نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

راهکارهای درمان قاعدگی نامنظم

راهکارهای درمان قاعدگی نامنظم

بسیاری از خانم ها در طول دوره زندگی شان از پریود شدن های نامنظم رنج می برند. اما پزشکان راهکارهای ساده ای را برای درمان قاعدگی نامنظم پیش بینی کرده اند. دوره نامنظم عادت ماهانه معمولا به دلیل عدم تعادل هورمون‌های خاص در بدن است.

 

درمان قاعدگی نامنظم
اگر زمان بین دو قاعدگی تغییر کند، در طول دوره عادت ماهانه میزان خون از دست رفته تغییر کند یا تعداد روزهای خونریزی متغیر باشد میتوان گفت فرد دچار قاعدگی نامنظم شده است.

 

آیا قاعدگی نامنظم باید درمان شود؟
درمان عادت ماهانه نامنظم بستگی به علت و البته برنامه ریزی شما برای داشتن کودک دارد. عادت ماهانه نامنظم به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. تغییرات استروژن و پروژسترون بدن می‌تواند الگوی طبیعی دوره قاعدگی را مختل کند، به همین دلیل دختران جوان و زنانی که در آستانه یائسگی قرار دارند بیشتر دچار دوره‌های نامنظم می‌شوند.

 

چطور قاعدگی نامنظم درمان می شود؟
معمولا هیچ درمانی برای دوره‌های نامنظم قاعدگی ناشی از بلوغ و یائسگی وجود ندارد مگر اینکه شدید و دردسرساز باشد. ضمن اینکه شما وقتی باردار می‌شوید قاعدگی‌تان متوقف می‌شود. درمان دوره‌های نامنظم بسته به علل مختلف ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

اصلاح و درمان بیماری‌های زمینه‌ای
بیماری‌هایی وجود دارند که عامل قاعدگی نامنظم هستند که از جمله آنها می‌توان به سندرم تخمدان پلی کیستیک و کم کاری تیروئید اشاره کرد که دو علت شایع عادت ماهانه نامنظم هستند. به طور کلی هدف از درمان بازگرداندن تعادل هورمون به بدن است. زنان مبتلا به سندرم پلی کیستیک معمولا از داروهای ضد بارداری یا هورمون‌ها استفاده میکنند. برای کم کاری تیروئید هم از مکمل‌های هورمون‌های تیروئید استفاده می‌شود.

 

تغییر روش جلوگیری از بارداری
اگر سه ماه از روش کنترل بارداری هورمونی استفاده کردید و قاعدگی نامنظم داشتید، ممکن است پزشک روش دیگری را برای جلوگیری از بارداری پیشنهاد کند. برخی از زنان هم هنگام استفاده از آی یو دی دچار بی‌نظمی در قاعدگی می‌شوند.

 

تغییر سبک زندگی از جمله کاهش وزن
برخی زنان به دلیل ورزش بیش از حد دچار بی‌نظمی در قاعدگی می‌شوند. کاهش تعداد و شدت تمرین‌ها می‌تواند قاعدگی را به حالت طبیعی برگرداند. استرس و کاهش وزن ناگهانی هم می‌تواند باعث این بی‌نظمی شود.

 

هورمون درمانی
دوره نامنظم عادت ماهانه معمولا به دلیل عدم تعادل هورمون‌های خاص در بدن است. داروهای ضد بارداری اغلب حاوی هورمون‌های استروژن و پروژسترون هستند که دوره‌های نامنظم قاعدگی را درمان می‌کند. داروهای هورمونی مانند پروژستین همچنین می‌تواند برای زنانی که قاعده نمی‌شوند موثر باشد.

 

عمل جراحی
گاهی اوقات وجود زخم یا مشکلات ساختاری در رحم یا لوله‌های فالوپ ممکن است منجر به دوره‌های نامنظم قاعدگی شود. جراحی ممکن است برای اصلاح مشکلات ساختاری یا نقایص هنگام تولد به ویژه در زنانی که قصد بارداری دارند انجام شود. به کمک جراحی می‌توان چسبندگی و بافت اسکار شدید موجود در دستگاه تناسلی را نیز از بین برد.

 

چه زمان به پزشک مراجعه کنید؟
•    سه دوره یا بیشتر از دوره‌های ماهانه را در سال از دست می‌دهید.
•    دوره ماهانه‌تان کمتر از ۲۱ روز است.
•    دوره ماهانه‌تان بیشتر از ۳۵ روز می‌شود.
•    در طول دوره خونریزی بیش از حد دارید.
•    بیش از ۷ روز خونریزی دارید.
•    در طول دوره درد بیش از حد دارید.

 

منبع: نی نی بان

جدیدترین مطالب