علت درد باسن و لگن زنان

علت درد باسن و لگن زنان

زنان ممکن است در طول دوره زندگی به باسن درد و یا در دهای ناحیه لگن دچار شوند که شایع ترین علل این دردها را در زیر بیان میکنیم:

 

علت درد لگن در زنان

هنگام مراجعه بیمار به پزشک سن، جثه و میزان فعالیت آن ها در نظر گرفته می شود. اما شایع ترین علت درد در زنان:

 

آرتریت:

شایع ترین علت درد مزمن در زنان آرتریت به ویژه اُستئوآرتریت است که نوعی بیماری مفصلی و فرسودگی است. در این حالت، مفصل به تدریج دچار فرسودگی می شود. در اغلب موارد، درد آرتریت به علت سفتی یا ورم مفصل در قسمت جلوی ران یا کشاله حس می شود.

 

شکستگی لگن:

شکستگی لگن در زنان مسن شایع است. به ویژه در مبتلایان به استئوپروز. علایم شکستگی لگن شامل احساس درد هنگام راست شدن، بلند کردن پا یا ایستادن است.

 

فتق:

قسمت کشاله ران و فتق مغبنی (در ناحیه کانال مغبنی بالای کشاله ران) می تواند درد لگن در زنان ایجاد کند. زنان باردار به علت فشاری که بر دیواره شکم وارد می شود به فتق مغبنی مستعدترند.

 

تاندونیت و بورسیت:

بسیاری از تاندون های اطراف لگن، عضلات را به مفصل ارتباط می دهد. این تاندون ها در صورت انجام ورزش یا فعالیت های سنگین به آسانی دچار التهاب می شود. یکی از شایع ترین علت های تاندونیت در مفصل لگن به ویژه در دوندگان، سندروم بندایلیوتیبیال «iliotibial Band» است. این بند بافت ضخیمی است که از قسمت لگن به زانو مرتبط است.

 

علت شایع دیگر درد لگن در زنان، بورسیت است. کیسه های مملو از مایعات که از قسمت استخوانی لگن حفاظت می کند. این کیسه ها همانند تاندون ها بر اثر استفاده بیش از حد یا ناراحتی دچار التهاب و باعث درد هنگام حرکت لگن می شود.

 

مشکلات زنانه یا کمر:

مهم است که لگن درد را صرفا آرتریت، بورسیت یا تاندونیت ندانید. بر حسب سن و مسائل جسمی دیگر علت درد لگن می تواند غیر از موارد ذکر شده باشد. آندومتریوز، به لگن آسیب می رساند. درد کمر و ستون فقرات را می توان در قسمت لگن و نشیمنگاه حس کرد. سیاتیک نیز در قسمت پشت لگن درد ایجاد می کند.

 

کمک برای رفع درد لگن

برای درمان لگن درد باید علت آن را تشخیص داد. اما درد بر اثر فعالیت با استراحت و مصرف داروهای ضدالتهابی درمان می شود. برای پیشگیری از آسیب مهم است که قبل از ورزش کردن، حرکت های کششی انجام دهید و از لباس ها و کفش های مناسب استفاده کنید. در صورتی که متوجه درد لگن بر اثر انجام دادن حرکت ورزشی یا فعالیت خاص می شوید، آن را کنار بگذارید. اگر دچار اضافه وزن هستید با کم کردن وزن می توان فشار روی لگن را نیز کاهش داد.

 

راه های کاهش درد لگن

همان طور که گفته شد درد لگن دلایل مختلفی دارد از ابتلا به آرتریت گرفته تا فشار به اعصاب، فتق دیسک، تنگی کانال نخاع، سرطان و راشیتیسم. اما اگر سابقه پوکی استخوان دارید و یا ضربه خورده اید و احساس درد در ناحیه لگن می کنید از خم کردن آن و فشار مستقیم روی لگن خودداری کنید و روی قسمتی که درد می کند، نخوابید و از نشستن به مدت طولانی بپرهیزید اما اگر مدتی است که درد مزمن در ناحیه لگن شما را آزار می دهد توصیه می شود در صورتی که دچار اضافه وزن هستید، برای کاهش وزن اقدام کنید تا درد کاهش یابد. از حوله گرم استفاده کنید و آن را روی قسمت دردناک قرار دهید.

 

اگر به علت حادثه در ناحیه لگن احساس درد می کنید و یا مفصل لگن بدشکل شده است، توان حرکت دادن پا و لگن را ندارید و نمی توانید سنگینی بدن را تحمل کنید و درد شدید و ورم زیاد در ناحیه لگن احساس می کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

 

 

جدیدترین مطالب