نیم نگاهی به گذشته

علت خونريزي واژن بعد از نزديكي چیست

علت خونريزي واژن بعد از نزديكي چیست

خونريزي واژن بعد از نزديكي

خونريزي واژن بعد از نزديكي با زن ممکن است به 7 دلیل متفاوت روی دهد و بسیاری از خانمها ممکن است علت خونريزي واژن بعد از نزديكي را ندانند در صورتی که به دنبال راه درمان خونريزي واژن بعد از نزديكي هستید در ادامه علت خونريزي واژن بعد از نزديكي زنان را بیان خواهیم کرد. در حالی که علل بالقوه جدی برای خونريزي واژینال وجود دارد، با این حال بسیاری عوامل جزئی‌تر نیز وجود دارد که می‌تواند علت خونريزي واژن بعد از نزديكي یا بین دوره‌های ماهانه شود. نکته مهم این است که درمان برای هر شخص به یافته‌ها و دلیل اصلی خونريزي بستگی دارد؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین اقدامات کلیدی برای رفع مشکل و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های حادتر، جدی بودن در امر درمان و ایجاد حس اطمینان است. پس در درجه اول باید به این نکته توجه کرد که از هر نوع خونريزي غیر منتظره در هر جایی از بدن و هم چنین واژن نباید به سادگی عبور کرد و از درمان چشم پوشی نمود.

 

همچنین باید به خاطر سپرد که اگر سلامت جنسی برایتان مهم است و در رابطه با سلامت جنسی خود دچار نگرانی شده‌اید، پزشک شما باید اولین فردی باشد که از مشکل آگاه می‌شود. به یاد داشته باشید از آنجا که دلایل مختلفی برای خونريزي واژن بعد از نزديكي و یا بین عادات ماهیانه وجود دارد و هرکدام نیازمند درمان‌های متفاوتی می‌باشند، از به کارگیری هرگونه درمان خانگی و یا بر اساس تجربه و پیشنهاد دوستان و آشنایان اکیدا بپرهیزید و در اولین فرصت به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

 

خونريزي واژن بعد از نزديكي ناخوشایند است، اما دلایل متعددی برای این موضوع وجود دارد. اولین نکته مهم این است که نباید خونريزي واژینال بعد از نزديكي را نادیده گرفت. همان گونه که خونريزي غیر منتظره از هر بخش از بدن هرگز نباید نادیده گرفته شود، خونريزي واژینال نیز در این مورد استثنا نیست. چه میزان خونريزي مشاهده شده در حد لکه‌ای روی لباس زیر شما باشد و یا جریان غیر منتظره‌ای که نیاز به نوعی حفاظت بهداشتی دارد. با توجه به این موضوعات، در ادامه به 7 علت خونريزي واژن بعد از نزديكي اشاره خواهیم کرد.

علت خونريزي واژن بعد از نزديكي چیست

خونريزي واژن بعد از نزديكي به دلیل آندومتریوز

آندومتریوز هم می‌تواند مسبب خونريزي واژینال شود. برخی از زنان مبتلا به آندومتریوز خونریزی‌های نامنظم یا لکه بینی را گزارش می‌کنند، اما این معمولا ویژگی غالب آندومتریوز نیست و مهم است که قبل از مرتبط دانستن خونریزی‌های غیر منتظره واژینال با این بیماری، دیگر علل شایع خونريزي واژن بعد از نزديكي را بررسی کرد. توصیه می‌شود در این موارد با پزشک متخصص مشورت کنید و از ایشان بخواهید تا آزمایشات لازم را انجام دهند تا ببینند چه چیزی سبب خونريزي می‌شود.

 

همچنین بخوانید:

علت های خونریزی واژن در دوران خارج از پریودی

علت خونریزی بعد از نزدیکی در رابطه جنسی چیست؟

خونریزی واژن بعد از دخول

علت خونریزی از واژن زن در حین رابطه جنسی

 

یائسگی علت اصلی خونريزي واژن بعد از نزديكي

سن هم می‌تواند عامل خونريزي واژینال یا خونريزي واژن بعد از نزديكي باشد. با افزایش سن و به خصوص بعد از یائسگی، پوست واژن به تدریج رطوبت و قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده و هم چنین نازک‌تر می‌گردد که کلیه این عوامل می‌تواند علت خونريزي واژن بعد از نزديكي باشد. بنابراین اگر نزدیک دوران یائسگی هستید، خونريزي می‌تواند به علت این امر باشد. اما با این حال بهتر است که یک بررسی سریع برای رد هر گونه علت جدی‌تر داشته باشیم.

علت خونريزي واژن بعد از نزديكي چیست

خونريزي واژن بعد از نزديكي به دلیل پوست حساس

حساس بودن پوست بدن و یا وجود هرگونه پولیپ پوستی نیز ممکن است دلیل خونريزي واژن بعد از نزديكي باشد؛ زیرا این وضعیت می‌تواند در اثر تماس‌های پوستی حین رابطه نازک‌تر شده و موجب خونريزي گردد. با مراجعه به متخصص زنان می‌توانید در رابطه با وجود و یا عدم وجود پولیپ‌های پوستی در رحم مطلع شوید. گاهی اوقات یک پولیپ کوچک بر روی گردن رحم می‌تواند پس از رابطه جنسی خونريزي کند.

 

خونريزي واژن بعد از نزديكي با خوردن قرص ضدبارداری

مصرف قرص‌های ضدبارداری جدید، فراموش کردن قرص‌های پیشگیری از بارداری و یا تغییر در روش پیشگیری از بارداری می‌تواند منجر به خونريزي غیر منتظره شود، اما این تنها دلیل مشاهده خونريزي نیست. زمانی می‌توانید این عوامل را دلیل اصلی خونريزي واژن بعد از نزديكي بدانید که از عدم وجود هرگونه عفونت واژینال مطمین باشید. هم چنین اگر خونريزي درست پس از تغییر در روش پیشگیری از بارداری اتفاق بیفتد، می‌توان انتظار داشت که دلیل آن تغییر روش در پیشگیری بوده است؛ اما اگر بعد از آن نیز خونريزي واژینال مجدد تجربه کردید حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

 

سرطان دهانه رحم علت اصلی خونريزي واژن بعد از نزديكي

گاهی دلایل بالقوه جدی برای خونريزي واژینال وجود دارد. یکی از دلایل خونريزي واژن بعد از نزديكي می‌تواند به دلیل تغییرات یا اختلالات در گردن رحم و یا دهانه رحم باشد. این تغییرات ممکن است به علت تغییرات سلولی یا رشد غیر عادی سلولی از جمله سرطان باشد. در این گونه موارد انجام سونوگرافی جهت معاینه ظاهر رحم و آزمایشات اسمیر بسیار توصیه می‌شود.

علت خونريزي واژن بعد از نزديكي چیست

خونريزي واژن بعد از نزديكي به دلیل بارداری

حاملگی زودرس نیز می‌تواند منجر به خونريزي غیر قابل انتظار شود. بنابراین اگر شما متوجه هر نوع خونريزي بین دوران قاعدگی و یا در هنگام رابطه جنسی شدید یک آزمایش بارداری نیز توصیه مناسبی است. آزمایش بارداری به علت خونريزي نامعلوم برای تشخیص بارداری زودرس و شناسایی احتمال حاملگی خارج رحمی که نیاز به درمان فوری دارد، بسیار مهم است. شما می‌توانید آزمایش حاملگی را در خانه انجام دهید، اما بهتر است که این کار را در آزمایشگاه انجام دهید تا بتوانید در صورت نیاز از اقدامات اورژانسی بهره برده و هم چنین اگر نتیجه تست بارداری منفی بود نسبت به یافتن علت خونريزي اقدام کنید.

 

عفونت واژینال دلیل خونريزي واژن بعد از نزديكي

به عقیده متخصصان یکی از دلایل خونريزي واژن بعد از نزديكي وجود انواع عفونت‌ها است؛ بنابراین با دیدن هر نوع خونريزي غیرمنتظره مراجعه به پزشک ضروری است. البته باید خاطر نشان کرد که بسیاری از عفونت‌های واژینال و دستگاه ادراری توسط آنتی بیوتیک‌ها قابل درمان هستند، بنابراین بهتر است با آسودگی خاطر و هرچه زودتر به متخصص مربوطه مراجعه کرد. همچنین جهت جلوگیری از ابتلا به این نوع عفونت‌ها چکاپ‌های دوره‌ای و رعایت بهداشت فردی و جنسی ضروری به نظر می‌رسد.

جدیدترین مطالب