نیم نگاهی به گذشته

اختلال ارگاسمی (آنورگاسمی) در زنان یعنی چه | درمان آنورگاسمی اولیه و ثانویه در زنان

اختلال ارگاسمی (آنورگاسمی) در زنان یعنی چه | درمان آنورگاسمی اولیه و ثانویه در زنان

اختلال ارگاسم زنان یا آنورگاسمی یک اختلال در ارضا شدن زنان است که در علت اختلال ارگاسمی در زنان را شرح خواهیم داد اگر از اختلال ارگاسمی رنج می برید راههای درمان اختلال ارگاسمی زنان یا آنورگاسمی اولیه و ثانویه را بکار ببندید.

 

اختلال ارگاسمی (آنورگاسمی) در زنان یعنی چه

آنورگاسمی اصطلاح پزشکی است که به ناتوانی در رسیدن به اوج لذت جنسی، پس از تحریک جنسی کافی اشاره می کند. اختلال ارگاسمی در زنان به مشکلات ارگاسم و یا کاهش شدت احساسات ارگاسم در بانوان می پردازد.

 

اختلال ارگاسمی زنان “آنورگاسمی” می تواند به دلیل ترس و اضطراب در بانوان بوجود آید. در مردان هم اختلال ارگاسم وجود دارد که نامش نعوظ یا انزال زودرس می باشد. در اختلال ارگاسمی در زنان، شدت آن در هر شخصی متفاوت است. ضمن این که ممکن است میزان وقوع ارگاسم و میزان تحریک لازم برای رسیدن به آن از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. در واقع، بسیاری از بانوان همیشه و تنها با دخول آلت تناسلی آقایان به واژن به ارگاسم می رسند. اما برخی برای رسیدن به اوج لذت جنسی باید بیشتر تحریک شوند.

 

برای بعضی زنان، عدم علاقه به رابطه جنسی ممکن است منجر به تنفر جنسی یا درگیری ذهنی از فکر آمیزش یا فعالیت جنسی شود. واضح‌ترین نشانه آن عدم توانایی رسیدن به ارگاسم (آنورگاسمی) است. برخی زنان هیچ‌وقت به ارگاسم نمی‌رسند. همین امر می‌تواند موجب عدم علاقه جنسی شود، گرچه ممکن است به خشکی واژنی نیز مرتبط باشد که می‌تواند موجب درد در طول آمیزش شود. عدم وجود میل جنسی یکی از نشانه‌های بارز احتمال اختلال ارگاسمی زنان است. علائم به صورت زیر خلاصه می‌شود:

 

درد رابطه جنسی (رابطه جنسی دردناک)
خشکی واژن در طول آمیزش
فقدان علاقه جنسی
تنفر جنسی

اختلال ارگاسمی (آنورگاسمی) در زنان یعنی چه | درمان آنورگاسمی اولیه و ثانویه در زنان

علت آنورگاسمی در زنان

حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد زنان هیچ‌وقت به ارگاسم نمی‌رسند و از آنورگاسمی رنج می برند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد تقریباً نیمی از زنان از دفعاتی که به ارگاسم می‌رسند راضی نیستند. واکنش جنسی مستلزم کار کردن ذهن و بدن به شیوه‌ای پیچیده است. هر دوی آن‌ها باید به‌خوبی کار کنند تا ارگاسم اتفاق بیافتد. عوامل بسیاری می‌تواند منتهی به اختلال ارگاسمی زنان شود. این عوامل عبارتند از:

 

افزایش سن
مشکلات پزشکی مانند دیابت، آسیب نخاعی یا مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)
تاریخچه جراحی‌های زنان مانند برداشتن رحم یا هیسترکتومی
اثرات جانبی بعضی داروها مانند داروهای ضد افسردگی (SSRI)
دلایل فرهنگی و مذهبی از جمله انتظار نقش خاصی از زن که با اظهار ارگاسم همخوانی ندارد
شرم و خجالت
احساس گناه از لذت بردن
سابقه مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفتن بر روی میل جنسی و برانگیختگی تاثیر می‌گذارد (تاثیر غیرمستقیم بر ارگاسم دارد)
وجود مشکلات روانشناختی مانند اضطراب و افسردگی بر روی میل جنسی و برانگیختگی تاثیر می‌گذارند (تاثیر غیرمستقیم بر ارگاسم دارند)
استرس
فقدان عزت نفس
مشکلات ارتباطی مانند عدم اعتماد به همسر و یا تضادهای حل نشده
ترس از حاملگی
اثرات الکل و مواد
شرم از اظهار نوع تحریکی که آنها را به ارگاسم می‌رساند
زمانی که عشق بازی پیش از تحریک زن به پایان برسد
پیش‌نوازی به اندازه کافی نباشد
عدم شناخت از بدن خود
اضطراب عملکرد (ترس از خوب عمل نکردن در زابطه جنسی)
رها نکردن خود در رابطه جنسی

 

مشکلات سلامتی که می‌توانند منجر به مشکل در رسیدن به ارگاسم شوند عبارتند از:

برخی دارو‌های تجویزی خاص. بیشتر دارو‌های مورد استفاده برای درمان افسردگی ممکن است این مشکل را ایجاد کنند. این دارو‌ها شامل فلوکستین (پروزاک)، پاروکستین (پاکسیل) و سرترالین (زولوفت) می‌شود.
اختلالات یا تغییرات هورمونی مانند یائسگی
بیماری‌های مزمن که بر سلامت و علاقه جنسی تأثیر می‌گذارند.
درد لگنی مزمن مانند درد ناشی از اندومتریوز
آسیب به عصب‌هایی که به لگن ختم می‌شوند در اثر بیماری‌هایی مانند مولتیپل اسکلروز، آسیب عصبی دیابتی، و آسیب نخاعی
اسپاسم عضلات اطراف واژن که غیرارادی هستند.
خشکی واژن

 

فرآیند سالمندی:

با افزایش سن، تغییراتی طبیعی در بدن، هورمون ها، دستگاه عصبی و دستگاه گردش خون ایجاد می شود که بر فعالیت جنسی اثر می گذارد. کاهش میزان هورمون جنسی زنانه استروژن که حین گذر به دوران یائسگی رخ می دهد ممکن است به خصوص بر اوج لذت جنسی زنان اثر بگذارد. مقدار پایین هورمون زنانه در بدن می تواند حساسیت کلیتوریس، نوک پستان ها و پوست را کاهش دهد و خون رسانی به واژن و کلیتوریس را دچار اختلال کند. با این حال، نرسیدن به اوج لذت جنسی صرفا به زنان سالمند محدود نمی شود و حتی بسیاری از زنان می گویند با افزایش سن، تجربه جنسی آنها رضایت بخش تر می شود.

 

داروها:

بسیاری از داروها رسیدن به اوج لذت جنسی را مختل می کنند. از جمله این داروها می توان به داروهای ضد فشارخون، داروهای آنتی هیستامین (ضدحساسیت) و داروهای ضدافسردگی – به خصوص داروهای مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین مانند فلوکستین اشاره کرد. داروهای ضدافسردگی در مردان نیز ممکن است باعث عدم رسیدن به اوج لذت جنسی و اختلال نعوظ شوند.

بیماری ها:

هر بیماری ممکن است بر این بخش چرخه جنسی اثر بگذارد، از جمله دیابت، بیماری های عصب شناختی مانند ام اس و …

ارگاسم همچنین ممکن است در نتیجه جراحی های زنانه مانند برداشت رحم یا جراحی برای سرطان های زنان مختل شود. به علاوه، تجربه نکردن ارگاسم اغلب با سایر مشکلات جنسی مانند آمیزش دردناک همراهی دارد.

آنورگاسمی بسیار شایع است و دست کم از هر ۵ زن در جهان، یکی به این عارضه دچار می شود. شدت ارگاسم در میان زنان بسیار متفاوت است و زنان از لحاظ تعداد ارگاسم ها یا میزان تحریک مورد نیاز برای رسیدن به ارگاسم نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

ارگاسم، از منظر طبی، به معنای احساس لذت شدید جسمی و رهایی از تنش است که با انقباض های غیرارادی و موزون عضلات کف لگن همراه است. اما همیشه ارگاسم به این صورت نیست. برخی از زنان احساس انقباض عضلات کف لگن یا لرزش رحم حین ارگاسم را دارند. برخی از زنان نیز ارگاسم را به صورت احساس گرمایی در همه بدن توصیف و برخی دیگر آن را به صورت احساسی مانند مورمور شدن بیان می کنند. بر اساس تعریف، نشانه های عمده آنورگاسمی شامل ناتوانی در تجربه ارگاسم یا تاخیرهای طولانی در رسیدن به ارگاسم است. اما انواع متفاوتی از آنورگاسمی وجود دارد:

 


حتما بخوانید: روشهای تضمین شده برای ارگاسم بهتر و سریعتر زنان


 

اختلال ارگاسمی (آنورگاسمی) در زنان یعنی چه | درمان آنورگاسمی اولیه و ثانویه در زنان

آنورگاسمی اولیه:

این وضعیت به معنای آن است که زن هرگز تجربه ارگاسم را نداشته است.

 

آنورگاسمی ثانویه:

این وضعیت به معنای آن است که زن قبلا ارگاسم را تجربه کرده اما اکنون در رسیدن به آن دچار مشکل شده است.

 

آنورگاسمی موقعیتی:

این وضعیت به معنای آن است که زن تنها در موقعیت های خاصی می تواند ارگاسم را تجربه کند. این عارضه در زنان بسیار شایع است. در واقع، حدود ۸۰ درصد زنان تنها در نتیجه تحریک کلیتوریس، ارگاسم را تجربه می کنند.

 

آنورگاسمی عمومی:

این وضعیت به معنای آن است که زن در هیچ موقعیتی نمی تواند به ارگاسم برسد.

اختلال ارگاسمی (آنورگاسمی) در زنان یعنی چه | درمان آنورگاسمی اولیه و ثانویه در زنان

درمان آنورگاسمی زنان

درمان آنورگاسمی در زنان ممکن است مشکل باشد. درمان شما بستگی به این دارد که علت زمینه ساز علایم شما چیست، اما پزشک تان ممکن است مجموعه ای از شیوه ها را برای درمان شما به کار ببندد. درمان آنورگاسمی در اغلب زنان به چیزی بیشتر از تجویز ساده دارو نیاز دارد. توجه به مشکلات ارتباطی با همسر و عوامل استرس زای روزمره بسیار مهم است. همچنین اینکه بدنتان را بشناسید و انواع متفاوت تحریک جنسی را امتحان کنید، می تواند به شما کمک کند.

به یاد داشته باشید که اختلال عملکرد جنسی تنها زمانی مشکل محسوب می‌شود که شما را آزار دهد. اگر شما را ناراحت نمی‌کند، نیازی به درمان نیست. روش‌های درمان اختلال ارگاسمی زنان متنوع است. اهمیت دارد که شما نگرانی‌های خود را با فردی در میان بگذارید و بدن خود و واکنش جنسی نرمال آن را درک کنید. به‌علاوه، اهداف شما برای زندگی جنسی خود در انتخاب روش درمان و ارزیابی میزان اثربخشی آن روی شما تأثیر زیادی دارند. زنانی که نگرانی جنسی دارند اغلب از رویکرد درمانی ترکیبی که هم به مشکلات پزشکی و هم به مسائل مربوط به رابطه دو طرف و مشکلات عاطفی می‌پردازد بهتر جواب می‌گیرند.

اختلال ارگاسمی (آنورگاسمی) در زنان یعنی چه | درمان آنورگاسمی اولیه و ثانویه در زنان

درمان غیردارویی آنورگاسمی اولیه و ثانویه در زنان

برای درمان اختلال ارگاسمی زنان یا آنورگاسمی زنانه، پزشک ممکن است گزینه‌های زیر را به شما پیشنهاد کند:

 

گفت و شنود داشته باشید. گفتگوی صریح با شریک زندگی خود تفاوت بسیار زیادی در رضایت جنسی شما ایجاد می‌کند. حتی اگر عادت ندارید درباره چیز‌هایی که دوست دارید یا ندارید حرف بزنید، یادگیری این کار و بازخورد دادن به شیوه‌ای غیرتهاجمی زمینه را برای صمیمیت بیشتر آماده می‌کند.

 

عادات سبک زندگی سالمی داشته باشید. مصرف الکل را محدود سازید. نوشیدن بیش‌ازحد مشروبات الکلی می‌تواند واکنش جنسی شما را کم کند. ازلحاظ جسمی فعال باشید. فعالیت جسمی منظم می‌تواند بنیه و استقامت شما را افزایش دهد و نشاط‌بخش باشد که موجب افزایش احساسات رمانتیک می‌شود. راه‌هایی برای کاهش استرس پیدا کنید تا بتوانید روی تجربیات جنسی خود تمرکز کرده و از آن‌ها لذت ببرید. درک آناتومی یا کالبدشناسی بدنتان و اینکه چه نوع تحریک لمسی رضایت جنسی بهتری برای شما فراهم می کند، بسیار مهم است. می توانید از دکترتان بخواهید در مورد آناتومی دستگاه تناسلی تان شما را راهنمایی یا منابعی برای شناخت آن به شما معرفی کند.

 

مشاوره بگیرید. با مشاور یا روان‌پزشکی که در زمینهٔ مشکلات و روابط جنسی تخصص دارد مشورت کنید. این نوع درمان اغلب شامل آموزش درباره نحوه بهبود واکنش جنسی بدن شما، شیوه‌های بالا بردن صمیمیت با همسر خود، و پیشنهاد محتوای مطالعاتی یا تمرین‌های دو نفره می‌شود. در صورتی که فرد دچار آنورگاسمی دائمی‌ باشد، ابتدا به‌فرد آموزش داده می‌شود تا از طریق خودارضایی و استفاده از ویبراتور به اولین ارگاسم خود برسد. رواندرمانگر باید محیط امن و مطمئنی را برای گفتگو درباره نحوه خودارضایی با بیمار به‌وجود بیاورد. خودارضایی به‌فرد کمک می‌کند تا با بدن خود آشنا شود. درمانگر انواع تماس‌ها را با نقاط حساس مختلف بدن به بیمار آموزش می‌دهد. در جلسه اول نحوه تماس با نقاط غیر تناسلی و در جلسه بعد نحوه تماس با نقاط تناسلی بدن آموزش داده می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد با این روش ۹۵ درصد زنان ارگاسم را تجربه خواهند کرد.

 

از لوبریکانت (روان کننده جنسی) استفاده کنید. اگر شما با مشکل خشکی واژن یا درد در طول رابطه جنسی مواجه هستید، لوبریکانت واژنی می‌تواند در طول آمیزش مفید واقع شود.

 

تحریک کلیتوریس را فراموش نکنید. انگیزش جنسی را می‌توان با تحریک کلیتوریس بالا برد. برای مثال از ویبراتور برای تحریک کلیتوریس استفاده کنید. بسیاری از زنان به این خاطر به اوج لذت جنسی نمی رسند که حین رابطه زناشویی، تحریک جنسی کافی دریافت نمی کنند. بسیاری از زنان برای رسیدن به ارگاسم نیاز به تحریک مستقیم یا غیرمستقیم کلیتوریس دارند و این مساله باید در فعالیت جنسی مورد توجه قرار گیرد.

اختلال ارگاسمی (آنورگاسمی) در زنان یعنی چه | درمان آنورگاسمی اولیه و ثانویه در زنان

درمان دارویی اختلال ارگاسمی در زنان

درمان مؤثر اختلال عملکرد جنسی آنورگاسمی اغلب مستلزم رفع یک اختلال پزشکی زیرساخت یا تغییرات هورمونی است. پزشک شما ممکن است توصیه کند داروی مصرفی خود را تغییر دهید یا دارویی جدید برای شما تجویز کند. درمان اختلال ارگاسمی زنان مرتبط با علل هورمونی می‌تواند شامل موارد زیر شود:

 

درمان با استروژن. درمان موضعی با استروژن در فرم قرص یا کرم موجود است. این درمان به عملکرد جنسی با بهبود حجم و انعطاف پذیری واژن، افزایش جریان خون در واژن و کاهش خشگی کمک می‌کند. درمان با استروژن به صورت قرص برچسب پوستی یا ژل، می تواند اثر مثبتی بر کارکرد مغزی و عوامل خلقی داشته باشد و بر پاسخ جنسی شما اثر می گذارد. درمان موضعی با استروژن به شکل کرم واژن یا شیاف ها یا حلقه هایی که به آهستگی مواد خود را آزاد می کنند ممکن است جریان خون واژن را افزایش دهد و به بهبود میل جنسی کمک کند. در برخی موارد پزشکتان ترکیبی از هورمون های استروژن و پروژسترون را به طور خوراکی تجویز می کند. ریسک درمان هورمونی بسته به سن شما، ریسک مشکلات سلامتی دیگر مانند بیماری قلبی عروقی و سرطان، دوز و نوع هورمون و اینکه آیا استروژن به‌ دوز هایی تجویزشده یا به همراه پروژسترون می‌تواند متفاوت باشد. با پزشک خود درباره مزایا و ریسک‌های درمان حرف بزنید. در برخی موارد، ممکن است درمان هورمونی مستلزم نظارت دقیق از سوی پزشک شما باشد.

اختلال ارگاسمی (آنورگاسمی) در زنان یعنی چه | درمان آنورگاسمی اولیه و ثانویه در زنان

درمان با تستوسترون هورمون های جنسی مردانه مانند تستوسترون که به مقدار اندکی در بدن زنان تولید می شوند، ممکن است نقشی در کارکرد جنسی زنان داشته باشند. بنابراین تجویز تستوسترون می تواند به برطرف کردن مشکل ارگاسم زنان کمک کند، به خصوص اگر درمان با هورمون های استروژن و پروژسترون موثر نباشد. البته استفاده از تستوسترون برای درمان زنان مورد اختلاف است و به وسیله سازمان های پزشکی تایید نشده است. به علاوه تستوسترون گاهی باعث عوارض جانبی ناخواسته ای مانند آکنه، پرمویی و تغییرات خلق و شخصیت می شود.

 

به نظر می رسد تستوسترون بیش از همه در زنانی موثر باشد که میزان این هورمون در بدن آنها در نتیجه برداشتن تخمدان با جراحی افت کرده است. در صورتی که پزشک این درمان را انتخاب کند، با دقت شما را تحت نظر قرار خواهد داد تا مطمئن شود که دچار عوارض جانبی نمی شوید.

 

اسپمیفن (اسفنا). این دارو یک مدولاتور گیرنده استروژن انتخابی است و به کاهش درد زنان مبتلا به آتروفی ولوواژینال در طول رابطه جنسی کمک می‌کند.
درمان با اندروژن. اندروژن‌ها شامل تستوسترون می‌شوند. تستوسترون در عملکرد جنسی سالم در زنان و مردان نقش دارد، گرچه زنان سطوح بسیار پایین‌تری از تستوسترون دارند. درمان اختلال ارگاسمی زنان با اندروژن جای بحث دارد. برخی مطالعات نشان داده‌اند این درمان برای زنانی که سطوح پایین تستوسترون دارند و دچار اختلال در عملکرد جنسی شده‌اند مفید است. مطالعات دیگر مزیت آن را کم دانسته یا هیچ مزیتی برای آن قائل نمی‌شوند.

 

قرص فلیبانسرین (با نام تجاری آدی). فلیبانسرین، که در اصل به‌عنوان یک دارو ضدافسردگی معرفی شد، توسط وزارت غذا و دارو به‌ عنوان درمان میل جنسی پایین در زنان در آستانه یائسگی تأیید شده است. آدی قرصی است که روزانه مصرف می‌شود، می‌تواند گرایش جنسی زنانی را که میل جنسی پایینی را تجربه کرده و رابطه جنسی را ناراحت‌کننده می‌یابند، افزایش دهد. عوارض جانبی جدی بالقوه آن شامل افتادن فشارخون، خواب‌آلودگی، حالت تهوع، خستگی، سرگیجه، و از هوش رفتن می‌شود. متخصصین پیشنهاد می‌کنند اگر پس از هشت هفته تغییری در گرایش جنسی خود مشاهده نکردید، که مصرف دارو را متوقف کنید.

اختلال ارگاسمی (آنورگاسمی) در زنان یعنی چه | درمان آنورگاسمی اولیه و ثانویه در زنان

درمان بیماری زمینه ای

اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید که توانایی شما در رسیدن به اوج جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد، درمان مشکل جنسی تان را حل کند. عوض کردن داروهای مصرفی یا دوز آنها علایم شما را برطرف می کند.

 

درمان بالقوه آنورگاسمی (اختلال ارگاسمی زنان)

اوج لذت جنسی یا ارگاسم، فرآیندی پیچیده و در واقع، واکنشی به بسیاری از عوامل جسمی، عاطفی و روانی است. داشتن مشکل در هر یک از زمینه های زیر ممکن است رسیدن به ارگاسم را مختل کند.

 

پیش از آنکه این دارو‌ها برای درمان اختلال عملکرد جنسی زنان پیشنهاد شوند، تحقیقات بیشتری لازم است:

تیبولون. تیبولون یک داروی آستروئید مصنوعی است که در اروپا و استرالیا برای درمان پوکی استخوان پس از یائسگی استفاده می‌شود. به دلیل نگرانی درباره ریسک بالای ابتلا به سرطان سینه و سکته در زنانی که تیبولون مصرف می‌کنند، این دارو توسط وزارت غذا و داروی آمریکا تأیید نشده است.
مهارکننده‌های فسفودی‌استراز. این گروه از دارو‌ها در درمان اختلال نعوظ در مردان مؤثر واقع شده است، اما به آن خوبی در درمان اختلال ارگاسمی زنان عمل نکرده‌اند. مطالعات روی میزان اثربخشی این دارو‌ها در زنان نتایج یکسانی نداشته‌اند.

 

اختلال ارگاسمی (آنورگاسمی) در زنان یعنی چه | درمان آنورگاسمی اولیه و ثانویه در زنان

جدیدترین مطالب