لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

علت درد واژن هنگام دخول | درمان درد واژن هنگام دخول

علت درد واژن هنگام دخول | درمان درد واژن هنگام دخول

علت درد واژن هنگام دخول

درد واژن هنگام دخول ممکن است به دلیل بیماریهای آلت تناسلی زن و یا تنگی واژن باشد و اگر علت درد واژن هنگام دخول را نمی دانید و همواره دخول دردناکی را تجربه می کنید در اینجا علت درد واژن هنگام دخول و راههای درمان درد واژن هنگام دخول در رابطه جنسی توضیح داده می شود. هنگامی که زن یا مرد (غالبا زنان) از رابطه جنسی لذت نبرند و انجام این عمل برای آن‌ها دردناک باشد، به اختلال جنسی دیسپارونیا (Dyspareunia) یا مقاربت دردناک دچار هستند. درد واژن هنگام دخول می‌تواند در شرایط متفاوت و به شکل‌های مختلفی بروز کند: احساس درد واژن هنگام دخول تنها هنگام آمیزش در شرایطی خاص، درد جدید پس از دوره قبلی رابطه زناشویی بدون درد، درد سطحی در دهانه ورودی دستگاه تناسلی، درد عمیق در دستگاه تناسلی هنگام آمیزش، احساس سوزش یا درد مبهم و حتی درد به هنگام گذاشتن تامپون درمان درد آلت تناسلی زن در هنگام نزدیکی با مرد (دیسپارونیا) است.

 

علت درد و سوزش واژن هنگام دخول

در زندگی مشترک، رابطه جنسی برای همه زنان در همه اوقات لذت بخش و بدون درد نیست. در واقع بسیاری از زنان در نقطه‌ای از زندگیشان به دلایل بسیار معمولی ممکن است درد واژن هنگام دخول را تجربه کنند. علت درد واژن هنگام دخول گوناگون بوده و می‌تواند از علل جسمانی مانند تنگی واژن تا علل روانی مانند انقباض غیرارادی ماهیچه مهبل بدلیل عدم آمادگی روحی زن ناشی شود.

 

علت روانی درد واژن هنگام دخول

علت روانی درد واژن هنگام دخول می‌تواند بخاطر اضطراب از چیزهایی باشد که به اشتباه برای فرد در مورد رابطه جنسی تعریف کرده‌اند. این اضطراب و نگرانی‌ها در نهایت منجر به انقباض ناخودآگاه عضلات کف لگن و درد در رابطه جنسی می‌شود. گاهی نیز مشکلات بین زن و شوهر و مشکلات شخصی‌‌ای که با هم دارند، باعث می‌شود این حالت به وجود آید. در اصل عدم تمایل قلبی زن به برقراری رابطه جنسی باعث منقبض شدن عضلات و درد می‌شود.

 

علت جسمی درد واژن هنگام دخول

علت جسمی نیز می‌توانند باعث علت سوزش و درد گرفتن واژن زن هنگام نزدیکی گردند. گاهی اوقات بروز درد رابطه جنسی به علت مشکلات دستگاه تناسلی است و گاهی مشکل در اعضای دیگر بدن منجر به این درد می‌شود. بیماری‌هایی نظیر عفونت واژن، عفونت رحم، عفونت ادراری، واژینیسموس (انقباض و گرفتگی غیر ارادی عضلات دیواره واژن)، زخم عمل جراحی (مثلاً بعد از جراحی‌ای که به عنوان جراحی افتادگی رحم می‌شناسند.) و رادیوتراپی موضعی (رادیوتراپی ممکن است باعث فیبروز و تغییر شکل درقسمت تحتانی دستگاه تناسلی شود.) می‌توانند علت دیسپارونیا باشند. حتی گاهی اوقات خشکی واژن که می‌تواند به علت کاهش سطح استروژن خون در دوران شیردهی باشد، باعث درد مقاربتی می‌شود. خشکی واژن در سنین بالا و معمولا در دوران یائسگی نیز می‌تواند بروز کند و باعث مختل شدن رابطه جنسی گردد. در یائسگی زودرس به علت کاهش ترشح استروژن در بدن، جریان خون داخل واژن کاهش پیدا می‌کند و منجر به خشکی شدید واژن و انعطاف‌پذیری آن کم می‌شود.

 

علل ذکر شده عواملی بودند که مربوط به دستگاه تناسلی زنانه می‌باشند. اما دلایل دیگر که ارتباطی به دستگاه تناسلی زنانه ندارند شامل موارد زیر می‌شود:

علت درد واژن هنگام دخول | درمان درد واژن هنگام دخول

سیگار و الکل

سابقه مصرف برخی داروها مانند داروهای ضدافسردگی، داروهای ضدفشار خون، داروهای آنتی هیستامین (ضد حساسیت) و نیز برخی قرص‌های پیشگیری از بارداری که مصرف این داروها می‌توانند تنگی واژن زن را کم کنند.
اختلال هورمونی
عدم تناسب وزن زن با همسرش
یبوست مزمن
عفونت‌های داخل لگن
سندرم روده تحریک‌پذیر

 

آندومتریوز

بیماری‌ای که در آن بافت داخل رحم به غیر از جای خود، در جای دیگری مثلاً داخل شکم کاشته می‌شود. این گروه معمولاً علاوه بر مقاربت، قاعدگی دردناک داشته و معمولاً دردهای عمیق در لگن خود احساس می‌کنند. بعضی از این افراد ممکن است نازایی نیز داشته باشند.

 

علت اصلی درد واژن هنگام دخول چیست

گاهی اوقات برخی از زوجین با روش‌های صحیح برقراری رابطه جنسی آشنایی ندارند و برای رفع مشکل (دیسپارونیا) نیاز به مشاوره و روانشناسی خواهند داشت. مثلا برخی از زوجین بدون نوازش و هم آغوشی سریع به سراغ رابطه می‌روند؛ در شرایطی که هنوز آلت تناسلی زنانه آمادگی کامل برای رابطه را پیدا نکرده است. از طرف دیگر برخی خانم‌ها با روش و اینکه کدام عضلات را باید برای فرار از درد رابطه جنسی شل کنند، آشنا نیستند که در این مورد نیاز به آموزش و مشاوره خواهند داشت.

 

در نهایت اگر مشکل با مشاوره و آموزش حل نشد، ترکیبات بوتولیسم تجویز می‌گردد. تزریق بوتولیسم به عضلات، باعث شل شدن آنها برای 6 ماه می‌شود و در این مدت ترس و اضطراب فرد از این رابطه از بین می‌رود.

علت درد واژن هنگام دخول | درمان درد واژن هنگام دخول

درمان درد واژن هنگام دخول

درمان درد واژن هنگام دخول که پزشک انجام می‌دهد بستگی به علت زمینه ساز درد دارد. بیمار و همسرش ممکن است بتوانند با ایجاد چند تغییر ساده در رابطه جنسی، درد را به حداقل برسانند:

 

ارتباط کلامی با همسر: در مورد احساسات بد و خوبتان با همسر خود صحبت کنید؛ مثلا اگر احساس می‌کنید باید آمیزش آرام‌تر باشد، حتما باید به همسرتان بگویید. اگر در وضعیت بدنی خاصی هنگام آمیزش احساس درد می‌کنید، ممکن است با تغییر دادن آن و امتحان وضعیت‌های دیگر دردتان کاهش پیدا کند. ضمن اینکه نوازش طولانی‌تر پیش از آمیزش نیز به تحریک نرم شدگی طبیعی واژن و کاهش درد واژن هنگام دخول کمک می‌کند.

 

استفاده از نرم کننده‌ها: نرم کننده‌های موجود در بازار شامل نرم کننده‌های با پایه آب یا با پایه سیلیکون ممکن است رابطه زناشویی را برای شما راحت‌تر کند. در برخی از زنان نرم کننده‌های حاوی گلیسیرین ممکن است زمینه ساز عفونت قارچی شود. بنابراین هنگام خرید این نرم کننده‌ها به اجزای آنها روی برچسب‌شان دقت کنید و از پزشکتان در این مورد سوال کنید.

 

کاهش درد واژن هنگام دخول

حساسیت زدایی: در شیوه درمانی «حساسیت زدایی» شما می‌آموزید چگونه با انجام تمریناتی برای شل کردن واژن و کاهش درد واژن هنگام دخول، دردتان را کاهش دهید. پزشک ممکن است انجام ورزش‌های کف لگن (تمرینات کیگل) یا سایر تمرینات را برای کاهش درد واژن هنگام دخول توصیه کند.

 

تغییر عادات بهداشتی: برخی تغییرات در عادات بهداشتی می‌تواند درد واژن هنگام دخول و ناراحتی شما در رابطه زناشویی را به حداقل برساند. از شست و شو دهنده‌های معطر مانند شامپوهای بدن و ژل‌های دوش در ناحیه تناسلی استفاده نکنید. این فرآورده‌ها ممکن است باعث تحریک ناحیه تناسلی و مختل کردن نرم شدگی طبیعی آن شوند؛ به خصوص اگر بیش از حد مصرف شوند. همچنین از دوش واژینال هم پرهیز کنید.

 

درد واژن هنگام دخول را می توان با انجام کارهای بالا کم کرد برای کاهش درد واژن هنگام دخول باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا علت درد واژن هنگام دخول توسط پزشک مشخص گردد.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب