چگونه بعد از لاغر شدن چاق نشویم | تثبیت وزن بعد از کاهش وزن

چگونه بعد از لاغر شدن چاق نشویم | تثبیت وزن بعد از کاهش وزن

چگونه بعد از لاغر شدن چاق نشویم

چگونه بعد از رژیم لاغری چاق نشویم؟ یکی از دغدغه های افراد چاق، لاغر شدن است و پس از گرفتن یک رژیم لاغری باید مراقب باشید که دو مرتبه دچار افزایش وزن و چاقی نشوید. لاغر ماندن سخت تر از لاغر شدن است. این جمله در واقع یکی از مهم ترین دغدغه‌های ذهنی بسیاری از افرادی است که پس از یک دوره رژیم لاغری سریع یا طولانی، مقداری وزن کم کرده‌ اند و حالا نگران بازگشت وزن کم شده هستند.

 

در واقع این افراد حق دارند نگران باشند زیرا بازگشت وزن یکی از مهم ترین مشکلاتی است که پس از کاهش وزن، فرد را تهدید میکند. مهمترین نکته برای ثابت نگه داشتن وزن و دوباره نیفتادن در دام چاقی و افزایش وزن، اصلاح فکر و رفتار است. داشتن سبک زندگی سالم شامل پرهیز از استرس، مواد غذایی مضر، سیگار و الکل و  در عوض داشتن تحرک کافی و رژیم غذایی سالم رمز موفقیت شما خواهد بود. تنها با قدرت و مدیریت ذهن و به عمل درآوردن رفتارهای درست می‌توانید لاغر شوید و لاغر بمانید!

چگونه بعد از لاغر شدن چاق نشویم | تثبیت وزن بعد از کاهش وزن

تثبیت وزن بعد از کاهش وزن

از آنجا که بدن ما سالیان دراز به اضافه وزن و عادات غذایی غلط عادت داشته، شاید هنوز به شرایط جدید عادت نکرده و هنوز نیازهای جدید را نشناخته‌ و از آن بدتر، اگر مقدار بسیار زیادی وزن را در طی مدت کوتاهی کم کرده باشیم، بدن را به حالت قحطی برده و آن را آماده خطر کرده‌ایم! پس بسیار مهم است که نحوه ثابت نگه داشتن وزن بعد از رژیم لاغری را به خوبی بدانیم و از یک رژیم تثبیت وزن پیروی کنیم.

 

ثابت نگه داشتن وزن مختص به چند روز و چند هفته نیست، بلکه تمام طول یک زندگی سالم را در بر میگیرد و به همین علت است که باید سبک زندگی تان را به آهستگی با ویژگی های طبیعی بدن مطابقت دهید. اگر با رژیم به لاغری دلخواه رسیده اید باید بدانید احتمال بازگشت وزن به دلایلی در شما بسیار است. بنابراین باید در رژیم غذایی خود، از این به بعد نکاتی را رعایت کنید و در مصرف مواد غذایی توصیه شده و عدم مصرف مواد غذایی مضر در رژیم لاغری دقت بسیاری داشته باشید تا وزن خود را ثابت نگه دارید. در ادامه نکاتی طلایی درباره تثبیت لاغری و نحوه ثابت نگه داشتن وزن بعد از رژیم را به شما آموزش خواهیم داد.

 

مواد غذایی مفید برای تثبیت لاغری

میوه های تازه، سبزیهای تازه خام و پخته شده، هویج و دیگر سبزی های ریشه ای ، تمام سالادهای سبزیجات، چاشنیها ، دانه های کامل غلات (برای مثال برنج قهوه ای و گندم سبوس دار)، پاستای گندم کامل، نان کامل، کورن فلکس صبحانه حاوی غلات کامل، زرد آلوی خشک، آلوها، حبوبات (برای مثال لوبیای قرمز ، نخودها، لوبیاهای روغنی، عدس ها) ، تمام ماهی ها و صدف ها، ماست کم چرب ، پنیر کم چرب، شیر بدون چربی، ماکیان (پوست کنده).

 

در واقع مصرف مواد غذایی فیبردار ، مواد غذایی پروتئین دار و همچنین مواد غذایی حاوی کربوهیدرات سالم به احساس سیری بیشتر و  درعین حال سلامت شما کمک شایانی می‌کند. در این رژیم غذایی سالم که جهت ثابت نگه داشتن وزن بعد از لاغری رعایت می‌کنید باید تفاوت بین چربی خوب و چربی بد را بدانید؛ از چربی‌های ترانس و چربی‌های اشباع شده که بیشتر در روغن‌های صنعتی و غذا‌های فرآوری شده یافت می‌شوند پرهیز کرده و در عوض چربی‌های اشباع نشده و اسید‌های چرب امگا ۳ که چربی مفید محسوب می‌شوند همچون روغن زیتون، آجیل، روغن ماهی و روغن‌های مختلف دانه‌ها را جایگزین کنید.

 

مواد غذایی که در رژیم تثبیت وزن باید کم بخورید

غلات تصفیه شده (برای مثال نان سفید) ، روغن های طبخ غذا با کیفیت خوب (مانند روغن زیتون، روغن گردو، روغن بادام) ، میوه های خشک به غیر از مواردی که در چراغ سبز ذکر شد ، ماست با چربی متوسط، شیر نیمه چرب، مغزهای تازه و بذرها (نه به شکل نمکی و کبابی) ، گوشت های فرآوری شده و آماده (ترجیحا کم چرب) ، آبمیوه ها. نمک (که مصرف زیاد آن سدیم بدن را افزایش داده و همچنین گرسنگی کاذب ایجاد می‌کند.)

 

غذاهای ممنوعه بعد از کاهش وزن

کیک ها، بیسکویت ها، شکلاتها، شیرینی ها، پودینگ، کره، کله پاچه، مارگارین، کرم و خامه، کلوچه، اسنکهای کوچک نمکی، پنیر خامه ای، تولیدات گوشتی و گوشتهای چرب ، نوشیدنی های شکری، غذاهایی که عمیقا سرخ شده است، چیپس ها، انواع فست فود و غذاهای فرآوری شده شامل سیب زمینی سرخ کرده، سوسیس و کالباس.

چگونه بعد از لاغر شدن چاق نشویم | تثبیت وزن بعد از کاهش وزن

روش تثبیت وزن بعد از رژیم لاغری

برای تثبیت لاغری پس از رژیم کاهش وزن، شما باید مراقب چیزی که می‌خورید باشید. مصرف یک اسنک ناسالم هنگامی که وزن کم کرده‌اید، کار آسانی است. با خوردن اسنک‌های سالم از افزایش وزن جلوگیری کنید. پنیر کم کالری، ماست، میوه و سبزیجات، گزینه‌های عالی برای میان وعده هستند.

 

همچنین خوردن سه وعده غذایی کوچک‌تر در روز، بهتر از مصرف وعده‌های غذایی بزرگ‌تر به تنظیم و تثبیت وزن شما کمک می‌کند. این وعده‌های غذایی کوچک‌تر، همراه با مصرف دو میان وعده‌ی سالم، متابولیسم شما را در تمام طول روز فعال نگه می‌دارند.

 

برای حفظ وزن کاهش یافته، بهتر است تا زمانی که سیر شوید، غذا بخورید و پس از آن دست از خوردن بکشید. با این کار می‌توانید پس از رِژیم لاغری وزن تان را تثبیت کنید. حتی اگر مقداری غذا در بشقاب‌تان باقی مانده، هنگامیکه احساس سیری کردید دیگر غذا نخورید. غذای باقی مانده را برای ناهار یا یک وعده دیگر کنار بگذارید.

 

برای تثبیت لاغری ورزش را فراموش نکنید

برای ثابت نگه داشتن وزن بعد از رژیم، حتی اگر در باشگاه ورزش نمی‌کنید، ایده‌ی خوبی است که از هر فرصتی که دارید برای ورزش کردن استفاده کنید. سستی و تنبلی در ورزش کردن بعد از کاهش وزن، کار آسانی است. شما می‌توانید با استفاده از پله‌ها به جای آسانسور وزن جدیدتان را حفظ کنید. همچنین در طول زمان ناهارتان یا شب قبل از خواب کمی پیاده روی کنید.

 

اگر یک پدر یا مادر خانه دار هستید، 30 دقیقه در روز را برای ورزش کردن کنار بگذارید. بهترین راه برای حفظ وزن، ایجاد یک برنامه ورزشی و پایبندی به آن است. هر چه فعال‌تر باشید، احتمال بیشتری دارد که وزن از دست رفته‌تان را حفظ کنید. در هفته حداقل دو ساعت ورزش های هوازی و تمرینات کاردیو را در منزل یا باشگاه انجام دهید.

چگونه بعد از لاغر شدن چاق نشویم | تثبیت وزن بعد از کاهش وزن

روش تثبیت وزن بعد از لاغری

حالا که دوباره خوش اندام شدید، وقت آن است که از افزایش وزن‌ تان جلوگیری کنید و وزن جدیدتان را حفظ کنید. احساس فوق‌العاده ای است که یک جفت شلوار جین قدیمی که سال‌ها پیش می‌پوشیدید، حالا اندازه‌تان است. با این‌حال اگر مراقب نباشید، ممکن است متوجه شوید که به آرامی نیم یا یک کیلوگرم وزن اضافه کرده‌اید. برای تثبیت کاهش وزن و جلوگیری از اضافه وزن راه‌هایی وجود دارد. در اینجا نکاتی برای حفظ کردن وزنی که قبلا کم کرده‌اید، بیان می‌کنیم:

 

1- با خوردن میان وعده‌های سالم وزن کاهش یافته را تثبیت کنید

برای تثبیت کاهش وزن پس از رِژیم لاغری، شما باید مراقب چیزی که می‌خورید باشید. مصرف یک اسنک ناسالم در هنگامیکه وزن کم کرده‌اید، کار آسانی است. با خوردن اسنک‌های سالم از افزایش وزن جلوگیری کنید. پنیر کم کالری، ماست، میوه و سبزیجات، گزینه‌های عالی برای میان وعده هستند. همچنین خوردن سه وعده‌ی غذایی کوچک‌تر در روز، بهتر از مصرف وعده‌های غذایی بزرگ‌تر به تنظیم و تثیت وزن شما کمک می‌کند. این وعده‌های غذایی کوچک‌تر، همراه با مصرف دو میان وعده‌ی سالم، متابولیسم شما را در تمام طول روز فعال نگه می‌دارند.

 

2- تثبیت کاهش وزن با کمتر غذا خوردن

برای حفط وزن کاهش یافته بهتر است تا زمانیکه سیر شوید، غذا بخورید و پس از آن دست از خوردن بکشید. با این کار می‌توانید پس از رِژیم لاغری وزن تان را تثبیت کنید. حتی اگر مقداری غذا در بشقاب‌تان باقی مانده، هنگامیکه احساس سیری کردید دیگر غذا نخورید. غذای باقی مانده را برای ناهار یا یک وعده دیگر کنار بگذارید.

 

3- هیدراته ماندن به تثبیت کاهش وزن کمک می کند

هیدراته ماندن، بخش مهمی از حفظ وزنی است که از دست داده‌اید. هیدراتاسیون به سالم ماندن شما کمک می‌کند. ایده‌ی خوبی است که ۸ لیوان آب در روز بنوشید. آب با فعال نگه داشتن متابولیسم‌تان، به شما کمک می‌کند که کالری بسوزانید. همچنین یک جایگزین سالم برای نوشابه‌های رژیمی و نوشیدنی‌های شیرین می‌باشد. آب، کالری، کربوهیدرات یا چربی ندارد. همچنین سریع‌تر و بهتر از هر چیز دیگری، تشنگی شما را فرو می‌نشاند. سعی کنید از مصرف نوشیدنی‌های ورزشی و آبمیوه اجتناب کنید. آن‌ها نیز محتوای قند بالایی دارند که ممکن است باعث افزایش وزن شود.

 

4- ورزش باعث تثبیت وزن کاهش یافته می شود

برای تثبیت وزن کاهش یافته حتی اگر در باشگاه ورزش می‌کنید، ایده‌ی خوبی است که از هر فرصتی که دارید برای ورزش کردن استفاده کنید. سستی و تنبلی در ورزش کردن بعد از کاهش وزن، کار آسانی است. شما می‌توانید با استفاده از پله‌ها به جای آسانسور وزن جدیدتان را حفظ کنید. همچنین در طول زمان ناهارتان کمی پیاده روی کنید. اگر یک پدر یا مادر خانه دار هستید، ۳۰ دقیقه در روز را برای ورزش کردن کنار بگذارید. بهترین راه برای حفظ وزن، ایجاد یک برنامه ورزشی و پایبندی به آن است. هر چه فعال‌تر باشید، احتمال بیشتری دارد که وزن از دست رفته‌تان را حفظ کنید.

 

5- هوشمندانه خرید کردن به تثبیت کاهش وزن کمک می کند

هنگامیکه قصد دارید وزن‌تان را حفظ کنید، خرید مواد غذایی به یک مسئله مهم تبدیل می‌شود. از بخش‌هایی که شما را وسوسه می‌کنند دوری کنید. از قبل لیستی از مواد غذایی سالمی که مناسب شما هستند تهیه کنید. از اضافه کردن کیک، آب نبات و چیپس به این لیست خودداری کنید. به جای آن پروتئین خالص، میوه‌ها، سبزیجات و اسنک‌های کم کالری را انتخاب بکنید.

 

6- تثبیت کاهش وزن از طریق بازی کردن با بچه ها

برای حفط وزن کاهش یافته بچه‌های شما، بهترین برگ‌های برنده‌تان هستند. آن‌ها را برای چند ساعت بازی کردن در بعدازظهر یا آخر هفته، بیرون ببرید. بازی‌هایی را انتخاب کنید که به تحرک زیادی نیاز دارند. گرگم به هوا، طناب زدن، قائم موشک و توپ بازی، بازی‌های فوق العاده‌ای هستند که می‌توانید با کودکان‌تان انجام دهید. با فعال بودن و درست غذا خوردن، وزن از دست رفته‌تان را حفظ کنید. کاهش وزن، قسمت سخت ماجرا بود اما اضافه کردن تمام وزنی که از دست داده‌اید، بسیار آسان‌تر است.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب