نیم نگاهی به گذشته

خواص سنگدان مرغ برای کودکان – بارداری – ریزش مو – کم خونی

مجموعه : رژیم و تغذیه
خواص سنگدان مرغ برای کودکان – بارداری – ریزش مو – کم خونی

سنگدان مرغ برای کودکان و بچه های کوچک بسیار زیاد است و در اینجا شما را با خواص سنگدان مرغ در بارداری بیشتر آشنا خواهیم کرد. اگر قصد دارید از خواص خواص سنگدان مرغ برای کودکان بدانید در اینجا مهمترین فواید سنگدان مرغ برای ریزش مو و کم خونی بیان شده است و در پایان مضرات سنگدان مرغ در طب سنتی آورده شده است.

 

خواص سنگدان مرغ چیست

خواص سنگدان مرغ برای سلامت بدن انسان به خصوص کودکان بسیار است. خواص سنگدان مرغ سرشار از پروتئین باکیفیت است و منبع عالی مواد مغذی بدن نظیر آهن، روی، سدیم و سلنیوم بدن را تامین می کند، همچنین حاوی ویتامین هایی مانند ویتامین آ، ویتامین های گروه ب و امگا ۳ و امگا ۶ است. سنگدان حاوی مقادیر بالایی از چربی ها و کلسترول مفید می باشد است. خواص سنگدان مرغ چیست؟ یکی از نیاز های اصلی بدن انسان داشتن آهن کافی است تا بدن بتواند، انرژی مورد نیاز خود را تامین کند، و یا به تولید سلول های خونی، هموگلوبین و میوگلوبین که وظیفه حمل اکسیژن در خون را دارند بپردازد. استفاده منظم از خواص سنگدان مرغ برای کم خونی فقر آهن خوب است  مصرف آن بخصوص خانم ها که به توسط عادات ماهیانه‌ خون زیادی از دست می‌دهند توصیه می شود. به گزارش سماتک از دیگر خواص سنگدان مرغ ویتامین B3 نیاسن در سنگدان مرغ برای مشکلاتی مانند اضطراب، متعادل کردن هورمون‌های جنسی مفید است. همچنین تعدیل هورمون‌های جنسی در غده فوق کلیوی از دیگر خواص سنگدان مرغ برای سلامتی است. از دیگر فواید و خواص خواص سنگدان مرغ برای کودکان به دلیل وجود ویتامین آ موجود در این عضو مرغ به کمک فراوانی به تقویت بینایی می کند. از دیگر خواص سنگدان مرغ برای کاهش وزن و لاغری می باشد زیرا این ماده خوراکی گزینه ای مناسب برای تأمین پروتئین مورد نیاز بدن و در عین حال خوراکی کم کالری است. مصرف مواد خوراکی حاوی نیاسین و خواص خوردن سنگدان مرغ باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و سم زدایی از کبد می‌شود، براساسی پژوهش‌ها میزان نیاسین مورد نیاز روزانه مردان بالغ ۱۶ میلی گرم، زنان ۱۴، زنان باردار ۱۸ و زنان شیرده ۱۷ میلی گرم است.

 

خواص سنگدان مرغ برای کودکان

سنگدان مرغ برای کودک شما بسیار مفید است و کمتر کسی از خواص سنگدان مرغ برای کودکان خبر دارد. سنگدان مرغ یکی از بخش های پرخاصیت و مغذی برای انسان ها به ویژه کودکان است و باید در مصرف آن تعادل را رعایت کرد. رواج مصرف سنگدان مرغ کم است و توجهی برای استفاده از آن نمی شود که دلیل ان می تواند اطلاع نداشتن از خواص سنگدان مرغ برای کودکان و برزگسالان باشد. شما می توانید با جای دادن آن در رژیم غذایی خود و کودک تان از خواص سنگدان مرغ بهره مند شوید. همچنین خواص خوردن سنگدان مرغ برای رشد قد کودکان و نوجوانان بسیار مفید است.

 

خواص سنگدان مرغ در بارداری

خواص و فواید سنگدان مرغ در بارداری چیست؟ خواص سنگدان مرغ در بارداری بسیار بالا است و باید طبق نظر پزشک آنرا مصرف کرد. خواص سنگدان مرغ برای زنان باردار و جنین داخل شکم شان مفید است که البته باید طبق دستور پزشک از خواص سنگدان مرغ در بارداری بهره برد. فواید سنگدان مرغ در بارداری و برای زنان باردار چیست؟ نیاسین موجود در سنگدان مرغ برای رشد جنین نیز موثر و برای خانم های حامله مفید است.

خواص سنگدان مرغ برای کودکان - بارداری - ریزش مو - کم خونی

خواص سنگدان مرغ برای ریزش مو

از خواص سنگدان مرغ برای مو و رشد موها بسیار می توان گفت. یکی از مهمترین خواص سنگدان مرغ برای ریزش مو است که پس از مصرف می توانید تاثیر آنرا بر روی موهایتان حس کنید.. سنگدان حاوی ویتامین هایی است که به طور کلی برای سلامت پوست و مو بسیار موثر هستند. از جمله دیگر مواد مغذی در سنگدان مرغ، ویتامین B۳ و نیاسین است که هر دو برای درمان مشکل استرس، تعدیل هورمون‌های جنسی در غده فوق کلیوی، بهبود گردش خون، سلامت مو‌ها و جلوگیری از ریزش موی سر و بهبود قدرت بینایی موثر هستند. بهترین خواص سنگدان مرغ برای درمان ریزش مو است و همچنین سنگدان حاوی ویتامین هایی است که به طور کلی برای سلامت پوست و مو بسیار موثر هستند.

 

خواص سنگدان مرغ برای کم خونی

خواص سنگدان مرغ برای کم خونی ناشی از فقر آهن بسیار بالاست. آهن موجود در خون برای رشد بدن، تامین انرژی مورد نیاز، تولید سلول های خونی، هموگلوبین و میوگلوبین که وظیفه حمل اکسیژن در خون را دارند بسیار ضروری است و شما می توانید از خواص سنگدان مرغ برای درمان کم خونی تان بهره مند شوید. کارشناسان بهداشتی توصیه می کنند افراد بزرگسال روزانه بین 8 الی 18 میلی گرم آهن برای تامین انرژی مورد نیاز بدن خود مصرف کنند که این میزان را می توان با خوردن سنگدان مرغ تامین کرد. براساس تحقیقات در سنگدان مرغ مقادیر بالایی از آهن وجود دارد و افرادی که دچار کم خونی هستند به ویژه خانم ها می توانند از این ماده خوراکی به عنوان یک ماده مکمل درمانی استفاده کنند. آهن و روی از اصلی ترین خواص سنگدان مرغ برای کم خونی می باشد و یکی از مهمترین خواص سنگدان مرغ تامین آهن مورد نیاز بدن است و در نتیجه برای درمان کم خونی و فقر آهن بسیار مفید میباشد. جالب است بدانید نتایج تحقیقات نشان داده است، میزان آهن سنگدان و دل مرغ تقریبا با گوشت این پرنده برابری می کند و مصرف آن، به روند خونسازی کمک شایانی میکند. هم دل و هم سنگدان منابع خوبی از آهن و روی هستند اما دل منبع بهتری است. ۳٫۵ اونس از دل مرغ، حاوی ۹ میلی‌گرم آهن و ۷ میلی‌گرم روی است. این در حالی است که سنگدان از ۴ میلی‌گرم آهن و ۴٫۳ میلی‌گرم روی برخوردار می‌باشد.

خواص سنگدان مرغ برای کودکان - بارداری - ریزش مو - کم خونی

سنگدان مرغ چیست؟

سنگدان مرغ عضوی از دستگاه گوارش این پرنده است که به هضم کاملتر غذا کمک میکند. بعد از اينکه غذا در داخل چينه‌دان نرم و در داخل پيش‌معده با اسيد معده آغشته گرديد، در داخل سنگدان به‌وسيله حرکت شديد و انقباضات عضلات خرد مى‌شود. هنگامی که غذا به‌خوبى در سنگدان خرد گردید و به‌صورت يکنواخت و نيمه مايع درآمد، از این اندام خارج و به‌طرف روده و دوازدهه رانده مى‌شود. یکی از قسمت های مرغ که اغلب دور ریخته می شود سنگدان مرغ است، چرا که اغلب بر این باورند هیچ ارزش غذایی ندارد اما باید گفت که ارزش غذایی که سنگدان مرغ دارد مساوی با قسمت های دیگر مرغ است. پس نباید از بدست آوردن پروتئین موجود در در آن از خواص سنگدان مرغ غافل شد. تحقیقات نشان داده که سنگدان و دل و قلوه مرغ دارای ۲ گرم چربی، ۷۸ میلی گرم سدیم، ۱۰۷ کالری و حدود ۲۷۲ میلی گرم کلسترول است که می تواند یک وعده غذایی مفید باشد.

 

کالری سنگدان مرغ

سنگدان مرغ گزینه ای مناسب برای تأمین پروتئین و در عین حال خوراکی ای کم کالری است. در حالی که ۳٫۵ اونس از دل مرغ، در حالت آب پز، ۱۸۵ کالری دارد، همان میزان از سنگدان مرغ، در حالت آب‌پز، از ۱۵۳ کالری برخوردار است. البته با وجود آن که ۳۲ کالری میان این دو عضو از بدن مرغ اختلاف وجود دارد اما هر دوی آن‌ها در زمره‌ی غذاهای کم کالری به شمار می روند. یعنی میزان کالری موجود در آن‌ها به نسبت وزنی که دارند کم است.

 

پروتئین سنگدان مرغ

هم سنگدان و هم دل مرغ از پروتئین بالایی برخوردار هستند اما سنگدان به نسبت دل پروتئین بیشتری دارد. ۳٫۵ اونس از دل مرغ دارای ۲۶ گرم پروتئین و همین میزان از سنگدان از ۲۷ گرم پروتئین برخوردار است. در هر حال، هر دوی این اعضا، قادر به تأمین اسید آمینه‌های ضروری بدن جهت ساخت پروتئین هستند و می‌توان آن‌ها را از جمله بهترین منابع برای پروتئین حیوانی به شمار آورد.

 

میزان چربی و کلسترول سنگدان مرغ

با وجود آن که دل و سنگدان مرغ کم کالری و پر پروتئین هستند اما، چنان‌که در بالا نیز گفته شد، از کلسترول بالایی برخوردار می‌باشند و دل علاوه بر کلسترول، چربی بالایی هم دارد. ۳٫۵ اونس از دل مرغ، حاوی ۸ گرم چربی و ۲۴۲ میلی گرم کلسترول است. این ارقام در همان میزان از سنگدان مرغ به ترتیب ۳٫۶ گرم و ۱۹۴ میلی گرم هستند. البته، چنان که عیان است، سنگدان به نسبت دل از چربی و کلسترول کمتری برخوردار است اما همچنان میزان بالایی چربی و کلسترول در آن وجود دارد. انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که میزان مصرف چربی در روز ۲۵ الی ۳۵ درصد کالری دریافتی و میزان مصرف کلسترول در روز کمتر از ۳۰۰ میلی گرم باشد.

 

مضرات سنگدان مرغ چیست

در این بخش با مضرات سنگدان مرغ آشنا می شوید. به دلیل میزان بالای چربی و کلسترول موجود در سنگدان، مصرف آن برای بیماران قلبی و عروقی، مبتلا به چربی خون و بیماران نقرسی مضر است و این افراد باید در مصرف آن احتیاط کنند.

میزان عناصر سنگین و مضر مانند کادمیوم، سرب و کروم در سنگدان مرغ زیاد است.

چربی موجود در سنگدان مرغ از نوع اشباع است و در نتیجه مصرف بیش از یک یا دو بار آن در ماه می تواند باعث بروز التهابات بافتی در افراد مستعد گردد.

با توجه به اینکه بیشتر آنتی بیوتیک ها در سنگدان مرغ تجمع پیدا می کند، از این رو اگر از نحوه پرورش مرغ آگاهی ندارید، نباید سنگدان آن را مصرف کنید تا سلامتتان با خوردن سنگدان مرغ سرشار از آنتی بیوتیک به خطر نیفتد.

خواص سنگدان مرغ برای کودکان - بارداری - ریزش مو - کم خونی

طرز تهیه سنگدان مرغ

سنگدان مرغ را میتوان به صورت سرخ کرده، پخته، بخارپز و کبابی به تنهایی و یا با سایر خوراکی ها مصرف نمود، اما برای بهترین بهره گیری از مواد غذایی و خواص سنگدان مرغ بهتر است آن را به صورت بخارپز مصرف کنید و از پخت کامل آن اطمینان حاصل کنید. همچنین سنگدان مرغ را از مراکز معتبر که به خوراک طیور آن مطمئن هستید و در بسته‌ بندی‌های با مجوز وزارت بهداشت خریداری کنید؛ چون بیشتر گوشت‌ های احشایی که به صورت باز به فروش می ‌رسند، آلودگی دارند و سلامت را به مخاطره می اندازند.

 

ارزش غذایی سنگدان مرغ

سنگدان مرغ سرشار از پروتئین باکیفیت است و منبع غنی از عناصر و املاح مورد نیاز بدن نظیر آهن، سدیم، روی و سلنیوم است، همچنین حاوی ویتامینهایی مانند ویتامین آ، ویتامین های گروه ب و امگا 3 و امگا6 میباشد. همچنین سنگدان حاوی مقادیر بالایی از چربیها و کلسترول میباشد و زیاده‌روی در مصرف ‌ن برای بیماران مبتلا به چربی خون و بیماری‌های قلبی مضر است. تحقیقات پژوهشگران نشان داده با مصرف سنگدان و دل و قلوه مرغ، حدود ۱۰۷ کالری وارد بدن میشود.

 

خواص سنگدان مرغ همانطور که با هم مرور کردیم خیلی زیاد است و شما می توانید برای بهره بردن از خاصیت این غذای مفید هفته ای یک بار از خواص سنگدان مرغ بهره مند شوید. اگر می خواهید از خواص سنگدان مرغ برای کودکان بهره ببرید حتما باید با پزشک متخصص کودکان مشورت کنید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب