علت سوزش به هنگام انزال + درمان سوزش هنگام انزال

علت سوزش به هنگام انزال + درمان سوزش هنگام انزال

علت سوزش به هنگام انزال + درمان سوزش هنگام انزال

سوزش هنگام انزال مردان و سوزش موقع انزال در مردان به دلایل مختلفی روی می دهد. علت سوزش به هنگام انزال در مردان و راههای درمان سوزش هنگام انزال مردان را در ادامه این پست سماتک شرح خواهیم داد. اگر در هنگام انزال سوزش شدیدی احساس می کنید توصیه می کنیم این پست سماتک را با دقت بخوانید.

 

سوزش به هنگام انزال علاوه بر اینکه بر روی نوع رابطه جنسی تاثیر می گذارد، ممکن است نشان دهنده وجود یک مشکل جدی در بدن مرد باشد و باید مورد توجه قرار بگیرد. در ادامه به مهم ترین علت سوزش به هنگام انزال اشاره می کنیم.

 

سوزش موقع انزال که dysorgasmia یا orgasmalgia هم نامیده می شود، ممکن است منجر به ناراحتی خفیف یا درد شدید در زمان انزال یا بعد از آن شود. این درد آلت تناسلی، کیسه بیضه و ناحیه پرینال* perineal را در بر می گیرد.

 

*پرینال perineal یا perianal :ناحیه بین واژن و مقعد در زنان و بین آلت تناسلی و مقعد در مردان را ناحیه پرینال می نامند.

 

سوزش هنگام انزال تاثیرات جدی بر روی روابط جنسی دارد. با خواندن ادامه مطلب متوجه خواهید شد چرا نباید سوزش موقع انزال را نادیده بگیرید و چرا در رابطه جنسی اهمیت زیادی دارد.

 

علت سوزش به هنگام انزال در مردان

در ادامه به 9 علت رایج مربوط به سوزش به هنگام انزال اشاره می کنیم.

 

1. سوزش هنگام انزال مردان بر اثر پروستاتیت Prostatitis

علت سوزش به هنگام انزال + درمان سوزش هنگام انزال

علت سوزش هنگام انزال مردان چیست ؟

پروستاتیت prostatitis به التهاب یا عفونت غده پروستات گفته می شود. پروستاتیت رایج ترین مشکل اورولوژی* در بین مردان زیر 50 سال است.
پروستاتیت باعث ادرار دردناک یا تکرر ادرار می شود، بنابراین این امکان وجود دارد که پروستاتیت به جای عفونت مجاری ادرار اشتباه گرفته شود. دیگر علائم پروستاتیت عبارتند از درد ناحیه پایین شکم و مشکل در رسیدن به نعوظ.

 

عوامل تشدید کننده پروستاتیت

عوامل تشدید کننده پروستاتیت عبارتند از:

دیابت
سیستم ایمنی ضعیف شده
پروستات بزرگ شده خوش خیم
رابطه مقعدی
استفاده از کاتتر ادراری یا سوند ادراری* urinary catheter

 

*کاتتر ادراری یا سوند ادراری urinary catheter :لوله باریک، توخالی و انعطاف‌پذیری است که برای جمع‌آوری ادرار، درون مثانه قرار داده می‌شود. به پروسه گذاشتن این لوله در علم پزشکی کاتتراسیون یا سونداژ می‌گویند.

 

* اورولوژی urology:علمی است كه از بیماری و اختلالات و درمان سیستم ادراری در مردان و زنان و نیز اختلالات تناسلی و ناتوانی جنسی و ناباروری در مردان بحث می كند.

 

2. سوزش به هنگام انزال بر اثر جراحی

برخی از انواع جراحی ها ممکن است باعث بروز عوارض جانبی، از جمله انزال دردناک، شود. یکی از این جراحی ها پروستاتکتومی رادیکال* radical prostatectomy می باشد، در این جراحی تمام پروستات و یا بخش هایی از بافت های مجاور آن برداشته می شوند. این جراحی برای درمان سرطان پروستات استفاده می شود. خطرات این جراحی عبارتند از: اختلال نعوظ، درد آلت تناسلی و درد بیضه. جراحی مربوط به درمان فتق hernia نیز باعث انزال دردناک می شود.

 

برخی عوارض جانبی مربوط به جراحی موقت هستند و به آرامی بهبود پیدا می کنند. پزشک ویژگی های شرایط شما را ارزیابی می کند تا روش های درمانی را بررسی کند. روش های درمانی در این شرایط عبارتند از مصرف داروها یا جراحی بیشتر.

 

3. سوزش هنگام انزال مردان بر اثر کیست ها و سنگ ها

احتمال بروز کیست ها و سنگ ها در مجرای انزالی وجود دارد. این کیست ها یا سنگ ها می توانند باعث انسداد انزال، ناباروری و انزال دردناک می شوند.
انسداد در فرایندی به نام تراشیدن پروستات از راه مجاری انزال transurethral resection of the ejaculatory ducts (در این روش قسمتی از بافت پروستات با جراحی برداشته می شود) برطرف می شود.

 

4. سوزش هنگام انزال مردان بر اثر مرف داروهای ضد افسردگی

داروهای ضدافسردگی باعث اختلال در عملکرد جنسی و از جمله درد در هنگام انزال می شوند.داروهایی که بیشترین عوارض جانبی را بر روی مسائل جنسی دارند عبارتند از:

 

• مهار کننده های بازجذب انتخابی سروتونین selective serotonin reuptake inhibitors یا SSRI
• مهار کننده های بازجدب سروتونین و نوراپی نفرین
• داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و تتراسایکلین ها
• مهار کننده های مونوآمین اکسیداز

 

در این شرایط مصرف داروها را بدون مشورت با پزشک متوقف نکنید. انجام این کار ممکن است افسردگی را بدتر سازد. با پزشک مشورت کنید تا یک داروی جایگزین مناسب پیدا کنید. یافتن داروی مناسب با میزان مصرف درست ممکن است کمی نیاز به زمان داشته باشد.

 

*مهارکننده‌های بازجذب سروتونین با نام مخفف اس‌اس‌آرآی‌ها (SSRIs)دسته‌ای از داروهای ضد افسردگی هستند که برای درمان افسردگی و برخی از انواع اختلالات اضطرابی و اختلالات شخصیتی کاربرد دارند.

 

5.سوزش به هنگام انزال مردان بر اثر نوروپاتی پودنتال Pudendal neuropathy

نوروپاتی پودنتال شرایطی است که بر اثر آن آسیب هایی به یک عصب در لگن وارد می شود. این امر ممکن است منجر به درد واژینال و درد مقعد شود. عواملی که می توانند باعث نوروپاتی پودنتال شوند، عبارتند از: آسیب دیدن، دیابت و مولتیپل اسکلروز یا ام اس multiple sclerosis.

 

در این شرایط مسدود کننده های عصبی، عوامل بی حس کننده و استروئیدها می توانند به کنترل درد کمک کنند.فیزیوتراپ هم می تواند تمریناتی به شما آموزش دهد که به تقویت ماهیچه کف لگن کمک می کنند. در برخی موارد نیز برای رفع عصب فشرده جراحی لازم خواهد بود.

 

6. سوزش هنگام انزال بر اثر سرطان پروستات

گاهی سرطان پروستات بدون علامت ممکن است باعث سوزش هنگام انزال مردان شود، با این دیگر علائم مربوط به سرطان پروستات عبارتند از: مشکل در دفع ادرار، مشکل در نعوظ یا مشاهده خون در ادرار یا مایع منی.

 

روش های درمانی سرطان پروستات به نوع، میزان پیشرفت و سرعت پیشروی سرطان بستگی دارد. بعضی سرطان های پروستات خیلی به آرامی رشد می کنند و به درمان کم و نظارت نیاز دارند.

 

سرطان پروستات با پرتو درمانی، هورمون درمانی، واکسن درمانی و شیمی درمانی قابل درمان خواهد بود.جراحی نیز برای برداشتن پروستات و قسمت هایی از بافت اطراف آن نیاز خواهد بود.

 

7. سوزش هنگام انزال مردان بر اثر تریکومونیازیس Trichomoniasis

تریکومونیازیس یک بیماری عفونتی مقاربتی است که ممکن است باعث سوزش یا درد در هنگام ادرار شود. تمام آنچه برای درمان این شرایط لازم خواهد بود استفاده از آنتی بیوتیک است. از آنجایی که تریکومونیازیس یک بیماری مقاربتی قابل انتقال است، شریک جنسی باید بررسی شده و تحت درمان قرار بگیرد.

 

8. سوزش هنگام انزال مردان بر اثر پرتو درمانی

پرتو درمانی ناحیه لگن می تواند منجر به اختلال نعوظ شود و انزال دردناک را به دنبال داشته باشد. این عوارض جانبی مربوط به پرتو درمانی معمولا موقتی هستند. عوارض پرتو درمانی پس از اتمام دوره پرتو درمانی برطرف می شوند، اما اگر عوارض آن به شکل یک مشکل مداوم در آمد با پزشک مشورت کنید.

 

9. سوزش هنگام انزال مردان بر اثر مشکلات روحی

در برخی موارد علت را نمی توان تعیین کرد. اگر در زمان خودارضایی دچار انزال دردناک نمی شوید، ممکن است یک مشکل روحی عامل انزال دردناک باشد. برای بررسی بیشتر به یک درمانگر مراجعه کنید.

 

چه زمانی برای سوزش هنگام انزال باید به پزشک مراجعه کرد؟

به خاطر انزال دردناک باید به متخصص اورولوژیست مراجعه کنید.با معاینه جسمی و انجام آزمایشات علت بیماری تشخیص داده می شود.

 

تشخیص سوزش هنگام انزال مردان

برای تشخیص علت سوزش هنگام انزال مردان یک معاینه جسمی کامل، از جمله معاینه دیجیتال مقعدی انجام می شود. در زمان مراجعه به پزشک آماده باشید تا سوابق پزشکی خود را به طور کامل برای پزشک بیان کنید و به سوالات وی پاسخ دهید. مهم ترین سوالاتی که از شما پرسیده خواهد شد عبارتند از:

 

• چند وقت است که در زمان ارگاسم دچار درد می شوید؟
• این درد چقدر طول می کشد؟
• آیا انزال انجام می شود یا ارگاسم شما بدون انزال است (بدون مایع منی)؟
• چه علائم دیگری مشاهده می کنید؟
• آیا در هنگام دفع ادرار دچار درد یا سوزش می شوید؟
• آیا در حال حاضر داروی خاصی مصرف می کنید؟
• آیا تاکنون تحت درمان سرطان قرار گرفته اید؟
• آیا سابقه سرطان پروستات در خانواده شما وجود دارد؟
• آیا دچار دیابت هستید؟

 

آزمایش هایی که برای تشخیص سوزش هنگام انزال مردان انجام می شوند، عبارتند از:

 

• آزمایش های ادرار برای تشخیص عفونت

 

• تست مخصوص آنتی ژن پروستات برای بررسی مشکلات پروستات، از جمله سرطان

 

بسته به نتایج آزمایش ها، ممکن است آزمایش های دیگری مانند آزمایش خون یا آزمایش های تصویری نیاز باشد.

 

عوارض سوزش هنگام انزال مردان

سوزش هنگام انزال مردان معمولا نشانه ای از یک مشکل بزرگتر است که باید درمان شود. درمان این مشکل از بروز پیامدهای جدی تر جلوگیری می کند. درمان نکردن سوزش هنگام انزال مردان اثرات منفی بر رفتارهای جنسی شما می گذارد.

 

درمان سوزش هنگام انزال مردان

درمان سوزش هنگام انزال مردان بستگی به علت آن خواهد داشت. بیماری های زمینه، مانند دیابت و ام اس نیز باید مورد بررسی قرار بگیرند.

 

برای درمان عفونت مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی لازم خواهد بود. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی NSAID بدون نسخه و داروهای ضد درد می توانند به کاهش التهاب و تسکین درد کمک کنند.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب