کاپ قاعدگی برای باکره ها | طرز استفاده از کاپ قاعدگی (فنجان پریود)

کاپ قاعدگی برای باکره ها | طرز استفاده از کاپ قاعدگی (فنجان پریود)

کاپ قاعدگی برای باکره ها مناسب است؟ کاپ قاعدگی یا فنجان پریودی به تازگی با گران تر شدن نوار بهداشتی در بازار طرفداران زیادی پیدا کرده است طرز استفاده از کاپ قاعدگی و همچنین نحوه خارج کردن فنجان پریودی را در ادامه شرح خواهیم داد.

 

کاپ قاعدگی برای باکره ها

کاپ قاعدگی برای دختران باکره چگونه استفاده می شود برای این مورد باید با یک متخصص زنان مشورت کنید که ببینید آیا می توان از کاپ قاعدگی برای باکره ها استفاده کرد یانه! فنجان قاعدگی داخل واژن قرار می گیرد و می تواند خون قاعدگی رو جمع آوری کنه. استفاده از این کاپ ها یکی از راه های جمع آوری خون قاعدگی است که به جای نوار بهداشتی هم استفاده می شه. کاپ قاعدگی شبیه قیف کوچک و یا یک زنگوله است که جنس آن از پلاستیک است. این فنجان قاعدگی باید به درستی درون واژن قرار بگیرد تا از اطراف آن خون بیرون نریزد. طبق تحقیقی که در دانشگاه لیون روی ۷۰۰ مورد انجام شده، استفاده از این فنجان بیش از تامپون احتمال ابتلا به شوک توکسیک را در زنان افزایش میدهد.

این فنجان را باید هر 12 ساعت یکبار به آرامی از داخل واژن بیرون بکشید و خون داخلش رو خالی کنین و بشویین. یادتان باشد که دستهاتونم به خوبی بشویید. برای استفاده مجدد باید این فنجان به خوبی شسته و تمیز شده باشد. بعد از اتمام دوره عادت ماهیانه می تونین این کاپ رو به خوبی شسته و خشک کنین و برای دوره بعدی پریودی نگه دارین.

کاپ قاعدگی برای باکره ها | طرز استفاده از کاپ قاعدگی (فنجان پریود)

کاپ قاعدگی چیست

فنجان پریود یک فنجان قابل انعطاف است که در طی دوران قاعدگی به جهت جمع‌آوری ترشحات قاعدگی در داخل مهبل قرار می‌گیرد. برخلاف نوار بهداشتی و تامپون این وسیله قادر به جمع‌آوری ترشحات قاعدگی به جای جذب آنهاست. این محصول معمولاً از لاستیک نرم و سیلیکون ساخته می‌شود.

رعایت بهداشت و آرامش در دوران قاعده گی نیاز به مدیریت دارد. خوشبختانه تعداد روبه رشد محصولات مخصوص این دوران در حال عرضه هستند که می توانند به خانمها کمک کنند. دکتر جنیفر گانتر Jennifer Gunter متخصص زنان در سانفرانسیسکو می گوید” بسیار خوب است که انتخابهای مختلفی وجود دارد که هر کدام می تواند متناسب زمان یا مرحله خاصی از زندگی زنان باشد.”

 

فواید کاپ قاعدگی

• جمع آوری خون به جای جذب آن

• پس از هربار خالی کردن خون و شستن آن دوباره قابل استفاده است.

• یک جایگزین بهداشتی به جای نواربهداشتی است.

• بدون بو و بدون خطر است.

• در سایزهای مختلف برای افراد مختلف وجود دارد.

• مانند تامپون ها باعث خشکی واژن نمی شود.

• جنس نرمی دارن و به راحتی به ماهیچه های واژن می چسبند و شما هیچ دردی حس نمی کنید.

• موقع ادرار کردن نیاز به درآوردن این کاپ نیست.

• با بدن انسان و محیط زیست سازگاری دارد.

• مقرون به صرفه است.

• میتوان موقع خواب و شنا هم از این کاپ استفاده کرد.

کاپ قاعدگی برای باکره ها | طرز استفاده از کاپ قاعدگی (فنجان پریود)

مضرات فنجان قاعدگی

عوارض فنجان قاعدگی برای واژن هر زن متفاوت است و باید طبق تجربه این مورد را بررسی کردن مضرات فنجان قاعدگی چیست؟ انتخاب محبوب دیگر برای افراد مقتصد و محافظ محیط زیست فنجان قاعدگی قابل شستشو است. این محصول غالباً از جنس سیلیکون و شبیه قیف است که داخل واژن جای گذاری شده و خون در آن جمع می شود. حداقل هر 12 ساعت یک بار می توانید آن را خارج کرده خون آن را داخل دستشویی ریخته و آن را پس از شستشو مجدداً استفاده کنید.

البته با چند بار استفاده قلق آن دستتان می آید خصوصاً در مورد نحوه خارج کردن آن. گانتر می گوید بیشتر بیمارانش علاقمند به استفاده از آنها هستند. هیچ مدرک علمی در اثبات این امر که فنجان های قاعدگی در خصوص ایجاد سندروم شوک سمی ایمن تر از تامپونها هستند وجود ندارد.

 

لونکاپ، فنجان پریودی هوشمند

لون کاپ، فنجان قاعدگی است که هنوز به بازار نیامده است این فنجان یک سنسور دارد که با تلفن هوشمند شما سینک شده و حجم خون ریزی و رنگ آن را ثبت می کند و دوره قاعده گی شما را تحلیل می کند. طبق ادعای کمپین تبلیغاتی شرکت کیک استارتر “بنابراین شما را مطلع می کند که چه زمانی نیاز به تعویض آن دارید”.. گانتر نگرانی خود را درباره لزوم بی خطربودن استفاده از این محصول ابراز داشته و می گوید هنوززود است که فنجان قدیمی خود را دور بیاندازید. فنجان لونکاپ (به قیمت 40دلار) باید اول مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار بگیرد.چون شبیه سایر فنجان های قاعدگی نیست مینکین نیز می گوید این محصول دور از دسترس است فکر نمی کنم بیشتر مردم به آن نیاز داشته باشند.

کاپ قاعدگی برای باکره ها | طرز استفاده از کاپ قاعدگی (فنجان پریود)

طرز استفاده از کاپ قاعدگی

ابتدا به خوبی دستاتون رو بشویید. سپس کاپ را در حالت نشسته، ایستاده و یا حالت نیمه خیز داخل اندام تناسلی نمایید. سعی کنین هنگام گذاشتن کاپ آرام باشین. کاپ را به طوری که صاف (مسطح) شود اول به داخل خودش جمع کنید بعد آن را خمیده کنید تا شکل حرف C را بخود بگیرد. کاپ را همانطور که لوله شده نگهدارید و از طرف لبه ی آن به واژن (اندام تناسلی) تان وارد کنید.به طوری که مطمئن شوید که کاپ در داخل به شکل کامل باز شده، انگشت خود را داخل نموده و به انتهای کاپ ببرید و باید احساس کنید که انتهای(قاعده) کاپ به شکل گرد شده باشد.

 

نحوه خارج کردن کاپ قاعدگی از واژن

• به همان حالتی که سر دستشویی می نشینید بشینید و کاپ را خارج کنید.

• هنگام بیرون کشیدنش انتهای کاپ رو نگه دارین تا دوباره به داخل برنگرده.

• خون قاعدگی را دور ریخته و دستاتون و کاپ رو به خوبی بشویین.

• کاپ رو با آب گرم به خوبی بشویید و سپس خشک کنید.

 

سایزهای کاپ قاعدگی لونت برای زنان

کاپ قاعدگی لونت مدل 1

انتخاب ما برای خونریزی های کم و متوسط.

تمامی کاپ های قاعدگی لونت نرم و انعطاف پذیر هستند با این همه مدل ۱ از مواد سیلیکونی نرم تری نسبت به مدل ۲ ساخته شده است.

– قطر بین ۴۱ میلی متر (۱.۶ اینچ) تا ۴۷ میلی متر (۱.۹ اینچ)

– طول ساقه برابر ۲۵ میلی متر (۱اینچ)

– حجم کاپ برابر ۲۵ میلی لیتر (۰.۸۵ اونس سیال)

 

کاپ پریودی لونت مدل 2

برای خونریزی های نرمال یا شدیدتر

تمامی کاپ های قاعدگی لونت نرم و انعطاف پذیر هستند با این همه مدل ۲ از مواد سیلیکونی محکم تری نسبت به مدل ۱ ساخته شده است.

– قطر بین ۴۶ میلی متر (۱.۸ اینچ) تا ۵۲ میلی متر (۲ اینچ)

– طول ساقه برابر ۲۰ میلی متر (۰.۸ اینچ)

– حجم کاپ برابر ۳۰ میلی لیتر (۱.۰ اونس سیال)

برای انتخاب سایز مناسب کاپ قاعدگی به جدولی که در پیج قرار داده شده مراجعه نمایید تا با توجه به شرایط ویژه ی خود کاپ مناسب خود را داشته باشید.

جدیدترین مطالب