لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

زردچوبه درد مفاصل را در افراد مختلف کاهش می دهد

زردچوبه درد مفاصل را در افراد مختلف کاهش می دهد

زردچوبه یکی از بهترین گیاهان است که استفاده دارویی نیز دارد. همچنین زردچوبه از سرطان روده پیشگیری می کند. گزارش تحقیقات اپیدمیولوژیک حاکی از آن است که در کشورهایی که مصرف زردچوبه بالا است، سرطان‌های روده‌ای کمتر مشاهده می شود.

 

زردچوبه به طور مستقیم موجب مهار تشکیل عروق جدید شده و به طور غیرمستقیم با تولید عوامل محرک در تشکیل عروق جدید، هورمون رشد فیبروبلاست و هورمون رشد اپیدرم، از رشد سلول‌های سرطانی پیشگیری می‌کند.

 

کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: آسیب‌های التهابی از جمله عوامل ایجاد کننده درد مفاصل است بنابراین زردچوبه با اثر آنتی اکسیدانی و ضد التهابی می‌تواند در کاهش درد مفاصل موثر باشد.

 

نسرین علیزاده با اشاره به اینکه زردچوبه ادویه‌ای هندی متعلق به خانواده زنجبیل می‌باشد افزود: قسمت‌های مورد استفاده این گیاه برای مصارف خوراکی و دارویی، ریزوم‌ها (ساقه آن) می باشد که کورکومین رنگدانه زرد استخراج شده از ریزوم‌هاست.

 

به گفته وی کورکومین‌ها به دلیل دارا بودن گروه فنولی خود، یک ضد التهاب و آنتی اکسیدان قوی به شمار می‌آید. علیزاده ادامه داد: گزارش تحقیقات اپیدمیولوژیک حاکی از آن است که در کشورهایی که مصرف زردچوبه بالا است، سرطان‌های روده‌ای کمتر مشاهده می شود.

 

وی با بیان اینکه در مقالات متعددی اثرات آنتی اکسیدانی، ضد مسمومیت، ضد التهاب و ضد سرطانی کورمومین این گیاه گزارش شده است اظهار داشت: اثرات ضد سرطانی زردچوبه از این نظر مورد اهمیت است که به عنوان یک ماده افزودنی به غذا استفاده می گیرد و مصرف این ماده با دوز بالا از تکثیر سلول‌های سرطانی پیشگیری کرده اما به سلول‌های سالم آسیبی موارد نمی‌کند.

 

این مسوول توضیح داد: زردچوبه به طور مستقیم موجب مهار تشکیل عروق جدید شده و به طور غیرمستقیم با تولید عوامل محرک در تشکیل عروق جدید، هورمون رشد فیبروبلاست و هورمون رشد اپیدرم، از رشد سلول‌های سرطانی پیشگیری می‌کند.

 

وی با ذکر اینکه التهاب نقش عمده‌ای در توسعه بیماری دیابت نوع دو دارد تصریح کرد: کورکومین زردچوبه می‌تواند سبب کاهش سطح قند خون و افزایش قابل توجهی در سطح انسولین پلاسما شود. به گفته علیزاده مکانسیم احتمالی کاهش قندخون توسط کورکومین، ماهیت آنتی اکسیدانی آن و مهار رادیکال های آزاد می‌باشد.

 

وی با اشاره به تاثیر زرد چوبه بر روی بیماری عصبی اظهار داشت: مغز یک عضو بسیار اکسیداتیو است و با وجود اینکه فقط دو درصد از وزن بدن را تشکیل می دهد، ۲۰ درصد از اکسیژن بدن را مصرف می‌کند.

 

کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی افزود: با افزایش سن، یون‌های فلزی مانند آهن، روی و مس در مغز تجمع می یابد، در نتیجه مغز در برابر بسیاری از اکسیدان‌ها قرار می‌گیرد.

 

وی با بیان اینکه بسیاری از بیماری‌های عصبی در نتیجه تجمع پروتئین‌ها، آسیب اکسیداتیو و التهاب می‌باشد ادامه داد: نشان داده شده که کورکومین دارای ویژگی‌های متعدد و مطلوب برای پیشگیری از بیماری‌های عصبی از جمله آلزایمر، پارکینسون، ام اس، صرع، ضربه به سر، پیری، افسردگی و سکته مغزی است.

 

 

منبع: سماتک

 

 

جدیدترین مطالب