لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

علائم سکته مغزی در زنان + علت سکته مغزی در زنان

علائم سکته مغزی در زنان + علت سکته مغزی در زنان

علائم سکته مغزی در زنان به همراه راههای پیشگیری از سکته مغزی در زنان را در این بخش از سایت سماتک بیان خواهیم کرد. در صورتی که می خواهید بدانید چرا زنان دچار سکته مغزی می شوند و علت سکته مغزی در زنان چیست با ما همراه باشید:

 

علائم سکته مغزی در زنان

دلایل سکته مغزی در زنان متفاوت می باشند و این تفاوت از نظر سنی با هم فرق دارد و علائم سکته مغزی در زنان در این بخش بیان شده است. طبق یک مطالعه جدید، سکته مغزی در زنان سومین علت مرگ در بین زنان است، اما بسیاری از خانم ها از علائم و نشانه های هشدار دهنده ایی که مختص زنان است آگاهی ندارند.

 

به گفته محققان دانشگاه ایالتی اوهایو از بین ۱۰۰۰ زن مورد بررسی، تنها یک نفر از هر ۱۰ نفر می دانست که سکسکه کردن همراه با درد غیرمعمول در ناحیه سینه می تواند از علائم اولیه سکته مغزی در خانم ها باشد. البته به گفته محققین علل یکسانی هم در مردان و هم در زنان مانند سیگار کشیدن، کاهش فعالیت های بدنی و بالا بودن فشار خون می تواند موجب افزایش ریسک سکته مغزی شوند.

 

نشانه های سکته مغزی در زنان جوان

علائم سکته مغزی در زنان + علت سکته مغزی در زنان

اما تنها حدود ۱۱ درصد از زنانی که از آنها سوال شده بود می دانستند عواملی مانند بارداری، بیماری لوپوس، سردردهای میگرنی، قرص های ضد بارداری و درمان های جایگزین هورمونی می توانند احتمال بروز سکته مغزی را در آنان افزایش دهند. دیگر علائمی که در زنان می تواند نشانه سکته مغزی باشد سرگیجه، سردرد و احساس گزگز در همه بدن است که در یک طرف بدن شدیدتر احساس می شود. همراهی سکسکه و درد قفسه سینه هم در زنان از علائم سکته مغزی است که گاهی به اشتباه نشانه ای از سکته قلبی یا سوءهاضمه در نظر گرفته می شود. بارداری بخصوص در ماه های آخر و حتی بعد از زایمان هم می تواند خطر بروز سکته مغزی در زنان را افزایش دهد.

 

به گفته دکتر «دایانا گرین چادوس»، سرپرست تیم تحقیق، تشخیص زودرس علائم سکته مغزی بسیار مهم است چون در این صورت می توان با تجویز دارو از گسترش بیشتر آن و صدمه به بافت مغز جلوگیری کرد. بسیاری از زنان فکر می کنند سکته مغزی بیماری مخصوص مردان بوده و در زنان ایجاد نمی شود ولی این فکر نادرست است و آموزش علائم بروز سکته مغزی به زنان از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

لکنت زبان

یکی از مهمترین علائم سکته مغزی در زنان لکنت زبان است. همانطور که می دانید آمریکا و خیلی از کشورهای دیگر درحال برخورد با بیماری های واگیردار و تجویز نامناسب داروها توسط پزشکان هستند ؛ سالهاست که در دنیای امروزی باپزشکان به دلیل تجویز زیاد دارو مشکل داریم، لکنت زبان عوارض خیلی از داروهاست و بسیاری افراد به دلیل تجویز پزشک به مرور دچار لکنت زبان شده اند اما اگر لکنت زبان یک مشکل پس از مصرف دارو نیست سریعا به پزشک مراجعه کنید مخصوصا اگر با علائم دیگرمرتبط با سکته مغزی در خانم ها همراه باشد .

 

مشکلات بینایی

خستگی باعث اختلال در بینایی می شود همچنین کهولت سن و نزدن عینک یکی ازمشکلات دربینایی است اما این ضعف بینایی اگر با مشکلات دیداری مثل گیجی ،دوبینی ،ازبین رفتن نور چشم همراه شود نشانه سکته مغزی در زنان است .

 

خستگی ناگهانی

نقص های شناختنی ناگهانی درجامعه پرسرعت امروزی رایج است ، ساعت های زیادی را کار می کنیم و حتی زمانی که مسافرت میرویم مسئولیت های بیشتری رابه عهده داریم؛ خستگی موجب زایش مشکلات فکری می شود با این حال اختلال شناختی آشکارا قابل توجه است . دکتر برینگتون اضافه می کند در این شرایط و افزایش موج خستگی ممکن است هر بار به کلمه هایی که فراموش کرده اید و می خواهید بگویید فکر کنید اما خیلی طول نمی کشد که نمی توانید فکر کنید تاچیزی بگویید و همان کلمات را به زبان بیاورید و این علامت سکته مغزی در زنان است.

 

بی حسی

بعد از اینکه از خواب بیدار شدید غیرمعمول نیست که یک یا دو اندام خواب رفته شده باشد که به عنوان عصب فشرده شناخته می شود اما اگر تجربه بی حسی یا ضعف طولانی مدت را در یک طرف بدن دارید و می خواهید از زیاد شدن آن جلوگیری کنید کلینیک مایو توصیه هایی دارد سعی کنید همزمان دست خود را بالا ببرید اگر یک دست بیفتد ممکن است علائم سکته مغزی در زنان را داشته باشید.

 

علت سکته مغزی در زنان

علائم سکته مغزی در زنان + علت سکته مغزی در زنان

6 علت سکته مغزی در زنان جوان و میانسال را در این بخش از سایت سماتک بیان کرده ایم که در صورت نیاز می توانید با ما همراه باشید:

 

سکته مغزی در زنان به دلیل عارضه بارداری

پری اکلامپسی هر چند شیوع چندانی ندارد و تقریبا کمتر از 5 درصد زنان باردار را مبتلا می سازد، اما یکی از بیماری های خطرناک دوران بارداری است که براحتی می تواند سبب مرگ مادر یا جنین و همچنین سکته مغزی در زنان شود. بعلاوه چه در دوره بارداری و چه پس از آن عامل خطرناکی در بروز سکته مغزی در خانم ها به شمار می رود . به همین دلیل اگر شما قصد باردار شدن دارید، حتما در فکر پیشگیری از این عارضه مهم باشید.

 

راهکارهایی ​برای پیشگیری از سکته مغزی زنان توصیه می کنند، زنانی که به فشار خون مبتلا هستند یا طی دوره بارداری قبلی خود فشار خون بالا داشته اند و اکنون برای بار دیگر باردار شده اند، از هفته 12 بارداری تا زمان وضع حمل آسپرین با دز پایین مصرف کنند.

 

البته این یک تجویز عمومی نیست و کاملا به شرایط بیماری بستگی دارد و مصرف آسپرین در این دوره حتما باید تحت نظر پزشک صورت پذیرد. بعلاوه اگر شما روزانه کمتر از 600 میلی گرم کلسیم دریافت می کنید، توصیه می شود مکمل های خوراکی کلسیم را در برنامه خود بگنجانید، که البته این مورد هم باید با مشورت پزشک متخصص صورت پذیرد.

 

اگر طی دوره بارداری به فشار خون بالا مبتلا شده اید، حتما برای آگاهی از روش های مهار آن با پزشک خود مشورت کنید. هم داروهای مفیدی برای مهار فشار خون شما وجود دارد که مصرف آنها در دوران بارداری مشکل یا عوارضی برای مادر و کودک به همراه نخواهد داشت و هم تغییراتی در سبک زندگی می تواند شما را در این راه یاری کند. اما همه اینها از یک بیمار به بیماری دیگر متفاوت است و حتما باید به تشخیص، توصیه و تجویز پزشک معالج انجام شود.

 

سکته مغزی در زنان به دلیل مصرف قرص ضد بارداری

مصرف قرص های ضد بارداری خانم ها را در معرض خطر سکته مغزی قرار خواهد داد. به همین دلیل است که دستورالعمل فوق توصیه می کند حتما پیش از آغاز مصرف قرص های ضد بارداری فشار خون خود را کنترل کرده و از سلامت آن مطمئن باشید. بعلاوه اگر سیگار می کشید، هرگز از قرص های ضد بارداری استفاده نکنید  زنان جوانی که قرص های ضدبارداری مصرف می کنند و در عین حال سیگار هم می کشند، در معرض خطر بسیار بالاتر سکته مغزی و نیز حمله قلبی قرار خواهند داشت.

 

سکته مغزی در زنان به دلیل هورمون درمانی

هورمون درمانی، که برای رفع برخی نارسایی ها مثلا در دوران یائسگی یا حتی برای درمان برخی سرطان ها کاربرد دارد با خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، که سکته مغزی در خانم ها یکی از آنهاست، ارتباط دارد. نکاتی برای پیشگیری از سکته مغزی خانم ها تاکید می کند این روش ها برای افرادی که در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند نباید به کار گرفته شود.

 

سکته مغزی در زنان به دلیل میگرن

احتمال ابتلای زنان به میگرن چهار برابر​مردان است. میگرن همراه با آئورا، میگرنی است که علاوه بر سردرد با علائمی نظیر اختلالات بینایی، سوزن سوزن شدن یا گزگز پوست، بی حسی، دشواری در تکلم و علائم دیگری از این دست همراه است که همگی ممکن است پیش از بروز سردرد نمایان شود. اگر به میگرن مبتلا هستید یا احتمال می دهید چنین باشد، حتما مساله را با پزشک خود در میان بگذارید تا چاره ای برای آن بیندیشد؛ زیرا هر چه دفعات حمله میگرنی بیشتر باشد، احتمال بروز سکته مغزی در خانم ها نیز بیشتر خواهد بود.

 

سکته مغزی در زنان به علت ضربان نامنظم قلب

علائم سکته مغزی در زنان + علت سکته مغزی در زنان

این عارضه که به آتریال فیبریلیشن نیز موسوم است، رایج ترین مشکل ضربان قلب و یکی از عوامل اصلی بروز سکته مغزی در زنان است که البته خوشبختانه می توان آن را درمان کرد و از این طریق خطر سکته مغزی در خانم ها را کاهش داد. در واقع ضربان غیرمعمول قلب خطر سکته مغزی را چهار تا پنج برابر افزایش می دهد. هر چه سن زنان افزایش یابد، خطر ابتلا به ضربان غیرمعمول قلب نیز بیشتر می شود. اگر تپش قلب دارید و احساس می کنید قلب تان نامنظم می زند یا هر اشکال و ایراد دیگری در قلب خود حس می کنید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. مهار کردن آتریال فیبریلیشن می تواند کمک موثری در کاهش خطر سکته مغزی زنان باشد.

 

فشار خون بالا علت سکته مغزی در زنان

رابطه میان فشار خون بالا و سکته مغزی در زنان یکی از محکم ترین پیوندها در میان تمام پیوندهای کشف شده در عالم پزشکی است. شما هر چه فشار خون بالای خود را پایین تر بیاورید، درواقع، احتمال بروز سکته مغزی را کاهش داده اید. بهترین راه برای کاهش فشار خون بالا  آن است که به سبکی سالم زندگی کنید، یعنی ورزش منظم و تغذیه سالم را سرلوحه خود قرار دهید.

 

اگر بخواهیم کمی دقیق تر باشیم، باید بگوییم فعالیت جسمانی منظم، سیگار نکشیدن، رژیم غذایی سرشار از میوه ها، سبزیجات، حبوبات، آجیل سالم و بهداشتی، روغن زیتون و نیز مصرف کم چربی های اشباع، همگی در کنار هم می تواند به مهار فشار خون بالا و کاهش خطر سکته مغزی زنان کمک کند. البته نگاهی به پژوهش های جدید می تواند راهگشاتر و دلگرم کننده تر باشد: یک مطالعه جامع در نشریه پزشکی آمریکا می گوید یک رژیم غذایی کامل و البته متوازن می تواند بیش از رژیم های غذایی که فقط بر غذاهای کم چرب تاکید می کند در کاهش خطر بروز بیماری های قلبی ـ عروقی موثر باشد.

 

مهمترین علائم و علت سکته مغزی در زنان را در بالا توضیح دادیم و بهتر است اگر نشانه های سکته مغزی در زنان را دارید همین الان به اورژانس بیمارستان مراجعه کرده و خود را مورد چکاپ قرار دهید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب