بهترین شیرین کننده برای دیابتی ها | بهترین شیرین کننده کم کالری

بهترین شیرین کننده برای دیابتی ها | بهترین شیرین کننده کم کالری

بهترین شیرین کننده کم کالری مواد خوراکی را در این بخش به شما معرفی خواهیم کرد و اگر به دنبال بهترین شیرین کننده برای دیابتی ها هستید با این مقاله همراه ما باشید تا شیرین کننده های کم کالری را برایتان بیان کنیم.

 

بهترین شیرین کننده برای دیابتی ها

انواع شیرین کننده کم کالری یا جایگزین‌های قند می‌توانند به افراد مبتلا به دیابت اجازه دهند از غذا‌ها و نوشیدنی‌ های شیرینی که بر میزان قند خون آنها تاثیر نمی‌گذارد، لذت ببرند. طیف وسیعی از این شیرین کننده های کم کالری و رژیمی در دسترس است که هر یک از آنها دارای جوانب مثبت و منفی خاص خود هستند. افراد مبتلا به دیابت باید مراقبت ویژه‌ ای برای جلوگیری از بالا رفتن قند خون خود انجام دهند. کنترل قند خون برای جلوگیری از عوارض شدید دیابت از جمله آسیب‌ های عصبی و بیماری‌ های قلبی و عروقی بسیار مهم است. انتخاب بهترین شیرین کننده برای دیابتی ها و جایگزین قند یکی از راه‌های حفظ طعم غذا و نوشیدنی‌ها در عین حفظ سلامت است. اما باید توجه داشت که همه‌ شیرین کننده های کم کالری گزینه‌ های خوبی برای مبتلایان به دیابت نیستند؛ از جمله شربت آگاو که کالری بیشتری نسبت به شکر دارد!

بهترین شیرین کننده برای دیابتی ها | بهترین شیرین کننده کم کالری

بهترین شیرین کننده کم کالری

بسیاری از مبتلایان به دیابت نیاز به اجتناب از قند یا محدود کردن مصرف آن دارند. مصرف یک شیرین کننده کم کالری می‌تواند به افرادی که دارای این شرایط هستند، اجازه دهند که بدون بالا بردن قند خون، از طعم شیرین لذت ببرند. اگرچه FDA عموما این جایگزین‌ها را بی‌خطر می‌داند، اما هنوز هم بهتر است آن‌ها را با اعتدال مصرف کنید. در این مقاله به معرفی 8 مورد از بهترین شیرین کننده کم کالری که به ویژه برای مبتلایان به دیابت مناسب هستند می‌پردازیم. شیرین کننده های کم کالری و رژیمی معمولاً به عنوان جایگزین‌ های شکر یا قند استفاده می‌شوند؛ طعم آنها چندین برابر شیرین‌ تر از شکر است اما مقدار کالری آنها کم و یا بدون کالری هستند. این شیرین کننده کم کالری در خوراکی‌ های مختلف استفاده می‌شوند و بی‌خطر بودن آنها توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تأیید شده است، در نتیجه مصرف در حد مجاز آنها خطری برای انسان ایجاد نمی‌کند. همچنین قند خون را بالا نمی‌برند، در برنامه کاهش وزن به شما کمک می‌کنند و خطر پوسیدگی دندان را کم می‌کنند. در ادامه انواع شیرین کننده رژیمی و نکات مربوط به آنان را مرور می‌کنیم.

 

شیرین کننده کم کالری نئوتام

نئوتام یک شیرین کننده مصنوعی کم کالری است که در حدود ۷۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ برابر شیرین‌تر از شکر است. این شیرین کننده می‌تواند درجه حرارت بالا را تحمل کند و بنابراین در برابر حرارت مقاوم است. سازمان FDA در سال ۲۰۰۲ نئوتام را به عنوان یک شیرین کننده برای استفاده عمومی و بهبود‌ دهنده عطر و طعم خوراکی‌ ها تائید کرد. آن‌ها اظهار داشتند که بیش از ۱۱۳ مطالعه حیوانی و انسانی از ایمنی این ماده حمایت کرده و هر فرد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ۰.۳ میلی‌گرم می‌تواند مصرف کند. نئوتام یک شیرین‌کننده غیرمغذی است و تقریباً ۷۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ برابر شیرین‌ تر از شکر معمولی است. این شیرین‌کننده مشتقی از ترکیب دو آمینواسیدی فنیل‌آلانین و آسپارتیک اسید است. اگرچه نئوتام حاوی فنیل‌آلانین است، اما مقدار آن بسیار کم است و به مقدار ناچیزی در بدن آزاد می‌شود. این شیرین‌کننده نیز نسبت به حرارت مقاوم است، بنابراین برای پخت و پز غذا مناسب است، اما به ندرت در صنایع غذایی استفاده می‌شود.

بهترین شیرین کننده برای دیابتی ها | بهترین شیرین کننده کم کالری

شیرین کننده کم کالری ساکارین

ساکارین نیز یک شیرین کننده مصنوعی و بسیار پرکاربرد است و تحت نام‌های تجاری مختلف از جمله سوئیت ان لو، به صورت قرص یا پودر شیرین کننده به فروش می‌رسد. کالری ساکارین، که ۲۰۰ تا ۷۰۰ برابر شیرین‌ تر از قند است، برابر با ۰ است. طبق گفته‌ی FDA، پس از تحقیقات دهه ۱۹۷۰ که ارتباطی میان سرطان مثانه در موش‌ها و ساکارین را نشان داد، نگرانی‌هایی ایجاد گشت. با این حال، اکنون بیش از ۳۰ مطالعه انسانی از ایمنی ساکارین پشتیبانی می‌کنند و موسسات بهداشتی دیگر این شیرین کننده را سرطان‌زا نمی‌دانند. سازمان غذا و دارو مقدار ۱۵ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن فرد را در روز توصیه می‌کند.

 

شیرین کننده کم کالری آس سولفام پتاسیم

آس سولفام پتاسیم، یک شیرین کننده کم کالری مصنوعی دیگر بوده که ۲۰۰ برابر قند شیرین‌تر است. تولیدکنندگان معمولا آس سولفام پتاسیم را با دیگر شیرین‌کننده‌ها ترکیب می‌کنند تا با اثر تلخ آن در دهان مقابله کنند. سازمان غذا و داروی آمریکا این ماده را به عنوان یک شیرین کننده کم کالری تایید کرده و اعلام داشته که نتایج بیش از ۹۰ مطالعه بر روی آن، خبر از ایمنی کامل این ماده می‌دهند. اگرچه یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ بر روی موش‌ها نشان داد که ارتباط احتمالی میان آس سولفام پتاسیم و افزایش وزن وجود دارد، اما تحقیقات بیشتری در انسان برای تائید این پیوند نیاز است.

بهترین شیرین کننده برای دیابتی ها | بهترین شیرین کننده کم کالری

شیرین کننده کم کالری آسپارتام

آسپارتام یک شیرین کننده مصنوعی کم کالری و بسیار متداول است که از دهه ۱۹۸۰ در ایالات متحده موجود است. حدود ۲۰۰ برابر شیرین‌تر از قند بوده و تولید کنندگان از آن در برخی محصولات غذایی استفاده می‌کنند. برخلاف سوکرالوز، آسپارتام جایگزین مناسبی هنگام پخت و پز نیست؛ چراکه در دما‌های بالا تجزیه می‌شود. علیرغم تائید مقامات بهداشت در سراسر جهان، در مورد بی‌خطر بودن آسپارتام اختلاف نظر‌های زیادی وجود دارد. شواهد علمی اخیر حاکی از آن است که مصرف منظم و طولانی مدت آسپارتام و سایر شیرین کننده‌های کم کالری ممکن است اثرات منفی در مدیریت وزن داشته باشد، اما برای تائید این یافته‌ها به تحقیقات دقیق‌تری احتیاج است. همچنین شواهد کمی وجود دارند که نشان می‌دهد مصرف گاه به گاه آسپارتام برای کسانی که از وزن سالم دارند، مضر است. سازمان غذا و داروی آمریکا ۵۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن را برای مصرف آسپارتام مجاز می‌داند، اما شما بهتر است پیش از افزودن آن به رژیم غذاییتان با پزشک مشورت کنید.

 

شیرین کننده کم کالری آدوانتام

آدوانتام نیز یک شیرین‌کننده غیرمغذی است و تقریباً ۲۰۰۰۰ برابر شیرین‌تر از شکر معمولی است. این شیرین‌کننده نیز نسبت به حرارت مقاوم است و می‌تواند در آشپزی استفاده شود.

بهترین شیرین کننده برای دیابتی ها | بهترین شیرین کننده کم کالری

شیرین کننده کم کالری سوکرالوز

سوکرالوز که به صورت پودر و تحت نام تجاری کاندرل به فروش می‌رسد، یک شیرین کننده مصنوعی ساخته شده از ساکارز است. همچنین شما می‌توانید انواع قرص شیرین کننده کم کالری بر پایه‌ی سوکرالوز را، تحت نام همین برند تهیه کنید. این شیرین کننده حدود ۶۰۰ برابر شیرین‌تر از شکر معمولی است، اما کالری بسیار کمی دارد. سوکرالوز یکی از محبوب‌ترین شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که به طور گسترده در دسترس است. تولید کنندگان آن را به طیف وسیعی از محصولات، از آدامس گرفته تا انواع کیک و شیرینی‌جات، اضافه می‌کنند.
این شیرین کننده جایگزین از نظر حرارت پایدار است، درحالی که سایر شیرین‌کننده‌های مصنوعی در دما‌های بالا طعم خود را از دست می‌دهند. این امر باعث می‌شود که سوکرالوز یک انتخاب محبوب برای پخت و پز بدون قند و شیرین کردن نوشیدنی‌های گرم باشد. FDA سوکرالوز را به عنوان یک شیرین کننده مناسب برای کاربرد عمومی مورد تایید قرار داده و مقدار ۵ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن را مجاز می‌داند.
با این حال، مطالعات اخیر برخی نگرانی‌ها را برانگیخته‌است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد موش‌های نر که سوکرالوز مصرف کرده‌اند، با احتمال ابتلا به تومور‌های بدخیم روبرو هستند. محققان خاطرنشان کردند که مطالعات بیشتری برای تایید بی‌خطر بودن سوکرالوز لازم است.

 

شیرین کننده کم کالری تاگاتوز

تاگاتوز نوعی فروکتوز است که تقریبا ۹۰ درصد شیرین‌تر از ساکارز است. اگرچه بسیار نادر است، اما برخی از میوه‌ها، مانند سیب، پرتقال و آناناس به صورت طبیعی حاوی تاگاتوز هستند. تولید کنندگان در برخی محصولات از تاگاتوز، به عنوان یک شیرین کننده کم کالری، بافت ساز و تثبیت کننده استفاده می‌کنند. این ماده توسط FDA بی‌خطر شناخته می‌شوند و دانشمندان معتقدند که پتانسیل‌های خوبی برای کمک به مدیریت دیابت نوع ۲ دارد.
برخی از مطالعات نشان می‌دهند که تاگاتوز شاخص گلیسمی (GI) پایینی دارد و ممکن است به درمان چاقی نیز کمک کند. شاخص گلیسمی یک سیستم رتبه‌بندی است که میزان سرعت بالا رفتن قند خون یک فرد توسط یک ماده غذایی را اندازه گیری می‌کند. در نتیجه تاگاتوز می‌تواند برای مبتلایان به دیابت که یک رژیم غذایی کم GI را دنبال می‌کنند، مفید باشد. با این حال، این جایگزین قند نسبت به سایر شیرین کننده‌های کم کالری گران است و ممکن است یافتن آن در فروشگاه‌ها سخت‌تر باشد.

بهترین شیرین کننده برای دیابتی ها | بهترین شیرین کننده کم کالری

استویا شیرین کننده بدون کالری

استویا یک شیرین کننده طبیعی است که از گیاه «استویا ربادیانا» یا «گیاه شیرین برگ» بدست می‌آید. برای تهیه‌ی استویا، تولیدکنندگان ترکیبات شیمیایی به نام استیویول گلیکوزید‌ها را از برگ‌های گیاه استخراج می‌کنند. این محصول بسیار فرآوری شده و خالص تقریبا ۳۰۰ برابر شکر و قند معمولی شیرین‌تر است و با نام‌های تجاری مختلفی به فروش می‌رسد.
استویا مزایا و معایبی دارد که افراد مبتلا به دیابت باید در نظر بگیرند. این شیرین کننده بدون کالری است و قند خون را بالا نمی‌برد. با این حال، اغلب گران‌تر از سایر جایگزین‌های قند موجود در بازار است. اثر و طعم استویا در دهان پس از مصرف تلخ است و این ممکن است برای برخی ناخوشایند باشد. به همین خاطر برخی از تولیدکنندگان مقداری قند یا ترکیبات دیگری برای تعادل در طعم به ان اضافه می‌کنند و این می‌تواند خاصیت غذایی استویای خالص را کاهش دهد.
برخی نیز پس از مصرف استویا حالت تهوع، نفخ و ناراحتی معده تجربه می‌کنند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده، شیرین‌کننده‌های ساخته شده از «گلیکوزید‌های استیویول با خلوص بالا» را  بی‌خطر می‌داند. اما مصرف برگ‌های خام این گیاه بی‌خطر نیست و فروش آن در امریکا غیرقانونی است. به گفته‌ی این سازمان مقدار مصرف قابل قبول استویا در روز ۴ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن فرد است. بر این اساس فردی که ۶۰ کیلوگرم وزن دارد، می‌تواند با خیال راحت ۲۴۰ میلی‌گرم از این شیرین کننده را مصرف کند.

 

بهترین شیرین کننده برای افراد دیابتی

قندهای الکلی در محصولات غذایی به منظور کاهش میزان مصرف کربوهیدرات به طور گسترده استفاده می‌شوند و تأثیر کمتری روی افزایش قند خون دارند و بهترین شیرین کننده برای افراد دیابتی است. این شیرین‌کننده‌ ها به تنهایی یا در ترکیب با سایر شیرین‌ کننده‌ ها استفاده می‌شوند. انرژی تأمین شده توسط قندهای الکلی به علت تفاوت در هضم و جذب آهسته یا ناقص آنها متفاوت است. سوربیتول، مانیتول، زایلیتولو ایزومالت در این گروه قرار دارند. مصرف زیاد سوربیتول و مانیتول به علت عدم جذب کامل در روده‌ها موجب اسهال می‌شود. به طور کلی مصرف این نوع شیرین‌کننده‌ها در افراد دیابتی چاق که دارای چربی خون بالایی نیز هستند، توصیه نمی‌شود. بنابراین قبل از مصرف فرآورده‌های غذایی رژیمی به برچسب روی آنها که بیانگر ترکیباتشان است دقت کنید.

بهترین شیرین کننده برای دیابتی ها | بهترین شیرین کننده کم کالری

بهترین شیرین کننده کم کالری کدام است

هنگام انتخاب شیرین کننده کم کالری، ملاحظات زیر را در نظر داشته باشید؟

 

مورد استفاده: بسیاری از جایگزین‌های قند در برابر درجه حرارت بالا مقاومت نمی‌کنند؛ بنابراین برای پخت گزینه‌های مناسب را انتخاب کنید.

 

 

هزینه: برخی از شیرین کننده‌های کم کالری جایگزین قند، گران هستند، در حالی که برخی دیگر هزینه‌ای مشابه با قند و شکر دارند.

 

دسترسی: برخی از این موارد به آسانی در فروشگاه‌ها قابل خرید هستند و برخی خیر.

 

طعم: تعدادی از این جایگزین‌ها، مانند استویا، اثر تلخی در دهان ایجاد می‌کنند و این برای برخی ناخوشایند است. اطمینان حاصل کنید که تولید کنندگان جهت از بین بردن این اثر از مواد شیمیایی یا شیرین‌کننده‌های دیگر در محصول استفاده نکرده باشند که باعث کاهش خاصیت غذایی آن می‌گردد.

 

طبیعی یا مصنوعی: برخی افراد استفاده از شیرین کننده‌های طبیعی مانند استویا را به جایگزین‌های مصنوعی ترجیح می‌دهند. اما طبیعی همواره به معنای کالری کم نیست و باید این نکته را مورد توجه داشت.

 

میوه را به جای شیرین کننده اضافه کنید: در صورت امکان، به جای شکر یا شیرین کننده‌های مصنوعی، یک میوه شیرین را به وعده غذاییتان اضافه کنید. مثل توت، کشمش، انجیر و ….

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب