لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

خوردن قرص ترامادول چه عوارضی دارد | طریقه مصرف قرص ترامادول

خوردن قرص ترامادول چه عوارضی دارد | طریقه مصرف قرص ترامادول

قرص ترامادول یکی از داروهای مخدر و اعتیاد آور است که ترک قرص ترامادول بسیار سخت و مشکل است خوردن قرص ترامادول چه عوارضی دارد اگر می خواهید طریقه مصرف قرص ترامادول را بدانید در ادامه همراه ما باشید. ترامادول به ندرت ممکن است باعث افزایش سروتونین شود و بیماری جدی به نام سندروم سروتونین serotonin syndrome را در پی داشته باشد. اگر در حال مصرف داروهای دیگری باشید که سروتونین را افزایش می دهند، خطر بروز این شرایط بیشتر خواهد شد. بنابراین قبل از شروع مصرف ترامادول در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

 

خوردن قرص ترامادول چه عوارضی دارد

تشنج یكی از عوارض خطرناك سوء مصرف قرص ترامادول می‌‌باشد كه در افراد دارای بیماری صرع، مشكلات مغزی و معتادان به الكل بیشتر دیده می‌‌شود. مصرف بالای 400 میلی گرم (4 قرص 100 میلی گرمی) این دارو در افراد عادی می‌‌تواند منجر به بروز تشنج شود و مصرف بالاتر آن خطر مرگ را بدنبال دارد.

برخی افراد معتاد به مواد مخدر مانند تریاك و شیره به اشتباه برای ترك ماده مخدر خود به صورت خودسرانه از این دارو استفاده می‌‌كنند كه در طولانی مدت نه تنها به ترك ماده مخدر نمی انجامد بلكه فرد به داروی ترامادول نیز معتاد می‌‌شود.

نكته مهم اینكه قطع یكباره ترامادول می‌‌تواند منجر به بروز تشنج در فرد مصرف كننده شود لذا درمان سوءمصرف ترامادول می‌‌بایستی زیر نظر پزشك و در مراكز درمان سوء مصرف مواد صورت گیرد.

 

1. آلرژی به ترامادول

علائم واکنش آلرژیک به ترامادول (کهیر، دشواری در تنفس، تورم در صورت یا گلو) یا واکنش شدید پوست (تب، گلودرد، سوزش چشم، درد پوست، قرمز یا بنفش شدن پوست که گسترش می‌یابد و باعث تاول زدن و پوسته پوست شدن می‌شود).

 

2. تنگی نفس

ترامادول مانند سایر داروهای مخدر، می‌تواند تنفس شما را کند کند. اگر تنفس بیش از حد ضعیف شود، حتی مرگ هم ممکن است رخ دهد.

در صورتی که روند تنفس‌تان خیلی دشوار شود، لب‌ها به رنگ آبی دربیایند، یا اگر از خواب بیدار کردن شما دشوار باشد، فردی که از شما مراقبت می‌کند، باید به دنبال مراقبت های اورژانسی باشد.

در صورتی که:

* تنفس‌تان پر سر و صداست، صدایی شبیه آه ایجاد می‌کنید و تنفس‌تان کم عمق است؛

* ضربان قلب‌تان آهسته یا نبض‌تان ضعیف است؛

* یک احساس سرگیجه دارید، مانند این‌که ممکن است از هوش بروید؛

* تشنج کنید؛

* برخی دوره‌های قاعدگی‌تان از دست برود؛

* ناتوانی جنسی، مشکلات جنسی یا از دست دادن علاقه به رابطه‌ی جنسی را تجربه کنید؛ یا

* سطح کورتیزول‌تان پایین باشد – تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، سرگیجه، خستگی یا ضعف دارید، فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

 

3. سندروم سروتونین

در صورت داشتن علائم سندرم سروتونین، از جمله: پریشان‌حالی، توهم، تب، عرق کردن، لرز، تند شدن ضربان قلب، سفتی عضلات، از دست دادن هماهنگی، تهوع، استفراغ یا اسهال، به پزشک مراجعه کنید.

احتمال رخ دادن عوارض جانبی جدی در افراد مسن و دارای اضافه وزن، سوء تغذیه یا ضعیف بالاتر است.

 

4. کاهش قدرت باروری

استفاده‌ی طولانی مدت از داروهای مخدر ممکن است روی باروری (توانایی داشتن فرزند) در مردان یا زنان اثر بگذارد. معلوم نیست که آیا اثرات منفی این دارو بر باروری دائمی است یا نه.

عوارض جانبی معمول ترامادول ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

5. سردرد، سرگیجه، خواب‌آلودگی، احساس خستگی
6. یبوست، اسهال، تهوع، استفراغ، درد معده
7. احساس عصبی بودن یا اضطراب داشتن
8. خارش، تعریق، گر گرفتن (گرما، قرمزی، یا احساس مور مور)

این موارد فهرست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است مشکلات دیگری هم رخ بدهد. در مورد عوارض جانبی با پزشک‌تان مشورت کنید.

ابتدا و قبل از شروع مصرف دارو راهنمای مصرف آن را با دقت مطالعه کنید. اگر در رابطه با دارو سوالی دارید از پزشک خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

خوردن قرص ترامادول چه عوارضی دارد | طریقه مصرف قرص ترامادول

طریقه مصرف قرص ترامادول

ترامادول خوراکی است و باید درست طبق دستور پزشک مصرف شود و معمولا هر 4 یا 6 ساعت یک بار این دارو مصرف می شود تا درد تسکین پیدا کند. می توانید ترامادول را همراه با غذا یا بدون آن مصرف کنید. اگر با مصرف ترامادول دچار تهوع می شوید، بهتر است دارو را با غذا مصرف کنید. در مورد دیگر روش های کاهش تهوع با پزشک مشورت کنید، به عنوان مثال می توانید بعد از مصرف ترامادول حداقل به مدت 1 تا 2 ساعت دراز بکشید و کمی سر خود را حرکت دهید.

 

میزان مصرف ترامادول به شرایط بیماری و چگونگی واکنش بدن به درمان بستگی دارد. برای کاهش عوارض جانبی پزشک از شما می خواهد مصرف ترامادول را با میزان کم شروع کرده و به تدریج میزان آن را افزایش دهید. دستورات پزشک را با دقت دنبال کنید. بیشترین میزان مصرف توصیه شده برای ترامادول 400 میلی گرم در روز است. اگر سن شما بیشتر از 75 سال است، بیشترین میزان توصیه شده برای مصرف ترامادول 300 میلی گرم در روز است. میزان مصرف خود را افزایش ندهید، دفعات مصرف دارو یا مدت زمان مصرف دارو را افزایش ندهید. زمانی که خواسته می شود مصرف دارو را متوقف کنید.

 

اگر با مشاهده اولین علائم درد، داروهای ضد درد مصرف شوند، بهترین تاثیر را خواهند داشت. اگر صبر کنید تا درد بدتر شود، این داروها تاثیر چندانی نخواهند داشت.

اگر دچار درد مداوم هستید (مانند درد ناشی از آرتروز) پزشک ممکن است از شما بخواهد داروهای مخدر با اثر طولانی مدت مصرف کنید. در این شرایط این دارو برای دردهای ناگهانی و تنها در صورت نیاز مصرف می شود. دیگر داروهای مسکن (مانند استامینوفن و ایبوپروفن) هم تجویز می شوند. در مورد مصرف ترامادول با دیگر داروها با پزشک مشورت کنید.

 

قرص ترامادول ممکن است باعث بروز واکنش های ترک در مصرف کننده شود، به ویژه اگر برای مدت طولانی و به طور مرتب یا به میزان زیاد مصرف شده باشد. در این شرایط علائم ترک در صورتی بروز می کنند که مصرف ترامادول را به طور ناگهانی متوقف کنید. علائم قطع ناگهانی ترامادول عبارتند از:

بیقراری
آبریزش از چشم ها
آبریزش بینی
تهوع
درد عضلانی
تعریق

 

برای پیشگیری از بروز هر یک از این علائم پزشک از شما می خواهد مصرف دارو را به طور تدریجی کم کرده و سپس متوقف کنید. در صورت بروز هر یک از نشانه های ذکر شده بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

زمانی که ترامادول برای مدت طولانی مصرف شود، اثر بخشی خوبی نخواهد داشت. اگر اثر بخشی دارو کم شده حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

گرچه این دارو برای بسیاری از مصرف کنندگان موثر است، اما مصرف ترامادول گاهی باعث اعتیاد می شود. در صورتی که دچار اعتیاد به مصرف یک ماده مخدر یا الکل باشید، خطر بروز اعتیاد به ترامادول بیشتر خواهد شد. در زمان مصرف ترامادول اگر درد ادامه پیدا کرده یا بیشتر شد به پزشک اطلاع دهید.

 

زمان خوردن قرص ترامادول

از آن‌جایی که ترامادول برای درد استفاده می‌شود، بهتر است هیچ دوزی از آن را جا نیندازید. اگر زمان مصرف دوز بعدی نزدیک بود، دوزی را که فراموش کرده‌اید دیگر مصرف نکنید. برای جبران دوز از دست رفته، داروی اضافی مصرف نکنید.

خوردن قرص ترامادول چه عوارضی دارد | طریقه مصرف قرص ترامادول

خوردن زیاد ترامادول چه عوارض دارد؟

فورا به اورژانسی مراجعه کنید یا با اورژانس تماس بگیرید. مصرف بیش از حد ترامادول می‌تواند مرگبار باشد، به خصوص در کودک یا فرد دیگری که از دارو بدون نسخه استفاده می‌کند. علائم اوور دوز شدن ممکن است شامل آهسته بودن ضربان قلب، خواب‌آلودگی شدید، سرد و بی‌حس شدن پوست، تنفس بسیار آهسته یا کما باشد.

 

خوردن ترامادول بعد از مشروب

مشروب مصرف نکنید. عوارض جانبی خطرناک یا حتی مرگ ممکن است رخ دهد.

این دارو ممکن است قدرت تفکر یا واکنش شما را مختل کند. از رانندگی یا استفاده از ماشین‌آلات پرهیز کنید تا زمانی که به طور کامل بدانید که این دارو چگونه بر شما تاثیر می‌گذارد. سرماخوردگی یا خواب‌آلودگی شدید می‌تواند باعث زمین خوردن یا سایر حوادث شود.

 

نکات مهم هنگام خوردن قرص ترامادول

ترامادول را دقیقا همان‌طور که تجویز شده مصرف کنید. همه‌ی نکات قید شده در برگه‌ی تجویر را به دقت دنبال کنید. ترامادول می‌تواند تنفس شما را آهسته یا متوقف کند، به ویژه هنگامی ‌که استفاده از این دارو را شروع کنید یا هر زمانی که دوز مصرفی را تغییر دهید. هرگز این دارو را در مقادیر زیاد یا طولانی‌تر از شیوه‌ی تجویز دارو مصرف نکنید. اگر به نظرتان رسید که دارو دیگر دردتان را کاهش نمی‌دهد، حتما با پزشک‌تان صحبت کنید.

ترامادول ممکن است اعتیاد ایجاد کند، حتی در صورتی که به شکل دوزهای منظم استفاده شود. هرگز این دارو را در اختیار یک فرد دیگر، به ویژه افرادی که سابقه‌ی سوء مصرف مواد یا اعتیاد دارند، نگذارید. سوء مصرف داروهای ضد درد ممکن است سبب بروز اعتیاد، افسردگی، اوور دوز شدن یا حتی مرگ شود، به ویژه در کودک یا فرد دیگری که از این دارو بدون نسخه استفاده ‌کند. فروش یا دادن این دارو به دیگران غیر قانونی است.

خوردن قرص ترامادول چه عوارضی دارد | طریقه مصرف قرص ترامادول

نحوه مصرف قرص ترامادول

قرص ترامـادول را نباید خرد کرد (از پودر قرص خرد شده نباید به صورتاستنشاقی یا رقیق شده با مایع استفاده کرد چون باعث اثرات تهدید کنندهحیات،Overdose یا مرگ می شود)،این دارو تنها به صورت قرص خوراکی استفاده می شود.در صورتی که با تجویز پزشک ترامـادول مصرف می کنید،بدون کم و کاستاز نسخه ی پزشک پیروی کرده و از مصرف دوزهای بالاتر دارو خودداریکنید.نباید بیش از 300 میلی گرم در روز استفاده شود.ترامـادول را با یکلیوان پر آب مصرف کنید.هم چنین می توان دارو را با یا بدون غذا مصرف کرداما هر بار به روشی مشابه از دارو استفاده کنید(مثلاً اگر بار اول با غذامصرف می کنید تا آخر دوره درمانی همین روش را ادامه دهید).

اگر از قرص های آهسته رهش استفاده می کنید ممکن است قرص را در مدفوع خودببینید که امری طبیعی است.دوزهای مصرفی خود را بدون نظر پزشک تغییر ندهید. در صورت فراموش کردن یک دوز در اولین فرصت دوز فراموش شده را مصرف کنید ،اگر نزدیک دوز بعدی دارو باشد،بدون توجه به دوز فراموش شده،زمان بندیدارویی را رعایت کنید.

 

۱. هنگام شروع مصرف ترامادول، استفاده از تمام داروهای ضد درد را متوقف کنید.

 

۲. ترامادول را می‌توان با غذا یا بدون غذا مصرف کرد، اما همیشه آن را به یک شیوه مصرف کنید.

 

۳. قرص یا کپسول‌های طولانی‌اثر (ConZip، Ultram ER) را له نکنید، نشکنید یا باز نکنید. برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض دوز به طور بالقوه مرگبار، آن را به طور کامل ببلعید.

 

۴. هرگز قرص را له نکنید و آن را نشکنید، پودر را استنشاق نکنید یا آن را برای تزریق در داخل رگ،‌ با یک مایع مخلوط نکنید. این عمل به مرگ منجر می‌شود.

 

۵. اگر از قرص طولانی- اثر ترامادول استفاده می‌کنید، پوسته‌ی قرص ممکن است از طریق مدفوع دفع شود. این امر طبیعی است و به این معنا نیست که شما دارو را به اندازه‌ی کافی دریافت نمی‌کنید.

 

۶. استفاده از این دارو را به طور ناگهانی متوقف نکنید، زیرا در این صورت ممکن است علائم ناخوشایند ترک اعتیاد را تجربه کنید. از پزشک‌تان بپرسید که چگونه باید بدون بروز هر گونه خطری مصرف این دارو را متوقف کنید.

 

۷. ترامادول را در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت، نگهداری کنید. حواس‌تان به زمان و دوز مصرف دارو و تعداد قرص‌هایی که دارید، باشد. ترامادول دارویی است که احتمال سو مصرف آن وجود دارد و بنابراین باید بدانید که آیا کسی داروی شما را به طور نامناسب یا بدون نسخه مصرف می‌کند یا خیر.

 

۸. داروهای باقی‌مانده را نگه ندارید. فقط یک دوز از این دارو می‌تواند باعث مرگ فردی شود که به طور تصادفی یا نادرست از این دارو استفاده می‌کند. از داروخانه بپرسید که داروهای باقی‌مانده را چه کار باید بکنید. اگر هیچ برنامه‌ی مشخصی برای این کار وجود نداشته باشد، داروهای مورد استفاده را در توالت بریزید!

 

علائم مصرف بیش از حد ترامادول

اگر فرد بیش از حد ترامادول مصرف کند و دچار نشانه های خطرناکی مانند بیهوشی یا مشکل تنفسی شده است، به وی نالوکسون naloxone بدهید (اگر در دسترس شما هست) و بلافاصله به اورژانس اطلاع دهید.

خوردن قرص ترامادول چه عوارضی دارد | طریقه مصرف قرص ترامادول

موارد خطرناک برای مصرف ترامادول

تشنج در برخی از افرادی که ترامادول را مصرف کرده‌اند، رخ داده‌است. با پزشک‌تان در مورد خطر رخ دادن تشنج صحبت کنید. خطر بروز این مشکل می‌توند بالاتر باشد در صورتی که:

۱ – قبلا آسیب سر، صرع یا سایر اختلالات تشنج را تجربه کرده‌اید؛

۲ – اعتیاد به مواد مخدر یا الکل دارید؛

۳ – دچار اختلال متابولیک هستید؛ یا

۴. اگر از بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای ضد قارچی، داروهای قلبی یا فشار خون یا داروهایی برای درمان HIV یا ایدز استفاده کنید.

در صورت استفاده از ترامادول در حین بارداری، کودک شما ممکن است وابسته به دارو شود. این امر می‌تواند باعث بروز علائم ترک‌ اعتیاد بسیار خطرناک در نوزاد به دنیا آمده، شود. نوزادان متولد شده‌ای که وابسته به داروهای اعتیادآور هستند، ممکن است چندین هفته به درمان‌های پزشکی نیاز داشته باشند. به این ترتیب، اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک‌تان بگویید.

در هنگام مصرف ترامادول به فرزندتان شیر ندهید. این دارو می‌تواند به شیر مادر برسد و موجب خواب‌آلودگی، مشکلات تنفسی یا مرگ کودک تازه متولدشده شود.

برای این‌که مطمئن شوید ترامادول برای شما خطری ندارد، اگر تا به حال موارد زیر را تجربه کرده‌اید، حتما به پزشک‌تان بگویید:

۵. بیماری کبد یا کلیه؛

۶. اختلال معده؛ یا

۷. بیماری روانی یا تلاش برای خودکشی.

 

موارد منع مصرف ترامادول

۱. حساسیت به ترامادول یا داروهای مشابه آن

۲. در صورتی که ابتلا به آسم شدید یا مشکلات تنفسی دارید.

۳. در صورتی که وجود انسداد در معده یا روده دارید.

۴. در صورتی که اخیرا از الکل، آرام‌بخش، مسکن یا داروهای مخدر استفاده کرده‌اید.

۵. در صورتی که در ۱۴ روز گذشته یک داروی مهارکننده‌ی MAO (ایسوکاربوکسازید، لینزولید، تزریق متیلن آبی (متیلن بلو)، فنلزین، رازاگالیل، سلژیلین، ترنیل سپیرومین) استفاده کرده‌اید.

۶. در صورتی که کمتر از ۱۲ سال سن دارید. Ultram ER نباید به کسی که کم‌تر از 18 سال دارد، داده شود.

۷. در صورتی که کم‌تر از 18 سال دارید و به تازگی عمل جراحی برای برداشتن لوزه‌ها یا آدنوئیدها انجام داده اید.

 

اطلاعات مهم درباره خوردن قرص ترامادول

ترامادول چیست؟ ترامادول نوعی داروی ضد درد است. این دارو برای درمان درد متوسط ​​تا شدید استفاده می‌شود. فرم آزاد شدن ترامادول برای درمان درد طوری است که در تمام طول روز اثر آن می‌ماند (طولانی – اثر). این فرم آزاد شدن ترامادول در بدن برای استفاده در صورت لزوم نیست. در ادامه ۳۸ نکته مهم درباره چگونگی مصرف و عوارض قرص ترامادول آمده است.

در صورت داشتن مشکلات تنفسی شدید و انسداد معده یا روده یا در صورتی که اخیرا الکل، آرام‌بخش، مسکن،‌ داروهای مخدر یا مهارکننده‌های MAO (ایسوکاربوکسازید، لینزولید، تزریق متیلن آبی (متیلن بلو)، فنلزین، رازاگالیل، سلژیلین، ترنیل سپیرومین و غیره) مصرف کرده‌اید، نباید ترامادول را استفاده کنید.

 

ترامادول می‌تواند تنفس شما را کند یا متوقف کند و ممکن است اعتیادآور باشد. سوء استفاده از این دارو ممکن است سبب اعتیاد، افسردگی، یا مرگ، به ویژه در کودک یا فردی شود که دارو را بدون نسخه استفاده می‌کند.

ترامادول نباید به کودکان زیر 12 سال داده شود. Ultram ER نباید به کسی که کم‌تر از 18 سال دارد، داده شود.

مصرف ترامادول در دوران بارداری ممکن است موجب بروز علائم بسیار خطرناک در نوزاد شود.

اگر از این دارو با الکل یا داروهای دیگری که موجب خواب‌آلودگی یا آهسته شدن تنفس شما می‌شوند، استفاده کنید ممکن است عوارض جانبی مرگباری برای‌تان رخ بدهد.

خوردن قرص ترامادول چه عوارضی دارد | طریقه مصرف قرص ترامادول

دوز مصرفی ترامادول

دوز معمول برای بزرگسالان جهت رفع درد:

بزرگسالان (17 سال و بالاتر): 50 تا 100 میلی‌گرم خوراکی هر 4 تا 6 ساعت، هر زمانی که فرد دچار درد است

برای بیمارانی که نیازی به شروع سریع اثر ضد درد این دارو ندارند: دوز اولیه: 25 میلی‌گرم خوراکی یک بار در روز؛ هر 3 روز به میزان 25 میلی‌گرم افزایش اعمال شود تا زمانی که به دوز 25 میلی‌گرم چهار بار در روز برسید؛ پس از آن هر 3 روز به میزان 50 میلی‌گرم افزایش بدهید.

حداکثر دوز: 400 میلی‌گرم در روز

 

۱. دوز مجاز مصرف ترامادول

– دوزاها باید به صورت فردی تعیین شوند؛ برای بیماران به تسکین درد سریع نیاز ندارند، تحمل‌پذیری ممکن است با افزایش آهسته‌ی دوز توسعه بیابد.

اف‌دی‌ای ایالات متحده در مورد استفاده از ترامادول در کودکان بیمار هشدار می‌دهد؛ برچسب محصول برای محصولات سریع رهش، بیماران بالغ را به عنوان 17 سال یا بیشتر توصیف می‌کند.

ترامادول نباید بعد از عمل در بیماران تا 18 سال پس از لوزه‌برداری و / یا آدنوئیدکتومی یا در نوجوانان بالای 18 سال که چاق هستند یا دچار اختلالی هستند که ممکن است خطر ابتلا به مشکلات تنفسی را افزایش دهد، استفاده شود.

استفاده: برای مدیریت درد به حدی شدید که استفاده از داروهای اعتیادآور الزامی است و درمان‌های جایگزین ناکافی هستند.

 

۲. دوز مصرفی ترامادول در بزرگسالان جهت تسکین درد مزمن

طولانی- اثر (ER):

افراد 18 ساله یا بیش‌تر:100 میلی‌گرم خوراکی یک بار در روز

– افزایش به طور فردی به میزان 100 میلی‌گرم در هر 5 روز تا وقتی به دوز موثری که باعث به حداقل رسیدن واکنش‌های جانبی می‌شود، برسید.

– حداکثر دوز: 300 میلی‌گرم در روز

برای بیمارانی که در حال حاضر ترامادول سریع رهش (IR) را مصرف می‌کنند:

دوز اولیه: نیاز 24 ساعته به IR را محاسبه کرده و با یک دوز کل روزانه‌ی ER شروع کنید و رقم به دست آمده را به رقم پایین‌تر گرد کنید. روزی یک بار این دوز را به صورت خوراکی مصرف کنید.

ترک داروهای مخدر دیگر: همه‌ی داروهای ضد افسردگی دیگر را قبل از شروع این درمان متوقف کنید.

دوز اوليه: 100 ميلي‌گرم ER به صورت خوراکي يک بار در روز

– افزایش به طور فردی به میزان 100 میلی‌گرم هر 5 روز تا رسیدن به دوز موثر که باعث به حداقل رسیدن واکنش‌های جانبی می‌شود.

حداکثر دوز: 300 میلی‌گرم در روز

– با توجه به محدودیت‌های انتخاب دوز با فرمول ER، برخی از بیماران ممکن است قادر به گذر از IR به ER نباشند.

– محصولات ER نباید با سایر محصولات ترامادول مورد استفاده قرار بگیرند و نباید بیش‌تر از یک بار در روز مصرف شوند.

– بیماران را به دقت تحت نظر قرار بدهید تا هر گونه اشکال در وضعیت تنفس‌شان را متوجه شوید، به ویژه طی 24 تا 72 ساعت اول درمان و بعد از هر بار افزایش دوز.

– برای بیماران مبتلا به درد مزمن متوسط ​​تا شدید که دریافت اثر ضد درد این دارو برای‌شان ضروری نیست، تحمل‌پذیری می‌تواند به آرامی، و احتمالا با محصولات سریع رهش، افزایش داده شود.

– این دارو برای بیماران کم‌تر از 18 سال توصیه نمی‌شود.

استفاده: برای مدیریت دردی که به اندازه‌ی کافی شدید است که نیاز به درمان اثر طولانی با داروهای مخدر دارد و گزینه‌های درمان جایگزین برای آن ناکافی است.

 

۳. دوز معمول ترامادول برای تسکین درد در افراد مسن

دوز انتخابی باید به طور کلی با پایین‌ترین مقدار در دامنه‌ی دوز، شروع شود.

بیش از 75 سال:

حداکثر دوز سریع رهش: 300 میلی‌گرم در روز

– نارسایی تنفسی خطر اصلی برای بیماران سالمند تحت درمان با داروهای مخدر است. دوز را به آرامی‌ تثبیت کنید و علائم سیستم عصبی مرکزی و نارسایی تنفسی را به دقت مد نظر داشته باشید.

– از آن‌جایی که این دارو به طور قابل‌توجهی توسط کلیه دفع می‌شود، بررسی عملکرد کلیه را نیز در نظر داشته باشید.

دوز معمول برای تسکین درد مزمن در بیماران مسن:

دوز انتخابی باید به طور کلی با پایین‌ترین میزان در دامنه‌ی دوز، شروع شود

افراد بیش از 75 سال:

حداکثر دوز سریع رهش: 300 میلی‌گرم در روز

– نارسایی تنفسی خطر اصلی برای بیماران سالمند تحت درمان با داروهای مخدر است. دوز را به آرامی‌ تثبیت کنید و علائم سیستم عصبی مرکزی و نارسایی تنفسی را به دقت مد نظر داشته باشید.

– از آن‌جایی که این دارو به طور قابل‌توجهی توسط کلیه دفع می‌شود، بررسی عملکرد کلیه را نیز در نظر داشته باشید.

 

۴. دوز مصرفی ترامادول برای کودکان

ترامادول برای استفاده در کودکان بیمار ممنوع بوده و توصیه نمی‌شود.

 

۵. چه داروهای دیگری روی ترامادول تاثیر می‌گذارد؟

داروهای مخدر می‌توانند با بسیاری از داروهای دیگر تداخل داشته باشد و سبب بروز عوارض جانبی خطرناک یا مرگ شود. در صورتی که موارد زیر را مصرف می‌کنید، حتما پزشک‌تان را در جریان بگذارید:

* سایر داروهای مخدر – داروهای ضد افسردگی یا داروهای تجویز شده برای سرفه.

* آرام‌بخشی مانند والیوم – دیازپام، آلپرازولام، لورازپام، آتیوان، کلونوپین، رستوریل، ترانکسین، میدازولام، زانکس و غیره؛

* داروهایی که موجب خواب‌آلودگی شما می‌شوند یا تنفس‌تان را کند می‌کنند – قرص خواب، آرام‌بخش عضلانی، آرام‌بخش، داروهای ضد افسردگی یا داروهای ضد روان‌پریشی؛

* داروهایی که سطح سروتونین را در بدن شما تأمین می‌کنند – داروهای افسردگی، بیماری پارکینسون، سردردهای میگرنی، عفونت‌های جدی، یا پیشگیری از تهوع و استفراغ.

 

این فهرست کامل نیست. سایر داروها نیز ممکن است با ترامادول تداخل ایجاد کنند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی. همه‌ی تداخلات احتمالی در این راهنمای دارویی ذکر نشده‌اند.

قرص ترامادول خاصیت شبه مورفینی دارد و اکنون توسط بسیاری از جوانان به مصرف می رسد و جوانان به مصرف این قرص اعتیاد پیدا کرده اند.

ترامادول یك داروی مسكن شبه مورفینی است كه برای تسكین دردهای متوسط و یا شدید تجویز می‌شود. خاصیت تسكین درد ترامادولw10 برابرضعیف تراز مورفین می‌‌باشد. این دارو در كبد متابولیزه شده نسبت به ماده اولیه خاصیت چسبندگی بیشتری به گیرنده‌های مورفینی در بدن دارد به همین دلیل است كه مصرف ترامادول دربرخی افراد علائم مشابه مصرف مواد مخدر ایجاد می‌كند.

ترامادول حالت سرخوشی (نشئگی) مانند مورفین ایجاد می‌كند ولیكن برعكس مصرف تریاك بجای آنكه فرد كسل و تخدیر شود فرد را فعال‌تر می‌‌كند. مصرف ترامادول موجب وابستگی روانی و جسمی شبیه اعتیاد به تریاك می‌‌شود و مصرف طولانی مدت و بدون وقفه آن باعث مقاومت بدنی فرد شده و فرد می‌‌بایست برای ایجاد علایم سرخوشی، مصرف آنرا افزایش دهد.

بهمین خاطر قطع ناگهانی ترامادول علایم اضطراب، تعریق،‌ بی‌خوابی، تهوع و لرز، اسهال، درد عضلانی، ترس و بی‌قراری، گرگرفتگی و … را ایجاد می‌‌كند.

 

مصرف خود سرانه قرص ترامادول

متاسفانه در چند سال اخیر شاهد مصرف خودسرانه این دارو در جوانان بالاخص در دانشجویان هستیم. از طرف دیگر برخی افراد این دارو را برای رفع مشكلات جنسی بخصوص زود انزالی مصرف می‌‌كنند در حالیكه به اثرات اعتیادآور آن توجهی ندارند.

عوارض جانبی دیگر مصرف ترامادول مانند داروهای شبه تریاكی است كه می‌‌توان از جمله آن به حالت تهوع، سرگیجه، خواب آلودگی، یبوست،‌ افت فشا‌رخون، تعریق و خارش اشاره نمود.

علائم جسمی ترك ترامادول بعلت خاصیت جلوگیری از بازجذب سروتونین و نورآدرنالین، شدیدتر از علائم ترك مخدرهایی مانند تریاك است. حتی بعد از قطع مصرف كوتاه مدت ترامادول نیز علائمی مانند بی‌خوابی، سندرم پای بی‌قرار و افسردگی بروز می‌‌كند.

 

تداخلات دارویی با قرص ترامادول

تداخلات دارویی ممکن است اثر بخشی دارو را تغییر دهد یا خطر بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد. در ادامه تداخلات دارویی کامل نیست، بنابراین لیستی از تمام داروها و محصولاتی که مصرف می کنید به پزشک خود ارائه دهید. مصرف دارو را به طور ناگهانی شروع یا متوقف نکنید و میزان مصرف آن را تغییر ندهید.

 

برخی داروهایی که با ترامادول تداخل دارند، عبارتند از:

– برخی داروهای ضد درد مانند داروهایی که ترکیبی از آنتاگونیست و آگونیست و داروهای مخدر هستند ( از جمله پنتازوکین pentazocine، بوترفانول butorphanol و نالبوفین nalbuphine) و نالترکسون naltrexone.

 

– مصرف ترامادول با مسدود کننده های مونوآمین اکسیداز* Monoamine oxidase inhibitor یا MAO باعث بروز عوارض خطرناک و گاهی کشنده می شود.

 

– در زمان مصرف ترامادول اگر در حال مصرف دیگر داروهای افزایش دهنده سروتونین باشید، خطر بروز سندروم سروتونین افزایش پیدا می کند. داروهایی که باعث افزایش سروتونین می شود عبارتند از: سنت جونز ورت St. John’s wort یا گل راعی و برخی ضد افسردگی ها (از جمله ضد افسردگی های سه حلقه ای مانند فلوکستین و پاروکستین، بازدارنده های بازگشت سروتونین و نوراپی نفرین، مانند دولوکستین duloxetine و ونلافاکسین venlafaxine). خطر بروز سندروم سروتونین در زمان شروع مصرف سروتونین یا افزایش میزان مصرف آن بیشتر خواهد بود.

 

– برخی داروهای دیگر بر روی حذف ترامادول از بدن تاثیر می گذارند که بر روی چگونگی عملکرد ترامادول نیز تاثیر می گذارند. از جمله این داروها عبارتند از کوینیدین quinidine، ضد قارچ های آزول azole، داروهای ایدز، آنتی بیوتیک های ماکرولید macrolide (مانند اریترومایسین)، ریفامیسین ها rifamycin و داروهایی که برای درمان تشنج استفاده می شود (مانند کاربامازپین carbamazepine).

 

* مونوآمین اکسیداز Monoamine oxidase inhibitor یا MAO : دسته‌ای از داروهای ضد افسردگی هستند. این داروها به‌دلیل عوارض جانبی و تداخل‌های دارویی خطرناکشان کمتر تجویز می‌شوند اما در درمان افسردگی بسیار مؤثرند.

 

مصرف ترامادول با داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند، باعث تشدید عوارض می شود. بنابراین اگر در حال مصرف داروهای ضد درد دیگری هستید، قبل از شروع مصرف ترامادول به پزشک خود اطلاع دهید. داروهای خواب آور دیگری که ممکن است با ترامادول تداخل داشته باشند عبارتند از آلپرازولام، لورازپام و زولپیدم، داروهای شل کننده عضلات و یا آنتی هیستامین ها.

 

قبل از مصرف هر دارو ترکیبات آن را چک کنید، زیرا ممکن است حاوی ترکیبات خواب آور باشند. به علاوه ترامادول بر روی نتایج برخی آزمایش ها تاثیر می گذارد. بنابراین قبل از انجام هر آزمایش به پرسنل آزمایشگاه اطلاع دهید که در حال مصرف داروی ترامادول هستید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب