تخمه آفتابگردان چند کالری دارد + کالری تخمه آفتابگردان بدون پوست

تخمه آفتابگردان چند کالری دارد + کالری تخمه آفتابگردان بدون پوست

تخمه آفتابگردان چند کالری دارد

تخمه آفتابگردان چقدر کالری دارد؟ اگر می خواهید مقدار کالری تخمه آفتابگردان را بدانید در اینجا کالری تخمه آفتابگردان بدون پوست بیان خواهد شد. اگر تحت رژیم هستید باید بدانید تخمه آفتابگردان چند کالری دارد پس با سماتک همراه باشید.

 

تخمه آفتابگردان چقدر کالری دارد و دارای چه ویتامین هایی است؟

گل آفتابگردان فقط جنبه زیبایی ندارد، بلکه این گل یک میوه مغذی به ما می دهد، دانه آن. دانه های گل آفتابگردان در پوست های خوراکی، سیاه و سفید و راه راه و سوزنی شکل قرار دارند. این دانه ها یک میان وعده محبوب هستند. اما همه دانه های آفتابگردان شبیه به هم نیستند، به ویژه زمانی که صحبت از کالری به میان می آید. ادامه مطلب را بخوانید تا اطلاعات بیشتری در مورد تخمه آفتابگردان داشته باشید.

 

کالری تخمه آفتابگردان بدون پوست

طبق اطلاعات مربوط به مواد مغذی وزارت کشاورزی امریکا:

 

– 1.4 فنجان آفتابگردان خام دارای 204 کالری است.
– 1.2 فنجان با چربی های خوراکی دارای 67 کالری است.

 

اگر طرفدار تخمه آفتابگردان خشک شده هستید، 1.4 فنجان از آن حاوی 186 کالری است. 1.4 فنجان تخمه آفتابگردان پخته شده در روغن نیز حاوی 200 کالری است.

 

تخمه آفتابگردان با طعم های مختلف در بازار موجود است، از جمله با طعم ادویه و نمک، خامه و پیاز، سس رنچ* ranch و تخمه آفتابگردان شور که معمولا به تخمه آفتابگردان با طعم ادویه و نمک کالری اضافه نمی شود.

 

*سس رنچ ranch : نوعی سس سالاد ساندویچ آمریکایی است که پایه اصلی آن سس مایونز و باتر میلک (آب دوغ) هستند.

 

افرادی که طرفدار شکلات هستند، می توانند تخمه آفتابگردانی که با شکلات پوشیده شده بخورند، اما هر از گاهی از این خوردنی استفاده کنند. 40 گرم تخمه آفتابگردان که با شکلات تلخ پوشیده شده دارای 200 کالری است.

 

تخمه آفتابگردان چقدر کالری و چربی دارد؟

تخمه آفتابگردان حاوی چربی زیادی است که بیشتر آن چربی غیر اشباع شده است. به گفته انجمن قلب امریکا اسیدهای چرب غیر اشباع می توانند به قلب کمک کنند. اما باید به میزان متعادل خورده شوند و به علاوه به جای غذاهایی مصرف شوند که دارای چربی های ترانس و چربی های اشباع شده هستند.

 

چربی های اشباع نشده تخمه آفتابگردان

– سطح کلسترول بد خون را کاهش می دهند
– خطر حمله قلبی را کاهش می دهند
– خطر سکه مغزی را کاهش می دهند
– میزان قند خون را تنظیم می کنند
– فشار خون را کاهش می دهند

 

چربی سالم موجود در تخمه آفتابگردان برای شما مفید است، اما با این حال اگر به مقدار زیاد مصرف شود، می تواند باعث چاقی و افزایش دور کمر شود. تخمه آفتابگردان خیلی کوچک است، به همین دلیل احتمال زیاده روی در خوردن آن وجود دارد. اگر مراقب میزان خوردن خود نیستید، لازم است قبل از شروع به خوردن میزان مناسب را برای خود مشخص کنید و از خوردن بیش از حد آن پیشگیری کنید.

 

کالری تخمه آفتابگردان خام

تخمه آفتابگردان کوچک هست، اما سرشار از مواد مغذی است. این دانه های ریز منبع خوبی از ویتامین ها و مواد مغذی هستند، از جمله 100 درصد از میزان مورد نیاز مس، منیزیم و سلنیوم روزانه را تامین می کنند.

 

ویتامین E در تخمه آفتابگردان

ویتامین E فقط یک ویتامین نیست، بلکه گروهی از ترکیبات قابل حل در چربی است که دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی می باشد. ویتامین E از آسیب رادیکال های آزاد به سلول های سالم بدن جلوگیری می کند.

 

سلنیوم Selenium در تخمه آفتابگردان

این ماده معدنی برای تولید مثل و سنتز DNA مهم است. همچنین سلنیوم به کاهش استرس اکسیداتیو* oxidative stress ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کند.

 

* استرس اکسیداتیو oxidative stress :همان پیروزی رادیکال های آزاد بر دفاع آنتی اکسیدانی بدن است و به نوعی به حمله های بیولوژیک به ارگانیسم بدن تعبیر می شود. به بیان دیگر، استرس اکسیداتیو عدم تعادل میان تولید رادیکال های آزاد و دفاع های آنتی اکسیدانی تعریف می شود.

 

نیاسین Niacin در تخمه آفتابگردان

نیاسین که ویتامین B 3 نیز نامیده می شود به بهبود DNA کمک می کند. این ویتامین به کاهش کلسترول خون کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری قلبی را نیز کاهش می دهد.

 

ویتامین B 6 در تخمه آفتابگردان

این ویتامین محلول در آب به بدن در ساختن نوراپی نفرین* norepinephrine و سروتونین serotonin کمک می کند. این مواد شیمیایی سیگنال های مغز را انتقال می دهند. ویتامین B6 همچنین به بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی کمک می کند.

 

*نوراپینفرین یا نورآدرنالین NE :ماده‌ای با چند وظیفه‌است، می‌تواند هورمون باشد (آزاد شده از غدد فوق کلیوی) و می‌تواند به عنوان پیام رسان عصبی در سیستم سمپاتیک عمل کند.

 

فیبر در تخمه آفتابگردان

اگر می خواهید روده سالم داشته باشید، فیبر مصرف کنید. فیبر کمک می کند روده های شما به آرامی و مرتب حرکت کنند. فیبر به کاهش کلسترول و تنظیم فشار خون هم کمک می کند و با سیر نگه داشتن برای مدت طولانی کاهش وزن را بهبود می بخشد.

 

پروتئین در تخمه آفتابگردان

پروتئین به ساخت و ساز سلول ها کمک می کنند. پروتئین کارهای زیادی برای تولید، نگهداری و بازسازی بافت های بدن انجام می دهد. پروتئین های بلوک های سازنده در بدن برای موارد زیر هستند:

 

استخوان ها
عضلات
غضروف
پوست
خون
فولات

 

اگر خانمی هستید که سن باروری را می گذرانید، این ویتامین از گروه B برای شما ضروری است. این ویتامین از بروز نقص لوله های عصبی، مانند اسپاینا بیفدا* spinal bifida و انانسفالی* anencephaly جلوگیری می کند. به علاوه فولات به بهبود حافظه کمک می کند، باعث سلامت قلب می شود و از سرطان پیشگیری می کند. اما برای اثربخشی آن تحقیقات بیشتری لازم است.

 

* اسپاینا بیفیدا Spina bifida:نوعی اختلال مادرزادی است که ناشی از بسته نشدن کامل لوله عصبی جنین است. نام هایی بعضی از مهره هایی که روی نخاع را می پوشانند، درست تشکیل نمی شوند و باز باقی می مانند. اگر این حفره به اندازه کافی بزرگ باشد، بخشی از نخاع از این حفره بیرون می زند. ممکن است کیسه پر از مایعی وجود داشته باشد که نخاع را در بر بگیرد و ممکن است این کیسه وجود نداشته باشد.

 

* آنانسفالی Anencephaly :یا بی‌مٌخ‌زایی اختلال مغزی ناشی از نقص در کانال عصبی بوده و به دلیل عدم بسته‌شدن انتهای کانال عصبی پدید می‌آید. این اختلال در سن بارداری ۲۳ و ۲۶ روز ایجاد می‌شود و معمولاً باعث عدم تشکیل قسمت اعظم مغز، جمجمه و پوست سر در این نوزادان می‌شود.

 

اسید پانتوتنیک Pantothenic acid در تخمه آفتابگردان

اسید پانتوتنیک (نام دیگر آن ویتامین B5 است) به بدن کمک می کند چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها را به انرژی تبدیل کند. این نوع ویتامین B به بهبود زخم ها کمک می کند و به علاوه باعث کاهش کلسترول می شود.

 

آهن در تخمه آفتابگردان

آهن یک ماده معدنی است که بدن برای تولید سلول های قرمز خون به آنها نیاز دارد. شما برای جلوگیری از کم خونی ناشی از کمبود آهن به آهن کافی نیاز دارید.

 

کالری تخمه آفتابگردان با پوست

تخمه آفتابگردان دارای طعم خوبی است، اما اگر فکر می کنید طعم آن به تنهایی خوب نیست، روش های زیادی وجود دارد تا این ماده غذایی را وارد رژیم غذایی خود کنید. در ادامه به این روش ها اشاره می کنیم:

 

– تخمه آفتابگردان را به سالاد سبزیجات یا سالاد مرغ خود اضافه کنید
– تخمه آفتابگردان را به صبحانه خود اضافه کنید
– تخمه آفتابگردان را به اسموتی های خود اضافه کنید
– تخمه آفتابگردان را روی ماست یا بستنی بپاشید

 

تخمه آفتابگردان چند کالری دارد + کالری تخمه آفتابگردان بدون پوست

جدیدترین مطالب