قاصدک

الفبا

قاصدک

نیم نگاهی به گذشته

راهکارهای رهایی از عصبانیت های دوران قاعدگی

راهکارهای رهایی از عصبانیت های دوران قاعدگی

راه هایی برای کنترل عصبانیت های دوران قاعدگی 

دوران قاعدگی یکی از حساس ترین دورانی است که هر زنی آن را تجربه میکند. ترشح انواع هورمون ها تاثیرات بسیار شدیدی بر حالات روحی و روانی او میگذارد. بسیاری از آقاین در فضاهای مجازی یاد گرفته اند که این حالت خانم ها را مسخره کنند. اما این موضوع را هیچ وقت نفهمیده اند که این واکنش ها ناشی از ترشح هورومون هایی است که اگر به بدن خودشان وارد شود، پتانسیل کشتن چندین نفر را دارند. ( این موضوع طبق تحقیقاتی در آمریکا گفته شده است و صحت دارد) اما برای کنترل این واکنش چه کنیم؟

راهکارهای رهایی از عصبانیت های دوران قاعدگی

معمولا ریشه عصبی بودن ها اضطراب یا افسردگی است. افرادی که این دو حالت را تجربه می کنند بی حوصلگی زیاد دارند و به دلیل آستانه پایین تحمل خود زود عصبی می شوند. لذا اگر دچار این حالت ها هستید باید مورد درمان قرار بگیرید.

 

* سعی کنید همواره آگاهی بالایی از خلق خود ایجاد کنید و خلق خود را مورد ارزیابی قرار دهید. وقتی عصبی هستید علت را جویا شوید و میزان تنش دهی علت را با میزان خلق خود بسنجید اگر این انطباق ناموزون است سعی کنید افکاری را که ناخودآگاه در ذهن شما به عصبیت منجر می شود را از بین ببرید و به سمت مسایلی حرکت کنید که حال شما را خوب می کند. مثلا فرض کنید اکنون عصبی هستید خوب فکر کنید و دلیل آن را پیدا کنید و سپس افکاری که این مساله در ذهن شما مرتبا تکرار می شوند را بشناسید و سپس از این افکار جلوگیری کنید و فعالیتی را انجام دهید که حال شما را خوب کند. به عبارتی در حال عصبی باقی نمانید.

 

* میزان آهن خون خود را چک کنید. کم خونی می تواند با این علائم همراه باشد.

 

* در طی روز حتما زمانی را به ورزش و به خصوص پیاده روی اختصاص دهید تا با ترشح آندروفین علائم پیش از قاعدگی را از بین ببرد.

 

* پیش از قاعدگی با مشورت پزشک از ویتامین B6 و E استفاده کنید تا میزان زیادی از تنش های درونی شما کاسته شود. منابع غذایی حاوی ویتامین B6 مانند جگر، سیب زمینی، موز، عدس و اسفناج و منبع غنی ویتامین E جوانه گندم است.

 

* مصرف سدیم را کاهش دهید. زیرا سدیم باعث حفظ آب در بدن شده که خود منجر به نفخ شکم می شود. بسیاری از غذاهای آماده دارای مقدار زیادی سدیم هستند. به عنوان مثال کنسروها، کالباس، سوسیس، زیتون شور، خیار شور و پنیر شور منابع سرشار از سدیم است.

 

* اجتناب از مصرف قهوه و كافئین و استفاده از مکمل های کلسیم می تواند موثر باشد.

 

* استراحت کافی داشته باشید.

 

* با اطرافیان در مورد وضعیتتون گفتگو کنید.

 

* غذاهایی مانند گوجه فرنگی، خرما، موز، آناناس و آواکادو به دلیل داشتن ماده ای که در معده به سطح گیرنده های موجود متصل شده و باعث تشدید فعالیت و واکنش سرتونین در مغز می گردند توصیه می شود.

 

* در صورت ادامه علائم به روان پزشک مراجعه نمایید.

 

راهکارهای رهایی از عصبانیت های دوران قاعدگی

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

الفبا

مهرپرواز
آسمان آبی
مبلمان اداری