یک دانه موز چقدر کالری دارد

یک دانه موز چقدر کالری دارد

یک دانه موز چقدر کالری دارد

کالری موز برای بسیاری از افراد تحت رژیم غذایی بسیار مهم است. یک موز چقدر کالری دارد؟ این سوال برای بسیاری از افراد تحت رژیم تغذیه ای پیش می آید که یک دانه موز چقدر کالری دارد و سایت سماتک در ادامه کالری موز را توضیح خواهد داد.

 

چیزی که موز را به یک خوراکی عالی تبدیل می کند کربوهیدرات، پتاسیم و منیزیم هستند چون این مواد را در جلسه ورزشی از دست می دهیم بنابراین شما دوباره انرزی ذخیره می کنید. به علاوه هر موز تقریبا 3 گرم فیبر دارد و این آنها را خوشایند می کند. یک موز رسیده در مقایسه با دیگر میوه ها شکر دارد اما شکر میوه ناسالم نیست. چون موز کالری خیلی زیادی ندارد بنابراین شکر طبیعی موجود در آن چیزی نیست که بخواهید نگران آن باشید.

 

یک عدد موز چقدر کالری دارد

موزها سرشار از مواد مغذی بسیاری هستند، و مزایای سلامتی متعددی دارند. آنها حاوی مقدار زیادی فیبر، کربوهیدرات، و برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری هستند. برای لاغری شما باید میزان کالری مواد غذایی دریافتی روزانه خود را محاسبه کنید . خوردن موز هم از این قانون مستثنی نیست . بهترین راه برای از دست دادن وزن و نگه داشتن آن است کم کردن نیم کیلو تا یک کیلو از وزن در طول هفته است. برای رسیدن به این هدف شما باید 500 تا 1000 کالری از میزان کالری روزانه خود را کاهش دهید.

 

یک موز چقدر کالری دارد

پتاسیم: ۱۲ درصد مقدار توصیه شده روزانه (RDI)
ویتامین ب۶: ۲۰ درصد RDI
ویتامین سی: ۱۷ درصد RDI
منیزیم: ۸ درصد RDI
مس: ۵ درصد RDI
منگنز: ۱۵ درصد RDI
فیبر: ۳.۱ گرم

 

در علم تغذیه اصطلاحی داریم به اسم چگالی انرژی .این اصطلاح مقدار کالری هر گرم از مواد غذایی را توصیف می کند . غذاهای کم انرژی با چگالی بالا مواد غذایی هستند که در حجم زیاد کالری کمی دارند و دارای آب و فیبر زیادی هستند . جهت لاغری می توانید از این نوع غذاها که باعث ایجاد احساس سیری بیشتر در شما هم می شود استفاده کنید .موز هم مثل بیشتر میوه ها و سبزیجات در گروه غذاهای با چگالی زیاد و کالری کم قرار می گیرد .به طوری که علاوه بر وجود فیبر زیاد ، موز حاوی ۷۵ % آب است . پس سعی کنید حتما از این میوه پرخاصیت و مقوی به عنوان میان وعده در برنامه رژیم غذایی تان استفاده کنید .

یک دانه موز چقدر کالری دارد

یک دانه موز چقدر کالری دارد؟

 

موز در بسیاری از خوراکی ها، از شیرینی گرفته تا اسموتی و مافین در همه کاربرد دارد و غذای رویایی کسانی به حساب می آید که به دنبال سالم غذا خوردن هستند. همچنین موز یکی از محبوب ترین میوه ها در اکثر نقاط جهان است. اما متاسفانه این میان وعده ی کاملا طبیعی، بی جهت بدنام شده است. بسیاری از متخصصان تغذیه و مربیان ورزشی درباره اینکه موز را باید دوست داشت و یا کنار گذاشت صحبت هایی کرده اند. اما لازم نیست ناراحت شوید، اگر موز دوست دارید همچنان می توانید به عنوان غذایی خوب از آن لذت ببرید.

 

موز همچنین برای پخت و پز و شیرینی پزی نیز می تواند نقش یک جایگزین عالی را بازی کند. میراندا کِر که یک سوپر مدل معروف است از موز و سیب به عنوان جایگزین شکر در پخت مافین استفاده می کند. همچنین موز می تواند جایگزین مناسبی برای کره و روغن در پخت نان و دیگر پختنی ها باشد.

 

با اینکه موز یکی از کم کالری ترین میوه های موجود نیست، هیچ ایرادی ندارد آن را در اسموتی و یا به عنوان میان وعده استفاده کنید، تنها نکته مهم این است که در خوردن موز تعادل را رعایت کنید.

 

خوردن موز لاغر می کند یا چاق؟

موز سرشار از فیبر و نشاسته مقاوم است . وجود نشاسته مقاوم و فیبر نه تنها به کاهش وزن شما کمک می کند، بلکه برای سلامت دستگاه گوارش شما نیز مفید است . یک عدد موز بزرگ حدود ۴ گرم فیبر دارد، که می تواند منبع خوبی برای تامین فیبر دریافتی روزانه شما باشد . توصیه می شود زنان روزانه ۲۵ گرم و مردان ۳۸ گرم فیبر در طول روز دریافت کنند . همانطور که میدانید فیبرها نقش مهمی در کاهش وزن افرا ایفا می کنند . فیبرها با آهسته کردن عمل هضم غذا، باعث سیری طولانی مدت در افراد می شوند بنابراین میل به ریزه خواری و پرخوری را کاهش می دهند . علاوه بر این فیبرهای غذایی قند خون افراد را متعادل نگه داشته و با جلوگیری از افزایش سریع قند خون به دنبال مصرف غذا به فرآیند چربی سوزی و تولید انرژی بدن از چربی ها کمک می کنند .

 

بیشتر نشاسته موجود در مواد غذایی ، کربوهیدرات پیچیده ای هستند که گلوکز مورد نیاز برای تامین انرژی را فراهم می کنند، اما برخی از غذاها مثل موز حاوی یک نوع متفاوت از کربوهیدرات به نام نشاسته مقاوم هستند. به گزارش سماتک نشاسته مقاوم به صورت ناقص در بدن هضم می شود و بیشتر در روده بزرگ تخمیر می شود . نشاسته مقاوم نسبت به سایر کربوهیدراتها کالری کمتری در بدن تولید می کند .

 

برای سالیان سال، خیلی از افراد معتقد بودند که موز به دلیل اینکه کربوهیدرات بیشتری نسبت به سایر میوه ها دارد چاق کننده تر است .این درست است که بسیاری از میوه ها کربوهیدرات کمتری نسبت به این میوه دارند، اما یک سیب بزرگ است هم به همان اندازه یک موز بزرگ کربوهیدرات دارد . کربوهیدرات موجود در یک موز بزرگ حدود ۳۱گرم و در نوع کوچک آن ۲۳گرم است .اما به یاد داشته باشید که برخی از کربوهیدرات های موجود در این میوه از نوع نشاسته مقاوم است که در میوه های دیگر وجود ندارد. اما مسئله مهمتراز مقدار کربوهیدرات، تاثیر کربوهیدرات بر قند خون است.

یک دانه موز چقدر کالری دارد

کالری موز کوچک چقدره

 

کربوهیدراتها ، متشکل از قندهای ساده و بدون فیبر و قندهای پیچیده هر دو باعث افزایش قند خون می شوند ، که به دو دلیل می توانند مانعی برای کاهش وزن محسوب شوند : اول اینکه، اگر شما نیازی به این میزان قند برای تامین انرژی نداشته باشید، این قند اضافی به عنوان چربی در بدن شما ذخیره می شود. علاوه بر این، زمانی که قند خون افزایش می یابد، هورمون انسولین ترشح میشود ، این انسولین تجزیه چربی های ذخیره شده را در بدن متوقف می کند و در واقع مانع چربی سوزی چربی های اضافی در بدن می شوند . شاخص گلایسمی موز بستگی به میزان رسیده بودن آن داردو هر چه این میوه رسیده تر باشد شاخص گلایسمی بالاتری نیز دارد یعنی بعد از خوردن قند خون را بیشتر افزایش می دهد . اما به طور متوسط ، شاخص گلایسمی موز عدد ۵۰ است. بدین مفهوم که این میوه در محدوده غذاهای با شاخص گلایسمی پایین قرار دارد .

 

موز سبز یکی از منابع غنی از نشاسته مقاوم است،در یک موز سبز کوچک ، ۸٫۵ گرم نشاسته مقاوم وجود دارد. با رسیده تر شدن این میوه میزان نشاسته مقاوم در آن کمتر می شود ، به طوری که یک موز کوچک رسیده ۲ تا ۵ گرم نشاسته مقاوم دارد. مطالعات نشان می دهد که نشاسته مقاوم ممکن است فرایند تجزیه چربی های ذخیره شده در بدن را تحریک کند ، اما همچنان تحقیقات بیشتری برای اثبات اثربخشی این موضوع مورد نیاز است .

 

بعضی مردم اینطور فکر میکنند چون موز بافت کرم رنگی دارد که در مقایسه با دیگر میوه های آبدار چاق کننده است.در حقیقت موز کمی بیشتر از 100 کالری دارد.این یعنی بیشتر از نصف کالری یک نوشیدنی انرزی زا و کمتر از یک نوشیدنی ورزشی.موز شامل کمی چربی البته از نوع سالم است.همچنین دارای مقداری پروتئین و ویتامین C,A,Kوبتاکاروتن واغلب ویتامین های B است.

 

اگر 10 تا موز(حدود1000کالری)بخورم ممکن است وزن اضافه کنم؟البته اما ممکن است در دومی یا سومی خوردن آن را متوقف کنید اما غذاهای پر کالری مانند همبرگر یا چیپس را که حدود1500کالری دارند را به راحتی می خورید.

یک دانه موز چقدر کالری دارد

موز بزرگ چقدر کالری داره

 

به افرادی که می‌خواهند سلامتشان را بهبود ببخشند، اغلب توصیه می‌شود که میوه‌ها و سبزیجات بیشتری مصرف کنند. با اینحال برخی از مردم نگرانند که میوه‌هایی با قند بالا مانند موز می‌توانند چاق کننده باشند. بنابراین تصمیم داریم در این مقاله بررسی کنیم که آیا موز باعث افزایش وزن شما خواهد شد، یا برعکس، باعث کاهش وزن. یک عدد موز متوسط حاوی 107 کالری و 27 گرم کربوهیدرات است. این مقدار با یک وعده سیب و گلابی یکسان است و با اینکه گاهی به خاطر قند بالایش به بدی از آن یاد می شود جای نگرانی نیست و نباید آن را جدی بگیرید.

 

موز حاوی کربوهیدرات پیچیده و سرشار از پتاسیم، ویتامین B-6 و ویتامین C است. با هر دونده ای که صحبت کنید به شما خواهد گفت موز یک میان وعده عالی برای قبل از تمرین است، چون در طول ورزش بدون اینکه بدن را سنگین کند به عضلات انرژی منتقل می کند.

 

میزان کالری یک موز بزرگ

هر عدد موز بزرگ حدود ۱۲۰ کالری دارد و هر عدد موز کوچک حدود ۹۰ کالری دارد . بنابر این شما می توانید با محاسبه این میزان کالری از این میوه خوشمزه به عنوان یک میان وعده عالی با کالری متوسط ، بسیار مغذی و سیر کننده استفاده کنید . بعضی مردم فکر می کنند خوردن موز مفید است البته تا وقتی که به تنهایی خورده شوند.آنها معتقدند که شما نباید موز را با وعده های غذایی بخورید.

یک دانه موز چقدر کالری دارد

موز چقدر کالری دارد

 

بعضی ها می گویند اگر موز را با غذا بخورید در روده تخمیر می شود یا به درستی هضم نمیشود.اما این گونه نیست فهمیدن چگونگی جذب و هضم به این گونه داستان ها خاتمه می دهد. حرکات معده،اسید آن و آنزیم ها موز و دیگر میوه ها را به قطعات کوچک تبدیل می کنند نه چیز دیگر بنابراین از موز خود لذت ببرید.

 

کالری یک موز متوسط

یک موز متوسط حدود 100 تا 110 کالری دارد که 92 درصد آن از کربوهیدرات ناشی می‌شود. اکثر کربوهیدرات‌ها در موزهای رسیده، قند هستند (ساکارز، گلوکز و فروکتوز). از سویی دیگر، موزها پروتئین و چربی کمی دارند. موزها همچنین حاوی تعدادی ترکیبات گیاهی مفید و آنتی اکسیدان هم هستند، از جمله دوپامین و کاتچین.

 

موز حاوی فیبر و نشاسته مقاوم است که به کاهش وزن کمک می کند . همچنین سرشار از پتاسیم ، منیزیم ویتامین B و فاقد چربی یا کلسترول است به همین خاطر برای سلامت قلب، استخوان ها ، کلیه ها و سیستم عصبی مفید است. غیر از تاثیر مثبتی که بر لاغری دارد ، خلق و خوی افراد را بهتر کرده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند .

جدیدترین مطالب