کالری برنج کته و ابکش | یک قاشق برنج چقدر کالری دارد

کالری برنج کته و ابکش | یک قاشق برنج چقدر کالری دارد

کالری برنج کته و ابکش

برنج قوت غالب بسیاری از انسان های دنیا خصوصا ایرانیان است و در این بخش قصد داریم کالری برنج کته و ابکش را برایتان بیان کنیم. در صورتی که می خواهید بدانید یک قاشق برنج چقدر کالری دارد با ما همراه باشید. مصرف برنج به عنوان یک غذای سالم و مغذی به صورت روزانه کاملا سالم است و حتی می‌تواند جزئی از یک رژیم غذایی لاغری باشد. باید توجه داشت که نوع روغنی که در پخت برنج استفاده می‌کنید نیز بسیار مهم است. برنج یک دانه‌ی نشاسته‌ای است و قوت غالب بیش از نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد. شاید علت این کاربرد فراوان در دسترس بودن و توانایی سازگاری آن با هر نوع طعم و مزه است. انواع مختلفی از برنج و روش‌های پخت آن وجود دارند و در نتیجه ارزش غذیی آن‌ها نیز متفاوت است. دو روش پخت عمده برای برنج وجود دارد؛ برنج کته و برنج ابکش که در نوع اول عموما از روغن استفاده نمی‌شود. ما در این مطلب به بررسی کالری برنج کته و ابکش بدون روغن خواهیم پرداخت.

کالری برنج کته و ابکش | یک قاشق برنج چقدر کالری دارد

کالری برنج کته بدون روغن

اصطلاح کالری در رژیم غذایی عبارت است از مقدار انرژی که بر اثر مصرف یک ماده غذایی وارد بدن می‌شود و در این بخش قصد داریم کالری برنج کته بدون روغن را برایتان بیان کنیم. به دلیل مصرف زیاد برنج در سفره خانوار ایرانی، کالری برنج کته بدون روغن همواره مورد توجه بوده است. یکی از فاکتورهایی که بر روی وزن تأثیر دارد این است که مجموع کالری که در طول روز دریافت می‌کنید با کالری که در طول روز مصرف می‌کنید متناسب باشد؛ اما این تنها فاکتور تاثیرگذار بر وزن نیست بلکه ماهیت کالری دریافتی و این که این کالری از چه موادی تأمین شود نیز مهم است. کالری برنج کته بدون روغن در هر 100 گرم در حدود 123 کالری است.

 

برای حفظ ویتامین‌ ها توصیه می‌شود برنج را به صورت کته بپزید. ارزش تغذیه ای خوراکی هایی مانند برنج و نان به ویتامین‌های گروه B موجود در آنهاست که برای سوخت و ساز کربوهیدرات‌ ها مورد نیاز هستند. این ویتامین‌ ها به دلیل اینکه محلول در آب هستند، وقتی با حرارت زیاد می‌ جوشند، در آن حل و با ابکش کردن برنج، دور ریخته می‌ شوند و در نهایت برنج، دارای همان مواد نشاسته‌ ای می‌ماند اما دیگر آن ویتامین هایی که باعث سوخت و ساز ترکیب های فوق و آزاد شدن انرژی شان می‌ شود، وجود ندارد.

کالری برنج کته و ابکش | یک قاشق برنج چقدر کالری دارد

کالری برنج ابکش شده بدون روغن

طبق جدول کالری مواد غذایی سازمان کشاورزی آمریکا (USDA) مقدار کالری برنج ابکش شده بدون روغن به شرح زیر می باشد:

 

100 گرم برنج سفید ابکش شده بدون روغن 130 کیلو کالری انرژی دارد.

100 گرم برنج قهوه ای ابکش شده بدون روغن 111 کیلو کالری انرژی دارد.

 

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که مقدار مساوی برنج قهوه ای کالری کمتری از برنج سفید دارد. توصیه می‌شود که از برنج قهوه ای به جای برنج سفید در رژیم غذایی استفاده شود. بیشتر خانواده‌ها با این تصور که برنج ابکش شده باعث کم‌ شدن نشاسته موجود در آن می‌شود، برنج را ابکش می‌کنند در حالی که این تصور کاملا غلط است و برنج ابکش شده، قسمت قابل‌ توجهی از فیبر محلول در آن از بین می‌رود و ارزش غذایی‌ اش کم می‌شود. برنج ابکش شده، ویتامین‌های محلول در آب آن مانند ویتامین های گروه B از بین میروند. بنابراین برای حفظ ویتامین‌ ها توصیه می‌شود برنج را به صورت کته بپزید.

کالری برنج کته و ابکش | یک قاشق برنج چقدر کالری دارد

کالری 100 گرم برنج قهوه ای خام

هر 100 گرم برنج قهوه ای خام در حدود 110 کالری انرژی دارد و برنج قهوه ای یکی از بهترین انواع غلات است که متاسفانه در کشور ما بسیار کم تولید و مصرف می‌شود. کالری 100 گرم برنج قهوه ای خام را در بالا بیان کردیم و باید بدانید برنج قهوه ای حاوی فیبر محلول بالا و شاخص نمایه گلایسمی پایین است. نمایه گلایسمی در مورد غلات، شاخصی است که سرعت هضم و جذب نشاسته‌ در دستگاه گوارش نشان می‌دهد و هر چقدر نمایه گلایسمی غلات بالاتر باشد، نشاسته در بدن زودتر هضم و جذب و به قند تبدیل خواهد شد. به این ترتیب غلات بدون سبوس یا غلاتی که از آرد تصفیه‌شده تهیه شده‌اند، در مقایسه با غلات سبوس‌دار، نمایه گلایسمی بالاتری دارند و با مصرف آن ها میزان قند خون در فاصله زمانی کوتاهی بالا می‌رود که برای سلامت مفید نیست.

کالری برنج کته و ابکش | یک قاشق برنج چقدر کالری دارد

یک قاشق برنج چقدر کالری دارد

در صورتی که قصد دارید با شمارش و محدود کردن کالری‌های مصرفی خود، وزن کم کنید، بهتر است برنج قهوه ای را جایگزین برنج سفید نمایید و همچنین باید بدانید یک قاشق برنج چقدر کالری دارد؟ هر قاشق غذاخوری برنج قهوه ای پخته شده دارای 18 کالری است، در حالیکه هر قاشق غذاخوری برنج سفید پخته شده تقریبا 25 کالری دارد. برنج می‌تواند بخشی از یک رژیم غذایی متعادل باشد، به خصوص اگر از برنج قهوه ای فرآوری نشده استفاده کنید. بسیاری از خواص برنج ناشی از ویتامین‌ها و مواد معدنی سرشار آن هستند:

 

تقویت استخوان‌ها، اعصاب و ماهیچه‌ها
بهبود سلامت روده‌ها
کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی
ایمن برای افرادی مبتلا به بیماری سلیاک (برنج به صورت طبیعی فاقد گلوتن است)
تامین انرژی

 

در این مقاله از سایت سماتک کالری برنج کته و ابکش را برای شما عزیزان که به دنبال کالری شماری هستید بیان کردیم و دانستید که یک قاشق برنج چقدر کالری دارد.

برچسب‌ها: ,

جدیدترین مطالب