علت بوی بد بیضه ها و آلت مردان + داروی رفع بوی بد بیضه ها

علت بوی بد بیضه ها و آلت مردان + داروی رفع بوی بد بیضه ها

بوی بد بیضه ها در مردان بسیار آزار دهنده است به خصوص اگر شما شریک جنسی داشته باشید علت بوی بد بیضه ها در مردان موارد متعددی می تواند باشد که در ادامه مهمترین علل بوی بد بیضه و آلت مردان را شرح خواهیم داد همچنین داروی رفع بوی بد بیضه ها در ادامه به شما معرفی خواهد شد.

بوی بد بیضه و آلت تناسلی در مردان پدیده شایعی است که اگرچه در اغلب موارد علامت مشکل جدی نبوده و به راحتی درمان می شود اما در برخی مواقع ممکن است نشانه بیماری خاص در فرد باشد، به همین دلیل نیاز است هرچه سریع تر نسبت به تشخیص علت و درمان آن اقدام شود.

 

علت بوی بد بیضه

بوی بد بیضه مردان را باید خیلی سریع و فوری درمان کرد زیرا ممکن است شریک جنسی شما از رابطه با شما اجتناب کند علت بوی بد بیضه مرد را در ادامه توضیح می دهیم. یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر یک رابطه ی جنسی ، بهداشت در آن رابطه است. از سری مشکلاتی که برخی از افراد با آن مواجه هستند بوی بد بیضه ها در مردان است. بوی خیلی تند بیضه مرد موضوع آزار دهنده ای برای خانم ها است. بوی بد بیضه و کشاله ران یکی از مشکلات به نسبت شایع به ویژه در فصول گرم سال می باشد.در مورد علل بروز این حالت و راه کارهای درمان آن ابتدا باید مروری بر عوامل زمینه ای آن داشته باشیم.

نکته حائز اهمیت در ابتدای مبحث توجه به عملکرد غدد عرق در بدن انسان می باشد. در پوست انسان دو نوع کلی غدد عرق وجود دارد.گرو اول غدد عرق اکرین می باشد که در اکثر نقاط بدن مانند کف دست و کف پا و صورت وجود دارند و ترشحات آنها تعریق معمولی بدن را در مواجهه با گرما ،فشارهای هیجانی یا عصبی ایجاد می کند.راهکار های بسیار مفیدی برای درمان بوی بد بیضه ها وجود دارد که در این مطلب به بررسی یکی از این روش ها می پردازیم.

در ادامه با سماتک همراه شوید تا با برخی علت های شایع بوی بد بیضه ها و دستگاه تناسلی در مردان و روش درمان آن ها آشنا شوید.

 

بوی بد بیضه نشانه چیست

در ادامه مهمترین علل بوی بد بیضه ها و آلت مردان شرح داده خواهد شد:

 

اسمگما

اسمگما ماده طبیعی در بدن است که حاوی رطوبت، چربی ها و سلول های پوستی می باشد و گاهی روی ناحیه تناسلی و بخصوص پیش پوست آلت تناسلی (پوست ختنه گاه) جمع می شود و در مردانی که ختنه نمی کنند شایع تر از دیگران است.

در حالت معمول نیاز است پوست ختنه گاه به طور منظم از این ماده پاک سازی شود زیرا تعریق یا عدم شستشوی منظم این ناحیه ممکن است باعث ایجاد شکاف های سفید بدبو شده و زمینه کافی برای رشد باکتری ها را فراهم کند و در صورت بی توجهی باعث التهاب یا عفونت آلت تناسلی خواهد شد.

 

برای درمان چه کاری انجام دهید؟

برای تمیز کردن ماده اسمگما از روی آلت تناسلی و بیضه ها مراحل زیر را انجام دهید:

پوست ختنه گاه را به آرامی به سمت عقب و بدنه آلت تناسلی کنار بزنید.
آلت تناسلی را با آب و صابون تمیز کرده و بشویید.
بدون مالش دادن آن را خشک کنید.
بعد از پاک سازی اسمگما مجددا پوست ختنه گاه را به روی آلت تناسلی برگردانید.
با از بین رفتن اسمگما بوی بد آلت تناسلی نیز برطرف می شود، در صورتی که اسمگما ادامه داشته باشد این مراحل را یک بار در روز تکرار کنید.

توجه: در صورتی که در این مدت علائم زیر را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید:

قرمزی
ورم
سوزش
پوست ختنه گاه به عقب نرود.

 

عفونت ادراری

عفونت ادراری زمانی رخ می دهد که بخشی از دستگاه ادراری توسط باکتری یا ویروس آلوده شده باشد و ممکن است باعث ایجاد بوی شبیه ماهی در ناحیه آلت تناسلی شود. عفونت ادراری اغلب به یکی از دلایل زیر رخ می دهد:

فعالیت های جنسی
احتباس ادراری (تخلیه ناکامل ادرار از مثانه)
سنگ کلیه
پروستات بزرگ شده (هایپرپلاسیای پروستات خوش خیم)
دیابت
استفاده از سوند ادراری

 

دیگر علائم عفونت ادراری عبارتند از:

نیاز مکرر به ادرار کردن، حتی اگر تخلیه ادرار انجام نشود.
سوزش هنگام تخلیه ادرار
ادرار تیره یا صورتی رنگ

احتمال بروز عفونت ادراری در مردانی که ختنه نشده اند بیشتر از سایرین است. این عارضه معمولا حاد نیست اما در صورت عدم درمان ممکن است به مشکلات کلیوی منجر شود.

 

برای درمان چه کاری انجام دهید؟

اگر به عفونت ادراری مشکوک هستید به پزشک مراجعه کنید.

بعد از تشخیص قطعی عفونت ادراری، پزشک احتمالا داروهای آنتی بیوتیکی زیر را تجویز خواهد کرد:

فوسفومیسین
سفالکسین
نیتروفورانتوئین

اگر اغلب اوقات دچار عفونت ادراری می شوید ممکن است پزشک مصرف دوز کم آنتی بیوتیک به مدت چند ماه را توصیه کند.

 

عفونت مخمری

عفونت مخمری که گاهی برفک نیز نامیده می شود زمانی رخ می دهد که رشد و نمو قارچ کاندیدا در ناحیه تناسلی از کنترل خارج می شود، رشد بیش از حد این قارچ می تواند بوی شبیه کپک ایجاد کند. سایر علائم این عارضه عبارت است از:

قرمزی یا تحریک ناحیه تناسلی
خارش یا سوزش
لکه های سفید رنگ
پوست ناحیه آلت تناسلی مرطوب، سفید یا براق می شود

یکی از علت های بروز عفونت مخمری عدم شستشوی کافی ناحیه تناسلی مخصوصا در مردانی که ختنه نکرده اند می باشد، عفونت مخمری ممکن است از طریق رابطه جنسی با فرد آلوده به دیگران منتقل شود.

عدم درمان عفونت مخمری می تواند به التهاب یا عفونت بیشتر منجر شود.

 

برای درمان چه کاری انجام دهید؟

اگر علائم عفونت مخمری را مشاهده می کنید لازم است به پزشک مراجعه کنید. پزشک معمولا از داروهای زیر برای درمان عفونت قارچی استفاده می کند:

فلوکونازول
میکونازول
کلوتریمازول
ایمیدازول

 

بالانیتیس

بالانیتیس به وضعیتی گفته می شود که سر آلت تناسلی دچار التهاب شود و در صورتی که پوست ختنه گاه نیز درگیر شود به آن بالانوپوستیت گفته می شود که ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:

رابطه جنسی خطرناک
عدم رعایت بهداشت
اسمگما
استفاده از صابون یا شوینده بدن معطر
عفونت
بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما

بسیاری از این شرایط می تواند باعث ایجاد بوی بد آلت تناسلی شود، سایر علائم عبارتند از:

قرمزی
خارش
تورم
ترشحات مایع در پوست ختنه گاه
سوزش هنگام تخلیه ادرار

خطر بروز بالانیتیس در مردانی که ختنه نکرده اند بیشتر است و در صورت عدم درمان ممکن است به فیموزیس (عدم توانایی در پس کشیده شدن پوست ختنه گاه) منجر شود.

 

برای درمان چه کاری انجام دهید؟

حمام کردن در نمک اسپوم به کاهش درد و التهاب ناشی از بالانیتیس کمک می کند.

در صورتی که علائم بیش از یک یا دو روز طول بکشد باید به پزشک مراجعه شود. پزشک معمولا داروهای زیر را تجویز خواهد کرد:

آنتی بیوتیک برای درمان عفونت مانند باسیتراسین / پلی میکسین
پماد برای تحریکات پوستی مانند هیدروکورتیزون
پماد ضد قارچ برای عفونت های قارچی مانند کلوتریمازول

 

سوزاک

سوزاک از انواع عفونت جنسی است که از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فرد آلوده منتقل می شود. این عفونت می تواند آلت تناسلی، مقعد یا گلو را تحت تاثیر قرار دهد.

اگرچه سوزاک ممکن است بدون علامت باشد. اما در برخی موارد با بوی آلت تناسلی و برخی علائم زیر همراه است:

سوزش هنگام تخلیه ادرار
ترشحات سبز، زرد یا سفید از آلت تناسلی
درد، خونریزی یا خارش در نواحی تناسلی یا مقعد
درد هنگام تخلیه باد شکم

 

برای درمان چه کاری انجام دهید؟

اگر به بیماری سوزاک مشکوک هستید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. پزشک پس از تشخیص قطعی احتمالا از تزریق سفتریاکسون همراه با داروهای خانگی مانند آزیترومایسین یا داکسی سایکلین استفاده خواهد کرد.

 

کلامیدیا

یکی دیگر از انواع بیماری های جنسی است که با رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی به دیگران منتقل می شود. کلامیدیا گاهی بدون علامت خاصی بوده و گاهی با بوی بد دستگاه تناسلی و برخی علائم زیر همراه است:

سوزش هنگام تخلیه ادرار
ترشحات غیرطبیعی
درد یا ورم بیضه ها

عدم درمان کلامیدیا ممکن است به مشکلات باروری در فرد منجر شود.

 

برای درمان چه کاری انجام دهید؟

در صورت مشاهده علائم کلامیدیا سریع به پزشک مراجعه کنید، پزشک پس از تشخیص قطعی ممکن است آنتی بیوتیک های زیر را تجویز کند:

آزیترومایسین
داکسی سیلین
آموکسی سیلین

 

اورتریت غیر گنوکوکی

از عفونت های جنسی بسیار شایع است که به دلیل التهاب مجاری ادرار توسط باکتری – و به ندرت توسط ویروس ها – از طریق رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی رخ داده و معمولا به دلیل ابتلا به کلامیدیا ایجاد می شود.

اورتریت غیر گنوکوکی معمولا با نشانه های زیر همراه است:

درد یا سوزش ناحیه آلت تناسلی
سوزش هنگام تخلیه ادرار
ترشحات غیرشفاف و گاهی بدبو

در صورت عدم درمان، عفونت ممکن است به بیضه یا پروستات گسترش یافته و به ناباروری منجر شود.

 

برای درمان چه کاری انجام دهید؟

معمولا از داروهای آزیترومایسین و داکسی سایکلین برای درمان آن استفاده می شود. (با مراجعه به پزشک متخصص)

علت بوی بد بیضه ها و آلت مردان + داروی رفع بوی بد بیضه ها

علت بوی بد اطراف بیضه

بوی ناخوشایند اطراف بیضه ها در مردان که در برخی افراد روی می دهد عمدتا ناشی از تاثیر میکروب های سطح پوست در نواحی تجمع غدد آپوکرین نظیر زیربغل و کشاله ران بر روی ترشحات این غدد می باشد. براین اساس عدم استحمام منظم، قرار گرفتن در محیط های گرم به مدت طولانی ،استفاده از البسه نامناسب که امکان تهویه هوایی را فراهم نمی کند و از طرفی باعث افزایش میزان تعریق بدن شده ، از سوئی به علت وجود محیطی بسته و محصور در نواحی زیر بغل و کشاله ران، زمینه ساز رشد میکروب ها در این قسمتها گردیده و با تاثیر این میکروب ها بر روی ترشحات غدد عرق بوی بد بیضه ها در مردان ایجاد می شود.

بر این اساس برای اجتناب از بروز این حالت به ویژه در فصول گرم سال باید از البسه نخی مناسب به ویژه لباسهای زیر مرغوب استفاده نمود و در صورت قرار گرفتن در محیط های گرم یا انجام ورزش که همراه تعریق فراوان است، بلافاصله با استحمام و شستشوی این نواحی مانع تجمع میکروب های موثر و مواد تعریقی در بروز بوی بد این نواحی گردید.

 

علت بوی بد دستگاه تناسلی مرد

موارد نادری از بیماریهای ارثی خاصی نیز شناخته شده است که به علت نقصی آنزیمی در مسیر تولید عرق بدن،ترشحات غدد عرق همراه با بوی بسیار بدی نظیر بوی ماهی گندیده می باشد که این موارد با مراجعه به همکاران متخصص پوست قابل تشخیص بوده و با تجویز درمان های داروئی قابل کنترل است. گاهی اوقات خوردن غذاهائی که بوی ناخوشایند دارند نظیر سیر خوراکی به علت ترشح این مواد در عرق باعث بروز بوی ناخوشایند می گردد که این موارد نیز با تنظیم رژیم غذائی قابل کنترل است.

درمجموع مهمترین رویکرد در پیشگیری از بوی نامطبوع کشاله ران در فصول گرم سال استفاده ازالبسه مناسب به ویژه لباس های زیر،استحمام منظم و پرهیز از قرار گرفتن در محیط های گرم به مدت طولانی می باشد و چنانچه این مشکل با این اقدامات برطرف نشد با مراجعه نزد همکاران متخصص پوست و انجام معاینات دقیق و در صورت لزوم ارزیابی آزمایشگاهی مناسب توسط پزشکان محترم و تجویز داروهای موثر می توان به شیوه کاملا مناسبی این مشکل را برطرف نمود.

 

داروی رفع بوی بد بیضه ها

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، رعایت برخی نکات بهداشتی، تغذیه و سبک زندگی به کاهش و درمان بوی بد دستگاه تناسلی، بیضه ها، کشاله ران و آلت تناسلی کمک می کند. از جمله:

غذاهای فراوری شده و چربی های ترانس از عوامل بروز بوی بد بدن و دستگاه تناسلی هستند، تا حد امکان از مصرف این مواد غذایی پرهیز کنید.

مواد غذایی و سبزیجات حاوی سولفور یا گوگرد تاثیر بدی در بوی دستگاه تناسلی دارند زیرا سولفور از طریق عرق کردن دفع شده و بوی بدی ایجاد می کند. گلم کلم، کلم بروکلی و برخی دیگر از سبزیجات چلیپایی و همچنین سیر و پیاز همگی از مواد غذایی حاوی سولفور هستند.
عرق طبیعی بدن بوی بدی ندارد اما تعریق زیاد و رطوبت ناحیه تناسلی زمینه کافی برای رشد و نمو باکتری ها در این ناحیه را افزایش داده و به بوی بد منجر خواهد شد. توصیه می شود هر صبح دوش گرفته و ناحیه تناسلی را با آب و صابون تمیز نگه دارید و حتما پس از شستشو آن را خشک کنید.
مردان ختنه نکرده لازم است هنگام ادرار کردن پوست ختنه گاه را به سمت عقب کشیده تا ترشحات ادرار باعث تحریک و عفونت نشود. همچنین باید بیضه ها و آلت تناسلی به طور مرتب با آب و صابون تمیز شود.

 

درمان بوی بد بیضه مردان

ناحیه آلت تناسلی را خشک نگه دارید اما هنگام خشک کردن از مالش دادن آن خودداری کنید.
از لباس زیر گشاد و پنبه ای استفاده کنید که مانع تعریق در ناحیه کشاله ران و رشد و نمو باکتری های این ناحیه شده و از بدبویی دستگاه تناسلی جلوگیری می کند.
موهای زائد دستگاه تناسلی را کوتاه کنید تا از ایجاد رطوبت، تجمع آلودگی و باکتری ها در این ناحیه جلوگیری شود، شیو کردن کامل این ناحیه لزومی ندارد
در روابط جنسی از کاندوم استفاده کنید تا خطر ابتلا به بیماری های جنسی کاهش یابد.
در صورتی که شریک جنسی تان دچار جوش های تناسلی، سوزش، سوزش هنگام تخلیه ادرار یا ترشحات غیرطبیعی و سایر علائم غیر طبیعی است از رابطه جنسی خودداری کنید.
بعد از هر بار رابطه جنسی آلت تناسلی خود را تمیز کنید.

 

بهداشت بیضه ها و آلت مرد

در مورد بهداشت دستگاه تناسلی مردانه شستشوی مداوم و زدودن موهای زائد آن در عین سادگی بسیار موثر خواهد بود. همچنین بهتر است دستگاه باید تناسلی پس از هربار شستشو حتما خشک شود تا زمینه حضور عوامل بیماریزا فراهم نشود.

معاینه کردن بیضه ها در فواصل منظم می تواند فرد را از وجود یا عدم وجود سرطان بیضه مطلع می کند. سرطان بیضه یکی از شایع ترین تومورهای توپری است که در سنین 20 تا 35 سالگی بیشترین بروز را دارد. سرطان بیضه در صورتی که زود تشخیص داده شود کاملا قابل درمان است.

 

شرایطی که در آنها ریسک بروز سرطان بیضه بیشتر از جمعیت عادی است عبارتند از:
سابقه فامیلی سرطان بیضه، سابقه بیضه نزول نکرده و وجود توده در بیضه.

بوی بد بیضه مرد سبب نفرت زن از او می شود و مرد باید همیشه آلت و بیضه های تمیز داشته باشد همیشه سعی کنید خیلی زود نسبت به درمان بوی بد بیضه هایتان اقدام کنید قبل از اینکه همسرتان این موضوع را به شما گوشزد کند.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب