لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

قرص بوپرنورفین در آزمایش اعتیاد | عوارض مصرف قرص بوپرنورفین

قرص بوپرنورفین در آزمایش اعتیاد | عوارض مصرف قرص بوپرنورفین

قرص بوپرنورفین چیست

قرص بوپرنورفین یا قرص ب2 یکی از داروهای ترک اعتیاد است که باعث می شود فرد از مواد مخدر نفرت داشته باشد قرص بوپرنورفین در آزمایش اعتیاد مشخص می شود؟ اگر می خواهید با عوارض مصرف قرص بوپرنورفین بیشتر آشنا شوید با ادامه این پست همراه باشید. اعتیاد بلای خانمان سوزی است که خانواده‌های بسیاری را درگیر کرده است. مصرف هر گونه مواد مخدر می‌تواند فرد را به دام اعتیاد انداخته و نه تنها خود شخص بلکه اطرافیان را هم گرفتار کند. عوارض قرص بوپرنورفین فرد معتاد جایگاه اصلی خود را در خانواده و جامعه از دست می‌دهد، باعث شرمساری فرزندان شده و آن طور که باید نمی‌تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد. علاوه بر آسیب‌های روانی و اجتماعی که اعتیاد دارد نباید از آثار مخرب جسمی آن به راحتی گذشت. عوارض قرص بوپرنورفین یک فرد معتاد شاید در اوایل مصرف مواد مخدر عادی به نظر برسد اما به تدریج قدرت حافظه خود از دست داده و مغز را رو به تحلیل می‌برد. این تنها بخش کوچکی از آسیب‌هایی است که اعتیاد به دنبال دارد. مشکلات دیگری نظیر از بین رفتن میل جنسی، ضعف اعصاب و… هم وجود دارد.

 

قرص بوپرنورفین در آزمایش اعتیاد

قرص بوپرنورفین در آزمایش اعتیاد مشخص نمی شود و اگر شما قصد ازدواج کردن دارید بدانید که در آزمایش اعتیاد برای ازدواج قرص بوپرنورفین تشخیص داده نمی شود قرص بوپرنورفین در آزمایش اعتیاد مخصوص به خود که مختص داروی بوپرنورفین باشد مشخص می شود و در آزمایش اعتیاد هرگز مشخص نخواهد شد. فردی که دچار اعتیاد به هر ماده مخدری مثل تریاک، هروئین، کوکائین، برخی داروها و الکل شده است، برای رهایی باید قبل از هر چیز اراده خود را محکم سازد. وقتی فرد به این بارو برسد که اگر بخواهد می‌تواند به زندگی سابق و عادی خود برگردد ترک کردن آنقدرها هم که فکر کند دور از دسترس نیست. کمپ‌های زیادی وجود دارد که معتادان می‌توانند تحت نظر پزشک برای ترک اعتیاد اقدام کرده و به آن‌ها رجوع کنند. معمولا اگر فرد نتواند به یکباره ماده مخدر را کار بگذارد از داروهایی برای جایگزین کردن مخدر استفاده می‌کند. وقتی به مرور دوز مصرفی این داروها کم شود تا جایی که فرد دیگر آن را مصرف نکند می‌گوییم فرآیند ترک موفقیت‌آمیز بوده است. در این شرایط سخت‌ترین کار برای فردی که قبلا معتاد بوده است عدم بازگشتت به سوی ماده مخدر و حفظ و کنترل خود است. معمولا داروهایی که به این منظور استفاده می‌شود شامل موراد زیر است:

 

بوپرنورفین (به عنوان ضددرد، مسکن قوی و جایگزین مواد مخدر و اعتیاد آور)
شربت تریاک (یک ماده مخدر و مسکن درد و اعتیاد آور)
متادون (داروی نگهدارنده برای مهار اعتیاد به هروئین و مواد مخدر و اعتیاد آور)
حب جدوار یا حب الشفاء (داروی ترک اعتیاد، مسکن قوی و ضد درد با اثرات تقویتی بدون ایجاد وابستگی و اعتیاد)
نالوکسان (برای تشخیص و درمان مسمومیت‌ها با مواد مخدر یا کومای ناشی از آن مصرف می‌شود)
نالتروکسان (به عنوان داروی کمکی برای درمان اعتیاد به کار می‌رود)

در ادامه با مورد اول یعنی بوپرنورفین بیشتر آشنا می‌شوید.

 

قرص زیر زبانی بوپرنورفین چیست

بوپرنورفین (Buprenorphine) یکی از انواع داروی ترک اعتیاد است که برای ترک مواد سنگین مانند هرویین، کوکایین، متادون و… مصرف می‌شود. این دارو که عمدتا برای درمان اعتیاد به مواد مخدر استفاده می‌شود، مصارف درمانی دیگری از جمله تسکین دردهای شدید نیز دارد. توجه داشته باشید که این دارو می‌تواند در بیماران وابستگی بسیار شدیدی را ایجاد کند و یا در صورت مصرف نادرست بسیار طولانی شود و بیمار و خانواده ایشان را متحمل هزینه و انرژی زیادی کند. به همین دلیل توصیه می‌شود هیچ‌گاه خودسرانه برای ترک اعتیاد به سمت این دارو نروید. چرا که در صورت بروز وابستگی شدید ممکن است در آینده مجبور شوید چاره‌ای برای ترک این دارو هم بیاندیشید. بنابراین باید حواستان به اعتیاد نسبت به بوپرنورفین هم باشد. لازم به ذکر است که درمان اعتیاد علاوه بر دارو نیازمند مداخلات روان درمانی و اجتماعی است. مشاوره با پزشک و مددکار در زمان‌های بحرانی، تقویت انگیزه برای ادامه درمان، کنترل خشم و عصبانیت و… همگی به شما در ترک اعتیاد کمک خواهند کرد. بوپرنورفین به صورت قرص وجود دارد. این دارو با نام دیگر بوپرکسین هم شناخته می‌شود.

قرص بوپرنورفین در آزمایش اعتیاد | عوارض مصرف قرص بوپرنورفین

نحوه مصرف قرص بوپرنورفین

توصیه می‌شود میزان مصرف هرگونه داروی ترک اعتیاد از جمله بوپرنورفین توسط پزشک تعیین گردد. معمولا در ابتدا بر حسب میزان مصرف ماده مخدر (دو گرم یا کمتر) یک الی دو قرص دو میلی‌گرمی استفاده می‌شود و این میزان به تدریج و به مرور زمان آنقدر کاهش می‌یابد تا به صفر برسد. میزان دقیق مصرف این دارو به طور روزانه ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد و در این شرایط حتما مراجعه به پزشک جهت تعیین دوز مصرفی لازم و ضروری است.

 

توجه: از شکستن قرص و حل نمودن آن در هر مایعی به منظور تزریق در رگ خودداری کنید. این عمل می‌تواند باعث مرگ شود.

 

عوارض مصرف قرص بوپرنورفین

کهیر، مشکلات تنفسی، ورم صورت، لب‌ها، زبان و گلو از نشانه‌های حساسیت دارویی هستند. در صورت بروز این نشانه‌ها سریعا به اورژانس مراجعه کنید.
در صورت شک یا تصمیم برای بارداری در طول مدت درمان، با پزشک خود مشورت کنید. مصرف داروی بوپرنورفین در دوران بارداری ممکن است به جنین صدمات جدی برساند.
از این دارو در دوران شیردهی استفاده نکنید.
این دارو را دقیقا طبق دستورات پزشکتان و به میزان تجویز شده استفاده کنید.
در صورت استفاده از سایر مواد مخدر، عوارض جانبی بوپرنورفین شدت بیشتری می‌یابند.
قرص زیر زبانی بوپرنورفین را زیر زبانتان قرار دهید و اجازه دهید کاملا حل شود.
قبل از انجام هرگونه جراحی، جراح را از اینکه در حال مصرف داروی بوپرنورفین هستید آگاه سازید.
این دارو را نمی‌توانید به یکباره قطع کنید.
پس از پایان درمان مقدار اضافی دارو را دور بریزید.
طی درمان با افرادی که موفق به ترک شده‌اند ارتباط داشته باشید. این کار انگیزه شما را برای ترک تقویت می‌کند.

قرص بوپرنورفین در آزمایش اعتیاد نشان داده نخواهد شد و اگر می خواهید آزمایش اعتیاد گواهینامه رانندگی بدهید باید بدانید که این قرص مشخص نخواهد بود.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب