصاره خشک استاندارد کراتاگوس ( معادل 1/3 میلی گرم هایپروزید ) می باشد . این عصاره دارای فلاوونوئیدها ( مانند هایپروزید ، روتین ، ویتکسین) ، آمین ها ( مانند تیرامین ) ، تری ترپن ها و پروآنتوسیانیدین ها می باشد .

قرص کاردیوتون برای چیست | خواص و عوارض قرص کاردیوتون

خواص قرص کاردیوتون

قرص کاردیوتون برای افرادی که رگ قلب شان مسدود شده است توسط پزشک تجویز می شود . خواص قرص کاردیوتون برای تقویت قلب به اثبات رسیده است از جمله مهمترین خواص قرص کاردیوتون عبارتند از:

 

تقویت کننده عضله قلب بخصوص در سالمندان و در موارد کاهش برون ده قلب

کاهش فشار خون در افرادی که فشار خون بالا دارند

ناراحتی های عصبی قلب همانند تپش و درد تیز در قفسه سینه

کمک درمان در اختلال آریتمی متوسط

کاهش شکنندگی مویرگها

 

بیماری‌های قلبی و عروقی سال‌هاست که نه تنها قشر سالمند بلکه حتی افراد با سنین کمتر را هم درگیر است. زمانی که چربی خون بالا رفته و در رگ‌ها رسوب کند، دچار گرفتگی عروق می‌شویم. این انسداد رگ‌ها می‌توانند به اعضای دیگر بدن مثل قلب که وظیفه پمپاژ کردن خون از درون رگ‌ها را بر عهده دارد؛ آسیب بزنند. نتیجه چنین آسیب‌هایی می‌شود بیماری‌های قلبی و بروز سکته‌ قلبی و مغزی. برای پیشگیری از بروز این بیماری‌ها باید به صورت مرتب فشار خون را اندازه‌گیری کرده و در صورت بالا بودن آن، از داروهای کاهش فشار خون استفاده کرد. بهترین داروی گیاهی برای تقویت عضله قلب، قرص کاردیوتون است که در ادامه این مطلب از سایت سماتک بیشتر با این قرص گیاهی برای تقویت قلب آشنا می شوید.

قرص کاردیوتون برای چیست | خواص و عوارض قرص کاردیوتون

مقدار و نحوه مصرف قرص کاردیوتون

بهتر است میزان دقیق مصرف قرص کاردیوتون برای تقویت قلب، توسط پزشک تعیین گردد. معمولا قرص کاردیوتون برای قلب نیم ساعت پیش از غذا مصرف می‌شود. معمولا طول دوره درمان حداقل 6 هفته به طول می‌انجامد. دارو را دقیقا طبق دستورالعملی که پزشک داده است، استفاده کنید. به گزارش سماتک در صورت فراموش کردن مصرف یک نوبت قرص گیاهی کاردیوتون، به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شده آن را میل کنید. اما اگر تقریبا زمان نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده طبق برنامه منظم خود عمل کنید و مقدار دارو را دو برابر نکنید. فهرست تمامی داروهایی را که در حال استفاده از آن هستید (چه گیاهی و چه پزشکی)، در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی از داروها میزان اثربخشی داروهای دیگر را تحت تاثیر قرار دهند.

قرص کاردیوتون برای چیست | خواص و عوارض قرص کاردیوتون

عوارض قرص کاردیوتون

در صورت مصرف صحیح و به اندازه قرص کاردیوتون، عارضه جانبی خاصی ندارد و با مقادیر درمانی پیشنهاد شده ، به طور معمول اثرات نامطلوب و یا سمیت مشاهده نشده است .

در صورت ایجاد اِدِم در پا ، با پزشک مشورت کنید .

چنانچه با مصرف قرص کاردیوتون دچار علائم حساسیت مثل تنفس سخت، تورم چهره، لب‌ها، زبان یا گلو شدید، مصرف دارو را ادامه نداده و به اورژانس رجوع کنید.

توجه : توصیه می شود در طی دوره مصرف فشار خون و ضربان قلب به طور منظم کنترل شود .

قرص کاردیوتون برای چیست | خواص و عوارض قرص کاردیوتون

اثرات درمانی قرص گیاهی کاردیوتون

برمبنای بررسی های کلینیکی ، کراتاگوس برای بهبود کیفیت عملکرد قلب و عروق وپیشگیری از آترواسکلروز و چربی خون ، گیاهی کاملا شناخته شده بوده و تجویز آن جهت تقویت ماهیچه قلب به خصوص در سالمندان و در افرادی که تحرک فیزیکی ناکافی دارند ، توصیه می شود زیرا کراتاگوس موجود در کاردیوتون با داشتن مقادیر بالایی از پروسیانیدین ها و فلاوونوئیدها ، نه تنها باعث گشاد شدن عروق کرونر و افزایش جریان خون در آن و خون رسانی و بهبود تغذیه قلب می گردد بلکه با مهار آنزیم CAMP Phosphodiesterase ، سبب افزایش غلظت CAMP در عضله قلب و افزایش نیروی انقباضی قلب شده و به این علت در پیشگیری از نارسایی احتقانی قلب و درمان ضعف عضله آن استفاده از خواص قرص کاردیوتون مفید است . از طرف دیگر به دلیل اثر مهار کنندگی پروسیانیدین ها برروی آنزیم (ACE Angiotensin-Converting)، مقاومت عروق محیطی کاهش یافته و باعث کاهش فشار خون می گردد. بررسی های فارماکولوژیکی برای اثرات درمانی قرص کاردیوتون نشان داده است که از داروهای تهیه شده از این گیاه می توان به عنوان داروی کمکی ، همراه با داروهای مدر ، مهار کننده های ACE و یا بلوکه کننده های کانال کلسیم ، استفاده کرد و تجویز آن در نارسایی احتقانی قلب همراه با گلیکوزیدهای قلبی باعث تقویت اثر درمانی آنها گردیده و میزان دوز مصرفی گلیکوزیدهای قلبی را کاهش می دهد .

قرص کاردیوتون برای چیست | خواص و عوارض قرص کاردیوتون

تداخلات دارویی قرص کاردیوتون

-در صورت مصرف همزمان قرص کاردیوتون با گلیکوزیدهای قلبی(مانند دیگوگسین ) دوز آن را تحت نظر پزشک کاهش دهید .

– این دارو دارای عملکرد مشابه داروهای آنتی آریتمی کلاس III می باشد ، از مصرف همزمان خودداری کنید .

– در استفاده همزمان این دارو با داروهای ضد پلاکت(مانند وارفارین) ،بررسی آزمایشات مربوط به انعقاد توسط پزشک توصیه می گردد .

– از استفاده همزمان با Cisapride خودداری کنید .

قبل از مصرف قرص کاردیوتون، هر گونه حساسیت دارویی یا غذایی که داشته‌اید، به پزشک اطلاع دهید.

جدیدترین مطالب