لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

داروی افشانه بینی برای ترک اعتیاد طراحی شد

داروی افشانه بینی برای ترک اعتیاد طراحی شد

داروی افشانه بینی برای ترک اعتیاد طراحی شد احیای معتادانی که هروئین بیش از حد مصرف کرده‌اند، با استفاده از تزریقات پزشکی انجام می‌شود اما دانشمندان دانشگاه علم و فناوری نروژ نوعی افشانه بینی ارائه داده‌اند که جایگزین تزریق می‌شود.
 

به گزارش پایگاه سماتک به نقل از ایسنا داروی به کار رفته در این افشانه «نالوکسان» نام دارد که سال‌هاست در شکل تزریق برای فعال‌کردن دوباره مرکز تنفس مغزهای قربانیانی به کار می‌رود که هروئین بیش از حد مصرف کرده‌اند. با آزمایش‌کردن افشانه جدید بر روی 17 دانش‌آموز (که هروئین مصرف نمی‌کردند)، تیم علمی توانست تعیین کند چه میزان از آن برای جذب‌شدن در جریان خون در مقادیر دارویی مطلوب لازم است.

 

دانشمندان امیدوارند بطری‌های این افشانه را بتوان در اختیار معتادان، نیروهای امنیتی و افسران پلیس قرار داد. آن‌ها می‌توانند بطری‌های افشانه را آسان‌تر از سوزن‌های درمانی با خود حمل کنند و هنگام مصرف بیش از حد شخصی خاص به آسانی از آن استفاده کنند. همچنین می‌توان در تاریکی نیز از این افشانه بهره برد.

 

دانشگاه علم و فناوری نروژ در نظر دارد کارآیی افشانه ابداعی را در مطالعات میدانی آزمایش کند و در آن، امدادگران به هر دوی سوزن تزریق و افشانه مجهز خواهند شد. فقط یکی از سوزن تزریق یا بطری افشانه به نالوکسان مجهز خواهد بود اما امدادگران این موضوع را نمی‌دانند.

 

بنابراین آن‌ها را به هر دوی قربانیان سوءمصرف هروئین اعمال می‌کنند و مدت زمانی که برای نفس‌کشیدن دوباره قربانیان لازم است، را تعیین می‌کنند.

 

 

منبع: ایسنا

 

 

جدیدترین مطالب