لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

فواید یائسگی در زنان

فواید یائسگی در زنان

 

مقاربت بدون ترس از باردار شدن
زنان در این دوره می توانند از سکس بدون نگرانی از احتمال باردار شدن، لذت ببرند و این یک تفاوت بزرگی است. طبق تحقیقات بهداشت زنان در سراسر کشور و مطالعه تغییرات جسمانی و روانی زنان در دوران میانسالی، یائسگی یک دوره بزرگ در زندگی آنها است.  دکتر Nanette Santoro   استاد دانشگاه و مدیر بخش ترشح غدد و تولید مثل کالج پزشکی آلبرت انیشتن در نیویورک می گوید: در میان زنان با عقاید مذهبی و فکری مختلف در آمریکا، تمامی آنها بهترین حسن و فایده دوره یائسگی را ، امکان نزدیکی و مقاربت بدون نگرانی از باردار شدن دانسته اند. آنها اعتقاد دارند، چون دیگر لازم نیست نگران عواقب غیر منتظره مقاربت باشند، بنابراین می توانند در دوره یائسگی با لذت و آرامش بیشتری از سکس لذت ببرند.

 

کاهش فیبروئید رحمی (فیبرون)
بیشتر خانم ها با نزدیک شدن به دهه 50 زندگیشان دچار فیبرون های رحمی می شوند که تقریباً همیشه این تومورها خوش خیم هستند. رشد فیبرون ها وقتی که سطح استروژن در بدن بالا می رود، گسترش پیدا می کند. در زمان بارداری که سطح هورمونها افزایش پیدا کرده و در زمان پیش یائسگی زمانی که سطح استروژن از حد نرمال ، بالاتر بوده احتمال بروز فیبرون زیاد می شود. در صورتیکه علائم فیبرون از جمله درد، خونریزی های شدید قاعدگی، فشار بر مثانه شدید باشد، پزشکان جراحی را پیشنهاد می دهند.

 

پایان دوره قاعدگی
یائسگی در واقع نشانه پایان دوره عادت های ماهانه است که این خود دلیل خوشحالی برای بسیاری از خانم هاست. یعنی دیگر نگرانی از بابت استفاده از نوار بهداشتی، تامپون و لکه بینی نخواهید داشت و خبری از دلدرد و گرفتگی عضلات شکم در این دوره وجود ندارد و پس از سپری کردن دوره پیش یائسگی(زمانی است با پریودهای نامنظم همراه با خونریزی های شدید و با شروع و پایان نامشخص) ، به آرامش خواهید رسید.

 

دکتر Cynthia Stuenkel متخصص بیماری های غدد و بهداشت زنان و استاد بالینی پزشکی دانشگاه کالیفرنیا- سادیگو می گوید: اکثر خانمها با شروع پریودشان که با خونریزی های زیاد همراه است، فعالیتهای خود را محدود کرده و ملزم به استراحت در خانه هستند. برای آنها دوران یائسگی همانند رهایی و آزادی از این دردها و فشار هایی است که تحمل می کردند. این بیماران اظهار داشته اند که بعد از شروع یائسگی می توانند با خیال راحت لباس سفید و رنگ روشن بپوشند.

 

خداحافظی با دردهای پیش از قاعدگی PMS
معمولاً زنان یک یا دو هفته پیش از شروع پریودشان، شاهد علائم فیزیکی و احساسی خواهند بود که به آنها سندروم پیش قاعدگی می گویند. از جمله حساسیت به لمس پستان و سردرد به مصرف بیشتر غذا و تحریک پذیری . این علائم در اکثر زنان بسیار شایع است. بر اساس تحقیقات دانشکده زنان و زایمان، 85% از زنان قبل از شروع پریودشان حداقل یکی از این علائم را تجربه می کنند.

 

در دوره پیش یائسگی، این علائم به طور موقتی و  با شدت بیشتری تجربه می شود. چرا که سطح استروژن متغیر است و بالا یا پایین می رود. خوشبختانه در دوران یائسگی این دردها و علائم به طور کل ناپدید می شوند. دوره پیش یائسگی به سالهایی اطلاق می شود که میزان هورمون ها در بدن بسیار متغیر است. به دلیل تغییرات شدید هورمونی، تغییرات در احساسات و خلق و خوی زنان انکار ناپذیر است . به همین دلیل این دوره، دوره ای ناخوشایند برای زنان تلقی می شود.

 

اعتماد به نفس عالی
برای زنان یائسه گزارش احساس قدرت و انرژی امری عادی است. بخشی از آن به علت تغییرات بیولوژیکی بدن در این دوره است و بخش دیگر هم به علت همزمانی دوره پختگی و با تجربگی زندگی است که با یائسگی در یک زمان اتفاق افتاده است. دکتر Richardson می گوید: زنان اغلب از  عادت ماهانه، نگرانی از باردار شدن و تغییرات خلق و خو پیش از شروع پریودشان، رهایی پیدا می کنند. در این زمان فرزندانتان نیز بزرگ شده اند و شما وقت کافی برای کارهای شخصی و پیگیری آرزوهایتان خواهید داشت.

 

بعد از سپری شدن بیش از پنجاه سال از عمرتان همراه با تجربه بالا و پایین های زندگی، روابط متفاوت، پرورش و تربیت فرزندان و درگیریهای شغلی، حالا دیگر وقت آن رسیده که با اعتماد به نفس زیاد به دنبال خواسته های شخصیتان بروید و به حل و فصل مسائل زندگیتان بپردازید.

 

زمانی برای ریسک کردن
دکتر Stuenkel می گوید: سابقاً دوران بعد از یائسگی را سومین دوره زندگی عنوان می کردیم. اما اکنون به خانم ها می گوییم این شروع دوره دوم زندگیتان است که باید از آن لذت ببرید. عقب نکشید که زمان خوشی آغاز شده است. این پیامی است که زنان در ابتدای دوره یائسگی می شنوند،  چرا که دوره میانسالی زمانی برای ریسک کردن و استفاده از فرصت هاست.

 

برخی شغلشان را تغییر می دهند. برخی انتخاب شغلی همراه با سرگرمی بیشتر یا تجربه دوست یابی در اینترنت و یا سایر کارهای ماجراجویانه مانند کوهنوردی یا اسکیت کردن و یا سایر ورزش ها را انتخاب کنند. اگر درگذشته میل به انجام کاری را داشته اید، الان بهترین وقت برای پیگیری آن و لذت بردن از زندگی خواهد بود.

 

 

 

جدیدترین مطالب