طرز تهیه دمنوش قره قاط | خواص دم کرده قره قاط

طرز تهیه دمنوش قره قاط | خواص دم کرده قره قاط

دمنوش قره قاط برای پوست و سلامت بدن انسان بسیار مفید است که در این مطلب طرز تهیه دمنوش قره قاط برای شما عزیزان بیان می شود خواص دم کرده قره قاط برای بدن در انتها بیان خواهد. دم کرده قره قاط از نظر طبیعت سرد و خشک است و از برگ، ریشه و میوه این گیاه استفاده دارویی می‌شود، البته مهم‌ترین مصرف دارویی، مربوط بـه میـوه آن است، میوه‌ها پس از رسیدن کامل، به طور عمده، آبی مایل به سیاه هستند. این گیاه در کشور ما با نام‌های سیاه گیله – قره‌قروت – قراقاط – قراقاظ – قراطاط – سیاهدار – قره‌قاط سیاه – سیاگیله – قره‌گیله – قره‌قات سرخ شناخته می‌شود.

 

خوردن دمنوش‌های گیاهی برای پیشگیری و کمک به درمان بیماری‌ها در طب سنتی ما رواج داشته است و امروزه نیز بسیاری از افراد تمایل دارند به جای استفاده از دارو‌های شیمیایی، از دارو‌های گیاهی برای حفظ سلامت خود بهره ببرند. یکی از دمنوش‌های مفید گیاهی که امروزه در پزشکی نیز به آن توجه وی‍ژه‌ای شده است، دمنوش قره قاط است.

دمنوش قره قاط (قره قات) که با نام محلی قره گیله یا سیاه گیله نیز شناخته می‌شود، دارای بیش از ۴۵۰ گونه مختلف بوده که چهار جنس آن بیشتر از بقیه مشاهده میشود. به دلیل کمیاب بودن این میوه در کشور ما، بسیاری آن را با بلوبری اشتباه میگیرند. در ایران این میوه بیشتر در جنگل‌های شمال ایران می‌روید. در شهرهای رشت و بندر انزلی با نام «سیاه گیله»، در امام زاده ابراهیم، فومن و شَفت با نام «سیاه دار» و در تالش و روستاهای اطرافش با نام‌های «سیاه مامْنی» و «سِرَ‌مامنی (قره قاط قرمز)» شناخته می‌شود. میوه و برگ این گیاه از گذشته در طب سنتی این مناطق کاربرد داشته است. خواص دمنوش قره قاط که امروزه شناسایی شده است بسیار گسترده بوده، شامل خاصیت ضد سرطان، پایین آورنده چربی خون، ضد میکروب، ضد چسبندگی پلاکتها، آنتی هیستامین و دارای خاصیت آنتی اکسیدان است.

طرز تهیه دمنوش قره قاط | خواص دم کرده قره قاط

طرز تهیه دمنوش قره قاط

یک قاشق مرباخوری (۳ تا ۵ گرم) از میوه قره قاط را در یک قوری کوچک چینی ریخته و روی آن آب جوش بریزید و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه دم کرده و صاف کنید. بهترین زمان مصرف این دمنوش، نیم ساعت قبل از غذا است تا بیشترین اثر را داشته باشد.

طرز تهیه دمنوش قره قاط | خواص دم کرده قره قاط

عوارض دمنوش قره قاط

تاکنون عوارض جانبی خاصی از این گیاه گزارش نشده است، با این وجود مصرف مقادیر درمانی و مقدار زیاد دم کرده قره قاط بایستی با تجویز پزشک صورت گیرد.
به طورکلی مصرف دمنوش این گیاه اگر صحیح مصرف شود خطری ندارد، اما نباید میزان مصرف آن در مدت طولانی بالا باشد، چون احتمال مسمومیت وجود دارد. این گیاه را نباید همزمان با املاح آهن، ژلاتین و آلبومین مصرف کرد.
مصرف دمنوش قره قاط برای بیماران مبتلا به ناراحتی‌های کلیوی، سنگ کیسه صفرا، مشکلات کبدی و افرادی که از دارو‌های ضد انعقادی استفاده می‌کنند، بایستی با احتیاط همراه باشد.

 

طریقه مصرف گیاه قره قاط

دم کردن 3 تا 5 گرم از گیاه در آب جوش

طرز تهیه دمنوش قره قاط | خواص دم کرده قره قاط

خواص دم کرده قره قاط

دم کرده قره قاط بسیار مفید است و این گیاه به صورت درختچه کوچکی است و بسته به جنس آن به ارتفاع تقریبی ۱۰ تا ۶۰ سانتی متر دیده میشود و میتواند دارای برگهای همیشه سبز یا برگ ریزان باشد. این میوه‌ جنگلی بومی اروپای غربیو شمال کشورهای ایتالیا، اسپانیا، لهستان و پرتغال است. میوه این گیاه به صورت خوشه‌ای، گرد و به قطر ۰/۵ تا ۱/۵ سانتی متر با ته تاجی شکل همانند ازگیل است که در ابتدا سبز روشن و در زمان رسیدن به رنگ آبی کبود تا سیاه رنگ در می آید. بعضی از انواع آن نیز دارای رنگ قرمز روشن تا کبود میباشند. طعم آن شیرین و کمی ترش بوده به طعم زغال اخته شباهت زیادی دارد.

 

کمک به کاهش قند خون و درمان دیابت
کاتاره های معده، روده ای
درمان ورم مثانه
درمان فشار خون بالا
درمان اوره( چربی خون)
ضد اسپاسم
ضد قارچ
ادرار آور
کاهش دهنده چربی خون و گشاد کننده رگ ها
کاهش قند خون
کاهش پرفشاری خون
قابض
درمان لکه های خونی در فواصل عادت ماهانه
افزایش ترشح ادرار
درمان تهوع و استفراغ
درمان ورم چشم
درمان التهاب مخاط دهان
درمان نفخ

طرز تهیه دمنوش قره قاط | خواص دم کرده قره قاط

طبع گیاه قره قاط

قره قاط از نظر طبیعت سرد و خشک است و دارای خواص درمانی فراوانی است که مهمترین آنها کاهش قند خون در بیماران دیابتی و کاهش فشار خون است. سایر خواص دمنوش قره قاط به طور خلاصه عبارتند از:

یکی از مهمترین و اصلی ترین فواید درمانی مصرف دمنوش قره قاط پیشگیری و کمک به درمان فشار خون بالا، افزایش چربی خون و مرض قند یا دیابت است.
از خواص دم کرده قره قاط برای چشم میتوان به استفاده از آن برای درمان کاتاراکت پیری چشم، مشکلات شبکیه چشم در بیماران دیابتی، بهبود دید در شب و مشکلات نزدیک بینی چشم اشاره نمود.
دمنوش قره قاط در طب سنتی برای درمان اسهال‌های خفیف استفاده می‌شود.
خواص دمنوش قره قاط بهبود فعالیت های مغزی میباشد و از همین رو مصرف آن برای درمان فراموشی و پیشگیری از آلزایمر مفید است.
میوه این گیاه تأثیر مفیدی در تنظیم عمل دفع و جلوگیری از عفونی شدن مواد زاید دفعی در متبلایان به بواسیر دارد.
مصرف قره قاطتأثیرات بالقوه‌ای در محافظت از دندان و درمان امراض لثه و بافت استخوانی آن
داشته باشد و از بیماری‌های لثه جلوگیری کند. همچنین مصرف آن باعث التیام التهاب های دهان و گلو می‌گردد.
کمک به درمان عفونت ادراری مزمن از دیگر خواص دمنوش قره قاط است.
کاهش بسیاری از مشکلات و ناراحتی های قبل از قاعدگی یا سندروم پیش از قاعدگی از خواص دمنوش قره قاط است.
به طور کلی مصرف میوه قره قاط به پیشگیری از سرطان و بیمای های قلبی کمک میکند.

طرز تهیه دمنوش قره قاط | خواص دم کرده قره قاط

مضرات دمنوش قره قاط

مصرف دمنوش قره قاط برای بیماران مبتلا به ناراحتی‌های کلیوی، سنگ کیسه صفرا، مشکلات کبدی و افرادی که از دارو‌های ضد انعقادی استفاده می‌کنند، باید با احتیاط همراه باشد.
استفاده از دمنوش قره قاط در بارداری و شیردھی توصیه نمی‌شود.

لازم است بدانیم مصرف مقادیر درمانی و مقدار زیاد گیاه قره قاط بایستی با تجویز پزشک صورت گیرد. مصرف میوه قره قاط به مقدار معمول در دوران بارداری و شیردهی بلامانع است ولی خوردن ترکیبات دارویی و به ویژه برگ آن توصیه نمیشود.
استفاده از ترکیبات دارویی قره قاط در بیماران مبتلا به ناراحتی های کبدی و افرادی که از داروهای ضد انعقادی استفاده میکنند، بایستی با احتیاط همراه باشد.
مقدار اگزالات موجود در قره قاط نسبتا بالا میباشد، از این رو مصرف آن برای افراد با سابقه سنگ کلیه یا سنگ کیسه صفرا ممنوع بوده و این افراد از زیاده روی در مصرف آن باید اجتناب کننند.
مصرف مقدار زیاد قره قات ممکن است مشکلات روده ای و معده ای مانند اسهال ایجاد کند

طرز تهیه دمنوش قره قاط | خواص دم کرده قره قاط

تداخل دارویی با گیاه قره قاط

مصرف ھمزمان این گیاه با داروھای ضد انعقاد نظیر ھپارین، وارفارین و نیز سالیسیلات ھا ممنوع است.
انتظار می رود كه مصرف ھمزمان این گیاه با سایر داروھای ضد دیابت مانند انسولین و گلیبن كلامید، قند خون را بیش از اندازه كاھش دھد.

 

دمنوش قره قاط برای بهبود گردش خون

یکی از مهم‌ترین خواص دمنوش قره قاط پیشگیری از مشکلات و اختلالات گردش خون مانند واریس، بواسیر یا آرترواسکلروز است. به وی‍ژه چنانچه شما سابقه خانوادگی در زمینه این بیماری‌ها دارید، میتوانید با مصرف این دمنوش از بروز این بیماری‌ها در خود پیشگیری کنید.

 

درمان دیابت با گیاه قره قاط

از دیگر فواید شناخته شده و خواص دمنوش قره قاط، کاهش قند خون و کمک به درمان بیماری دیابت نوع دو است. به طوری که مصرف این گیاه باعث می‌شود مواد چرب در کبد بیماران انباشته و تبدیل به قند نشوند و افزایش گلیسمی خون نیز در این بیماران بهبود یابد. برای درمان دیابت، یک لیوان آب جوش را روی یک قاشق چایخوری (یک گرم) برگ قره قاط بریزید و اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و میل کنید.

 

بهبود بینایی با دمنوش قره قاط

دمنوش قره قاط به سلامت بینایی و پیشگیری از کوری، به وی‍ژه در افرادی که مبتلا به دیابت نوع دو هستند، کمک چشمگیری می‌کند و امروزه از آن در کشور‌های اروپایی برای رفع مشکلات شبکیه‌ای حاصل از دیابت، استفاده فراوان می‌شود. نتایج تحقیقان پژوهشگران نشان داده است، مصرف این دمنوش برای پیشگیری از بروز اختلالات چشمی ناشی از پیری یا بیماری دیابت مانند آب مروارید، آب سیاه، دژنراسیون ماکولا یا رتینوپاتی دیابتی مفید است. استفاده از این دمنوش به دلیل داشتن خاصیت شل‌کنندگی عضلات صاف و حفاظت کلاژن، برای درمان امراض چشم، هنگام کم سو شدن در شب، یا برای دید بهتر روز کاتاراکت و گلوکوما مفید است.

طرز تهیه دمنوش قره قاط | خواص دم کرده قره قاط

درمان درد مفاصل با دم کرده قره قاط

یکی از خواص دمنوش قره قاط کمک به کلاژن‌سازی است. کلاژن یکی از مهم‌ترین پروتئین‌های بدن، است که در ساخت تاندون، رباط و غضروف نقش اصلی را داراست. از همین رو به درمان بیماری‌هایی مانند التهاب روماتیسمی، امراض دهانی و یا بیماری‌های استخوان و مفاصل کمک می‌کند.

 

درمان اسهال با دمنوش قره قاط

یکی دیگر از خواص دمنوش قره قاط پیشگیری و کمک به درمان اسهال است. به این منظور، ۵ تا ۱۰ گرم قره قاط خشک را در هاون چینی بکوبید و آن را در آب سرد حل کنید و به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. سپس از صافی عبور دهید و مصرف کنید. به طور کلی مصرف این دمنوش، اشتهاآور است و به سلامت دستگاه گوارش، بهبود زخم‌های گوارشی و درمان دل‌پیچه کمک می‌کند.

 

تصفیه خون با دمنوش قره قاط

دمنوش قره قاط خاصیت محرک، مقوی، خنک کننده، تصفیه کننده خون، مسکن، ضد التهاب، ضد ورم، ضد عفونی کننده، بند آورنده خونریزی، ضد چربی خون و کلسترول، ضد تصلب شرائین، ضد تپش قلب و تقویت عروق مویین بدن را دارد و مصرف آن در پیشگیری از حملات ناگهانی و مشکلات قلبی عروقی موثر است.

طرز تهیه دمنوش قره قاط | خواص دم کرده قره قاط

کاهش وزن با دم کرده قره قاط

کمک به کاهش وزن، لاغری و از بین بردن چربی‌های اضافی دور شکم از خواص دمنوش قره قاط است.

 

ارزش غذایی دمنوش قره قاط

دمنوش قره قاط منبع بسیار خوبی برای ویتامین ث، منگنز، فیبرهای غذایی و منبع خوبی برای ویتامین ای است. میوه تازه آن دارای 76 درصد آب است و همچنین قندهای گوناگون، اسیدهای آلی، اسید لاکتیک، پکتین، مواد چرب و مواد رنگی در این گیاه یافت می‌شود

جدیدترین مطالب