پماد کالاندولا برای چیست | خواص پماد کالاندولا برای پوست صورت

پماد کالاندولا برای چیست | خواص پماد کالاندولا برای پوست صورت

پماد کالاندولا بهترین انتخاب برای محافظت از پوست صورت شما خانم های عزیز است. پماد کالاندولا برای چیست؟ خواص پماد کالاندولا برای پوست صورت زنان و مردان در ادامه بیان می شود.

 

پماد کالاندولا برای چیست

پماد کالاندولا از داروهای ضد التهاب است که اثر مناسبی بر روی پوست دارد. با مصرف این پماد، التهاب و درد کاهش یافته و آسیب‌های پوستی مثل آفتاب سوختگی یا زخم به مرور بهبود پیدا می‌کند. مصرف پماد کالاندولا باعث بهبود خشکی و ترک‌های پوست شده و آسیب‌های ناشی از گزیدگی حشرات را برطرف می‌کند. پماد کالاندولا از عصاره گل کالاندولا (گل همیشه بهار) تهیه شده و حاوی کاروتنوئیدها، فلاونوییدها، ساپونوزیدها، کالندین، تانن، موسیلاژ و اسانس، موم طبیعی زنبور عسل و روغن گیاهی است.

 

پماد کالاندولا (Calendula) از داروهای ضد التهاب است که برای درمان آفتاب سوختگی یا زخم، جای نیش حشرات و سوختگی پای نوزادان استفاده می‌شود. این دارو در صورت مصرف صحیح و به اندازه، عوارض خاصی ندارد. پوست از حساس‌ترین بخش‌های بدن است که در مواجه شدن با سوختگی، اولین عضوی است که دچار زخم می‌شود. به هنگام مواجه شدن با مشکلات و آسیب‌های پوستی بهتر است از عنصر روی که مسئول ترمیم و بازسازی پوست است، کمک بگیریم. روی در خوراکی‌هایی مثل میگو و ماهی و صدف، گوشت مثل انواع گوشت قرمز یا جگر، کنجد، تخمه کدو یا آفتاب‌گردان، محصولات لبنی، تخم‌مرغ، انواع آجیل و خشکبار، شکلات تلخ و قارچ یافت می‌شود. علاوه بر این، برخی از گیاهان موجود در طبیعت می‌توانند به بهبود آسیب‌ها و ناملایمات پوستی، کمک کنند. گل همیشه بهار یکی از این گیاهان است که در صنعت داروسازی از آن استفاده می‌شود. در ادامه با یکی از فرآورده‌های این گیاه تحت عنوان پماد کالاندولا، آشنا می‌شویم.

پماد کالاندولا برای چیست | خواص پماد کالاندولا برای پوست صورت

فهرست زیر موارد مصرف این دارو را به صورت موردی ذکر می‌کند:

درماتیت آلرژیک
درماتیت ناشی از پرتودرمانی
سوختگی پای نوزاد
گزیدگی حشرات
خشکی پوست
پیشگیری و درمان آفتاب سوختگی

پماد کالاندولا اثر تسکین‌دهندگی و ضد خارش و ضد درد برای بافت‌های اطراف پوست را نیز داراست.

پماد کالاندولا برای چیست | خواص پماد کالاندولا برای پوست صورت

خواص پماد کالاندولا برای پوست صورت

پماد کالاندولا برای پوست صورت از خواص و فواید زیادی برخوردار است. پماد کالاندولا در درجه اول برای درمان ناراحتی های پوست، کبودی، سوختگی و زخم های باز استفاده می شود. از جمله پماد کالاندولا برای پوست صورت، خاصیت ضد التهابی آن برای تسکین درد عضلات، گرفتگی عضلات و رگ به رگ شدن، استفاده می شود. مطالعات فراوانی در این خصوص صورت گرفته است که در صورت بروز این مشکلات برای پوست و بدن، از این پماد معجزه گر استفاده شود. خواص پماد کالاندولا برای پوست صورت، به رشد مویرگ کوچک جدید، که باعث بهبود گردش خون می شود، کمک فراوانی می کند و زخم های پوستی را التیام می بخشد. همچنین کالاندولا به ترمیم بافت پوست صورت و بدن، برای زخم های باز و همچنین برای آسیب های بافت پوست، مانند آفتاب سوختگی، سرعت فراوانی برای بهبود این زخم ها و آسیب ها می بخشد. خواص درمانی این پماد به بهبود اگزما، درماتیت اطراف دهان و دیگر حساسیت های پوست، کمک فراوانی می کند. این پماد پر از فایده دارای اثر تسگین دهندگی و ضد خارش و ضد درد برای بافت های اطراف پوست را نیز دارد. این پماد برای درمان سرما زدگی جزئی نیز توصیه شده است.

 

پماد کالاندولا (بهار) از گلبرگ گل همیشه بهار تولید شده است. از این گل به صورت خشک و یا پودر نیز استفاده می شود. پماد کالاندولا حاوی 2 تا 5 درصد گل همیشه بهار است. عصاره گیاهان دارویی، به صورت موضعی استفاده می شود، مانند چای که در کمپرس استفاده می شود، اما این پماد عمر طولانی تر و مفید تری، برای استفاده ما دارد.طبیعت اطراف ما پر از گیاهان مفید و دارای خواص معجزه انگیز وجود دارد که یکی از گیاهان پر از فایده، گل همیشه بهار یا کالاندولا است. به دلیل خواص زیاد و معجزه آور این گل برای پوست، محققان آن را به صورت پماد در آورده اند تا استفاده از این گل پر از فایده آسان تر باشد. از پماد کالاندولا، به صورت یک لوسیون و یا مانند یک مرهم شفا استفاده می شود. این پماد بیشتر برای پوست های خشک مورد استفاده قرار می گیرد.

کالاندولا، پمادی پرکاربرد و مفید برای پوست همه افراد است. این پماد پر از خواص، علاوه بر زیبایی به تسکین و آرام بخشیدن پوست و دردهای عضلانی نیز کمک فراوانی می کند.

پماد کالاندولا برای چیست | خواص پماد کالاندولا برای پوست صورت

اثرات درمانی پماد کالاندولا برای پوست

فلاونوییدهای موجود در عصاره گیاه کالاندولا مانند آپی ژنین با بلوکه کردن مسیر آراشیدونیک اسید باعث مهار فسفولیپاز A و مهار مسیرهای سیکلواکسیژناز و لیپواکسیژناز شده و به این ترتیب اثر ضد التهابی خود را اعمال می کند .

تری ترپنوییدهای موجود در این گیاه مانند فارادیول -۳ میریستیک اسید استر و فارادیول ۳-پالمتیک اسید استر و تاراگزاسترول دارای اثرات ضد التهاب و ادم موضعی بوده و این اثر قابل مقایسه با ایندومتاسین می باشد .

کاروتنوییدهای کالاندولا مانند فلاوگزانتین و لوتئوگزانتین و لیکوپن با اثر آنتی اکسیدان خود باعث از بین بردن رادیکالهای آزاد شده و کمک به بهبود زخمها می کنند . همچنین این ترکیبات همراه با تانن موجود در گیاه در پیشگیری و بهبود حالت سرخی ، ورم و دردناشی از آفتاب سوختگی که در اثر اشعه ماورا بنفش ایجاد می شود ، موثر گزارش شده است .

عصاره کالاندولا از طریق تنظیم فعالیت پیش التهابی سیتوکین ها و مهار آنزیم سیکلواکسیژناز به صورت موضعی پاسخ التهابی بعد از تروما را کاهش داده و از طرفی با افزایش کلاژن هیدروکسی پرولین و هگزوزامین موجب بهبود گرانولاسیون و بازسازی بافت آسیب دیده و بهبود زخم ها می شود .

 

مقدار و نحوه مصرف پماد کالاندولا

مقدار و نحوه مصرف پماد کالاندولا بر حسب نوع التهاب و ناراحتی پوستی در افراد مختلف، متفاوت است. به طور معمول پس از تمیز کردن پوست مقدار کافی از پماد روزی چند بار بر روی پوست، مالیده می‌شود.

پماد کالاندولا از نظر کاهش شدت درماتیت ناشی از پرتودرمانی دارای اثر معادل کورتیکواستروییدها بوده و در عین حال فاقد عوارض جانبی دراز مدت آنها می باشد و می توان از کالاندولا جهت پیشگیری از درماتیت حاد ناشی از اشعه درمانی استفاده کرد .

پس از تمیز کردن پوست، مقدار کافی از پماد کالاندولا، روزی چند بار بر روی پوست مالیده شود.

پماد کالاندولا ، پمادی اختصاصا گیاهی با پایه ای از موم طبیعی زنبور عسل است که برای استفاده از آن موارد منع مصرف ، احتیاط و هشدار خاصی تا کنون ذکر نشده است .

پماد کالاندولا برای چیست | خواص پماد کالاندولا برای پوست صورت

توصیه های مصرف پماد کالاندولا برای پوست صورت

پماد کالاندولا برای رفع عفونت‌های پوستی مناسب نیست؛ در این مورد باید به پزشک رجوع کنید.
مصرف این پماد در دوران بارداری وشیردهی، بلامانع است.
اگر سوختگی عمیق یا زیاد است، بدون مشورت با پزشک اصلا از این پماد استفاده نکنید.
دارو را دقیقا طبق دستورالعملی که پزشک داده است، استفاده کنید.
پماد کالاندولا تنها باید بر روی پوست استفاده شود. از استعمال آن اطراف دهان، چشم یا بینی، پرهیز کنید.
اگر علائم شما پس از هفت روز درمان بهبود نیافت، با پزشک خود تماس بگیرید.
قبل از مصرف دارو و بعد از آن، دست‌های خود را با آب و صابون به خوبی شستشو دهید.
در صورتی که حین استفاده از پماد کالاندولا برای پوست صورت و بدن مقداری از آن وارد چشم شد، چشم را با آب ولرم و خیلی آرام بشویید.
دارو را بیشتر از مقدار مورد نیاز، استعمال نکنید.
فهرست تمامی داروهایی را که در حال استفاده از آن هستید (چه گیاهی و چه پزشکی) در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی از داروها میزان اثربخشی داروهای دیگر را تحت تاثیر قرار دهند.
برخی افراد ممکن است به این پماد، حساسیت نشان دهند. در صورت بروز سوزش یا خارش، مصرف آن را ادامه ندهید.
اگر از پماد کالاندولا استفاده کرده‌اید، دیگر داروهای سوختگی را همزمان با آن استفاده نکنید.
در صورت استفاده از این پماد برای رفع سوختگی پای نوزادان ناشی از ادرار، اگر بعد از ۴۸ ساعت هیچ علائمی از بهبودی حاصل نشد، باید با پزشک مشورت کنید.
پماد کالاندولا بیشتر برای پوست خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب