قاصدک

الفبا

قاصدک

نیم نگاهی به گذشته

علت سفيد شدن نوك سينه + برفك نوك سينه

علت سفيد شدن نوك سينه + برفك نوك سينه

علت سفيد شدن نوك سينه + برفك نوك سينه

برفك نوك سينه در برخی از خانم ها به وجود می آید که دلایل مختلفی دارد. علت سفيد شدن نوك سينه و راه های درمان برفك نوك سينه در ادامه این پست سماتک توضیح داده خواهد شد.

 

برفك نوك سينه نوعی بیماری قارچی است که باعث بروز عفونت در سینه شده و می تواند کودک شیرخوار را نیز به بیماری های مختلف قارچی مبتلا کند.

 

سینه بانوان یکی از مهمترین و در عین حال حساس ترین قسمت های بدن آنان است. به ویژه برای مادرانی که به تازگی مادر شده اند و کودک آنان هنوز شیرخواره است. اهمیت دادن به سینه باید از دوران جوانی مد نظر دختران باشد تا در سال های بعد دچار مشکلات مختلف نشوند. یکی از مشکلات بارز برای زنان، برفك نوك سينه است. درمان برفك نوك سينه باید با سرعت انجام شود تا مشکلات بعدی سراغ بانوان نیاید.

 

برفك نوك سينه چیست؟

تعریف برفك نوك سينه کمی سخت به نظر می رسد. آنچه که به صورت عام می توان گفت این است که برفك نوعی قارچ یا عفونت قارچی است که انواع مختلفی دارد. شایع ترین نوع برفك، برفك دهان است که در دهان کودکان، سالمندان و افرادی که سیستم ایمنی بدن آن ها دچار مشکل است به وجود می آید. برفك نوك سينه نیز از جمله بیماری های برفکی است که در زنان شایع است.

 

برفك نوك سينه

همانطور که بیان شد برفك نوعی بیماری قارچی است و بیماری های قارچی در محیط های گرم و مرطوب رشد بیشتری از خود نشان می دهند. به همین علت است که دهان نوزاد در زمانی که مشغول خوردن شیر است زمان و مکان مناسبی برای رشد برفك است.

 

حتی در برخی مواقع ممکن است عفونت قارچی موجود در نوک سینه وارد شیر مادر شده و از این طریق به بدن نوزاد منتقل گردد. یک کانال بین نوک سینه و شیری که در درون سینه ذخیره شده است وجود دارد که برفك نوك سينه می تواند از طریق این کانال وارد مخزن شیر سینه شده و آن را آلوده کند. بهتر است در صورتی که مادر به هر نحوی به وجود برفك در دهان کودک و یا وجود برفك نوك سينه شک کرد، سریعا به پزشک مراجعه کند.

 

علت معمول به وجود آمدن برفك نوك سينه، مصرف آنتی بیوتیک های شیمیایی است. این نوع آنتی بیوتیک ها که عموما برای برطرف کردن عفونت های سینه مادر تجویز می شوند، به صورت مشخص باعث به وجود آمدن برفك نوك سينه مادر می شوند.

 

علل برفك نوك سينه

علت معمول به وجود آمدن برفك نوك سينه، مصرف آنتی بیوتیک های شیمیایی است.

 

علائم برفك نوك سينه

به طور مشخص نمی توان علامتی را برای برفك سینه بیان کرد. برفك سینه علائم مختلفی دارد که قبل از بروز ظاهری در بدن فرد ایجاد می شود؛ اما آنچه که به صورت معمول و به عنوان یک علامت مشخص می توان بیان کرد این است که برفك نوك سینه به صورت نوعی عفونت خود را نشان می دهد. این عفونت در ابتدا به صورت زخم مشاهده شده و به شدت شروع به خارش می کند و به مرور زمان وضعیت بدتر می شود. برفك نوك سینه باعث کم رنگ تر شدن نوک پستان شده که از مهمترین علائم بروز این بیماری است.

علت سفيد شدن نوك سينه + برفك نوك سينه

برخی از مادران به دلیل برفك دهان موجود در دهان نوزاد، به برفك نوك سينه مبتلا می شوند، این مادران علائمی از جمله سرخ شدن نوک پستان و ظریف و حساس شدن پوست این ناحیه را تجربه می کنند. همچنین در این حالت پستان ها در هنگام شیرخوردن نوزاد با درد همراه هستند و در برخی موارد به صورت عادی نیز در سینه مادران و به ویژه نوک آن درد احساس می شود.

 

قارچی برای همه

یکی از قارچ هایی که در بدن انسان ها وجود دارد، قارچ کاندیدا آلبیکانس (Candida Albicans) است. این قارچ به صورت عادی در بدن همه انسان ها به میزان مشخصی وجود دارد و هیچ گونه مشکلی برای بدن انسان ایجاد نمی کند. وجود این قارچ نه تنها در بدن مشکلی ایجاد نمی کند بلکه در مواقعی برای بدن انسان مفید است؛ اما فعالیت بیش از اندازه این قارچ بدن را دچار اختلال می کند. این فعالیت بیش از حد معمول که بر اثر بیماری و یا مصرف دارو شکل می گیرد، باعث به وجود آمدن بیماری برفك دهان یا برفك نوك سینه می شود. همچنین این اتفاق ممکن است در آلت تناسلی بانوان ایجاد شده و قارچ به صورت واژینال فعالیت گسترده خود را انجام دهد.

 

برفك دهان و ارتباط آن با برفك نوك سینه

یکی از مشکلاتی که برای کودک و مادر به وجود می آید این است که مادر مبتلا به برفك نوك پستان شده باشد و کودک نیز از برفك دهان رنج ببرد. در چنین شرایطی درمان مادر و کودک به صورت همزمان کمی پیچیده به نظر می رسد. برفك دهان نوعی بیماری است که تمامی افراد ممکن است به آن مبتلا شوند اما در کودکان و سالمندان با درصد بیشتری اتفاق می افتد.

 

توصیه های برای درمان برفك نوك سینه

برای درمان این بیماری پزشکان اصولا در یک دوره دو هفته ای محلول یا کرم نیستاتین تجویز می کنند. این کرم باید به صورت روزانه و در چهار نوبت بعد از شیردادن، روی نوک و خود پستان مالیده شود. دقت کنید کنید که مادر باید قبل از اقدام به شیردادن به کودک، سینه را به صورت کامل شسته و خشک کند. مداومت و نظم در این 14 روز بسیار مهم و حائز اهمیت است.

 

خود نوزاد شیرخواره نیز باید تحت درمان قرار گیرد؛ البته با دوز کمتر از محلول نیستاتین و همزمان با مادر روند درمان شکل می گیرد. با توجه به اهمیت روند درمان کودک، حتما میزان استفاده از محلول و طریقه مصرف را با پزشک مربوطه هماهنگ گردانید.

 

اما دو نکته مهم برای مادر و کودک برای رهایی از این بیماری! خانم ها می توانند با تعویض سینه بند یا همان سوتین خود و شستشوی آن با استفاده از آب داغ و صابون، روند درمان را تسریع ببخشند. برای درمان کودکان مبتلا به برفك دهان نیز بهتر است سرشیشه، اسباب بازی ها و گول زنک ها از وی برای مدتی دور شوند و یا لااقل به صورت هفنتگی جوشانده شده و سپس به وی تحویل داده شوند.

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

الفبا

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
آسمان آبی
مبلمان اداری