لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

علت درد بيضه سمت راست در مردان و پسران چیست

علت درد بيضه سمت راست در مردان و پسران چیست

علت درد بيضه سمت راست

درد بيضه سمت راست در مردان ممکن است به دلایل مختلفی پدید آید اگر به دنبال علت درد بيضه سمت راست در مردان هستید درد بيضه سمت راست می تواند ناشی از اوریون باشد. به علاوه، ممکن است علل غیر مستقیمی مثل فشردگی اعصاب پشت، سنگ کلیه، سیاهرگ های واریسی طناب منوی در ادامه این پست سایت تفریحی سماتک روشهای درمان درد بيضه سمت راست در مردان را بیان خواهد کرد. درد بيضه سمت راست در کودکان و نوجوانان ممکن است در اثر پیچیده شدن طناب منوی متصل به بيضه به دور آن است. چیزی شبیه به این در کودکان بسیار شایع و کمتر جدی است (گرچه ممکن است دردناک باشد) که پیچ خوردگی جائی به نام زائدهٔ بيضه یا اپیدیدیم است. این پیچ خوردگی ها خودبه خود روی می دهد، گاهی در حال بازی و گاهی نیز در نیمه شب.

 

علت درد بيضه ها چیست؟

۱- ورم بيضه سمت راست

۲- ورم اپیدیدیم

۳- تومور یا سرطان بيضه

۴- پیچش طناب بيضه

۵- آب دور بيضه

درد عفونت بيضه سمت راست . عفونت های باکتریائی یا مقاربتی – معمولاً از باکتری ناشناخته، ولی گاهی ناشی از باکتری سوزاک یا کلامیدیا – دردی ایجاد می کند که هر ساعت بیشتر می شود. گرچه بیشتر افراد مبتلا به عفونت بيضه از نظر جنسی فعالند، ولی تماس جنسی تنها علت این عفونت ها نیست. هر باکتری، مخصوصاً باکتری های آلوده کنندهٔ مجاری ادرار، می توانند باعث درد بيضه شوند.

وقتی بيضه عفونی شود، برآمدگئی در داخل پوست آن احساس می شود که قرمز و در تماس گرم است. ادرار کردن ممکن است دشوار و ترشح آلت تناسلی دیده شود.

التهاب اپیدیدیم مانند پیج خوردگی حال اورژانس ندارد. اما شدت درد ممکن است شما را بی درنگ نزد پزشک بفرستد. پزشک آن را با تجویز آنتی بیوتیک درمان می کند. خود نیز می توانید کارهائی برای کمک به آن انجام دهید. استراحت کنید. استراحت در تسریع درمان التهاب اپیدیدیم مؤثر است. بالا گرفتن بيضه درد را کمتر می کند.

حمام کنید. دراز کشیدن در وان آب گرم تورم و درد را کم کرده و جریان خون را بیشتر می کند.

کمپرس یخ کنید. کمپرس بيضه با یخ نیز درد و تورم را کاهش می دهد.

بيضه بند بپوشید. پوشیدن بيضه بند، استراحت مطلق به مدت چند روز، و گذاشتن یخ برای رفع درد ناشی از اوریون کافی است.

 

درمان درد بيضه سمت راست

گذراندن وقت در هنگامی که از درد شدید بيضه سمت راست دولا شده اید جایز نیست، چون اگر پیچیده شدن طناب منوی به دور آن علت درد باشد فقط چهار تا شش ساعت تا مرگ بيضه در اثر نرسیدن خون فاصله هست. و وقتی به بیمارستان برسید، تشخیص اینکه درد ناشی از پیچیدگی بیضه، اپیدیدیم، یا فتق است فرقی ندارد. تمام اینها مثل هم دردناکند و تشخیص آن حتی برای پزشک دشوار است. بنابراین، درد حاد بيضه را فوراً به پزشک اطلاع دهید، چون اگر ظرف چند ساعت درمان نشود، به از دست رفتن بيضه منجر می گردد.

 

بيضه را بلند کنید. یک آزمایش ساده، ولی نه دقیق، این است که با گذاشتن بالشی در زیر لمبر، پوشیدن بيضه بند، یا تغییر وضعیت بیضهٔ متورم را بلند کنید. درد التهاب اپیدیدیم موقتاً تسکین می یابد، ولی درد پیچ خوردگی تشدید می شود. فرد دچار پیچ خوردگی ممکن است تهوع هم داشته باشد یا استفراغ کند.

چرخاندن بيضه را به پزشک بسپارید. پزشک ممکن است بتواند بيضه را بدون جراحی نجات دهد، اما این کار اغلب بسیار دردناک است. معمولاً عمل جراحی اجتناب ناپذیر می شود. پزشک پیچ خوردگی را باز کرده و سپس آن را به درون پوست بيضه می دوزد تا دوباره گرفتار نشود. حتی اگر بدون عمل هم پیچ خوردگی باز شود، پزشک ممکن است عمل جراحی ثابت کردن بيضه را لازم بداند. همانطور که متوجه شدید منظور از عنوان درد جنسی در مردان درد در آلت تناسلی و بيضه است که گاها برای کودکان و نوجوانان هم اتفاق می افتد. مشکلی که با بروز آن نگرانی ها آغاز می شود ترس از اینکه نکند بیماری جدی پشت این درد پنهان باشد و یا منجر به ناباروری گردد.

آن را خنک کنید. اگر پزشک پیچ خوردگی زائدهٔ بيضه یا التهاب اپیدیدیم را تشخیص دهد، نیازی به جراحی نیست. این پیچ خوردگی گرچه دردناک است، اما خطرناک نیست. در این حالت، پزشک کمپرس یخ، بالاگرفتن پوست بيضه و داروهای مسکن به مدت چند هفته تجویز می کند، گرچه درد به طور عادی ظرف دو یا سه روز فروکش می کند. با گذاشتن بالش در زیر لمبر یا پوشیدن شورت ورزشی بيضه ها را بالا بگیرید. اگر درد طول بکشد، عمل جراحی ممکن است لازم شود.

 

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بيضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بيضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بيضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بيضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بيضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بيضه نیز گردد.

برای یک مرد چیزی دردناک تر از وارد آوردن ضربه ای به بيضه هایش نیست. اما همهٔ دردهای بيضه ناشی از ضربهٔ خارجی نیست. گاهی منشأ درد در خود آنها است. علت احتمالی درد بيضه سمت راست بستگی به سن شما دارد. درد بيضه سمت راست در بزرگسالان می تواند ناشی از التهاب اپیدیدیم در اثر عفونت آن باشد. (اپیدیدیم یا بربخ لوله ای پیچ خورده در پشت بيضه و داخل کیسهٔ آن است.) در اینجا نه تنها پوست بيضه درد می گیرد،بلکه احتمالاً احساس تورم یا برآمدگی در اپیدیدیم خواهید کرد.

 

علت درد بيضه سمت راست در مردان

یکی از علل درد بيضه سمت راست و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بيضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بيضه آب در دور بيضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بيضه می گردد. مثل شکل زیر:

 

هیدروسیل علت درد بيضه راست

۱- تومور بيضه

۲- ضربه به بيضه

۳- عفونت بيضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

 

درد بيضه سمت راست به دلیل تومور بيضه

تومور بيضه یا سرطان بيضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بيضه سمت راست و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بيضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱- هر از چند گاهی بيضه های خود را معاینه کنید.

۲- در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بيضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بيضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بيضه باید توسط جراحی بيضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بيضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بيضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بيضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بيضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بيضه می باشد.

 

درد بيضه ها به دلیل پیچش طناب بيضه

درد بيضه ناشی از پیچش بيضه خطرناک ترین علت درد بيضه سمت راست می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بيضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بيضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بيضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بيضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بيضه را نشان میدهد.

۱- هر درد بيضه سمت راست از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بيضه ها شروع شود پیچش بيضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲- در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بيضه سمت راست بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بيضه باشد وقت کافی ندارید.
چه عواملی باعث پیچش طناب بيضه می شوند؟

۱- ضربه

۲- دوچرخه سواری

۳- اسب سواری

۴- درد بيضه سمت راست ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

 

درد بيضه سمت راست نشانه چیست

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بيضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بيضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بيضه سمت راست ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بيضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بيضه شاکی است و در معاینه بيضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 

درد گرفتن بيضه سمت راست

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بيضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

علت درد بيضه سمت راست در مردان و پسران چیست

علت درد بالای بيضه سمت راست

در این حالت خود بيضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بيضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بيضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بيضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بيضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بيضه سمت راست فروکش می کند.

 

علت درد بيضه سمت راست در مردان و پسران چیست

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب