لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

رابطه مقعدی باعث چه بیماری هایی میشود + اطلاعات درباره رابطه مقعدی

رابطه مقعدی باعث چه بیماری هایی میشود + اطلاعات درباره رابطه مقعدی

رابطه مقعدی باعث چه بیماری هایی میشود

آیا رابطه مقعدی باعث بیماری میشود؟ باید بگوییم بله رابطه مقعدی یا رابطه از پشت با همسر باعث بروز عفونت های ویروسی مثل ایدز و هپاتیت می شود. در این مقاله اطلاعات بیشاری درباره رابطه مقعدی به شما خواهیم داد و با بیماریهای منتقله از طریق رابطه مقعدی بیشتر آشنا خواهید شد. رابطه مقعدی از جمله رابطه‌های پر خطر محسوب می‌شود که عوارض جبران‌ناپذیری را برای هر دو شریک جنسی به همراه دارد و شما می توانید در مقاله خطرات، مضرات و عوارض رابطه مقعدی با همسر را بخوانید. در این مطلب سایت سماتک به بررسی بیماری های منتقله از طریق رابطه مقعدی خواهیم پرداخت.

 

انتقال بیماری از طریق رابطه مقعدی

پسران و دختران جوان باید بدانند که بیماری های منتقله از طریق رابطه مقعدی بسیار زیاد است و یکی از مهمترین آنها اچ آی وی است. انتقال بیماری از طریق رابطه مقعدی برای زن و مرد خطرناک است و در ادامه اطلاعات درباره رابطه مقعدی به شما خواهیم داد. رابطه مقعدی یا آنال سکس (Anal sex) نام نوعی از رابطه جنسی است که در آن از مقعد به عنوان عضو جنسی زنانه استفاده می‌شود. این نوع رابطه می‌تواند عوارض متعددی را به دنبال داشته باشد. از جمله:

 

احتمال خونریزی‌ در مقعد و افزایش احتمال بروز بیماری‌های عفونی
بروز مشکلات در سلول‌های حسی موجود در کانال مقعد
درد زیاد مقعد
بیماری بواسیر
ایجاد درد در شکم
شکستن آلت مرد
بروز پارگی در مقعد زن

رابطه مقعدی باعث چه بیماری هایی میشود + اطلاعات درباره رابطه مقعدی

آیا رابطه مقعدی باعث بیماری میشود

داشتن یک بار رابطه مقعدی با زن ممکن است باعث بروز بیماری های متعددی در فرد شود. رابطه مقعدی برای هر دو نفر مضر بوده و بیماری هایی مثل ایدز و سیفلیس و هپاتیت C و… از راه مقعد به راحتی منتقل می شوند. اگر می خواهید بدانید که رابطه مقعدی باعث چه بیماری هایی میشود در این بخش مهمترین بیماری های منتقله از طریق سکس مقعدی بیان شده است.

 

احتمال انتقال سیفلیس با رابطه مقعدی

احتمال انتقال بیماری سیفلیس با رابطه مقعدی بسیار زیاد است. این بیماری به صورت آهسته و تدریجی علائم خود را نشان می‌دهد و حتی امکان دارد به‌طور ناگهانی علائم از بین برود و فرد متوجه بیماری خود نشود و مهمترین علت انتقال بیماری سیفلیس رابطه جنسی مقعدی است. این بیماری در ابتدا، به صورت زخم باز و بدون درد در آلت تناسلی، داخل و اطراف واژن، اطراف دهان و حتی دست‌ها خود را نشان می‌دهد که اگر درمان نشود، به صورت دانه‌های پوستی کل بدن را فرا می‌گیرد و سپس قلب و سیستم عصبی را تخریب می‌کند. این روند به آرامی پیش می‌رود و ممکن سالها طول بکشد تا منجر به مشکلات قلبی و عصبی شود. اگر به تازگی رابطه مقعدی محافظت نشده داشته اید حتما نسبت به آزمایش سیفلیس اقدام کنید راه درمان این بیماری سیفلیس، مصرف آنتی بیوتیک است.

 

رابطه مقعدی باعث شپش ناحیه تناسلی میشود

شپش، یکی از رایج‌ترین بیماری‌های جنسی انگلی است که از طریق رابطه مقعدی انتقال پیدا می کند. یکی از بیماریهای خطرناک که از طریق رابطه از پشت انتقال پیدا می کند شپش ناحیه تناسلی است. شپش عانه، موهای ناحیه تناسلی را آلوده و با مصرف خون آلوده فرد، زندگی می‌کند. این بیماری از طریق رابطه جنسی مقعدی، لباس و وسایل کثیف مثل توالت فرنگی و ملحفه منتقل می‌شود. این شپش‌ها باعث خارش در ناحیه تناسلی و خون‌ریزی می‌شوند. این بیماری با تجویز داروهای موضعی توسط پزشک و برخی شامپوها در داروخانه‌ها، قابل درمان هست.

 

رابطه مقعدی باعث بروز بیماری کلامیدیا میشود

باکتری کلامیدیا تراکوماتیس، به وجود آورنده این بیماری مقاربتی در زنان و مردان است و همانطور که می دانید کلامیدیا از طریق رابطه مقعدی آنال سکس منتقل می شود. در بیشتر مبتلایان به بیماری کلامیدیا، پس از رابطه مقعدی با فرد مبتلا علائمی دیده نمی‌شود. علائم ممکن است مدتی بعد از ایجاد عفونت، نمایان شوند که در زنان به صورت ترشحات واژن، سوزش ادرار و در مردان به صورت ترشحات آلت تناسلی، سوزش ادرار و تورم و درد در بیضه‌هاست که همه اینها از عواض رابطه مقعدی است.

 

احتمال انتقال بیماری تبخال تناسلی با رابطه مقعدی

تبخال تناسلی با رابطه مقعدی هم اتفاق می افتد و یکی از مهمترین بیماریهای منتقله از راه مقعد است. میزان احتمال انتقال این بیماری با رابطه مقعدی خیلی زیاد است و توصیه می کنیم حتما از کاندوم استفاده کنید. تاول‌های دردناک و زخم‌های باز در آلت تناسلی، نشانه بروز بیماری تبخال تناسلی هستند. قبل از به وجود آمدن این علائم، فرد در ناحیه تناسلی، پاها و یا باسن احساس خارش و سوزش می‌کند. بعضی از زنان متوجه علائم این بیماری نمی‌شوند زیرا زخم‌ها ابتدا در واژن مخفی هستند! زخم‌ها معمولاً بعد از ۲ الی ۳ هفته از بین می‌روند اما ویروس بیماری همچنان دربدن باقی می‌ماند و باعث می‌شود زخم‌ها دوباره ایجاد شوند. اگر زخم‌ها شدید باشند و یا پشت سرهم ظاهر شوند، با برخی داروها می‌توان زخم‌ها را کنترل کرد، اما نمی‌توان ویروس اصلی را از بین برد. یکی از خطرناک ترین بیماری های منتقله از طریق رابطه مقعدی تبخال تناسلی است.

 

آیا رابطه مقعدی باعث سوزاک میشود

سوزاک یکی از مهم‌ترین بیماری‌های منتقل شونده از طریق رابطه مقعدی است. باکتری به نام گونوره عامل این نوع بیماری است و از طریق واژن، دهان یا تماس مقعدی انتقال پیدا می‌کند؛ بنابراین رابطه مقعدی به غیر از زنان، برای مردان هم خطرناک است. نوع خاصی از باکتری ها منجر به بروز بیماری مقاربتی سوزاک می شوند. سوزاک یک بیماری عفونی قابل انتقال از راه تماس جنسی است. این بدان معناست که می تواند از طریق رابطه جنسی از یک شریک جنسی به طرف مقابل منتقل شود. سوزاک می تواند باعث عفونت واژن، آلت تناسلی مردانه، دهان و مقعد شود.

 

انتقال بیماری هپاتیت با رابطه مقعدی

هپاتیت یکی از بیماریهای مسری است که با رابطه مقعدی به راحتی منتقل می شود. انتقال هپاتیت از طریق رابطه جنسی مقعدی بسیار بالاست و یکی دیگر از عورض رابطه مقعدی انتقال بیماری‌ هپاتیت است. این بیماری ممکن است از طریق رابطه مقعدی منتقل شده و باعث اختلال در کبد و حتی موجب مرگ فرد شود. رابطه مقعدی باعث بروز بیماری هپاتیت C و B می شود.

 

رابطه مقعدی باعث زگیل تناسلی میشود

آیا رابطه مقعدی باعث بروز بیماری زگیل تناسلی میشود؟ باید بگوییم بله و نشانه این بیماری، به وجود آمدن زگیل در ناحیه تناسلی مردان است که ابتدا کوچک، سفت و بدون درد هستند و در قسمت واژن، آلت مردانه و اطراف مقعد به وجود می آیند که اگر در همان ابتدا درمان نشوند ممکن است بزرگ شده و به شکل گل کلمی و گوشتالو دربیایند. رعایت بهداشت در روابط جنسی و دوری از تماس‌های جنسی پرخطر مهم‌ترین روش پیشگیری از آلوده شدن به این ویروس است. در اینجا منظور از تماس جنسی پر خطر رابطه جنسی بدون حفاظت دهانی، رابطه جنسی بدون حفاظت مقعدی، تماس آلت‌های جنسی بدون حفاظت، دخول بدون حفاظت و حتی تماس مستقیم پوست یا دست با آلت جنسی فرد مبتلا به ویروس است. هنوز شواهد علمی قابل استنادی برای تأیید انتقال ویروس از طریق صندلی توالتی که فرد ناقل ویروس استفاده کرده است و یا شنا در استخری که فرد ناقل در آن شنا کرده وجود ندارد.  این نوع زگیل‌ها در برخی مواقع خطرناک هستند و ممکن است عامل ایجاد سرطان دهانه رحم و ناحیه تناسلی شوند. درمان آن‌ها به وسیله مالیدن پماد و همچنین قرار دادن یک جسم سرد بر روی ضایعه مورد نظر توسط پزشک انجام می‌گیرد. زگیل‌های بزرگ با عمل جراحی برداشته می‌شوند.

 

رابطه مقعدی باعث بیماری ایدز میشود

این بیماری توسط ویروس HIV منتقل می‌شود و رابطه مقعدی باعث بیماری ایدز می شود. ویروس HIV سیستم ایمنی بدن را در برابر باکتری‌ها و عفونت‌ها ضعیف می‌کند و عفونت‌ها به راحتی در بدن رشد کرده و حتی موجب مرگ می‌شود. ویروس HIV بر اثر روابط جنسی و سرنگ آلوده در بین معتادان تزریقی منتقل می‌شود. فعلاً راهکاری برای از بین بردن این ویروس کشف نشده و فقط می‌توان توسط برخی داروها این بیماری را کنترل کرد. به دلیل وجود عضله قوی در مدخل مقعد، تماس‌های مقعدی با فشار بیشتری صورت میگیرد در نتیجه احتمال خراشیدگی و پارگی این ناحیه بیشتر است. از طرفی مخاط ناحیه انتهایی روده (قبل از مقعد) شکننده بوده و در تماس‌های مقعدی احتمال آسیب پذیری، صدمه و پارگی آن بیشتر است. چون ناحیه انتهایی روده بسیار آلوده است این ناحیه سیستم دفاعی قوی دارد و تعداد زیادی از سلول‌های دفاعی بدن (لنفوسیت) در آن وجود دارد. این سلولهای دفاعی گیرنده هایی دارند تا ویروسها از جمله اچ ‌آی‌ وی به آن بچسبد. بعد از چسبیدن ویروس به این سلولهای دفاعی، آنها به راحتی وارد سلولهای فوق شده و به سرعت تکثیر پیدا میکنند و سلول‌های دفاعی را از بین می برند.

 

کاهش احتمال انتقال بیماری در رابطه مقعدی

کاندوم به میزان زیادی از انتقال بیماری‌ها و عفونت‌ها جلوگیری می‌کند.
قبل از دخول و بعد از خروج آلت از مقعد، کاندوم جدیدی استفاده کنید.
بعد از رابطه مقعدی، آلت را به دهان یا واژن وارد نکنید.
در صورتی که در حین رابطه مقعدی درد داشتید، آن را متوقف کنید.
قبل از رابطه مقعدی از روان کننده استفاده کنید. البته با روان کاری نیز خطر پارگی و آسیب دیدن مقعد همچنان وجود دارد.
برای کاهش خطر پارگی و آسیب، ریلکس کنید. دوش آب گرم ممکن است به شما کمک کند.
در صورتی که بعد از رابطه مقعدی خونریزی داشتید یا هنگام تخلیه مدفوع سوزش یا درد احساس کردید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

رابطه مقعدی باعث چه بیماری هایی میشود + اطلاعات درباره رابطه مقعدی

اطلاعات درباره رابطه مقعدی

در اینجا شما را با اطلاعات بیشتری درباره رابطه مقعدی و بیماری های منتقله از طریق آنال سکس آشنا خواهیم کرد:

 

تاثیر رابطه مقعدی روی پروستات مردان

دهانه مقعد دارای ماهیچه‌ای حلقوی است و این ماهیچه مثل یک کش محکم پیرامون آلت مرد را مسدود می‌کند و در هنگام خارج شدن منی همانند یک مانع عمل می‌کند. از این رو، احتمال پس زدن منی به عقب و فشار به کیسه‌های منی و غده پروستات و عوارض ناشی از آن بالا می‌رود.

 

آسیب روحی زنان با رابطه مقعدی

رابطه مقعدی، برای زن به معنی از بین رفتن زنانگی و قابلیت بدن اوست. این اتفاق سبب ایجاد بحران‌های ذاتی و زیر سؤال رفتن زن بودن می‌شود. این امکان وجود دارد بر اثر این رابطه مواردی مانند افسردگی، ترس از رابطه، بی‌میلی جنسی، جدایی عاطفی و مشکلات روحی و روانی در زن ایجاد شود.

 

بیماری های رابطه مقعدی در سنین بالا

از عوارض رابطه مقعدی، آسیب دیدن اسفنکتر مقعدی است که می‌تواند در سنین بالا به عدم توانایی در کنترل مدفوع ختم شود. در این عارضه، مدفوع به حالت غیرارادی از دهانه مقعد بیرون آمده و همواره مقداری از مدفوع در لباس زیر رؤیت می‌شود.

 

خطر ابتلا به بیماری در رابطه مقعدی بیشتر است یا رابطه واژینال؟

به علت خشکی دهانه مقعد، وارد شدن آلت مردانه می‌تواند موجب پاره شدن بافت درون مقعد شده و با خونریزی، باکتری‌ها و ویروس‌ها را وارد خون کند. این موضوع سبب انتقال بیماری‌های جنسی نظیر ایدز یا HIV شود. جالب این جاست که بدانید سکس مقعدی ۳۰ برابر بیشتر از رابطه واژینال، ریسک ابتلا به ایدز را افزایش می‌دهد.

رابطه مقعدی باعث چه بیماری هایی میشود + اطلاعات درباره رابطه مقعدی

چکار کنیم هنگام رابطه مقعدی بیماری نگیریم؟

تنها راهکار از بین بردن عوارض رابطه مقعدی، انجام ندادن آن است. در بخش‌های بعد، نکاتی برای بالا بردن ایمنی رابطه مقعدی را ارائه می‌دهیم ولی تاکید می‌کنیم هیچ‌کدام از آن‌ها به‌طور کامل از آسیب دیدن شما محافظت نخواهد کرد.

 

آسیب روحی مردان با رابطه مقعدی

مردان به علت آسیبی که در زمان رابطه به زن می‌رسانند، در آینده عذاب وجدان را تجربه می‌کنند. این نوع رابطه مختل شدن هویت مردانه و زندگی جنسی سالم، افسردگی، احساس حقارت، اعتیاد به رابطه جنسی ناسالم و ضربه‌های روحی دیگر را به دنبال دارد. همچنین رابطه مقعدی باعث زود انزالی می‌شود و این موضوع فشار روحی برای زوجین وجود می‌آورد.

 

رابطه مقعدی باعث بیماری زود انزالی می شود

واژن اصلی‌ترین راه برای رسیدن زن به ارگاسم و رضایت جنسی است. ولی در رابطه مقعدی مرد به پر کردن ظرفیت جنسی خود مشغول شده و به دلیل تنگی و عدم ارتجاع مقعد در مقایسه با واژن، در مدت کوتاه خواسته یا ناخواسته به ارگاسم می‌رسد و حجم بالای شهوت را با بیرون ریختن منی، تخلیه می‌کند. ولی زن به علت ویژگی دیر فعالی جنسی، هنوز در تلاش است تا به صورتی خود را با مرد هماهنگ کرده و نیاز غریزی خود را پاسخ دهد.

 

رابطه مقعدی برای زوجینی که بیماری مقاربتی ندارند ضرر دارد؟

حتی در صورتی که زوجین هیچ‌گونه بیماری جنسی نداشته باشند، باکتری‌های موجود در مقعد می‌توانند به آلت مرد منتقل شوند. همچنین ورود ترشحات مقعد به واژن به وسیله آلت مرد می‌تواند باعث عفونت واژن زن شود. از طرفی به علت انعطاف ناپذیر بودن مقعد، با یک فشار نابجا، امکان شکستگی آلت تناسلی مردانه وجود دارد.

 

رابطه مقعدی چگونه باعث ابتلا به بیماری های عفونی می‌شود؟

مقعد محل تجمع فضولات دستگاه گوارش است که دارای میکروب‌های زیادی است. در اثر دخول آلت مرد، این میکروب‌ها می‌توانند وارد دستگاه تناسلی مرد شده و زوجین را مبتلا به عفونت کند.

 

رابطه مقعدی برای زن و مرد خطر دارد و بیماری های مقاربتی در کمین افرادی است که شرکای جنسی متعدد دارند و رابطه مقعدی با چندین نفر برقرار می کنند. بهتر است بدانید که رابطه مقعدی باعث بروز چه بیماری ها و مشکلاتی برایتان می شود.

جدیدترین مطالب