قطع پریود نشانه چیست | دلایل قطع شدن ناگهانی پریود

قطع پریود نشانه چیست | دلایل قطع شدن ناگهانی پریود

قطع پریود نشانه چیست

قطع پریود دلایل زیادی می تواند داشته باشد. اگر شما با قطع شدن ناگهانی پریود مواجه شده اید بهتر است فورا به پزشک زنان و زایمان مراجعه کنید. در برخی موارد ممکن است قطع پریود نشانه بارداری است.

 

قطع پریود به دلیل مصرف دارو

ممکن است شما جزو افرادی که خیلی قرص مصرف می کنند نباشید، اما گاهی مصرف یک نوع خاص از دارو می تواند پریود را به هم بریزد یا حتی دچار توقف کند. مثلا ممکن است برای مدت زمانی به خاطر مشکلات هورمونی دارو مصرف می کردید و بعد از قطع آن، هورمون هایتان به هم ریخته باشد و پریود نشوید. پس اگر در سابقه تان مصرف هر دارویی را مشاهده کردید و پریود تان هم به تاخیر افتاده به پزشکتان مراجعه کنید.

 

قطع پریود به دلیل بیماری

بیماری می تواند چرخه پریود شما را به راحتی به هم بریزد. حتی یک بیماری با دوره کوتاه مدت می تواند به صورت مستقیم روی هورمون های شما تاثیر بگذارد. ممکن است این اتفاق به صورت مداوم رخ ندهد اما باعث شود سیستم هورمونی تان به هم بریزد و پریود نشوید. پس اگر این اتفاق افتاد حتما به پزشک تان مراجعه کنید.

 

قطع پریود به دلیل استرس

استرس عامل اختلال هورمون هاست. آیا این اواخر با یک موضوع پر از استرس مواجه شده اید؟ بهتر است بدانید وقتی دچار استرس می شوید، هورمون ها مانع تخمک گذاری و ایجاد چرخه پریود تان می شوند. پس اگر استرس دارید یا در موقعیت استرس آوری قرار گرفته اید به این توصیه ها عمل کنید:

قطع پریود نشانه چیست | دلایل قطع شدن ناگهانی پریود

 

دلایل قطع شدن ناگهانی پریود

ورزش کنید:حتی اگر فرصت ورزش کردن ندارید اگر می خواهید چرخه پریود تان منظم شود یک ساعت پیاده روی کنید. این کار باعث می شود ذهنتان آرام شود و هورمون ها فعالیتشان را از سر بگیرند.

 

خوب بخوابید:سعی کنید خواب شبانه تان به موقع و به اندازه باشد. اگر اینطور نبود سعی کنید ساعت بیدار شدن صبحتان را کمی زودتر کنید. در طول روز نخوابید. اینگونه خواب شبتان تنظیم می شود.

 

ویتامین و منیزیم مصرف کنید:این کار را با تجویز پزشکتان انجام دهید. مصرف ویتامین ها استرستان را کاهش می دهد. آبمیوه های تازه در این روند به شما کمک می کنند.

 

ماساژ بگیرید:یکی از راه های از بین بردن استرس های روزانه، انجام ماساژ است. فکر نکنید ماساژ گرفتن فقط یک کار لوکس و شیک تلقی می شود. این کار هم برای جسمتان مفید است هم ذهنتان.

 

قطع پریود به دلیل اضافه وزن

اگر در یکی، دو ماه اخیر دچار اضافه وزن شده اید، ضمنا پریود هم نمی شوید بدانید این 2 مساله به هم ارتباط دارند و احتمالا هورمون هایتان دچار اختلال شده اند و سماتک، شما باردار نیستید. این مساله به این معنا نیست که تا وزنتان را کم نکنید دوباره چرخه پریود تان به راه نمی افتد اما شما باید برخی مسائل تغذیه ای تان را تغییر بدهید. مثلا مصرف شکر را به حداقل برسانید. همچنین باید کالری موادی که مصرف می کنید را هم محاسبه کنید. احتمالا پریود تان به حالت طبیعی برمی گردد.

 

قطع پریود به دلیل کاهش ناگهانی وزن

این حالت هم امکان ایجاد اختلال در هورمون ها را به وجود می آورد. پس اگر به صورت محسوسی در ماهی به هر علتی وزن کم کردید و پریود نشدید این احتمال باز هم وجود دارد که باردار نباشید. سعی کنید به متخصص تغذیه مراجعه کنید و به وزن قبلی تان بازگردید.

 

تخمدان پلی کیستیک علت قطع پریود

تخمدان پلی کیستیک گاهی باعث می شود شما به خودتان شک کنید و احتمال بارداری بدهید. تخمدان پلی کیستیک، نتیجه عدم تعادل هورمون هاست که در روند تخمک گذاری دخالت می کند و در نتیجه خانم هایی با این عارضه، ممکن است چرخه طولانی پریود یا توقف را تجربه کنند. درصورتی که یکی از اطرافیان خانواده شما هم دچار این بیماری باشد، احتمال اینکه به صورت ژنتیکی انتقال پیدا کند، زیاد است. نکته مهم این است که این بیماری حتما باید درمان شود چرا که عوارض جانبی بی شماری دارد.

 

قطع پریود مادران شیرده

اگر در حال شیردهی هستید زمانی را باید سپری کنید تا هورمون هایتان به حالت عادی برگردد و چرخه پریود تان هم منظم شود. بدن ما به معنای واقعی هوشمند است. بعد از اینکه فارغ می شوید، هورمون های مرتبط با شیرمادر سیگنال هایی برای سرکوب تخمک ها می فرستند. در حالت عادی سطح هورمون های بدنتان به اندازه ای است که می تواند شروع به تخمک گذاری کند و چرخه پریود تان به راه بیفتد.

 

قطع پریود به دلیل بارداری

درنهایت اگر هیچ کدام از موارد بالا (غیر از بارداری) در مورد شما صحت نداشت و پریود هم نشده بودید، در وهله اول می توانید از تست های ساده بارداری (Baby check) که در داروخانه ها موجود است استفاده کنید یا نهایتا به پزشکتان مراجعه کنید تا از بارداری تان مطمئن شوید.

جدیدترین مطالب