پماد زایلاپی برای چیست | طرز استفاده از پماد زایلاپی برای اپیلاسیون

پماد زایلاپی برای چیست | طرز استفاده از پماد زایلاپی برای اپیلاسیون

پماد زایلاپی برای اپیلاسیون استفاده می شود و خاصیت بی حس کنندگی دارد اگر می خواهید بدانید که پماد زایلاپی برای چیست و همچنین با طرز استفاده از پماد زایلاپی برای اپیلاسیون آشنا شوید با سایت سماتک همراه باشید.

 

پماد زایلاپی برای چیست

پماد زایلاپی، پمادی بی حس کننده است که برای مصارف گوناگونی می‌توان آن را استفاده کرد؛ از جمله در جراحی‌های سطحی و کوچک، برای لیزر موهای زائد و اپیلاسیون، برای کاهش درد ناشی از سوختگی یا گزش حشرات و نیز برای کاهش درد رابطه جنسی و بعضا برای درمان زود انزالی می‌توان از پماد زایلاپی استفاده کرد. پماد زایلاپی یک نوع کرم موضعی رایج و پرکاربرد برای بی حسی‌های سطحی و کوچک است و می‌توان آن را برای مصارف و موارد مختلفی به کار برد. این پماد باید دور از دسترس کودکان در در دمای زیر سی درجه در محلی خشک و خنک نگهداری شود. این پماد دارای یکسری عوارض است که در صورت بروز هریک باید به پزشک مراجعه نمود و برای حفظ تاثیرگذاری این کرم بهتر است در شرایط مناسبی نگهداری شود. برای کاهش درد در هنگام دخول می‌توان پماد را در ورودی دهانه واژن مالید و به دلیل تاثیر بی حسی زایلاپی احتمالا دردی حس نخواهد شد و دخول به راحتی صورت خواهد گرفت.

پماد زایلاپی برای چیست | طرز استفاده از پماد زایلاپی برای اپیلاسیون

طرز استفاده از پماد زایلاپی برای اپیلاسیون

پماد زایلاپی برای استفاده از اثر بی حسی زایلاپی باید حدود نیم ساعت تا یک ساعت قبل یک لایه ضخیم از پماد زایلاپی را روی پوست گذاشت و روی آن را با یک لایه پلاستیک پوشاند. هرچقدر عملی که قرار است انجام شود عمقی‌تر باشد، میزان پماد گذاشته شده بر روی موضع نیز باید بیشتر باشد و درست قبل از عمل این لایه را از روی پوست برداشته و محل مورد نظر را تمیز کنید.

 

بزرگسالان: لايه ضخيمي از پماد زایلاپی را بر روي پوست گذاشته و با چسب پانسمان یا کیسه تمیز(در منزل) آنرا بپوشانيد .
جهت اعمال كوچك بر روي پوست نظير قرار دادن كانتر در داخل عروق و يا سوراخ كردن عروق 5/2 گرم پماد زایلاپی را روي پوست قرار داده و بر روي 25 – 20 سانتي متر مربع از پوست بماليد و با چسب پانسمان روي آنرا حداقل براي مدت يك ساعت بپوشانيد .
جهت اعمال بزرگ بر روي پوست ويا اعمال پوستي دردناكتر كه منطقه وسيعي از پوست را در بر مي گيرد 2 گرم از كرم را به ازاء هر 10 سانتي متر مربع از پوست بكار ببريد و روي آنرا با چسب پانسمان حداقل براي مدت دو ساعت بپوشانيد .
براي جراحي پوست اندام تناسلي آقايان لايه ضخيمي از پماد زایلاپی ( حدود يك گرم به ازاء هر 10 سانتي متر مربع ) را براي مدت 15 دقيقه روي پوست قرار دهيد . جراحي بايد بلافاصله پس از پاك كردن پماد زایلاپی آغاز شود .
جهت اعمال كوچك بر روي اندام تناسلي بانوان لايه ضخيمي از پماد زایلاپی (‌ حدود 5 تا 10 گرم ) را به مدت 5 تا 10 دقيقه روي موضع قرار دهيد . جراحي بايد بلافاصله پس از پاك كردن پماد زایلاپی آغاز گردد .
کودکان: حداكثر مقدار استفاده از کرم ، محل كاربرد دارد و مدت زمان تماس با توجه به سن و وزن كودك توسط پزشك تعيين مي شود .

پماد زایلاپی برای چیست | طرز استفاده از پماد زایلاپی برای اپیلاسیون

در صورتی که به مواد بی حسی مانند لدوکائین و پریلوکائین و یا سایر بی حس کننده‌ها حساسیت دارید بهتر است برای مصرف پماد زایلاپی با پزشک مشورت کنید. همچنین این پماد را نباید همزمان با مصرف مواد دارویی مانند داپسون، نیتروگلیسیرین، فناستین و داروهایی از این قبیل استفاده کرد.

 

موارد استفاده از پماد زایلاپی

پماد زایلاپی را معمولا به صورت کرم موضعی می‌فروشند. در هر سی گرم از این پماد پنج گرم لیدوکائین و پنج گرم پریلوکائین وجود دارد. از این پماد در موارد مختلفی استفاده می‌شود. استفاده از پماد زایلاپی برای مصارف آرایشی بهداشتی از جمله لیزر و …

 

پماد زایلاپی را می‌توان پیش از انجام لیزر و اپلاسیون و عمل‌های سطحی زیبایی مانند میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ استفاده کرد. در این صورت درد ناشی از کندن مو در اپیلاسیون و یا حرارت پروب دستگاه لیزر احساس نخواهد شد و بدون درد می‌توان این کارها را انجام داد. استفاده از این پماد خصوصا برای رفع موهای زائد در نقاطی مانند بیکینی و زیر بغل که پوست حساس‌تری دارند بسیار مفید خواهد بود و درد ناشی از اپیلاسیون و یا لیزر را بسیار کم خواهد کرد.

 

استفاده از پماد زایلاپی برای درمان زود انزالی دیده شده است اکثر داروهایی که برای درمان زود انزالی به کار می‌روند بر پایه مهار کننده‌های نورونی بازجذب سرتونین هستند، اما گاهی از کرم و اسپری‌های بی‌حسی از جمله لیدوکائین که از مواد سازنده پماد زایلاپی است نیز بدین منظور استفاده می‌کنند. در این مورد و برای این منظور باید مدتی قبل از مقاربت پماد زایلاپی را بر روی سر حشفه (سر آلت) و پوست ابتدای آلت تناسلی مردانه مالید. البته گفته می‌شود که این اثر بی حسی از کیفیت رابطه جنسی نیز خواهد کاست.

 

عوارض پماد بی حسی زایلاپی

استفاده از پماد زایلاپی ممکن است یکسری عوارض را نیز به دنبال داشته باشد از جمله، کبودی در محل استعمال و یا لب و دست و پا، احساس ضعف و بی حالی، خستکی، بروز مشکلات تنفسی، افزایش ضربان قلب، افزایش تعرق و گر گرفتگی، تغییر رنگ ادرار و اختلالات عصبی.

علاوه بر این برخی از عوارض مصرف این پماد ممکن است شدیدتر باشند که در صورت بروز بهتر است به پزشک مراجعه کنید از جمله این عوارض آلرژی شدید، سوزش و خارش و تورم شدید پوستی است.

پماد زایلاپی برای چیست | طرز استفاده از پماد زایلاپی برای اپیلاسیون

مسمومیت با پماد زایلاپی

اگر پماد زایلاپی بیش از حد مجاز مورد مصرف قرار گیرد، بیمار دچار مسمومیت می‌شود که عوارض منفی روی دستگاه گردش خون و دستگاه عصبی مشاهده خواهد شد. از جمله علایم مسمومیت شامل کاهش ضربان قلب و فشار خون، ایست قلبی، افزایش تحریک پذیری عصبی، احساس خواب آلودگی، مشکلات بینایی و شنوایی، تهوع، گیجی و احساس گرما یا سرمای شدید است که اگر چنین علایمی را مشاهده کردید باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 

هشدارهای مصرف پماد زایلاپی

پماد زایلاپی نیابد با چشم تماس پیدا کند اما در صورت اتفاق باید بلافاصله چشم را با آب و صابون بشوئید و تا زمان برطرف شدن اثر بی حسی پماد، از چشم‌ها محافظت کنید تا دچار آسیب فیزیکی نشوند.
بهتر است پماد زایلاپی در گوش استفاده نشود زیرا اگر از مجرای گوش وارد گوش میانی شود احتمال آسیب رسانی به این بخش را خواهد داشت.
هر بخشی از بدن که روی آن پماد زایلاپی مالیده شده است نباید در طول مدت بی حسی در معرض دماهای خیلی بالا یا خیلی پایین قرار گیرد.
در صورتی که پوست شما دارای خراشیدگی و بریدگی است و یا دچار آفتاب سوختگی شده است نیز بهتر این است که از پماد زایلاپی استفاده نشود.

اگرچه مطالعات انسانی و حیوانی اثر منفی و خاصی را از مصرف زایلاپی در طول دوران بارداری نشان نداده‌ است اما بهتر است استفاده از پماد زایلاپی در دوران بارداری حتما با تجویز پزشک باشد. به دلیل اینکه ماده لیدوکائین و پریاوکائین موجود در پماد زایلاپی می‌توانند به داخل شیر ترشح شوند، بهتر است که در دوران شیردهی مصرف آنها با احتیاط و بر اساس تجویز پزشک باشد.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب