درمان اگزما دست چیست | بهترین روشهای درمان اگزما دست

درمان اگزما دست چیست | بهترین روشهای درمان اگزما دست

بهترین درمان اگزما دست

درمان اگزما دست کار ساده ای است و بهترین درمان اگزما دست دوری از مواد حساسیت زا است. اگر می خواهید دست هایتان در دوره اگزما دست کمتر دچار آسیب و خارش شود باید مواد حساسیت زا با دست هایتان تماس نداشته باشند. بهترین و مهم ترین راه درمان اگزما دست پرهز از تماس با مواد حسایت زا می باشد.

 

یک متخصص پوست و مو با تاکید بر اینکه راه‌های درمان اگزما دست در مبتلایان فقط علائم بیماری را درمان می‌کند، گفت: حساسیت تا پایان عمر در فرد باقی می‌ماند و درمان نمی‌شود.

 

دکتر سید حسن اعتماد زاده با بیان اینکه درمان اگزما دست یک اصطلاح فرانسوی به معنای خروج آب است، گفت: به دلیل ایجاد تاول‌های ریز و درشت پوستی و ترکیدن تاول‌ها و خروج آب به هنگام خارش، این نام برای آن انتخاب شده است.وی راه‌های ابتلا به اگزما را به دو دسته تقسیم کرد و گفت: عامل اگزما آنتی ژن است و اغلب آن دسته از مواد حساسیت‌زایی که حجم مولکولی پایینی دارند وارد بدن شده و منجر به تحریک سیستم ایمنی بدن می‌شوند اما مولکول‌های درشت‌تر باعث بروز ضایعات اگزمایی روی پوست می‌شود.

 

اعتمادزاده یادآور شد: با توجه به وفور مواد شیمیایی اگزماهای ناشی از عرق انسان، مواد دارویی، لباس و مواد شیمیایی پاک کننده بیشتر در بیماران دیده می‌شود. این متخصص پوست و مو در خصوص راه های تشخیص درمان اگزما دست گفت: خارش، قرمزی، تاول های ریز، ترکیدن و ترشح تاول ها و همچنین قرار دادن تست لمسی روی پوست تا 48 ساعت که منجر به نشان دادن ماده حساسیت زا می شود، از راه های تشخیص اگزما و حساسیت است.

 

در مشاغلی مانند سیمان کارها، نجارها، قصاب‌ها و افرادی که با روغن و گریس سر و کار دارند حساسیت‌های زیادی وجود دارد و اگزما دست بیشتر دیده می شود. لوازم آرایش، لاک ناخن، بدلیجات، بند ساعت، کمربند و همچنین کفش‌ها به دلیل استفاده از مصنوعات و چسب، منجر به ایجاد اگزما دست به خصوص در کودکان می شود.

درمان اگزما دست چیست | بهترین روشهای درمان اگزما دست

درمان اگزما دست چیست

این متخصص پوست و مو با تاکید بر اینکه خارش اولین و برجسته ترین علامت اگزما است، افزود: ایجاد تاول‌های ریز در پوست نیز از علائم اگزما دست است که امکان بزرگ شدن بعضی از آنها وجود دارد و بسته به نوع ماده‌ای که باعث اگزما دست می شود وضعیت تاول در افراد متفاوت است.

 

وی خاطرنشان کرد: اگزما دست می‌تواند قارچ‌های پوستی ایجاد کند که در صورت درمان قارچ، اگزما دست نیز درمان می‌شود. در مبتلایان به انگل‌های روده‌ای که می تواند منجر به اگزما دست شود نیز شرایط به همین صورت است.

 

مهم ترین روش درمانی پرهیز و اجتناب از مواد حساسیت زا است اعتماد زاده یکی از راههای درمان اگزما دست را دارو درمانی دانست و گفت: مهم ترین روش، پرهیز و اجتناب از مواد حساسیت زا است زیرا حساسیت تا پایان عمر باقی می ماند و روش های درمانی، فقط علائم حساسیت را درمان می کند.

 

این متخصص پوست و مو در خصوص پیشگیری و اجتناب از حساسیت اگزما دست گفت: زنان هنگام استفاده از مواد شوینده و مکانیک کارها هنگام کار باید از دستکش های مخصوص برای جلوگیری از ورود مواد حساسیت زا استفاده کنند و افرادی که به لباس پلاستیکی حساسیت دارند از لباس‌های نخی استفاده کنند.

 

وی افزود: نکته مهم این است که امکان وجود مواد آلرژی زا به طور همزمان، در دو مورد مانند وجود آن هم در رنگ مو و هم در یک داروی ضد حساسیت، می‌تواند منجر به ایجاد حساسیت در فرد شود.

 

اعتمادزاده در پایان خاطرنشان کرد: میوه، سبزیجات، خشکبار، لبنیات و شیر منجر به مقاوم شدن بدن می‌شود که در این صورت بدن مقاوم می‌تواند تا حدی بر روی بیماری‌ها کنترل داشته باشد.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب