الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

مصرف ماری جوانا چه عوارضی دارد

مصرف ماری جوانا چه عوارضی دارد

مصرف ماری جوانا و عوارض آن

ماری جوانا نوع دیگری از مواد مخدر اعتیاد آورد است که عواض مصرف ماری جوانا بسیار زیاد است. از بین بردن اثر ماری جوانا بسیار سخت و مشکل بوده و مصرف ماری جوانا چه عوارضی دارد را در ادامه در سایت سماتک توضیح خواهیم داد. ماری جوانا یکی از متداولترین موادمخدر است که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماری جوانا میکس خشک و سبز قهوه‌ای و قرمز رنگی از گل‌ها، شاخه‌ها و برگ‌های گیاه کانابیس ساتیوا (شاهدانه) است.نوع قوی‌تر ماری جوانا که حشیش نامیده می‌شود شبیه به کیک یا توپ سیاه یا قهوه‌ای رنگ است. ماری جوانا گاهی علف یا گرس هم خوانده می‌شود. ماری جوانا معمولا به صورت سیگار و پیپ کشیده می‌شود. برخی آن را با غذا مخلوط می‌کنند یا به شکل چای دم می‌کنند.

 

عوارض کوتاه‌ مدت مصرف ماری جوانا

اصلی‌ترین ماده‌شیمیایی فعال در ماری جوانا THC است. وقتی ماری جوانا کشیده می‌شود، THC از ریه‌ها به جریان خون وارد می‌شود که از طریق آن به مغز و سایر اندام‌های بدن می‌رسد.

THC وقتی به مغز می‌رسد با یک گیرنده خاص در سلول‌های عصبی در قسمت‌هایی که بر هماهنگی، فکر، حافظه، تمرکز، درک حسی و زمانی و لذت تاثیر دارد، ارتباط برقرار می‌کند. این موجب می‌شود که ماری جوانا به اصطلاح high شدن فرد شود.

 

اثرات مصرف ماری جوانا

مشکل در فکر کردن و حل مشکل
مشکل حافظه و یادگیری
از دست دادن هماهنگی
اختلال درک

این تاثیرات می تواند در فعالیت‌هایی مثل رانندگی اختلال ایجاد کند.

مصرف ماری جوانا چه عوارضی دارد

عوارض جانبی مصرف ماری جوانا

تحقیقات نشان داده است که مضرات مصرف ماری جوانا در دراز مدت عبارتند از :

تغییر در مغز : ماری جوانا می‌تواند بر نواحی از مغز که در واکنش به استرس، انگیزه و پاداش نقش دارد تاثیر بگذارد.
مشکل ناباروری : تحقیق بر روی حیوانان نشان داده است که استفاده شدید از ماری جوانا در باروری مشکل ایجاد کرده و موجب می‌شود که فرد اسپرم کمتری تولید کند.
ازاین رو این امکان وجود دارد که افرادی که به میزان زیاد از ماری جوانا استفاده می‌کنند در بچه‌دار شدن دچار مشکل شوند. تحقیقات همچنین نشان می‌دهند که بچه‌هایی که از مادرانی که در دوران بارداری خود از ماری جوانا استفاده می‌کرده‌اند، متولد می‌شوند، بیشتر دچار مشکلات رشدی و رفتاری می‌شوند.
مشکلات تنفسی : افرادی که ماری جوانا می‌کشند بیشتر دچار مشکلات تنفسی می‌شوند مثلا خلط بیشتری تولید می‌کنند، سرفه‌های مزمن بیشتری داشته و بیشتر دچار برونشیت می شوند.
تغییر در فشارخون: به مرور زمان، استفاده مداوم از ماری جوانا می‌تواند موجب افت فشارخون شود که باعث سرگیجه می‌شود. همچنین به نظر می‌رسد که توانایی بدن برای مقابله با عفونت‌ها و سایر بیماری‌ها را نیز کاهش می‌دهد.
مشکلات احساسی : معتادان به ماری جوانا بیشتر علائمی از افسردگی نشان می‌دهند. این افراد همچنین احساس اضطراب بیشتری داشته، بیشتر دچار اختلالات شخصیتی می‌شوند، و در خطر ابتلا به شیزوفرنی، یک نوع بیماری روانی جدی، قرار دارند.

مصرف ماری جوانا چه عوارضی دارد

مصرف ماری جوانا در ایران

علاوه بر عوارض بلند و کوتاه مدت ماری جوانا ، ممکن است شنیده باشید که می‌تواند موجب اعتیاد به سایر موادمخدر نیز شود.
با اینکه قطعی نیست که ماری جوانا می‌تواند علت مستقیم این مشکل باشد اما افرادی که از ماری جوانا استفاده می‌کنند تا هشت مرتبه بیشتر احتمال مصرف کوکائین و تا 15 مرتبه بیشتر احتمال مصرف هروئین داشته و تا 5 مرتبه بیشتر به درمان اعتیاد نیاز پیدا می‌کنند.

مصرف ماری جوانا جنبه‌های قانونی نیز دارد : در کشور ما ایران مصرف این نوع داروها و موادمخدر و همچنین خرید و فروش آن جرم محسوب شده و مجازات خاص خود را دارد.
افرادی که به موادمخدر روی می‌آورند معمولا سابقه جنایی پیدا می‌کنند که می‌تواند در برنامه‌ریزی‌های آنها برای رفتن به دانشگاه یا کار کردن اختلال ایجاد کند.

بسیاری از شرکت‌ها و اداره‌ ها نیز این روزها برای استخدام تست اعتیاد می‌خواهند. ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا ماری جوانا از بدن فرد به طور کامل بیرون برود. بنابراین افرادی که از آن استفاده می‌کنند ممکن است نتوانند کار مورد نظر خود را پیدا کنند یا ممکن است کار خود را از دست بدهند.
مصرف پزشکی و فواید ماری جوانا

ماری جوانا می‌تواند در افراد مبتلا به سرطان و ایدز حالت‌تهوع را از بین رده و اشتها را برگرداند. با اینکه بحث بر سر استفاده پزشکی ماری جوانا هنوز ادامه دارد اما اداره غذا و دارو ایالات متحده امریکا (FDA) مصرف قرص‌هایی را با تجویز پزشک تایید کرده است که حاوی THC هستند، همان ماده فعالی که در ماری جوانا یافت می‌شود. قرص THC فقط در برخی کشورها یافت می‌شود.

در حال حاضر اطلاعات کافی برای تعیین این مسئله که آیا کشیدن ماری جوانا خطرناک‌تر است یا مصرف آن به صورت قرص، در اختیار دانشمندان قرار ندارد اما با این‌وجود تحقیقات هنوز ادامه دارند.
اگر بخواهم ترک کنم چه؟

افرادی که بعد از مدتی استفاده مداوم، سعی در ترک ماری جوانا می‌کنند، ممکن است علائم ترک از خود نشان دهند. این علائم می‌تواند شامل آسیب‌پذیری، بی‌خوابی، اضطراب، افسردگی و بی‌ اشتهایی باشد.

در این مورد نیز مثل اعتیاد به کافئین، علائم ترک در یک تا دو روز اول بعد از کنار گذاشتن، بدتر خواهد بود و به مرور زمان بعد از گذشت یک تا دو هفته کاهش می‌یابد.

اگر خودتان یا کسی که می‌شناسید قصد ترک ماری جوانا را دارد، حتما از یک مشاور کمک بگیرید. تحقیقات نشان داده است که ترکیبی از مشاوره فردی و جلسات درمانی گروهی بهترین رویکرد در ترک ماری جوانا است.

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

آرشان تور

الفبا

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
آسمان آبی
مبلمان اداری