لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

رابطه بعد از خوردن قرص اورژانسی | بعد از مصرف قرص اورژانسی می توان رابطه داشت

رابطه بعد از خوردن قرص اورژانسی | بعد از مصرف قرص اورژانسی می توان رابطه داشت

رابطه بعد از قرص اورژانسی باعث بارداری می شود یا نه؟ رابطه بعد از خوردن قرص اورژانسی تا چند ساعت مشکلی ندارد اما توصیه می شود از داشتن رابطه بعد از مصرف قرص اورژانسی صرف نظر کنید در ادامه به شما زوجین عزیز خواهیم گفت که بعد از مصرف قرص اورژانسی می توان رابطه داشت؟

 

رابطه بعد از خوردن قرص اورژانسی

رابطه جنسی بعد از خوردن قرص اورژانسی باید با کاندوم انجام شود و بهتر است از انجام رابطه بعد از قرص اورژانسی پرهیز شود. رابطه بعد از خوردن قرص اورژانسی چگونه است؟ اثر قرص اورژانسی پس از مصرف تا بیست و چهار ساعت برای جلوگیری از بارداری می‌تواند موثر باشد اما با توجه به اثرات هورمونی سنگینی که بر رحم دارد بهتر است همیشه برای رابطه بعد از مصرف قرص اورژانسی از یک روش محافظتی مطمئن برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. داشتن رابطه بعد از خوردن قرص اورژانسی بلامانع است اما استفاده از روش‌های محافظتی را فراموش نکنید. اثرات قرص اورژانسی تا بیست و چهار ساعت پس از مصرف باقی می‌ماند و رابطه بعد از قرص اورژانسی هیچ مشکلی ندارد اما نباید استفاده از کاندوم را فراموش کنید.

 

قرص اورژانسی یا ضد بارداری که “قرص صبح روز بعد” رابطه جنسی نیز نام دارد، نوعی قرص ضد بارداری است و اگر یک رابطه جنسی کنترل نشده داشته‌اید یا احتمال داده‌اید که روش محافظت شما عملکرد خوبی نداشته است، باید استفاده کنید. البته استفاده از این روش فشار هورمونی سنگینی را به رحم و تخمدان وارد می‌کند و تا جای ممکن باید از استفاده از آن به دلایل غیر ضروری اجتناب کرد.

رابطه بعد از خوردن قرص اورژانسی | بعد از مصرف قرص اورژانسی می توان رابطه داشت

بعد از مصرف قرص اورژانسی می توان رابطه داشت

بعد از مصرف قرص اورژانسی می توانید رابطه جنسی داشته باشید اما باید از کاندوم استفاده کنید. در هر تماس جنسی بدون پیشگیری باید از قرص های اورژانسی استفاده شود. در کل روش های جلوگیری از بارداری روش های مطمئنی نیستند بهتر است برای پیشگیری از بارداری از روش های مطمئن تری استفاده کنید.

رابطه بعد از مصرف قرص اورژانسی ممکن است بارداری به وجود آورد راههای مختلفی وجود دارد که می‌تواند از بارداری جلوگیری کند، اما نحوه عملکرد همه آن‌ها یکی است. تمامی آنها حاوی لوونورژسترول (هورمون پروژسترون مصنوعی) هستند که مانع از شکل گیری لقاح بین اسپرم و تخمک می‌شود و همچنین ممکن است فضای رحم را به گونه‌ای تغییر دهد که حتی اگر تخمکی هم بارور شده باشد نتواند در دیواره رحم لانه گزینی کند. در نتیجه احتمال بارداری به میزان زیادی کاهش می‌یابد.
قرص‌های اورژانسی در مقایسه با قرص‌های پیشگیری از بارداری رایج، معمولا از پروژسترون با دوز بالاتری برخوردار هستند و نباید این قرص‌ها را جایگزین روش‌های پیشگیری از بارداری کنید. ضمن اینکه اگر باردار باشید این قرص‌ها نمی‌توانند بارداری شما را از بین ببرند.

رابطه بعد از خوردن قرص اورژانسی | بعد از مصرف قرص اورژانسی می توان رابطه داشت

داشتن رابطه بعد از مصرف قرص اورژانسی

داشتن رابطه بعد از مصرف قرص اورژانسی بدون کاندوم هرگز توصیه نمی شود. احتمال تاثیرگذاری قرص های اورژانسی ضد بارداری حدود نود درصد است. و نحوه مصرف آن نیز تاثیر زیادی در عملکرد بهینه آن خواهد داشت. در واقع این قرص‌ها زمانی بیشترین اثر را خواهند داشت که حداکثر تا بیست و چهار ساعت پس از رابطه جنسی مصرف شوند، اگرچه که شما می‌توانید حتی سه روز بعد هم این قرص‌ها را مصرف کنید اما تاثیرگذاری آن کاهش می‌یابد. در واقع هرچه سریعتر آنها را مصرف کنید احتمال بارداری شما نیز کاهش می‌یابد. برای اطمینان از تاثیر دارو، باید آن را در دمای اتاق نگه دارید و حتما تاریخ انقضای آن را چک کنید.

رابطه بعد از خوردن قرص اورژانسی | بعد از مصرف قرص اورژانسی می توان رابطه داشت

رابطه بعد از خوردن قرص اورژانسی

 

۱- قرص لوونورژسترل ۱.۵ میلی‌گرم

مصرف یک قرص ظرف حداکثر سه روز بعد از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده

 

۲- قرص لوونورژسترل ۰.۷۵ میلی‌گرم

دو عدد یک جا و در اولین فرصت و ۱۲ ساعت پس از آن نیز ۱ عدد قرص دیگر مصرف شود.

 

۳- قرص HD

دو عدد در اولین فرصت و دو عدد دوازده ساعت بعد مصرف شود.

 

۴- قرص LD

چهار عدد در اولین فرصت و چهار عدد دوازده ساعت بعد مصرف شود.

 

۵- قرص تری ‌فازیک

چهار عدد قرص سفید در اولین فرصت و چهار عدد قرص سفید دوازده ساعت بعد مصرف شود.

 

۶- قرص الا

یک قرص در اولین فرصت مصرف شود. این قرص را می‌توان تا ۱۲۰ ساعت پس از داشتن یک رابطه جنسی محافظت نشده یا مشکوک استفاده کرد.

رابطه بعد از خوردن قرص اورژانسی | بعد از مصرف قرص اورژانسی می توان رابطه داشت

عوارض مصرف قرص اورژانسی بعد از هر رابطه

مصرف قرص اورژانسی می‌تواند سیکل قاعدگی شما را تغییر دهد و باعث شود دوره بعدی پریود شما شدیدتر باشد و یا در زمانی خارج از بازه همیشگی رخ دهد. همچنین می‌تواند سبب بروز علایم پیش از قاعدگی مانند حالت تهوع و گرفتگی و درد عضلات شکمی شود. از جمله عوارض جانبی دیگر این قرص‌ها افزایش حساسیت پستان و سرگیجه است. این دارو را در هر سیکل قاعدگی نباید بیشتر از یک بار استفاده کرد و در صورت داشتن رابطه بعد از قرص اورژانسی بهتر است از کاندوم استفاده کنید. اگر تا سه ساعت پس از مصرف این قرص استفراغ کردید، باید مجددا با تجویز و تشخیص دکتر، آن را مصرف کنید. این قرص را با مقدار زیادی آب مصرف کنید. بهتر است قرص‌ لوونورژسترول را با شکم خالی مصرف نکنید. اگر این قرص را با غذا مصرف کنید احتمال تهوع کاهش می‌یابد. تا یک روز بعد از خوردن قرص اورژانسی رانندگی نکنید چرا که احساس خواب آلودگی ایجاد می‌کند. برخی از مارک‌های قرص اورژانسی مانند الا، نیاز به نسخه پزشک دارند.

رابطه بعد از خوردن قرص اورژانسی | بعد از مصرف قرص اورژانسی می توان رابطه داشت

رابطه مجدد بعد از مصرف قرص لونژیل

رابطه مجدد بعد از مصرف قرص لونژیل باعث بارداری می شود؟ آیا بعد از مصرف قرص اورژانسی احتمال بارداری هست؟ قرص لوونورژسترول سبب جلوگیری از تخمک گذاری در تخمدان می‌شود و همچنین با افزایش چسبندگی در ناحیه مخاط دهانه رحم از بارداری جلوگیری می‌کند. بهترین زمان مصرف این قرص ۱۲ ساعت بعد از رابطه جنسی محافظت نشده است. قرص لوونورژسترول دارای نام‌های تجاری مختلفی مانند لونژیل و یا اووسیز در بازار است.

 

این قرص‌ها برای زنانی که دارای BMI زیر ۲۵ هستند بیشترین تاثیر را داشته و ممکن است برای زنانی که BMI بالای ۳۰ دارند اثرگذار نباشد.

لوونورژسترول (Levonorgestrel) یک داروی پیشگیری از بارداری بعد از مقاربت جنسی محافظت نشده می باشد و داشتن رابطه بعد از خوردن قرص اورژانسی بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری هرگز توصیه نمی شود.

رابطه بعد از خوردن قرص اورژانسی | بعد از مصرف قرص اورژانسی می توان رابطه داشت

رابطه بعد از قرص اورژانسی

 

مصرف قرص اول در 48 ساعت اول پس از نزدیکی و ترجیحا بلافاصله پس از رابطه مشکوک و قرص بعدی 12 ساعت بعد.

مصرف 2 عدد یک جا در اولین فرصت در 48 ساعت اول پس از نزدیکی مشکوک.

 

اگر در زمان هایی که احتمال باردار شدن بعد از رابطه جنسی محافظت نشده بیشتر است (مانند 1 روز قبل از تخمک گذاری) استفاده شوند،احتمال شکست و باردار شدن 4 برابر زمان هاییست که احتمال باردار شدن کمتر است (مانند 1 الی دو روز بعد یا 5 روز قبل از تخمک گذاری) از طرف دیگر هر چه زمان مصرف به رابطه جنسی تان نزدیک تر باشد احتمال شکست کمتر است. ارتباط خطی بین اثربخشی و زمان مصرف دارو وجود دارد. تا 120 ساعت اثر دارند که البته توصیه سازنده مصرف در 72 ساعت اول است و با گذشت زمان اثر کاهش پیدا میکند به ویژه از 97 تا 120 ساعت و همچنین از نزدیکی بعد از خوردن قرص اورژانسی بدون کاندوم پرهیز شود.

رابطه بعد از خوردن قرص اورژانسی | بعد از مصرف قرص اورژانسی می توان رابطه داشت

رابطه مجدد بعد از قرص اورژانسی

رابطه مجدد بعد از خوردن قرص اورژانسی ممکن است باعث باردار شدن شما شود سعی کنید از رابطه جنسی مجدد بعد از قرص اورژانسی بدون کاندوم جلوگیری بعمل آورید. سعی کنید اولین قرص را در اولین فرصت پس از برقراری رابطه جنسی مشکوک بخورید. قرص بعدی را نیز 12 ساعت بعد مصرف کنید. پس از آن دیگر قرصی مصرف نکنید و منتظر خونریزی باشید معمولا خونریزی ظرف 7 روز پس از مصرف آخرین قرص اتفاق می افتد. در طی این مدت داشتن رابطه مجدد بعد از قرص اورژانسی خوب نیست و یا حتما از یک روش مطمئن جلوگیری از بارداری استفاده کنید. ظرف 3 تا 10 روز پس از روش اورژانس، دچار خونریزی می شوید ،این خونریزی به معنی ریزشاستر رحم-اندومتر- است بنابراین دیگر محصول حاملگی در رحم جایگزین نشده و بارداری رخ نخواهد داد. بنابراین این خونریزی به معنی این است که شما در این سیکل باردار نشده اید.در صورت تعویق خونریزی پس از 1 هفته تا 10 روز برای آزمایش بارداری مراجعه کنید.

 

گرچه این روش درصورت استفاده صحیح ، تا 97-99 درصد موثر است. ولی در تمام روشهای جلوگیری از بارداری شانس شکست وجود دارد بنابراین تاکید می کنیم تا زمان قاعدگی بعدی از داشتن رابطه بعد از مصرف قرص اورژانسی بدون کاندوم جلوگیری شود و حتما از یک روش دیگر مانند کاندوم استفاده کنید. استفاده از قرص اورژانسی باعث عدم تعادلی هورمونها، لکه بینی و اختلال در قاعدگی به طور موقت می شود اما باعث نازایی نمی شود.

 

با توجه به مشخص نیودن میزان زمان ماندگاری و اثربخشی دارو و کافی نبون مطالعات در این زمینه، در صورت داشتن رابطه محافظت نشده بعد از خوردن قرص اورژانسی با هر فاصله زمانی بعد از مصرف قرص اورژانسی، باید فورا به پزشک مراجعه کنید و دارو با دوز مشخص شده توسط پزشک متخصص مصرف شود یا از روش اورژانسی دیگر استفاده شود.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب