لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

دلیل سوزش واژن هنگام دخول | درمان سوزش واژن بعد از دخول

دلیل سوزش واژن هنگام دخول | درمان سوزش واژن بعد از دخول

سوزش واژن هنگام دخول و در زمان نزدیکی یکی از مشکلات بزرگ زنان در رابطه جنسی است در این مقاله از سایت سماتک دلیل سوزش واژن هنگام دخول به همراه جدیدترین متد و راههای درمان سوزش واژن بعد از دخول را بیان خواهیم کرد. اگر خانم جوانی هستید که در هنگام دخول و یا بعد از نزدیکی با شوهرتان احساس سوزش واژن دارید در این مقاله از سایت سماتک مهمترین دلایل سوزش واژن هنگام دخول آورده شده است.

 

دلیل سوزش واژن هنگام دخول

برخی از خانم ها و زنان شوهردار در هنگام رابطه جنسی از جلو دچار سوزش شدیدی می شوند که در این بخش دلیل سوزش واژن هنگام دخول را مشخص خواهیم کرد. اگر علت سوزش واژن بعد از دخول و نزدیکی کردن را نمی دانید باید به دکتر مراجعه کنید و پزشک شما حتماً باید به تشخیص های افتراقی از جمله درد و سوزش واژن هنگام نزدیکی که می تواند علل مختلفی داشته باشد، عفونت های زنان مثل کاندیدیازیس و همچنین عفونت با کلامیدیا که می تواند بسیار موذی و ناشناخته باشد توجه داشته باشد. اگر سوالات زیر را در ذهن دارید با ما همراه باشید تا به جواب آن دسته یابید. دلیل سوزش واژن هنگام دخول چیست؟ علت سوزش واژن هنگام نزدیکی و آمیزش جنسی می تواند به دلایل گوناگون از عوامل ساختاری تا موضوعات روانشناختی باشد. بسیاری از زنان درد و سوزش در هنگام دخول و یا بعد از نزدیکی کردن را در طول دوره زندگی خود تجربه می‌کنند.

 

علت سوزش واژن هنگام دخول چیست

دلیل سوزش واژن هنگام دخول که همواره سوزش همراه با درد شدید در ناحیه تناسلی خانم ها است را در این بخش مرور می کنیم. عوامل فیزیکی ایجادکننده و علت سوزش واژن هنگام دخول بسته به این که این درد هنگام ورود آلت تناسلی مرد اتفاق می‌افتد و یا در هنگام انجام عمل کامل جنسی ایجاد می‌شود، متفاوت است. همچنین به گزارش سماتک عوامل عواطفی نیز می‌تواند در بسیاری از دردهای هنگام نزدیکی موثر باشد. علت درد و دلیل سوزش واژن هنگام دخول ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شود که شامل موارد زیر است:

دلیل سوزش واژن هنگام دخول | درمان سوزش واژن بعد از دخول

دلیل سوزش واژن حین دخول

خشکی واژن زنان ممکن است به عدم رابطه جنسی کافی برگردد و منجر به سوزش واژن هنگام دخول می شود. کاهش سطح استروژن پس از یائسگی و یا زایمان و نیز در زمان شیردهی ممکن است از جمله دلایل سوزش واژن حین دخول باشد. داروهای خاصی در تغییر سطح تمایل و تحریک جنسی تأثیر دارند که می‌توانند میزان روانی را کاهش دهند و رابطه جنسی را سوزناک کنند. این داروها شامل قرص‌های ضد افسردگی، داروهای فشارخون بالا، آرام‌بخش‌ ها، آنتی هیستامین‌ها و برخی قرص‌های ضدبارداری هستند. همچنین اسپاسم‌های غیرارادی ماهیچه‌های دیواره واژن می‌تواند یک دلیل سوزش واژن هنگام دخول باشد.

 

دلیل سوزش واژن زن هنگام دخول آلت مرد

از مهمترین دلایل سوزش واژن هنگام دخول می‌تواند از تصادف، جراحی لگن، ختنه زنانه و بریدگی در واژن به منظور بزرگ‌کردن آن برای زایمان نشأت گرفته باشد. همچنین زنان باید بدانند که وجود عفونت در نواحی تناسلی و یا عفونت ادراری می‌تواند باعث ایجاد درد و سوزش شدید واژن حین دخول شود. اگزما و یا دیگر مشکلات پوستی در نواحی تناسلی شما نیز می‌توانند تأثیرگذارباشند. به گزارش سماتک مشکلات مادرزادی مانند عدم وجود یک واژن کامل و یا رشد غشاء که ورودی واژن را مسدود می‌کند، می‌تواند علت درد و سوزش هنگام دخول در واژن باشد.

 

بیماری های خاص

دلیل سوزش واژن هنگام دخول ممکن است برخی از بیماری های خاص باشند که این بیمار‌ها شامل آنترومتریوز، بیماری التهابی لگن، افتادگی رحم، رتروورس و یا رحم عقب رونده، فیبروم رحم، التهاب مثانه، سندروم روده تحریک‌پذیر، هموروئید و کیست تخمدان است.

 

جراحی ناحیه واژن

زخم جراحی لگن مانند هیسترکتومی، می‌تواند علت درد و سوزش در هنگام نزدیکی باشد. درمان‌های پزشکی برای سرطان مانند پرتودرمانی و شیمی‌درمانی می‌توانند باعث ایجاد تغییراتی شوند که نتیجه آن ایجاد سوزش واژن هنگام دخول است.

 

عوامل عاطفی

عواطف و احساسات با فعالیت جنسی رابطه بسیار نزدیکی دارد و به همین سبب ممکن است در درد و سوزش واژن زن هنگام دخول نقش ایفا کند. اضطراب، افسردگی، نگرانی نسبت به ظاهر فیزیکی، ترس از نزدیکی و یا مشکلات موجود در روابط عاطفی می‌توانند با جلوگیری از تحریک کافی در افراد رابطه داشته و می تواند دلیل سوزش شدید واژن هنگام دخول شوند.

 

استرس

ماهیچه‌های دیافراگم لگنی در پاسخ به استرس شما تنگ‌تر می‌شوند که نتیجه آن سوزش واژن بعد از دخول است.

 

سوء استفاده جنسی از زن

نه این که همه زنانی که از سوزش واژن هنگام دخول رنج می‌برند اینگونه باشند اما اگر شما تا کنون تحت سوء استفاده جنسی و یا تجاوز جنسی قرار گرفته باشید، این عامل می‌تواند یک دلیل سوزش واژن هنگام دخول و نزدیکی با همسرتان باشد. سخت است که بتوانیم بگوییم آیا عوامل عاطفی علت درد و سوزش واژن هنگام نزدیکی هستند یا نه. درد اول می‌تواند باعث ایجاد ترس از تکرار درد شود که نتیجه آن عدم توانایی در ایجاد آرامش در طول رابطه جنسی است و در نتیجه باعث ایجاد درد بیشتر می‌شود. شما ممکن است در این حالت از برقراری رابطه جنسی بیشتر جلوگیری نمایید.

 

دلیل سوزش شدید واژن هنگام دخول

عفونت می تواند یکی از دلایل اصلی سوزش شدید واژن زن هنگام دخول شود و از آنجایی که طول مجرای پیشابراه در خانم ها بسیار کوتاه است، بخصوص در روابط اولیه جنسی که دوطرف شاید تجربه کافی هم نداشته باشند (مثلاً ماه عسل)، بروز التهاب و عفونت در این ناحیه و مثانه (Cystitis) به دنبال نزدیکی امر شایعی است. البته امروزه این شرایط را صرفاً منحصر به روابط اولیه نمی دانند و در مقاطع زمانی متفاوتی بروز آن امکان پذیر است حتی بعدها در سالمندی. برخی شرایط احتمال این مشکل را افزایش می دهند:

 

تغییرات واژن بعد از سن یائسگی (آتروفی واژن)

وجود باکتری در ادرار، بدون علائم بالینی در یک خانم سالم

بکارگیری هر ماده صناعی اضافی (بجز ژل های ساده لوبریکانت محلول در آب) برای خانم یا آقا که امروزه به وفور تبلیغ می شوند.

لوبریکاسیون (رطوبت و لغزنده بودن واژن) ناکافی و کافی نبودن معاشقه و تحریک مناسب جنسی قبل از نزدیکی

دفعات بیش از حد رابطه جنسی (به آن معنا نیست که باید تعداد رابطه جنسی خود را کاهش دهید).

دلیل سوزش واژن هنگام دخول | درمان سوزش واژن بعد از دخول

تشخیص دلیل سوزش واژن هنگام دخول

عبارت تخصصی مربوط به این اختلال درد و سوزش واژن هنگام دخول که به آن دیسپارونیا (Dyspareunia) گفته می شود، به معنی درد مداوم و مکرر دستگاه تناسلی و سوزش شدید واژن در هنگام دخول است که نزدیک ارتباط جنسی، در حین دخول و سوزش واژن بعد از دخول به وجود می‌آید. معمولاً تشخیص با اخذ یک شرح حال کامل گذاشته می شود و درمان آنتی بیوتیکی بلافاصله شروع می شود. ولی برخی همکاران با پیروی از بعضی مراجع علمی ممکن است قبل از تجویز دارو آزمایش هایی مثل آزمون کامل ادرار و کشت را هم درخواست نمایند. بسیاری از این موارد بویژه وقتی ناراحتی بیمار خفیف است، اصولاً بدون هیچ مداخله ای به شکل خود به خود بهبود می یابند؛ ولی برای چنین اجازه ای باید مطمئن شویم که بیمار از هوشیاری کافی برای مراجعه در صورت بدتر شدن علائم یا اضافه شدن علائم جدید برخوردار است. با پزشک متخصص زنان در صورت داشتن درد و سوزش واژن هنگام دخول صحبت نمایید. ارزیابی پزشکی برای تشخیص این بیماری شامل موارد زیر است:

 

سوابق پزشکی

اگر برای سوزش واژن بعد از دخول به دکتر زنان مراجعه کرده باشید پزشک شما ممکن است بپرسد که چه زمانی درد و سوزش واژن تان شروع شد، دقیقا کجا سوزش دارد، و آیا این درد و سوزش با هر شریک جنسی و هر پوزیشنی روی می‌دهند یا نه؟ پزشک شما احتمالا درباره سابقه جنسی، سوابق جراحی و سوابق زایمان شما سوال خواهد پرسید. نگذارید که خجالت باعث شود از ارائه پاسخ‌های دقیق صرف نظرکنید. این سوالات سرنخ‌هایی را برای پیدا کردن دلیل سوزش واژن هنگام دخول و نزدیکی در اختیار پزشک شما قرار می‌دهد.

 

آزمایشات تشخیص علت سوزش واژن حین دخول

اگر پزشکتان دلایل سوزش واژن هنگام دخول را از طریق آزمایشات بالا پیدا نکند ممکن است آزمایش سونوگرافی را پیشنهاد کنند.

 

معاینه لگن

یکی دیگر از راههای تشخیص علت سوزش واژن هنگام دخول معاینه لگن است. در معاینه لگن، پزشک شما علائم حساسیت پوستی، عفونت و مشکلات مربوط به آناتومی را مورد بررسی قرار می‌دهد. همچنین احتمال دارد برای شناسایی مکان دقیق درد شما یک فشار ملایم به دستگاه تناسلی و ماهیچه‌های لگن شما وارد نماید.

 

آزمایش تصویری واژن

این روش به کمک وسیله‌ای به نام اسپکولوم که برای جداسازی دو دیواره واژن استفاده می‌شود نیز ممکن است در روند تشخیص مورد استفاده واقع گردد. برخی زنان که از درد و سوزش واژن هنگام دخول رنج می‌برند در انجام معاینه لگن نیز راحت نیستند بدون اینکه آرام بودن آزمایش پزشک روی آن تأثیر مثبتی داشته باشد. شما می‌توانید در این حالت و در صورت تشدید درد به پزشکتان بگویید تا عملش را متوقف کند.

 

جلوگیری از سوزش واژن بعد از دخول

– ادرار کردن بعد از دخول با بیرون راندن باکتری های نفوذ کرده به مجرا، شانس عفونت را کمتر می کند.
– در جریان رابطه جنسی بجز ژل معمولی محلول در آب موجود در داروخانه ها که قابل توصیه است و لغزندگی کافی را فراهم می کند، از هیچ ماده دیگری استفاده نکنید. البته استفاده از این ژل ها نباید جایگزین معاشقه و پیش نوازی کافی که این لغزندگی را به شکل طبیعی ایجاد می کند شود.

دلیل سوزش واژن هنگام دخول | درمان سوزش واژن بعد از دخول

درمان سوزش واژن بعد از دخول

درمان سوزش واژن زن بعد از دخول که برای این مشکل تجویز می‌شوند بر اساس عوامل ایجاد کننده بیماری تعریف می‌شوند و می‌توانند این بیماری که یک مشکل معمول در بین زنان است را از بین برده و یا کاهش دهند. از آنجایی که عفونت ادراری در خانم ها بسیار شایع است و مرتباً در مطب یا کلینیک ها با این بیماران مواجه می شوید، از همین فرصت برای دادن اطلاعات کافی در خصوص سلامت جنسی و باروری (از جمله روش های تنظیم بارداری، لزوم انجام برخی غربالگری ها در این حوزه و همچنین پیشگیری از عفونت های منتقل شونده از راه تماس جنسی) استفاده نمایید. در گذشته این وضعیت را Honeymoon Cystitis می نامیدند و البته هنوز هم گاه کاربرد دارد. اگر شما از سوزش واژن حین و بعد از دخول به صورت مکرر رنج می برید با پزشکتان صحبت کنید. درمان سوزش واژن بعد از دخول می‌‌تواند به شما در بهبود زندگی جنسی، نزدیکی عاشقانه و عزت نفستان کمک کند.

 

بهترین دارو برای درمان سوزش واژن بعد از دخول

اگر در حین رابطه جنسی دچار سوزش واژن هنگام دخول شدید حتما نسبت به درمان دارویی سوزش واژن بعد از دخول طبق نظر پزشک متخصص تان عمل کنید. در صورتی که عفونت و یا بیماری خاصی با درد شما در ارتباط باشد، درمان عوامل بیماری می‌تواند مشکل را حل کند. تغییر داروهایی که مسبب ایجاد مشکلات روانی واژن می‌شوند نیز می‌تواند علائم درد شما را از بین ببرد. برای بسیاری از زنان در دوره پس از یائسگی، درد و سوزش واژن هنگام دخول به دلیل عدم روانی کافی حاصل از کاهش سطح استروژن به وجود می‌آید. معمولا این موضوع می‌تواند به کمک استروژن موضعی که مستقیما به واژن می‌رسد درمان شود.

 

توجه: مصرف دارو برای درمان درد و سوزش واژن هنگام دخول بدون نسخه پزشک ممنوع است.

 

سازمان غذا و داروی آمریکا تأیید کرده است که داروی اسپمیفنبه برای درمان سطوح متوسط تا شدید درد و سوزش واژن حین و بعد از دخول در زنانی که مشکل روانی واژن دارند مناسب است. اسپمیفنبه مانند استروژن در دیواره‌های واژن عمل می‌کند اما به نظر نمی‌رسد که مانند استروژن تأثیر تخریبی بر روی سینه‌ها داشته باشد. اشکالاتی که این داروها می‌توانند داشته باشند گرگرفتگی، ریسک ابتلا به سکته مغزی، لختگی خون و احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم است.

 

یکی از داروهای دیگری که برای بهبود سوزش واژن هنگام دخول استفاده می‌شود، پرسترون است. این دارو نوعی کپسول است که شما آن را روزانه داخل واژن خود قرار می‌دهید.

 

درمان سوزش واژن با تغییر پوزیشن دخول

شما و شریکتان می‌توانید درد موجود را با ایجاد برخی تغییرات در رابطه جنسی تان به حداقل برسانید و نسبت به درمان سوزش واژن با تغییر پوزیشن دخول اقدام کنید. اگر شما درد و سوزش شدیدی را در زمان نزدیکی و دخول تجربه می‌کنید، پوزیشن های مختلف دخول را امتحان کنید مانند پوزیشنی که شما در قسمت بالا قرار می‌گیرید چرا که در این حالت شما می‌توانید میزان دخول را خودتان تنظیم کنید. همچنین باید درباره این که چه چیزی به شما حس خوب می‌دهد و چه چیزی به شما این حس را نمی‌دهد صحبت کنید. اگر فکر می‌کنید شریک زندگیتان باید آرامتر رفتار کند به او بگویید.

 

راههای درمان سوزش واژن هنگام دخول:

دلیل سوزش واژن هنگام دخول | درمان سوزش واژن بعد از دخول

دخول آرام در واژن

رابطه طولانی‌تر می‌تواند به شما کمک کند تا روانکاری طبیعیتان تحریک شود. همچنین اگر دخول را تا زمانی که کامل تحریک نشده‌اید به تأخیر بیندازید، شاید سوزش واژن هنگام دخول کمتری را حس کنید.

 

استفاده از روان کننده ها

یک روان‌کننده آماده نیز می‌تواند رابطه جنسی را آرامش‌بخش تر کند. از برند‌های مختلف استفاده کنید تا به آنچه دوست دارید برسید.

 

درمان حساسیت زدایی

شما در این درمان روش های کاهش التهاب واژنتان را یاد می‌گیرید که نتیجه آن کاهش درد است.

 

مشاوره و درمان جنسی

اگر رابطه جنسی برای مدتی سوزناک بود، شما احتمالا واکنش عاطفی منفی نسبت به تحریک جنسی حتی پس از درمان تجربه خواهید کرد. اگر شما و شریکتان به دلیل سوزش واژن هنگام دخول و یا بعد از نزدیکی از ایجاد رابطه جنسی خودداری می‌کنید، نیاز به کمک دارید تا بتوانید روابط خود را با شریک زندگیتان بازسازی و روابط جنسیتان را بازیابی کنید. صحبت با یک مشاور و یا مشاور روابط جنسی می‌تواند به شما در حل کردن این مشکلات کمک کند. درمان رفتاری شناختی نیز در این موارد یاری دهنده است.

 

دلیل سوزش واژن هنگام دخول به همراه جدیدترین متد درمان سوزش واژن بعد از دخول را در این مقاله خواندید. اگر شما خانم عزیز علت سوزش واژن هنگام دخول و نزدیکی با شوهرتان را نمی دانید می توانید دلایل و علت سوزش و درد گرفتن واژن زن هنگام نزدیکی و دخول توصیه می شود برای درمان سوزش واژن هنگام دخول به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

برچسب‌ها: ,

جدیدترین مطالب