نیم نگاهی به گذشته

علل، علائم و راه درمان قطعی سرطان آلت تناسلی مرد

علل، علائم و راه درمان قطعی سرطان آلت تناسلی مرد

سرطان آلت تناسلی مرد را چگونه درمان کنیم؟

سرطان آلت تناسلی مردان یکی از شایع ترین سرطان های مردانه است. علل، علائم و راه درمان قطعی سرطان آلت تناسلی مرد را در ادامه بیان خواهیم کرد. علت سرطان آلت تناسلی مرد چیست؟ علائم سرطان آلت تناسلی مرد و راه درمان سرطان آلت تناسلی مرد در اینجا گردآوری شده است.

 

سرطان آلت تناسلی چیست؟

سرطان آلت تناسلی از سلول های پوست آلت تناسلی شروع می شود و می تواند راه خود را به داخل آن باز کند. این نوع سرطان نایاب است. اما می توان آن را درمان کرد، به خصوص اگر تشخیص در اوایل آن داده شود.

 

در ایالات متحده، پزشکان این بیماری را در کمتر از ۲۰۰۰ مرد در سال پیدا می کنند. اگر می خواهید بدانید شما یا کسی که دوستش دارید این بیماری را دارد یا خیر این مقاله را مطالعه کنید.

 

علل سرطان آلت تناسلی مرد

کارشناسان دقیقا نمی دانند چه چیزی باعث این بیماری می شود. ختنه نکردن ممکن است شانس ابتلا را بالا ببرد. اگر مایعات بدن در آلت تناسلی مانده و شسته نشوند، ممکن است به رشد سلول های سرطانی کمک کنند. برخی تحقیقات نشان می دهد مردان مبتلا به گونه های معینی از HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) احتمال بیشتری برای سرطان آلت تناسلی نیز دارند. این نوع سرطان در مردان بالای ۶۰ سال، در افراد سیگاری و در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، شایع است.

 

علائم سرطان آلت تناسلی مرد

تغییرات در پوست آلت تناسلی رایج ترین علامت سرطان آلت تناسلی است. آنها می توانند بر روی پوست آلت تناسلی یا بیضه ها یا بر روی نوک آلت تناسلی (گلنس) یا شفت نشان داده شوند.

 

علائم هشدار دهنده بیماری می تواند شامل موارد زیر باشد:
• تغییر در ضخامت یا رنگ پوست آلت تناسلی
• یک برجستگی بر روی آن
• بثورات کوچک یا “کراس” بر روی آن
• رشد زایده و خال روی آلت تناسلی که به رنگ آبی مایل به قهوه ای است
• تخلیه بدنی زیر پوستی
• درد در آلت تناسلی مرد که ممکن است خونریزی نیز کند
• تورم در انتهای آلت تناسلی
• توده های زیر پوست در ناحیه کشاله ران

 

اکثر مردان مبتلا به این علائم سرطان آلت تناسلی را ندارند؛ در عوض، این یک عفونت یا یک واکنش آلرژیک است؛ با این حال، مهم است هر گونه علائم غیر معمول را در نزدیکی آلت تناسلی و یا در بدن خود بررسی کنید درمان اولیه بهترین روش است.

 

تشخیص سرطان آلت تناسلی مرد

پزشک شما ممکن است بعد از معاینات فیزیکی و شنیدن علائم شما سایر آزمایشات را توصیه کند:

 

بیوپسی : پزشک یک نمونه کوچکی را برای آزمایش تشخیص سرطان از بافت آلت تناسلی یا نقاط دیگر (مانند گره های لنفاوی) بدن جدا می کند.

 

آسپیراسیون : پزشک یک سوزن بسیار نازک را به گره های لنفاوی در نزدیکی منطقه آسیب دیده وارد می کند تا از آنها مایع داخل سلولی بگیرد. آزمایشات آزمایشگاهی نشان می دهد که این گره ها حاوی سلول های سرطانی است یا نه.

 

آزمایشات رایوگرافی مانند ،CT اسکن، اولتراسوند و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). نگاهی به داخل بدن شما برای تشخیص تومورها یا سایر علائمی که نشان از گسترش سرطان دارد می اندازد .

 

درمان سرطان آلت تناسلی مرد

اگر سرطان شما در مراحل اولیه باشد، درمان شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

• دارویی که روی پوست شما مالیده می شود مانند پماد
• کریوتراپی، یک روش است که از یک مایع بسیار سرد یا یک دستگاه برای بستن و دفع بافت هایی که حاوی سرطان هستند استفاده می کند
• جراحی، که در آن پزشکان پوست آسیب دیده را، لایه لایه در یک زمان، تا رسیدن به بافت سالم و نرمال، حذف می کنند
• لیزر برای برش و تخریب مناطق حاوی سرطان
• جراحی، که مقداری از آلت تناسلی را بر می دارد
اگر سرطان شما پیشرفته باشد، درمان ممکن است شامل هر یک از موارد زیر باشد :
• جراحی برای برداشتن گره های لنفاوی شما اگر سرطان به آنها برسد
• پرتودرمانی و یا شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی خود
• پینکتومی، که جراحی برای حذف برخی یا تمام آلت تناسلی شما است
اکثر درمان های سرطان آلت تناسلی در مرحله اولیه توانایی شما در رابطه جنسی را تحت تاثیر قرار نمی دهد اما شیمی درمانی و اشعه ممکن است این کار را کند. در مورد عوارض جانبی احتمالی با پزشک خود صحبت کنید.

 

آزمایشات بالینی سرطان آلت تناسلی مرد

دانشمندان به دنبال روش های جدید برای درمان سرطان آلت تناسلی اولیه و پیشرفته هستند در این مطالعات آنها داروهای جدید را آزمایش می کنند تا ببینند ایمن هستند یا خیر. معاینات بالینی اغلب راهی برای تجویز دارو جدید است که برای همه در دسترس نیست. دکتر شما می تواند به شما بگوید کدام یک از این مطالعات ممکن است مناسب شما باشد. قبل از هرچیز اطلاعات مربوط به آنچه که درگیر آن هستید را بدانید و از خطرات و مزایای احتمالی آن مطلع باشید.

جدیدترین مطالب