لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

مواد غذایی ضد استرس و غذاهاي ضد استرس

مجموعه : رژیم و تغذیه
مواد غذایی ضد استرس و غذاهاي ضد استرس

مواد غذایی ضد استرس و غذاهاي ضد استرس

مواد غذایی ضد استرس و رژیم غذایی ضد استرس و غذاهاي ضد استرس در ادامه بیان خواهیم کرد. اگر به دنبال غذاهاي ضد استرس هستید در این پست سماتک بهترین مواد غذایی ضد استرس را به شما معرفی خواهد کرد.

 

اگر از اکثر افراد سوال کنیم که غذاهاي ضد استرس کدام ها هستند، بگویند همه ی غذاها! بسیاری از افراد وقتی غذا می خورند، آرام می شوند. اما متخصصان می گویند تاثیر خوردن هر غذایی برای آرام شدن در واقع یک اثر زودگذر است که در لحظه استرس و اضطراب را از ذهن دور می کند، اما تاثیرش زود گذر است و تنها فرد را با اضافه وزن و پشیمانی از خوردن مقدار زیادی غذا تنها می گذارد.

 

غذاهاي ضد استرس

هر  اتفاق استرس زا، کوچک یا بزرگ، باعث افزایش میزان کورتیزول در بدن ما می شود. کورتیزول در بدن احساس گرسنگی و میل شدید به پرخوری ایجاد می کند و این میل در خانم ها عموما به صورت میل به خوردن کربوهیدرات ها و خصوصا چیزهای شیرین ظاهر می شود. هرچه بیشتر چیز های شیرین می خوریم، حالمان بدتر می شود.

 

کورتیزول مشکل بزرگتری هم ایجاد می کند؛ آنزیمی را در سلول های چربی بدن فعال می کند که کورتیزون را به کوورتیزول بیشتر تبدیل می کند. کار وقتی خراب تر می شود که بدانیم این آنزیم ها در سلول های چربی در برگیرنده ی ارگان های داخلی بدن مثل شکم، بیشتر از سلول های چربی نواحی دیگر بدن هستند. این یعنی استرس، در بسیاری از خانم ها باعث انباشته شدن سلول های چربی در شکم می شود.

 

هر چه بیشتر استرس داشته باشید، چربی های ناحیه شکمی و مرکزی بدن بیشتر می شود و چاق تر می شوید.

 

تحقیقات نشان می دهد این سلول های چربی انباشته شده که ارتباط مستقیم با خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی دارند، ۴ برابر بیشتر از دیگر سلول ها گیرنده های کورتیزول دارند.

 

پس هنگامی که از غذاهاي ضد استرس حرف می زنیم، منظورمان مواد غذایی ضد استرس هستند که یا خواص و ماهیت آن ها آرام بخش است، یا منابع بسیار خوبی از انرژی هستند که نیاز بدن به پرخوری را کاملا از بین می برند و شما را متعادل، آرام، سیر و دور از استرس نگه می دارند.

 

مواد غذایی ضد استرس

 

مارچوبه مواد غذایی ضد استرس 

مارچوبه به علت دارا بودن فولات زیاد که یکی از موثر ترین ماده های آرامش بخش است می تواند در غذاهاي ضد استرس بسیار پرکاربرد باشد.

 

می توانید مارچوبه ی بخارپز را به انواع سالاد ها اضافه کنید یا آن ها را به صورت آب پز نوش جان کنید.

 

آووکادو مواد غذایی ضد استرس 

این میوه ی نرم و لطیف بدن شما را ضد استرس می کند. آووکادو حاوی ماده ای به نام گلوتاتیون است که جلوی جذب  داخلی(روده ای) نوع خاصی از چربی های اکسید کننده را می گیرد. همچنین این غذای ضد استرس حاوی لوتئین، بتا کاروتن، ویتامین E و بیش از هر میوه ی دیگری حاوی فولات است. یک وعده (در حدود یک چهارم یک آواکادو) حاوی مقادیر زیادی ویتامین B نیز هست.

 

درست است که آووکادو یک میوه است، اما ما آن را به عنوان چربی در نظر می گیریم و توصیه می کنیم در مصرف آن زیاده روی نکنید.

 

برای داشتن یک غذای ضد استرس خوشمزه اسلایس های آووکادو را به ساندویچ های خود اضافه کنید و از خوردن مواد غذایی ضد استرس لذت ببرید.

 

انواع توت مواد غذایی ضد استرس

بلوبری حاوی بالاترین میزان از نوعی آنتی اکسیدان به نام آنتوسیانین است که به طرق مختلف با سلامتی بدن ارتباط مستقیم دارد. همه ی توت ها از توت فرنگی گرفته تا رزبری و شاه توت ویتامین C دارند که برای مبارزه با استرس بسیار خوب است.

 

توت ها را می توانید به صورت یخ زده و با اضافه کردن به اسموتی نیز میل کنید.

 

بادام هندی مواد غذایی ضد استرس

آجیل ها بی نظیر هستند. هم خوشمزه و ترد هستند، هم مقوی و کاملا سیر کننده. برای کسانی که مشغول وزن کم کردن هستند، آجیل ها و مغز ها منابع بسیار خوبی از چربی مفید و پروتئین و از جمله غذاهاي ضد استرس هستند.

 

بادام هندی به طور خاص منبع بسیار خوبی از روی است. کمبود روی در بدن باعث ایجاد اضطراب و افسردگی می شود. از آن جایی که بدن ما روشی برای ذخیره ی روی ندارد، بهتر است آن را هر روز به بدنمان برسانیم.

 

روزی یک مشت بادام زمینی بخورید یا آن را به آب خورشت مرغ در حال پختن اضافه کنید تا از مواد غذایی ضد استرس بیشتر استفاده کنید.

 

دمنوش بابونه مواد غذایی ضد استرس

دمنوش بابونه شاید یکی از اولین توصیه ها برای کاهش اضطراب و استرس باشد. طی تحقیقی میدانی نوشیدن بابونه به مدت ۸ هفته توانست میزان علائم ناشی از اضطراب را به شدت کاهش دهد.

 

بابونه علاوه برخواص ضد استرس، کیفیت خواب را هم بالا می برد.

 

برای درست کردن نوشیدنی بابونه کمی آب جوش را روی گل های خشک شده بابونه بریزید یا از بابونه ی کیسه ای استفاده کنید.

 

سیر مواد غذایی ضد استرس

مانند بسیاری از غذاهاي ضد استرس دیگر، سیر هم حاوی آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان ها، رادیکال های آزاد را که باعث از بین رفتن سلول ها، تسریع روند پیر شدن و ایجاد بیماری می شوند، خنثی می کند.

 

استرس سیستم دفاعی بدن را ضعیف می کند، بنابراین ما به مواد غذایی مثل سیر نیاز داریم تا آن را به حالت اولیه و قوی باز گرداند.

 

نیازی به گفتن نیست که می توانید سیر را به هر چیزی که دوست دارید اضافه کنید و غذاهاي ضد استرس خود را به مواد غذایی ضد استرس و اضطراب تبدیل کنید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب