لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

خواص بیشمار سیاه دانه برای بدن

خواص بیشمار سیاه دانه برای بدن

یکی از بهترین دانه های خوراکی که برای بدن بسیار مفید و حیاتی است سیاه دانه است. این دانه سیاه رنگ و کوچک امروزه در طب سنتی از خواص بیشماری برخوردار است و پزشکان طب اسلامی از این دانه های سیاه رنگ در درمان انواع بیماری ها استفاده می کنند.

 

سیاه دانه دارای 84 درصد اسیدهای چرب مانند اسید «لینولئیک» و روغن‌های فراری است که این روغن‌ها خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ دارند. سیاه دانه در عین حال دارای طبع گرم و خشک است.

 

سیاه دانه ادرار آور بوده، حالت تهوع را برطرف می کند، یبوست را درمان می کند و از کرم خوردگی دندان هم جلوگیری می‌کند. سیاه دانه هرچند جزو گیاهان دارویی است که این روزها زیاد مصرف نمی‌شود اما این دانه‌های ریز، بسیار پُرخاصیت و شفابخش هستند.

 

سیاه دانه با نام علمی Nigella sativa دارای ماده‌ای موسوم به «نیگلون» است در بدن آنتی‌هیستامین که نوعی ماده ضدآلرژی است، تولید می‌کند و در معالجه آسم بسیار موثر است. سیاه‌ دانه همچنین دارای 15 نوع اسید آمینه، پروتئین،‌ مواد نشاسته‌ای، فیبر خوراکی، کلسیم، سدیم، آهن و پتاسیم است. پزشکان عرب در قرن 13 میلادی ادعا می‌کردند که این گیاه می‌تواند 50 بیماری مختلف را درمان کند.

 

برخی از خواص دیگر سیاه دانه:

1. در بهبود ناراحتی‌های تنفسی تاثیر دارد.

 

2. مصرف آن به همراه سرکه در دفع کرم و انگل موثر است.

 

3. بخور سیاه دانه حشرات را فراری می‌دهد.

 

4. حالت تهوع را رفع می‌کند.

 

5. خون را پاکسازی می‌کند.

 

6. یبوست را درمان می‌کند.

 

7. رطوبت بدن را از بین می‌برد.

 

8. بدن را گرم می‌کند.

 

9. برای درمان سرفه مفید است.

 

10. سیاه‌دانه بادشکن و ضدنفخ است.

 

11. از کرم خوردگی دندان جلوگیری می‌کند.

 

12. شیر زنان شیرده را زیاد می‌کند.

 

13. سیاه دانه ادرارآور است.

 

14. در تقویت‌ عمومی بدن تاثیر دارد.

 

با این حال از آنجا که سیاه دانه گرم و خشک است بنابراین گرم‌مزاجان نباید در مصرف آن افراط کنند زیرا باعث ورم، درد و گرفتگی گلو می‌شود. هچنین مصرف زیاد آن برای کلیه مضر است و توصیه می‌شود که با کتیرا خورده شود.

 

 

منبع: ایسنا

 

 

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب